Author Topic: Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?  (Read 1736 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #15 on: 05 August 2022, 11:32 »
In orice caz cu 4GB nu ai ce sa mai faci in 2022 asta e clar....posibil chiar si 6 sa inceapa sa fie putin,aici sper ca sintem de acord.Eu vad pe pielea mea cu placa asta de 4GB care chiar daca are putere de procesare suficienta,sufera de lack vram...

Post Merge: 05 August 2022, 11:51
Un joc o sa ocupe cate memorie video are disponibila, in niste limite desigur. VRAM-ul este eliberat pe masura ce este nevoie de el. Deci faptul ca o placa video cu 10-12Gb Vram iti arata ca are ocupati 9GB vram nu inseamna ca chiar are nevoie de 9GB vram.


te contrazici singur.Pai tocmai aia este ca VRAMUL este solicitat in functie de anumite zone ale mapei,iar in acel moment daca vramul nu acopera texturile care sint solicitate in acel moment,o sa ai frame drops masiv exact ce spuneam mai sus.Iar in momentul in care MSi afterburner iti arata ca la un moment dat vramul se urca la 9GB,chiar 9GB sint solicitati in acel moment din memoria video,eu asa cred......Nu este vorba despre nici un marketing,memoria video la placile video nu e pusa de florile marului asa sa fie acolo.Daca ar fi cum spui tu,dupa logica ta, am putea juca si pe placi video cu 2GB vram fara probleme...Nu e chiar asa.Ne-am obisnuit noi multa vreme sa avem placi video cu memorie de 4 sau 6Gb si sa jucam jocuri care solicita maxim 2GB de vram,dar uite ca sint jocuri precum FC6 care chiar solicita placa video in draci !!!Totul depinde de jocuri,unele solicita putin vram ,altele mult mai mult....
Eu de aia nu o sa cred niciodata in testele alea benchmark,pt mine sint 0 barat testele alea.Cand joci ore in sir constant, acolo vezi raw power-ul cu adevarat la orice placa video,pt ca dupa cum spuneam sint anumite zone ale mapei unde se incarca in asa hal texturile  de simti la mana cum se ingreuneaza totul mai ales in zone unde sint batalii,unitati multe ,explozii etc etc..
testele alea sintetice de 1 sau 2 minute nu reflecta nimic,e ca si cum  fortezi o masina de capacitate cilindrica mica sa mearga cu 200km/h pe o distanta scurta de drum si-i ies mucii pe nas,fata de o masina cu o capacitate cilindrica mare care merge constant pe 300km de drum cu viteza constanta de 200km/h fara sa aiba probleme.Asa e si la placile video cu vram-ul gatuit,la limita...pt inceput da are coite sa mearga o perioada de timp ok-ish,dar dupa aia pa.Nu stiu daca intelegi ce vreau sa explic.
ideea este ca trebuie memorie video multa in anumite zone ale mapei ca sa nu intampini frame drop si stability issue.Scrie clar si acolo ca daca depasesti vramul o sa ai probleme de stabilitate in timpul jocului si este perfect adevarat....

Post Merge: 05 August 2022, 12:23
Uite ca am pus o poza si cu cpu usage.Nu face nici un bottleneck procesorul !!



Post Merge: 05 August 2022, 12:34
cpu usage 42%

« Last Edit: 05 August 2022, 12:34 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #16 on: 05 August 2022, 16:32 »
Nu m-am exprimat eu gresit, ci probabil nu ai inteles tu ce voiam sa zic.
VRAM-ul este incarcat cand este nevoie si golit cand este plin. Daca tu ai o scena in care toate asseturile ce trebuie randate ocupa 9GB VRAM si tu ai doar 8, atunci da, o sa ai stutter in momentul in care se apeleaza la RAM-ul sistemului.
Insa daca asset-urile ocupa doar 3GB VRAM, ele raman acolo si cand tu esti in cu totu alta zona a jocului, unde sa zicem mai incarca alti 3GB de asset-uri noi, atunci o sa ai 6GB vram ocupati cand defapt erau suficienti doar 4GB.
Au fost discutii indelungate pe tema asta chiar pe forumul asta acu vreo 2 ani, cand abia se lansase seria 3000, si au fost date exemple de jocuri care ocupau 19-20GB VRAM (pe un 3090) dar care rulau perfect si pe un 3080 cu doar 10GB VRAM.

