Author Topic: Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K  (Read 3625 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LR

Am nevoie sa aleg o placa de baza care sa nu-mi creeze probleme de stabilitate cu un procesor Intel I7 8086K si cu niste memorii Gskill F4 3200 (2x16GB). Sistemul va fi folosit in cea mai mare parte la encodari 4K. Voi ce placa de baza ati alege dintre urmatoarele trei:

1. GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming 2.0
2. ASUS PRIME Z370-A
3. ASUS TUF Z370-PRO GAMING

Multumesc anticipat!
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Aici le vezi una langa alta:
https://www.pcgarage.ro/compara/1580606,1582382,1666364

Asus au audio de calitate superioara - ALC1220 fata de ALC887. Prime Z370-A are un slot Pcie 1x in plus si Displayport pentru grafica onboard. Cand n-am ce face ma uit si la review-uri pe Newegg, unde tot asta sta mai bine.
In lipsa altor criterii si la un pret atat de apropiat... probabil as alege Prime Z370-A.
Cat despre stabilitate... orice placa care nu e defecta ar trebui sa fie stabila :)
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline LR

Displayport-ul pentru placa video integrata nu este important deoarece o sa montez o placa video Radeon RX580. Problema cu ea este ca nu stiu daca o sa vina cu BIOS 0616 care sa suporte procesorul. Din pacate nu am alt CPU pe 1151v2 disponibil in caz ca trebuie facut update de BIOS. Gigabyte-ul mi-a facut cu ochiul din cauza ca venea cu BIOS upgradat si compatibil cu i7 8086K.

Post Merge: 07 July 2018, 16:48
3. ASUS TUF Z370-PRO GAMING

Asta pica ca nu am vazut ca are doar 6 bobine pe partea de VRM. Cred ca pana la urma o sa merg pe 1. GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming 2.0.

Post Merge: 08 July 2018, 11:29
Cred ca pana la urma o sa rennunt si la GIGABYTE AORUS Z370 Ultra Gaming 2.0 si va ramane ASUS PRIME Z370-A.

Motivul:
« Last Edit: 08 July 2018, 11:29 by LR »
 

Offline Alexandrus

Nu inteleg, iei cel mai scump procesor pe platforma respectiva, dar vrei placa de baza entry level. Nu are sens deloc, imho.
Eventual cu o sursa de sub 100 RON, sa fie treaba treaba.
Ia si tu macar un ASRock Extreme4, ca aia are VRM bun, e mai buna decat toate din lista ta.
 

Offline LR

Procesorul l-am primit cadou, iar bugetul pentru placa de baza (pe care mi-l permit acum este de maxim 950 de lei), din cauza ca m-au secatuit de bani cei 2x16GB DDR4. Sursa am Gigabyte de 750W noua pe care nu am folosit-o.

PS. Alexandrus daca ai o recomendare de placa de baza mai OK de la ASUS te rog sa-mi spui dar sa nu coste extrem de mult. Multumesc !

Post Merge: 08 July 2018, 21:52
Pana la urma am dat comanda de un ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING ca l-am gasit la 999 lei. Sper sa nu fiu dezamagit.
« Last Edit: 08 July 2018, 21:52 by LR »
 

Offline Alexandrus

Nu exista nimic OK si ieftin de la ASUS, ti-am facut deja recomandare, mai departe….
 

Offline funslave

Eu am MSI Z370 SLI Plus si un 8350K, pe care l-am dus la 5 GHz fara probleme. Am racire cu apa cu 2 venturi de 120. 
13700F, MSI B760-M, Arc 750, Corsair 2x16 GB @6000 CL30, 2xKingston KC3000 1TB, Creative FX, Aerocool Trinity mini V3, Seasonic 750W, Benq EW3270UE
 

Offline LR

Asa cum am scris mai sus am comandat un ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING pe care l-am gasit la 999 lei. Inca nu a ajuns dar oricum cred ca topicul ar fi bine sa ramana deschis ca sa vedem ce probleme au placile de baza noi cu chipset-ul Z370. Recomandarea lui Alexandrus cu ASRock Extreme4 cred ca a fost cea mai buna dpdv al raportului pret/performanta.

 

Offline dic1

La un sistem cea mai importanta este placa de baza pentru ca licenta de Windows se activeaza pe placa de baza. Poti sa faci upgrade la procesor si placa video, poti sa adaugi si/sau schimbi module de RAM si discuri cum si cat vrei, licenta de Windows va ramane pe placa de baza.
Daca bugetul este mic acum pentru ca ai primit procesorul cadou, iar memoria este scumpa, poti sa cumperi un singur modul de 8GB sau de 16GB si restul ii cheltui pe placa de baza. Mai incolo, adaugi inca 3 module de 8 sau 16GB fara probleme.

