Author Topic: Build workstation cu AMD/AM4  (Read 987 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline omega4200

Build workstation cu AMD/AM4
« on: 01 August 2021, 16:49 »
Salutare, incerc sa construiesc un sistem sa fie fiabil in functionare ca un server/workstation si in acelasi timp performant ca un desktop de gaming si acum gratie procesorului AMD Ryzen 5x00 teoretic cred ca se poate si doresc sa ne consultam pe forum.
Am gandit 2 variante din care cea cu intel e garantat ca functioneaza dar iese foarte scumpa si sensibil sub AMD ca si performanta:
 1. Intel xeon E series socket 1151v2 cu placa de baza Supermicro echipata cu C242 (server grade chipset) plus 64GB DDR4 ECC registered RDIMM.
 2. AMD Ryzen 5 5600X cu placa B550 ASUS strix E/F plus 64GB DDR4 ECC unbuffered UDIMM.
Varianta 1 e clara si functioneaza cu ECC enabled dar pe langa performanta slabuta, placa de baza are un pret de neam prost.. in jur de 1800-2000 lei.
Varianta 2 imi face cu ochiul la performanta dar nici macar GoGu pe intreaga planeta nu ma poate lamuri.. totul e incert.. unii zic ca pe AM4 merge fara probleme ECC UDIMM dar cu ECC mode disabled.... pai asa imi merge si mie pe i7 8700 ECC UDIMM fara functia ECC.. pai da e logic ca intel sunt foarte zgarciti dpdv al granitei dintre consumer/workstation..
Poate imi spune si mie cineva din proprie experienta daca a reusit sa activeze ECC single bit pe platforma Ryzen/AM4 pentru ca nu as vrea sa investesc doar pentru un mic spor de performanta pentru ca isi face treaba cu brio si i7le doar ca ma aleg din cand in cand cu corrupted frames la editare video si toata munca mea se duce%uD83D%uDC79ui iar cand ma uit in log imi apare WHEA event cu un bit din RAM care a trecut din 0 in 1 sau din 1 in 0 si apoi logic acea eroare se propaga si imi face paguba.. RAMul e testat la sange si fizic e perfect dar lucrand in non ECC mode mai ma trezesc cu WHEA logs din cand in cand si iau crash sau BSOD cand pun la treaba mult RAMul chiar si in jocuri am reusit sa pierd salvarea in metro exodus din cauza non ECC dar na am pus si eu in 4K pe full detail si imi ocupa 9.64 GB de RAM doar jocul!.. la editare video pune la treaba aprox 16GB de ram..
Haideti va rog cu un raspuns practic pozitiv si ce placa de baza AM4 poate valida ECC? Despre CPU 80% dintre forumuri zic ca Ryzen 5x00 are IMC cu ECC unbuffered si ca doar APU nu ar sti de ECC ex ryzen 5 3400G..
« Last Edit: 01 August 2021, 17:13 by omega4200 »
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline DavidMMM

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #1 on: 01 August 2021, 17:41 »
Sunt 2 conditii care trebuie sa fie indeplinite: IMC-ul sa stie de ECC si BIOS-ul mobo sa stie de acelasi tip de ECC.
De exemplu: https://rog.asus.com/motherboards/rog-crosshair/rog-crosshair-vi-hero-model/spec (stie ECC, dar nu stie de ryzen 5000);
Sau: https://rog.asus.com/us/motherboards/rog-crosshair/rog-crosshair-vii-hero-model/spec (nu stie ECC, dar suporta ryzen 5000);
Sau: https://rog.asus.com/motherboards/rog-crosshair/rog-crosshair-viii-hero-wi-fi-model/spec (stie ECC, are suport ryzen 5000);
 

Offline omega4200

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #2 on: 01 August 2021, 19:25 »
Pfff, deci zici ca exclusiv numai chipsetul X570 suporta ECC pe unele MOBO?
Voiam sa merg pe B550 ca e foarte "smart" in comparatie cu X570 care are full pciEx4.0 via PCH , dual GPU support dar e foarte energofaga!!! asa B550 foloseste doar PCIEX 4.0 lanes din CPU si restul sunt 3.0 care chiar nu conteaza... cele 24 de lane din CPU ajung pentru 16x placa video si 4x pentru SSD NVME. iar pentru sata, lan, audio etc... ajunge si pci v3.0 pe care le livreaza PCH...
unii spuneau pe niste forum-uri ca ar merge Gigabyte B550 Aorus Pro si Asrock B550 Steel Legend cu ECC UDIMM (enabled) ii apare in wimc / *5 (single BIT ECC) dar unii il contraziceau asa ca nu am gasit nimic concret... daca BIOS-ul nu are implementat ECC ON in setari (adica UNOFFICIAL support dupa spusele furumistilor) nu se activeaza automat prin IMC? iar cu comanda wimc se poate verifica daca e validat HARDWARE ECC... cred ca pana la urma fac comanda la EMAG si ma joc cu ele 2 saptamani.. daca nu merge le dau retur.. Daca nu merge ECC si ma da pe spate performanta mai ales IPC atunci imi bag ghiara in GAT :(
« Last Edit: 01 August 2021, 19:28 by omega4200 »
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline DavidMMM

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #3 on: 01 August 2021, 20:10 »
a) nu, probabil merge si B550, eu am dat exemplul pe Crosshair 6, 7 si 8;
b) de ce ai nevoie de ECC, faci randari care dureaza zile si ti-e frica ca-ti crapa sistemul?
c) ECC-le merg la frecventa mica, cu cat ai frecventa la RAM mai mare egala cu infinity fabric, cu atat Ryzen-ul va merge mai bine;
d) stabilitatea o vei obtine cu o racire buna, ajustand parametrii la CPU si RAM din BIOS, si cu un stabilizator de tensiune.
 

