Author Topic: Ce parere aveti?  (Read 3582 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« on: 06 November 2018, 10:13 »
 Salut colegi, am nevoie de parerea voastra.

Am o carcasa... sa ii zicem mai ciudata, deoarece are loc pentru ventilatoare sub placa video.

Am achizitionar recent 2 ventilatoare si le-am montat in locul respectiv, insa acum ma gandesc daca nu am facut o greseala.

Ventilatoarele sunt conectate prin molex si functioneaza mereu la 1300 RPM, pe cand ventilatoarele placii video functioneaza la un RPM diferit in functie de temperatura si au chiar functia de stop cand stau pe net si nu folosesc intensiv placa.

Deci, fluxul de aer mare al ventilatoarelor (65.16 CFM si 1300 RPM) poate uza prematur ventilatoarele placii video ce rar ating 50% din viteza?




Nici din punct de vedere al racirii nu am obtinut mare lucru. Cand sta in idle placa video are 35 de grade in loc de 40+ (asta deoarece ventilatoarele ei nu sunt active in idle), in jocuri ajunge tot la 71 de grade ca de obicei doar ca in loc de sa zicem 30 min, ii ia vreo 60 sa ajunga acolo. De asemenea ventilatoarele placii video nu trec de 50%.
 

Offline faraverete

Ce parere aveti?
« Reply #1 on: 06 November 2018, 14:07 »
Nu are ce sa se strice - fluxul de aer se intalneste undeva intre ce sufla GPU si ce sufla coolerele, si este mixat si probabil aruncat in spatele carcasei (daca ai fan pe frontal) sau pe unde e cea mai apropiata aerisire.
Mare scofala nu ai facut deoarece nu este un flux continuu de aer, ci ti se intalnesc 2 fluxuri ce merg in directii opuse, ceea ce nu e tocmai recomandat - daca ai loc in fata carcasei, ti'as recomanda sa le pui acolo.
The only limit is your own imagination
 

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« Reply #2 on: 06 November 2018, 15:50 »
In fata am un singur ventilator si mai am loc pentru inca unul. Ma gandeam sa ii mai cumpar unul si sa il montez acolo. 

In spatele carcasei mai am unul ce da aerul cald afara. Ar fi okay asa cu 2 in fata care baga aer, (cele 2 de sub placa sa se las pentru ca imi plac cum arata :D) si unul care scoate aerul in spatele carcasei?
 

Offline KodiaK

Ce parere aveti?
« Reply #3 on: 06 November 2018, 15:50 »
Mare scofala nu ai facut deoarece nu este un flux continuu de aer, ci ti se intalnesc 2 fluxuri ce merg in directii opuse, ceea ce nu e tocmai recomandat - daca ai loc in fata carcasei, ti'as recomanda sa le pui acolo.
Opuse cum? Daca nu ma insel venturile de jos baga aer in carcasa, deci genereaza un curent de aer in aceeasi directie cu venturile placii video. Daca sunt puse insa sa scoata aerul din carcasa, atunci nu e bine si trebuie inversate. Fata+jos baga aer in carcasa; spate+sus scot aer din carcasa.
Ideal ar fi montat sus ca sa scoata aerul cald din carcasa, mai ales avand coolerul ala pe CPU, care nu ajuta deloc la fluxul de aer.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« Reply #4 on: 06 November 2018, 16:25 »
Asa stiam si eu ca ventilatoarele placii video sufla aer pe radiator pentru a il raci. De aia am pus cele doua ventilatoare sa sufle inspre placa video. Insa ma gandesc ca ele functionand la viteza mai mare decat cele ale placii video sa nu ii uzeze ventilatoarele. Cu toate acestea observ ca atunci cand placa video e pe idle si are ventilatoarele oprite suflul de aer nu le invarte doar el sau asa ceva, ceea ce inseamna ca nu e chiar asa puternic.  :D

Sus nu am loc de ventilatoare ceea ce e cam ciudat, am doar in spate (se vede in poza)
 

Offline KodiaK

Ce parere aveti?
« Reply #5 on: 06 November 2018, 17:54 »
Nu uzeaza nimic, stai linistit. Trebuie sa sufle mult mai tare (la nivel de aspirator) ca se le invarta.
Beneficii la cooling nu prea obtii pt ca ventilatoarele alea nu ajuta cu nimic la evacuarea aerului cald din carcasa. Cred ca mai bine iei unul din cele 2 cooler de jos si il montezi in fata.
Pe langa faptul ca nu ai posibilitatea sa montezi cooleri sus, mai ai si coolerul ala pe CPU, care nu face decat sa sufle aer cald peste tot in jurul lui, inclusiv in placa video. Mult mai benefic ar fi un cooler de tip tower pe CPU montat cu ventilatorul intre hdd-uri. In felula sta aerul cald de la procesor este evacuat direct afara din carasa, fara sa mai ajunga pe placa video.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« Reply #6 on: 06 November 2018, 19:41 »
Multumesc, urmatorul upgrade va fi un cooler mai okay. Daca nu fac nimic rau le las pe amandoua ptr aspect si mai cumpar unu in fata ca sa am 2. :D