Eu joc FC6 in 1440p totul Ultra, inclusiv RT si fara DLSS, fara nici un fel de stutter sau framedrop pe o placa video cu 10GB VRAM, cu toate ca UBISOFT zice: "Please note that the minimum requirement for running the HD Texture Pack for Far Cry 6 is 12GB of VRAM. For 4K configurations, you will need 16GB of VRAM." Deci eu cu 2GB sub cerintele minime ar fi trebuit sa am mini freeze-uri la greu.

Ideal ar fi ca VRAM-ul sa fie eliberat in momentul in care ai in el asset-uri de care nu ai imediata nevoie (gen o rotire 360 a camerei), insa mai nici un developer nu face asta, avand in vedere abundenta de VRAM de pe placile video :)
La vremea ei AMD a incercat ceva atlfel cu FURY, insa nu a avut cu cine din pacate. Stiu ca citisem un articol foarte interesant de la un inginer AMD care a lucrat la FURY, si a explicat ca daca developeri ar face un efort sa gestioneze mai bine VRAM-ul, nu ar mai fi nevoie de placi cu 6/8 GB vram (asta la vremea aia) insa nimeni nu se oboseste din moment ce placile au vram in draci.

Cu CPU-ul esti inca OK, credeam ca e quad core cu HT, at era mai nasol :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #17 on: 05 August 2022, 16:52 »
Ideea este ca trebuie sa intelegem  ca trebuie placi video puternice pt unele titluri,si nu neaparat puternice ci CU MAI MULT VRAM.De aia si ezit sa achizitionez o placa video cu mai putin de 8Gb.Si de 8GB mi-e cam frica sincer...
Trebuie sa ai o placa video cu 10-11-12 GB acolo sa fi oleaca SAFE,nu e de gluma...A apus demult vremea placilor cu 4 sau 6GB,alea sint pt jocuri pana in 2020-2021 atat......
Nu mai tine cu 4GB sau 6GB in 2022,nu mai merge...

AMD-ul mananca bors si dintotdeauna a mancat bors chiar si in 2015 cand a lansat FURY X si a afirmat ca e placa de 4K.AU facut tot felul de afirmatii atunci ca 4Gb de vram sunt suficienti pt 4k.Sint suficienti pe dracu sa-i ia,nici macar atunci nu erau suficienti.Dar trebuiau sa-si vanda si ei placile cu HBM 1 al lor LIMITAT.Daca tot erau suficienti 4GB de vram pt 4k,de ce la urmatoarea generatie au scos HBM2 care a permis memorii de 8 respectiv 16GB?Nu vezi ca se contrazic singuri??AU vandut  doar gogosi si teorii de 2bani cat sa-si vanda si ei noua tehnologie HBM...
N-a fost niciodata placa pt 4k nici macar atunci la vremea lansarii in 2015.Nici macar atunci n-a fost
Si acum imi pare rau ca nu am ales GTX 980TI care are 6GB vram si care aia intr-adevar in 2015 a fost placa de 4K.Uite ca cei care au gtx 980ti inca mai se pot bucura de placa datorita extra ramului.2GB de vram in plus uite ca face diferenta.....

p.s Eu de tabara rosie nici nu vrea sa mai aud,pt mine e un capitol incheiat,pt ca mereu au abandonat placile video la capitolul drivere.R9 Fury X  e gata la capitolul drivere nu mai are suport,pe cand gtx 980ti inca are suport de drivere,si au fost lansate ambele in 2015

Post Merge: 05 August 2022, 17:12



Ideal ar fi ca VRAM-ul sa fie eliberat in momentul in care ai in el asset-uri de care nu ai imediata nevoie (gen o rotire 360 a camerei), insa mai nici un developer nu face asta, avand in vedere abundenta de VRAM de pe placile video :)
La vremea ei AMD a incercat ceva atlfel cu FURY, insa nu a avut cu cine din pacate. Stiu ca citisem un articol foarte interesant de la un inginer AMD care a lucrat la FURY, si a explicat ca daca developeri ar face un efort sa gestioneze mai bine VRAM-ul, nu ar mai fi nevoie de placi cu 6/8 GB vram (asta la vremea aia) insa nimeni nu se oboseste din moment ce placile au vram in draci.