Offline omega4200

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #4 on: 01 August 2021, 20:39 »
Am testat si cu cat relaxez latentele la RAM scade probabilitatea de bit flip.. niste statistici:
- default 2400 CL 17.17.17.39 1bit flip/ 1-2 sapatamani
-OC 2400 CL 15.15.15.38 1bit flip / 1-2 zile
 Ramii merg perfect stabil in memtest86 si la 3000 cu cl 17 testat 8 ore 4 entire pass nici o eroare..
Am de gand sa fac profile pe ryzen.. 2400 pentru lucru si 3000 la gaming avand in vedere ECC enable pot rula la 3000 cu cl 17 fara errori in memtest86 si eventualii bit flips ii corecteaza ECC atat timp cat nu depasesc niciodata mai mult de 1bit flip..
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline maxu

  • Alandala
  • Patreon
  • Feedback Score: (97)
  • Old TR: 448 (100%)
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2.171
  • Liked | Thanked: 62 times
  • You can be anything you want to be
    • View Profile
    • Pofta vine gatind
Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #5 on: 02 August 2021, 08:55 »
Exista memorii ECC de 3200MHz non-XMP (adica JEDEC, la 1.2V)
Dar pe un desktop functia ECC e doar ceva costisitor nu neaparat un "musai"
Daca vrei Workstation gandeste-te la AMD Threadripper PRO (suporta inclusiv memorii RDIMM ECC)
« Last Edit: 02 August 2021, 08:57 by maxu »
 

Offline omega4200

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #6 on: 02 August 2021, 12:10 »
Pai asta e si ideea, vreau sa profit de oportunitatea ca ryzen 5600x suporta udimm ECC ca un workstation dedicat are pret de neam prost.. AMD are support ECC si pe platforme 'consumer' (AM4).. daca il foloseam numai la gaming nu ma prea interesa decat performanta.. asa am scris intr-un post anterior cum ma afecteaza lipsa ECC..
La DDR2 si DDR3 lucrurile erau mai simple.. adica zona 'gri' de incertitudine era destul de ingusta si nu erau probleme insa la ddr4 zona asta 'gri' este deja destul de intinsa mai ales ca au crescut atat capacitatea cat si frecventa.. de aceea acel 'bit flip' apare mult mai des la ddr4 non ECC.. iar systemul crapa mult mai des.. deci pentru 2021+ ECC devine din ce in ce mai mult necesitate decat un moft.. iar la ddr5 vai de capul nostru! fara ECC sistemul devine aproape inutilizabil...
La GPU nu se simte non ECC la VRAM pentru ca e folosit pentru viteza.. nu 'sta' prea mult informatia in VRAM dar la system cand lucrezi mult cu RAMul acel bit flip poate deveni usor catastrofa..
« Last Edit: 02 August 2021, 12:23 by omega4200 »
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline maxu

  • Alandala
  • Patreon
  • Feedback Score: (97)
  • Old TR: 448 (100%)
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2.171
  • Liked | Thanked: 62 times
  • You can be anything you want to be
    • View Profile
    • Pofta vine gatind
Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #7 on: 02 August 2021, 15:01 »
Lipsa ECC la un grad de utilizare "home user" nu afecteaza.
Am vazut blocaje si erori chiar si pe statii grafice "brand".
Daca softul este greoi sau incarcarea e mare, te scapa numai dual-CPU cu foarte mult ram.
Pentru acasa ECC e un moft. Scump si lent :)
 

Offline DavidMMM

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #8 on: 02 August 2021, 19:51 »
uite aici ceva despre ECC pe AM4:

 

Offline omega4200

Build workstation cu AMD/AM4
« Reply #9 on: 06 September 2021, 19:15 »
Am rezolvat-o. Am workstation!
Ryzen 5600x + Asus Prime X570 Plus si 32 GB Samsung 391CRC 2400MHz@3200MHz CL17CR1@ 1.28V.. merge si la 3600MHz Cl19 dar mai da din cand in cand cate o eroare CORECTATA de ECC si nu imi place sa il pun sa joace pe sarma.
Windows-ul raporteaza ECC singe bit correction (UDIMM) and multibit detection / byte (total 9 chipuri deci 72 bit 64data si 8 pt paritate)
La performanta am vazut fata de non ECC exact in aceleasi setari am foarte mici diferente maxim 2.5 la latenta si deloc in benchmarkurile sintetice de CPU/GPU aka 3d mark sau handbrake x265 encoding..
Pe intel ma rupea la buget literalmente sa pun ECC registered care chiar nu face mai mult decat udimm cu o memorie / canal. Cred ca doar la cantiatati indusriale e nevoie de registered aka 512GB or more..
« Last Edit: 06 September 2021, 19:17 by omega4200 »
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM