Author Topic: Path of Exile 2  (Read 3557 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raziel01

Path of Exile 2
« on: 15 November 2019, 23:35 »


Post Merge: 15 November 2019, 23:58
« Last Edit: 15 November 2019, 23:58 by Raziel01 »
 

Offline Arhaeus

Path of Exile 2
« Reply #1 on: 17 November 2019, 09:54 »
Primul PoE era mult sub D3, dar vad ca PoE 2 reuseste sa fie peste ce a aratat D4 pana acum. Deja si povestea pare mai buna, nu mai zic de paleta de culori, care la D4 arata de parca li s-a uscat cerneala pe capetele de imprimare si imprima cu 30% din culori.
 

Offline RaijinRoh

Path of Exile 2
« Reply #2 on: 17 November 2019, 12:42 »
Ai dreptate cu paleta de culori dar nu poti sa spui ca e slaba grafica la Diablo 4. POE merge pe realism, D4 inca au ramas un pic cartoony dar imi plac amandoua jocurile la grafica. La modul in care se misca caracterele diablo a ramas mai bun
 

Offline Raziel01

Path of Exile 2
« Reply #3 on: 17 November 2019, 13:50 »


Post Merge: 17 November 2019, 13:51
Primul PoE era mult sub D3, dar vad ca PoE 2 reuseste sa fie peste ce a aratat D4 pana acum. Deja si povestea pare mai buna, nu mai zic de paleta de culori, care la D4 arata de parca li s-a uscat cerneala pe capetele de imprimare si imprima cu 30% din culori.

PoE e mult in fata lui Diablo 3 la complexitate, character development, endgame, content, etc.

Ai dreptate cu paleta de culori dar nu poti sa spui ca e slaba grafica la Diablo 4. POE merge pe realism, D4 inca au ramas un pic cartoony dar imi plac amandoua jocurile la grafica. La modul in care se misca caracterele diablo a ramas mai bun

Ba se poate spune ca grafica din Diablo 4 e slaba pentru ca este slaba. :D Arata ca un joc deja imbatrinit care nici macar nu se foloseste de tehnologiile curente.
« Last Edit: 17 November 2019, 14:00 by Raziel01 »
 

Offline Dundee

Path of Exile 2
« Reply #4 on: 17 November 2019, 14:20 »
Acum o sa joc si eu PoE, dupa cum arata. Dar caracterul tot se misca de parca ar avea diaree.
Peste D4 my ass, sper doar sa-l scoata mai devreme totusi.
 

Offline faraverete

Path of Exile 2
« Reply #5 on: 17 November 2019, 15:29 »
PoE a excelat la multe puncte la care Diablo sau orice alt ARPG de curand a iesit a supt'o grav.
Este un joc foarte bun, imi place la nebunie - din pacate eu nu prea pot sa'l joc dintr'un singur motiv: complexitatea mi se pare off the roof. Imi place sa am sentimentul ca stiu cam tot ce este de stiut despre mecanicile unui joc, iar in cele 100h ale mele cu 2-3 caractere nu am avut parte de knowledge'ul necesar, si ma bazam mult prea mult pe buildurile online.

Este clar ca jocul nu este adresat casual gamerilor si asta mi se pare atat un plus cat si un minus, insa ca sa stiu cu ce se mananca jocul, m'am uitat inainte de un sezon (sau cum se numeste in PoE) la cateva ore de video'uri mai in-depth si tot n'am inteles mare lucru :)

Clar o sa incerc si PoE 2, poate cu mai mult timp la dispozitie si cu mai mult chef si incerc sa fac sa mearga. O alta problema, care tot la mine e, e ca ma pot plictisi repede daca nu am cu cine juca :) Solo is not fun 
The only limit is your own imagination
 

Offline Nosferat

Path of Exile 2
« Reply #6 on: 17 November 2019, 16:47 »
Pana apare D4, mai este mult, foarte mult. Poe version 4 sau ma rog, POE2 cum s-au rebranduit ca nu le iasa sa scoata jocul dupa versiunea 3.9, se speculeaza pana cel tarziu q4 2020 va fi aici, d4 poate daca ai noroc il prinzi in 2022 sau 23.

Complexitatea e un factor descurajator pentru multi, de aia au incercat sa diversifice si sa simplifice un pic lucrurile,sa fie atractiv pentru mai multa lume. Eu il joc de mai multi ani,insa nici eu nu stiu toate lucrurile din joc,la cat ai de invatat si tinut minte nu ma mira ca multi merg spre d3 sau alte jocuri.

Doar crafting, cu tot ce tine de el, sa iti faci tu stiu eu o sabie, sau inel calumea, sa il intelegi iti trebuie timp, sa stii ce inseamna suffix,prefix,explicit, T1 strength pe item de exemplu, sau care sunt avantajele si dezanvatajele pentru fossil crafting,essence crafting,ce inseamna meta craft...etc,etc.

Insa nu este nici chiar asa de greu precum pare,la inceput poate fi mai nasol pana te prinzi de lucrurile elementare din joc. Nu se poate sa fie nici chiar asa la batjocoreala cum e D3,ala zici ca a fost facut pentru pustani cu ADHD, you push a button and something awesome has to happen, nu gandit,nu planuit,nu nimic. Button masher 3000.