Sentru intel seria 8k ce cooler imi recomanzi? :D   Ar fi okay asa ceva?

https://www.pcgarage.ro/coolere/raijintek/leto-pro-rgb/
« Last Edit: 06 November 2018, 20:09 by Jony113 »
 

Offline wolfenste

Ce parere aveti?
« Reply #7 on: 12 November 2018, 09:50 »
Deci ai 3 venturi in si doar unul out? Solutia asta da rezultate mai bune in primele minute de functionare apoi tot se incalzeste in carcasa. De ce? Pentru ca toata chestia cu racirea este sa preiei caldura de la cipuri si sa o cari in alta parte, in afara carcasei. Cele trei ventilatoare pentru in ajung sa se invarta in gol in timp ce caldura se acumuleaza in carcasa pentru ca nu a fost degajata la timp. Nu o spun eu, o spun altii mai isteti de la care am aflat si eu. De baza sunt ventilatoarele care scot aerul, cele pentru in sunt pentru ajutor, pentru a crea un flux de aer impreuna cu celelalte. Pune doua in si doua out daca poti, identice.

Apoi racirea placii grafice isi va face treaba ei cu brio daca ai o temperatura constanta si scazuta in carcasa, caldura produsa de ea fiind degajata continuu si la timp. Se pare ca nu ai un program pentru ajustarea dinamica a vitezei ventilatoarelor placii grafice. Poti folosi MSI Afterburner pentru asta.
« Last Edit: 12 November 2018, 09:55 by wolfenste »
 

Offline faraverete

Ce parere aveti?
« Reply #8 on: 12 November 2018, 10:28 »
Mare scofala nu ai facut deoarece nu este un flux continuu de aer, ci ti se intalnesc 2 fluxuri ce merg in directii opuse, ceea ce nu e tocmai recomandat - daca ai loc in fata carcasei, ti'as recomanda sa le pui acolo.
Opuse cum? Daca nu ma insel venturile de jos baga aer in carcasa, deci genereaza un curent de aer in aceeasi directie cu venturile placii video. Daca sunt puse insa sa scoata aerul din carcasa, atunci nu e bine si trebuie inversate. Fata+jos baga aer in carcasa; spate+sus scot aer din carcasa.
Ideal ar fi montat sus ca sa scoata aerul cald din carcasa, mai ales avand coolerul ala pe CPU, care nu ajuta deloc la fluxul de aer.

Sper sa nu zic vreo prostie, insa placa video nu sufla aerul inspre josul carcasei? De aceea spuneam ca fluxurile de aer se intersecteaza: placa video sufla in jos, venturile sufla in sus.
The only limit is your own imagination
 

Offline Gex

Ce parere aveti?
« Reply #9 on: 12 November 2018, 12:47 »
Nu, placa video trage aer de jos si-l evacueaza prin spatele PC-ului.
 

Offline faraverete

Ce parere aveti?
« Reply #10 on: 12 November 2018, 12:54 »
Will double check la mine in carcasa, dar nu stiu de ce am avut impresia ca venturile sufla aer (evga 1080 ftw) in josul carcasei :)
The only limit is your own imagination
 

Offline wolfenste

Ce parere aveti?
« Reply #11 on: 12 November 2018, 15:57 »
Daca e cu turbina, arunca aerul cald in spatele carcasei, dar nu complet. Nu e o racire eficienta pentru placi video. Tipul de racire clasic impinge aer spre heatsink astfel ca aerul cald ramane in vecinatatea placii video. De asta e nevoie de un flux de aer sa il duca mai departe in exteriorul carcasei. Dar repet, racirea nu consta in a sufla aer rece pe ceva ci de a evacua aerul cald eficient. Cipul permanent produce caldura ce este permanent inlaturata astfel incat cipul nu se arde. E ca o oala in fierbere. Flacara atinge mereu metalul vasului dar caldura e preluata de apa si evacuata prin fierbere. Astfel ca oala niciodata nu se arde. Dar incearca si fara apa si se va arde.

Eu cred ca trebuie sa echilibreze ventilatoarele. Daca pentru out e doar unul in spate sus atunci trebuie un ventilator foarte eficient iar pe celelalte 3 de in sa le lase mai pe 'silent'. Eu am doua pentru in (fata jos si jos centru) si trei pentru out, doua in sus spate si unul in spate sus. Total 5 si le tin pe silent. 24 C constant in carcasa. 58 C in full load pentru placa video si 50 pentru procesor. Si nu am vreun ventilator in apropierea placii video ca sa 'arunce aer pe ea ..."
 

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« Reply #12 on: 12 November 2018, 16:45 »
Ai dreptate, pana la urma cea mai buna temperatura o scot cu 2 in fata care baga si unul in spate care scoate. Am lasat ventilatoarele in fata unu pe 1300 rotatii si unul pe 1000, iar in spate pe 1300 rotatii.

 

Offline wolfenste

Ce parere aveti?
« Reply #13 on: 12 November 2018, 17:08 »
Unde e sursa?
 

Offline Jony113

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 15
    • View Profile
Ce parere aveti?
« Reply #14 on: 15 November 2018, 16:15 »
Jos si trage aer de sub carcasa.