Doar artificii si teorii pt. fraieri.Nu are ce sa se oboseasca,e foarte simplu trebuie MULT VRAM cand se se incarca texturile si PUNCT.Nu exsista alte vrajeli ,artificii  si teorii...
« Last Edit: 05 August 2022, 17:14 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #18 on: 05 August 2022, 18:29 »
Da, nu e deloc ok 4GB VRAM acum.
Dar nici primul lucru la care as te uiti sa fie VRAM-ul.
Eu mai degraba m-as uita la un 3060 Ti sau 3070, chiar daca au 8GB VRAM. Or sa te tina mai mult decat 3060-ul cu 12GB :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #19 on: 05 August 2022, 20:38 »
Vreau sa va spun in incheiere ca acest joc Farcry 6 mi se pare cel mai tare din toata seria farcry,Si personajul pe care il iubesc efectiv este : Anton Castillo -EL Presidente.
Desi nu am terminat jocul ma rog si mi doresc foarte mult ca Anton Castillo sa nu moara sau sa pateasca ceva. Din poveste reiese ca se lupta cu o boala grea cancer,si tot ce isi doreste este o lume mai buna.isi iubeste foarte mult fiul sau Diego Castillo si mereu ii spune si-l incurajeaza sa fie un leu.:YOu are a lion,rule or be ruled.We are lions!!
Si mi-am dat seama ca-si iubeste mult fiul pt ca nu-i spune abosult nimic cand il salveaza pe personajul principal Dani atunic cand ia pistolul si-i impusca generalul acela.Ba chiar ii zambeste ca-l vede atat de curajos.Si mereu ii spune fiului sau ca el nu este un criminal.Mi se pare cel mai tare personaj.
Mai adaug faptul ca sint multe melodii frumoase in joc,dar melodia care m-a marcat si pe care o ascult in fiecare zi este aceasta:
O fi cceva in neregula cu mine?
Mai adaug faptul ca iubesc ENORM acest joc,pt ca este primul joc care efectiv mi-a ingenuncheat placa video Fury X la propriu :D:D:D:D:D
Sper sa nu pateeasca nimic Anton Castillo la sfarsitul jocului,tin prea mult la el :(





Am dreptate cand spun ca Farcry 6 este cel mai tare din toata seria ?:D

EL PRESIDENTE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Post Merge: 05 August 2022, 20:52
p.s. Placa video pe care mi-as dori-o mult este :TITAN X PASCAL,mereu am iubit flagship-urile,dar nu se gaseste....Aia chiar este placa video tare !!
« Last Edit: 05 August 2022, 20:52 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #20 on: 05 August 2022, 22:23 »
p.s. Placa video pe care mi-as dori-o mult este :TITAN X PASCAL,mereu am iubit flagship-urile,dar nu se gaseste....Aia chiar este placa video tare !!
Vezi ca e unu pe olx care vinde un sistem cu TITAN X PASCAL in el, la 8500 lei :D
Dar poate il convingi sa il dea pe bucati :)

Legat de FarCry 6, Metacritic zice ca e cel mai slab din serie: 3.7 User Score :(
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #21 on: 05 August 2022, 22:49 »
cel mai sab din toata seria a fost Farcry 2...e singurul pe care nu l-am jucat,am incercat sa-l joc dar n-am putut.Ala mi s-a paruit cel mai urat :Ddaca cere 8500 pe tot sistemul,pun pariu ca pe titan x pascal cere pe putin 4000 lei ca asa fac astia :))

dar titan x pascal chiar e placa de 4k REAL .si e peste gtx 1080 ti

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/titan-x-pascal.c2863

Apropo mai am o melodie care ma bantuie si-mi place la nebunie .Si melodia asta am mai auzit-o atunci cand in storyline te urci pe skyjetu ala si te duci cu tipa aia spre insula aia sa sarbatoresti.Aproape ca am trait momentul m-am simtit eu in ,locul lui Dani .Absolut tot imi place la acest joc,storyline care m-a impresionat,coloana sonora sint innebunit dupa ea,personaje,absolut tot imi place
 :X:X:X



