Author Topic: Ajutor cu black screen in jocuri  (Read 1151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline R0bbyE

Ajutor cu black screen in jocuri
« on: 13 August 2022, 22:48 »
Ryzen 5 5600x
Msi Gtx 1070
G.Skill Z Neo 3600mhz Cl16
Msi B550 Tomahawk
Thermaltake Smart PRO RGB 650W 80+ Bronze

Asta e configurația mea. Când joc Arma 3, ecranul devine negru, ventilatoarele încep să accelereze și apoi trebuie să închid pc ul de la buton. Anterior, am jucat Ready or Not timp de 2 ore fără nicio problemă, dar apoi m-am jucat din nou și a făcut același lucru 5-10 minute mai târziu. Deci, jocuri intensive sau nu, se pare că pur și simplu se oprește. Ar putea fi sursa prea slaba?

Am făcut și un test Furmark și nici măcar într-un minut, a făcut același lucru cu ecranul negru. Temperaturile la începutul testului au fost 56>57>58>59. Apoi, la 59 de grade, am primit ecranul negru. Deci, nu cred că GPU-ul se supraîncălzeste.
 

Offline ZorracK

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #1 on: 13 August 2022, 22:49 »
As încerca cu altă sursa ptr început
 

Offline R0bbyE

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #2 on: 13 August 2022, 22:54 »
As încerca cu altă sursa ptr început
Momentan nu pot testa cu alta sursa, si primul lucru pe care l am facut a fost sa vin aici pentru un sfat. Pe net vad ca 650w e ok, dar nu stiu ce sa zic. Sper sa nu fie GPU ul, asta m a panicat prima data.
 

Offline dangrig

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #3 on: 13 August 2022, 23:20 »
Nu ai scris care model de MSI

- Monitorizeaza temperatura placii video.  Am mai vazut cu problema asta si la unii s-a rezolvat cu schimbat pasta. ( +/- thermal pad-uri)

Verifica temperatura cu  HW Info  si GPU-Z, ca sa arate si GPU hot spot. (si poate mai are si alti senzori)

- Sa cureti placa de praf.

- Verifica si mufele de alimentare sa fie bine intrate.
« Last Edit: 13 August 2022, 23:22 by dangrig »
 

Offline Tzeb

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #4 on: 13 August 2022, 23:43 »
Posibil sa fie dusa placa video. Are multi ani si daca o fi vazut si niste mineriade, e coapta.

Intai fa niste underclock la memorii din msi afterburner.

Daca nu se rezolva, incearca undervolting cu underclock la gpu, conform indicatiilor de aici, minutul 8:36 -



Tu coboara 50-100Mhz sub boost-ul normal (sau mai mult), cu un voltaj corespunzator.
 

Offline KodiaK

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #5 on: 14 August 2022, 12:20 »
Cat de veche este sursa? Chiar daca este de 650W este foarte posibil sa nu mai livreze cat cere placa video, mai ales in spike-uri. Am avut si eu o sit similara acu mult timp, si am fost cu placa video in service, unde nu i-au gasit nici o problema. Dupa care am schimbat sursa si a mers iar fara probleme ;)
Faptul ca in FurMark crapa asa de repede este un mare indiciu ca sursa e problema. Mai ales ca temp GPU-ului nici ajunge nici la 60ºC.
VRAM-ul slabe sanse sa fie problema, pt ca nu ai artefacte
Vezi in MSI AB cati W trage GPU-ul cand iti crapa. Cel mai probabil in jocurile in care nu iti crapa nu ajunge la puterea respectiva. Incearca un undervolt ca sa mai reduci din puterea trasa de GPU, si daca nici asta nu merge  (fara sa scazi frecventa, deci sa ramai cu aceeasi perf) atunci cauta-ti o sursa noua.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #6 on: 14 August 2022, 15:53 »
Aveti o obsesie cu sursele care sunt de vina pentru orice. Se poate intampla la fel si cand se incalzeste prea tare procesorul, de ex..
 

Offline R0bbyE

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #7 on: 14 August 2022, 15:57 »
Aveti o obsesie cu sursele care sunt de vina pentru orice. Se poate intampla la fel si cand se incalzeste prea tare procesorul, de ex..
Nu cred ca asta ar fi cauza. Nu ii creste temperatura mai mare de 50°c. Folosesc Noctua NH-D15 si ca pasta Arctic Mx4.

Post Merge: 14 August 2022, 15:59
Cat de veche este sursa? Chiar daca este de 650W este foarte posibil sa nu mai livreze cat cere placa video, mai ales in spike-uri. Am avut si eu o sit similara acu mult timp, si am fost cu placa video in service, unde nu i-au gasit nici o problema. Dupa care am schimbat sursa si a mers iar fara probleme ;)
Faptul ca in FurMark crapa asa de repede este un mare indiciu ca sursa e problema. Mai ales ca temp GPU-ului nici ajunge nici la 60ºC.
VRAM-ul slabe sanse sa fie problema, pt ca nu ai artefacte
Vezi in MSI AB cati W trage GPU-ul cand iti crapa. Cel mai probabil in jocurile in care nu iti crapa nu ajunge la puterea respectiva. Incearca un undervolt ca sa mai reduci din puterea trasa de GPU, si daca nici asta nu merge  (fara sa scazi frecventa, deci sa ramai cu aceeasi perf) atunci cauta-ti o sursa noua.


Sursa a fost cumparata cam prin 2017. Deci ma gandesc ca s a mai degradat. Tocmai ce am dat comanda de Corsair RM650x 650W si ar trb sa ajunga miercuri. Sper doar ca asta sa fie cauza.

Post Merge: 14 August 2022, 16:00
Posibil sa fie dusa placa video. Are multi ani si daca o fi vazut si niste mineriade, e coapta.

Intai fa niste underclock la memorii din msi afterburner.

Daca nu se rezolva, incearca undervolting cu underclock la gpu, conform indicatiilor de aici, minutul 8:36 -



Tu coboara 50-100Mhz sub boost-ul normal (sau mai mult), cu un voltaj corespunzator.
Din cate stiu nu a fost minata. Deocamdata o sa incerc sa alta sursa. Apoi daca nu merge o sa testez fiecare componenta in parte.
« Last Edit: 14 August 2022, 16:00 by R0bbyE »
 

Offline Tzeb

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #8 on: 14 August 2022, 20:50 »
  Deocamdata o sa incerc sa alta sursa. Apoi daca nu merge o sa testez fiecare componenta in parte.
[/quote]

Cum a zis si oldshooterman, lumea sare prea des la surse, cand semnele sunt clar altele.

~175W, cat ar trage maxim un 1070, e o gluma pentru standardele de azi. Iti ia cateva click-uri sa-i faci underclock si undervolt, sa aduci consumul placii la sub 100W in furmark si iti dai seama rapid daca are placa video ceva.

Nu asa s-ar fi comportat sistemul daca era sursa de vina. Nu ramane cu ecran negru si power off din buton. S-ar fi restartat sau inchis daca era de la sursa.
 

Offline ZorracK

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #9 on: 14 August 2022, 20:57 »
dar si multe surse sunt o gluma mai ales daca au peste 5 ani si calitate f slaba conform Psu tier list
 

Online taxon

Ajutor cu black screen in jocuri
« Reply #10 on: 17 August 2022, 11:08 »
R0bbyE, vesti?
Ca intotdeauna, ar fi de dorit ca cel care ridica problema, sa arate si rezolvarea ... dupa ce o gaseste.
erasing darkzone