Author Topic: Ce placa de baza ar fi mai buna?  (Read 639 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa de baza ar fi mai buna?
« on: 07 February 2023, 22:57 »
Zilele acestea vreau sa-mi iau si eu un procesor i7 7820x si l-am gasit cu diferite placi de baza la kit.Voi ce a-ti alege dintre aceste 2 placi de baza,si care ar fi mai buna?
1. Gigabyte Aorus x299 Gaming 7
2.Asus Strix x299-E Gaming

Un sfat va rog? Nu stiu pe care sa o aleg mai bine
Multumesc.
« Last Edit: 08 February 2023, 10:44 by Gex »
 

Offline Gex

Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #1 on: 08 February 2023, 10:51 »
De aici reiese ca ar trebui sa alegi Gigabyte. Dar nu se vad diferente semnificative.
« Last Edit: 08 February 2023, 10:58 by Gex »
 

Offline astateofmind

Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #2 on: 08 February 2023, 20:24 »
Nu e cam batran procesorul ala?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #3 on: 09 February 2023, 02:15 »
Din cateva considerente am ales i7 7820x
1.L-am gasit la pret convenabil pt mine aprox: 1200-1300 lei dar kit complet: procesor placa de baza,32Gb de ram 3200 mhz si cooler inclusiv la unele kituri...deci complet
2.Stiu ca exsista procesoare mult mai noi,stiu ca intelul e la Raptor lake gen 13,dar costa doar procesorul 1500-2000 lei pe olx
3.Am aproape 39 ani si vreau sa va spun ca eu am trait timpurile de la DX2-66 mhz.La cativa ani dupa,tin minte ,ca am si avut ocazia sa fac comparatia intre un Pentium 2 Klamath pe slot 1 la 266 mhz si un "maret" AMD K6 2 la 400 mhz,chiar si cu un K6-3 la 450 mhz,si ce credeti...s-a pisat Klamathu ala cu doar 266 mhz pe AMD ala din toate directiile si unghiurile in toate testele si jocurile de la vremea respectiva.Cine este de o seama cu mine si a trait timpurile alea,intelege si stie ce vorbesc...
Ceea ce vreau sa spun cu asta este ca inca de pe atunci calitatea procesoarelor Intel a fost intotdeauna peste AMD.Degeaba a exsistat lupta asta acerba intre acesti 2 titani ai procesoarelor,AMD-ul intotdeauna a pierdut in fata Intelului.Singurele procesoare bune de la AMD care intr-adevar sint bune sint doar cele de la Threadripper...dar cam atat,si vorbim de alte costuri alte distractii si de alte segmente
4.si poate cel mai important aspect, i7 7820x are si instructiunea AVX512,pe care multe procesoare din generatia noua nu o mai au,si nu inteleg de ce.Si daca tot plec de la un procesor fara nici macar AVX 1,va dati seama ca vreau procesor cu cat mai multe instructiuni posibile.De ce?Simplu Stau si ma gandesc daca vor fi jocuri sau aplicatii in viitor care vor necesita SI AVX512?Ce fac, schimb iar procesorul si platforma?Nu schimbam nici macar acum procesorul i7 990x ,pt ca este inca potent ca si viteza de lucru,vorba aceea am jucat chiar si FarCry 6 pe el fara sa-mi faca bottleneck,dar sint nevoit sa-l schimb pt au inceput sa apara tot mai multe jocuri noi care cer rahatul ala de AVX precum:Resident Evil 8,pe care vreau si eu sa-l joc,Dying Light 2,Apx legend aud ca si ala cere AVX si tot asa.....Si nu am AVX pe el.Daca avea AVX nu-l schimbam nici acum.Si daca tot schimb sistemul complet,acum sint ingrozit cu AVX-ul vietii.Daca aplicatiile viitoare vor cere si avx512,ca asa vor dorii producatorii?Intelegeti acum de ce vreau un procesor cu cat mai multe instructiuni?Daca nu ai o instructiune,stai si te uiti ca prostu la el si nu o poti lansa,cum e cazul meu,iar emulatorul SDT de pe intel de emulare AVX e fix pix,nu faci nimic cu el :(
Ai pocesor potent precum i7 13900k si nu o sa poti lansa o aplicatie care va cere avx512...degeaba il ai puternic ca stai si te uiti ca prostu'si-ti vine sa spargi totul
5.Nu voi lua niciodata procesoare i3 sau i5,efectiv nu-mi plac alea.Sub i7 nu cobor.Sa zicem ca poate i5 da as lua,dar i3 NICIODATA ca mi s-a recomandat si ala.Pt mine i3 poate sa fie si din generatia 500000,tot segment entry-level va ramane.Stiu ca exsista si Ryzen 5,dar nu-mi place AMD-ul la capitolul procesoare.Nu va fi niciodata ca Intel,din pct meu de vedere.Asa ca nu prea am ce alege
6.nu l-am ales doar pt jocuri,poate voi si lucra cu programe care necesita putere de calcul  pe viitor si acolo trebuie core-uri multe....
7.desi poate am bani,niciodata nu mi-a placut sa investesc prea mult pe calculatoare,din considerentulc a oricum se devalorizeaza enorm cu trecerea timpului,si nici daca iei ultimu racnet ,nu vei tine niciodata pasul cu tehnologia.