Am avut numai procesoare AMD, dar cred ca se aplica si la Intel: recomand o placa de baza Asus pentru ca are BIOS finisat fata de Gigabyte si utilizeaza componente (condesatoare, rezistoare, mosfeti) de calitate fata de restul, MSI sau Asrock. Un pret mai mare se ragaseste in toate aceste lucruri care nu se vad (suport mai bun la BIOS, componente pasive si etaje de alimentare procesor de calitate).

LE: acest post nu este o recomandare, este mai mult un mod de a privi problema. :)
« Last Edit: 11 July 2018, 21:52 by dic1 »
 

Offline astateofmind

Părerea mea a ca prețul mai mare al Asus comparativ cu asrock nu se regăsește in diferența de calitate.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline LR

Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K
« Reply #10 on: 12 July 2018, 23:40 »
Cu toate ca Asrock Extreme4 este o placa care merita fiecare banut nu mi-a placut ce am marcat cu sagetile rosii. Nu poti face chestii dinastea si sa folosesti acelasi I/O Shield la toata gama cu Z370 cand vrei sa concurezi cu Asus sau Gigabyte. Poate unii veti rade dar nu mi-a placut chestia de cand am vazut review-ul, lasandu-mi o impresie de chestie „ieftina”.

 
« Last Edit: 12 July 2018, 23:43 by LR »
 

Offline dic1

Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K
« Reply #11 on: 17 July 2018, 20:13 »
Iar acela este un lucru care se vede si tot au facut rabat. Calitatea componentelor pasive si constructia etajelor de alimentare nu se vede, asa ca fac rabat la fel ca MSI si Gigabyte. Doar la modelele scumpe utilizeaza componente de calitate.

De aceea recomand Asus in continuare. Au cele mai stabile etaje de alimentare si au protectie la toate modelele mai vechi de la entry level. Un Asus parlit nu am vazut, MSI si Gigabyte bubuiau ca petardele la overclock de AMD pe vremea socket AM2+/AM3. Asrock erau in zona entry-level acum 8-10 ani.

Nota: sunt opinii personale din experienta cu placi de baza socket AM2/AM2+/AM3/AM3+. Acum am AM4 Asus. Nu stiu daca se aplica si la Intel, dar ma astept sa fie la fel.
 

Offline Alexandrus

Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K
« Reply #12 on: 17 July 2018, 20:43 »
Vorbesti in totala ignoranta, sa imi fie cu iertare, sau nu.
La ASRock Extreme4 VRM-ul e unul de top, acelasi controller ca pe Taichi, Aorus Gaming 7, de exemplu. Deci ai dat cu bita in balta la faza asta.
O alta faza la care ai dat cu bita in balta, second strike, e referitor la ASUS, care nu mai au VRM decent decat la Formula, Code si APEX. La Hero au un VRM reciclat de ani de zile, pe care l-au fortificat cu MOSFET-I mai rasariti si niste bobine bune, dar controller-ul propriu-zis e … meh.
De alea sub Hero nici nu putem discuta, sunt niste glumitze cu luminitze.
Nu ma intelege gresit, sunt placi OK, adica functioneaza, probabil si cu un OC mediu acolo, insa nu sunt nici pe departe placi de banii ceruti.

Poftim : https://www.hardwareluxx.de/community/f12/lga-1151-mainboard-vrm-liste-1175784.html#z370
Ca sa iti faci o idee, ASP1400BT e low level la ASUS, e ceva semi-custom, le foloseau cel mult pe Ranger pe vremea Z97, apoi usor usor le-au dus catre Hero. ASP1405I e singurul lor semi-custom bun, probabil un IR35201 facut dupa specs ASUS.

Ideea este ca nu e cum ti-ai format tu impresia, nici pe departe.
ASUS iti vinde acum cu totul altceva, o imagine, un brand, sigla ROG, si tot asa.
 

Offline LR

Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K
« Reply #13 on: 17 July 2018, 22:52 »
Eu ma declar mai mult decat multumit de ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING. Kakaturile de LED-uri (enervante e drept) le-am taiat din BIOS.



 
 
The following users liked or thanked this post: deltamind

Offline dic1

Alegere placa de baza cu chipset Z370 pentru un Intel i7 8086K
« Reply #14 on: 18 July 2018, 11:07 »
Vorbesti in totala ignoranta, sa imi fie cu iertare, sau nu.
Am specificat faptul ca sunt opinii create dupa experientele din ultimii 10 ani cu placi de baza pe socket AM2/AM2+/AM3/AM3+.
Fiecare cumpara ce doreste. :)
Spor la cumparaturi!