La capitolul de atmosfera si ce iti ofera jocul in sine, D3 si POE sunt in lumi complet diferite.

Eu sincer am fost placut impresionat de schimbari, desi unii mai hardcore spun ca au facut jocul acuma prea usor,a devenit prea "casual", eu as declara ca e o idee buna, principalul factor pentru care multi nu s-au apucat de POE nu a fost grafica,sau alte lucruri minuscule, ci a fost complexitatea cateodata coplesitoare, nu toti au chef sau vreme sa stea ore pe forumuri sa citeasca build guide-uri si sa se puna pe invatat.
« Last Edit: 17 November 2019, 16:55 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline faraverete

Path of Exile 2
« Reply #7 on: 17 November 2019, 20:47 »
total de acord cu ce ai spus. :)

Am vrut sa incerc ceva si cu complexitate undeva intre d3 si PoE, dum ar fi Grim Dawn, dar astept o reducere pe steam la el. Un alt sistem care mi se pare cat de cat interesant si mai greu decat cel de pe Diablo ar fi cel din Wolcen (l'am luat de cand era in alfa, mi s'a parut faorte interesant, insa acum ca e in beta, gameplay'ul mi se pare ca agata groaznic si n'are pic de cursivitate), dar macar trebuia sa'mi pun putin creieru' la contributie sa stiu ce vreau de la el.

In d4 au mai aduagat putina complexitate tree'ului, la fel cum e benefic si revenirea runeword'urilor, dar tot mi se pare foarte braindead si nu prea ai character customization, in sensul ca nu simti ca ai luat o decizie permanenta pentru el care mai apoi sa'ti influenteze tot gameplay'ul... Au spus parca ca in final poti avea toate skillurile maxate, ceea ce mi se pare un bullshit total :)
The only limit is your own imagination
 

Offline RaijinRoh

Path of Exile 2
« Reply #8 on: 18 November 2019, 01:33 »
ciudat, mi se pare mai slaba grafica in clipul asta care este gameplay real nu gameplay trailer ?



Deci uitandu-ma aici grafica nu este deloc mai tare decat diablo 4, arata ca dracu  :-\
 

Offline Nosferat

Path of Exile 2
« Reply #9 on: 18 November 2019, 10:39 »
Eu in stream-ul ala nu vad grafica,vad pixeli cat casa. Ai al doilea video din topic,acolo iti arata grafica. Poate pentru tine arata ca dracul, pentru mine arata chiar bine, desi eu nu pentru grafica joc poe, imbunatatirile vizuale sunt binevenite.

Ca si treaba, dupa mine comparatia cu D4 nu prea isi are rostul. Poe2 este la max 1 an distanta, diablo 4 este la minim 3 ani distanta.  Daca nici macar "blizzard soon" nu e, inseamna ca sunt mari sanse sa vedem un POE3 pana la aparitia lui Diablo 4.

In orice caz sunt bucuros ca exista din nou competitie, incepea sa stagneze genul, mai avem un grim dawn un wolcen pe aici pe acolo,dar jucatorii mari pe podium astia doi sunt. Poate asa vom avea parte de jocuri mai bune.
« Last Edit: 18 November 2019, 10:47 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline KodiaK

Path of Exile 2
« Reply #10 on: 18 November 2019, 10:40 »
Da, grafica pare slabuta in filmuletul lui Kripp, insa bazadu-ma pe grafica din PoE 1, nu-mi fac griji ca PoE 2 o sa aiba grafica slaba.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Nosferat

Path of Exile 2
« Reply #11 on: 01 December 2019, 15:38 »
Ar fi de bine sa iasa D4 mai devreme,macar asa se vor bate la un mod mai serios,m-ar bucura ca asta inseamna doar de bine pentru noi restul,un pic de competitie nu strica niciodata. Pe moment nu exista nu stiu ce competitie,si nici nu a fost. Poe a fost mereu pentru cei mai hardcore, iar d3 pentru "normies" sau pentru cei care nu au chef de ceva foarte complicat, jocurile din acest punct de vedere nici nu puteau fi mai diferite. Au mai fost tentative de acea cale aurie de mijloc, cate un grim dawn, insa nu a reusit sa aibe o priza serioasa la public.

Poate acuma in timp ce se "razboiesc" unul cu celalalt, vom avea parte de jocuri cat mai bune in acest gen. Eu sincer as dori povestea si cinematics din Diablo,importat in POE. La capitolul asta blizzard chiar nu are competitie.


« Last Edit: 01 December 2019, 15:40 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Raziel01

Path of Exile 2
« Reply #12 on: 09 April 2021, 00:23 »


 

Offline Nosferat

Path of Exile 2
« Reply #13 on: 09 June 2023, 16:26 »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Path of Exile 2
« Reply #14 on: 09 June 2023, 22:41 »
Frumos, eram aproape sa merg anul asta la Exilecon.
Dar dupa ce am pus pe foaie totul, nu merita. Si sa merg iarna in concediu, not my thing.

Anyway, abia apuc sa vine evenimentul si sa vad cand incepe beta :D