Nu sint genul de om pretentios sa alerg dupa cai verzi pe pereti,pt ca oricum dupa tehnologie oricum nu poti tine pasul.De la an la an oricum apare ceva si mai bun si tot asa.Pt mine saltul de la gen 1 la gen 7 imi este suficient.M-am oprit la 7820x pt instructiunile multe pe care le are,pt viteza decenta de 3.6ghz si faptul ca ajunge la 4.4 ghz cu turbo boost si pt faptul ca are 8core/16threaduri la pret avantajos pt mine
Si ca sa nu uit m-a impresionat placut acest 7820x ca elistat in lista de win 11 compatibility atat el cat si cele 2 placi de baza din primul post.Ambele au TPM 2.0,WIn 11 ready!! Deci indeplinesc si asta,asta chiar m-a facut fericit.Eu credeam ca iti trebuie minim generatia 8 pt win 11 dar nu e asa,si 7820x e listat  ca merge

Singurul lucru care nu-mi place la el si recunosc e faptul ca are tdp-ul de  140w si asta ma cam ingrijoreaza ca pe langa faptul ca va consuma destul automat va sta si destul de fierbinte...dar  asta e,nu le poti avea pe toate...sa fie si 2 lei,si rece si performant....intotdeauna este un compromis
« Last Edit: 09 February 2023, 02:37 by Fang93 »
 

Offline maxu

  • Alandala
  • Patreon
  • Feedback Score: (97)
  • Old TR: 448 (100%)
  • Hero Member
  • *
  • Posts: 2.207
  • Liked | Thanked: 64 times
  • You can be anything you want to be
    • View Profile
    • Pofta vine gatind
Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #4 on: 09 February 2023, 17:02 »
Foarte pe scurt: A Strix is a Strix.
Mergi pe Asus.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #5 on: 09 February 2023, 17:11 »
Pe Strix o sa merg pt ca cel care vinde i7-le cu Strix-ul  are pretul mult mai ok la 1200 lei,cel care-l vinde cu Aorus-ul se intinde la 1700 lei si fara coler.1700 lei e deja mult prea mult pt generatia 7 de procesoare.Sa stea acolo cu el 1700 ani.Sint constient ca si 1200 lei e mult pt o vechitura de acum 5 ani,dar  fie...
o sa merg pe Strix oricum.Multumesc frumos
S-ar putea sa ma enervez sa mai pun niste bani in + si sa merg pe i7 generatia 9 sau chiar i9 7920x sau chiar 10980xe, ca mai sint oferte.....
« Last Edit: 09 February 2023, 17:19 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #6 on: 09 February 2023, 22:43 »
Cand o sa apara jocuri care sa ceara AVX512 procesorul o sa fie la fel de relevant cum este astazi un Pentium 2 266Mhz :))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa de baza ar fi mai buna?
« Reply #7 on: 10 February 2023, 12:29 »
Nu conteaza,important e sa fie acolo cat mai multe instructiuni,imi da mai multa liniste si siguranta.M-a bantuit destul AVX-ul asta pe care nu-l am ;D 8)
« Last Edit: 10 February 2023, 12:31 by Fang93 »