Post Merge: 05 August 2022, 23:24
si asta  :D

« Last Edit: 05 August 2022, 23:24 by Fang93 »
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #22 on: 10 August 2022, 13:04 »
Am gasit o placa video gtx TITAN Z .Pe ea scrie ca are 12 GB de vram.In modul SLI are toti cei 12 GB insumati sau doar 2x6GB ?Mereu a fost o dilema la genul acesta de placi.Nu inteleg de ce insumeaza vramul total  pe cutii si pe site.O minciuna sau chiar se insumeaza vramul ca la RAM ?M-ar tenta sa o iau,dar nu sint sigur.Doar contemplez
multumesc anicipat,

p.s eram decis sa cumpar 1080-ti-ul dar vad ca pe olx mai jos de 1500 de lei nu este si mi se pare mult prea mult pt o generatie asa de veche,iar seria rtx 2000 si aia se da scump,sub 2000 lei nu vad nimic...
Au luat-o iar razna preturile la GPU vad...s-o fi inceput iar mineriada cu ele :|

Asta ar fi singura la 1400 lei ce am gasit,dar nu-mi plac versiounile astea turbo,pt. ca au cel mai slab sistem de racire ever,astea stau constant in 83 grade,iau foc....mai ales acum vara
Eu cu R9 FURY X asta stau beton la capitolul racire,nu-mi sare de 65 grade nici in zilele cu 35 grade afara.......

https://www.olx.ro/d/oferta/asus-nvidia-geforce-gtx-1080ti-11gb-gddr5x-turbo-gtx1080ti-11g-IDgo8Se.html
« Last Edit: 10 August 2022, 13:22 by Fang93 »
 

Offline oldshooterman

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #23 on: 10 August 2022, 14:42 »
Am gasit o placa video gtx TITAN Z .Pe ea scrie ca are 12 GB de vram.In modul SLI are toti cei 12 GB insumati sau doar 2x6GB ?Mereu a fost o dilema la genul acesta de placi.Nu inteleg de ce insumeaza vramul total  pe cutii si pe site.O minciuna sau chiar se insumeaza vramul ca la RAM ?M-ar tenta sa o iau,dar nu sint sigur.Doar contemplez
multumesc anicipat.
Placa contine 12GB de memorie, dar pentru jocuri sunt utili doar jumatate = 6GB. Sunt aplicatii de calcul pentru care sunt utili toti 12GB.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #24 on: 11 August 2022, 15:30 »
Azi am reusit sa-l termin.Am ramas efectiv fara cuvinte,nu ma asteptam sa se termine asa tragic jocul.Credeam ca sint mai multe ending-uri ca la FC5.Este doar unul singur si trist.A.Castillo isi ucide propriul fiu Diego,dupa care se sinucide.Nu ma asteptam la asa final jur :(
La scena de final cand  personajul principal Dani intra in palatul lui Anton Castillo,si Diego il implora sa-i crute viata tatalui sau ,pt ca oricum va muri de leucemie.Dani nu este de acord,pt ca stia ca oricum armata care-l astepta afara nu-i va permite niciodata asa ceva.Dani incearca sa-l convinga pe Diego sa vina cu el,si-i promite ca va fi in siguranta cu el.
.Desi Dani ii promite lui Anton Castillo ca o sa aiba grija de fiul sau Diego si sa-i dea drumul,acesta nu-l crede  .El crede ca Libertad il va face pe Diego sa sufere,asa cum a suferit el in trecut cand tatal sau Gabriel Castillo a fost ucis in ochii lui cand avea 13 ani si pus sa munceasca pe campul Tobacco.
Anton Castillo decide sa-si impuste diul in piept,dupa care isi tai singur beregata.
Decizia lui Anton de a-si ucide fiul poate fi inteleasa intorcandu-ne in trecutul sau.Tatal lui Anton a fost EL Presidente al insulei Yara.Cu toate acestea a avut loc o revolutie,cand Anton era adolescent si a asista la moartea tatalui sau.Dupa aceea  a fost pus sa munceasca campurile de tutun.Cand Anton a fost eliberat economia Yarei a avut de suferit foarte mult si a dus la un declin major.Acest lucru l-a determinat pe Anton să-si formeze propria ideea că Yara ar putea prospera doar sub conducerea unui Castillo.A candidat și a fost ales ca El Presidente cu promisiunea că va întoarce insula la succesul de care s-a bucurat cu 50 de ani în urmă, deși a început rapid să guverneze cu o mână de fier.Singurul lucru pe care nu l-am inteles bine din storyline ce a fost cu acel drog Viviro...si de ce il lua.De cancer oricum nu-l scapa,tot murea oricum.
De când era adolescent, viața lui Anton a fost una plina de durere și suferință aproape constantă.
Storyline-ul este excelent,nota 10+,cred ca este cel mai bun din toata seria Farcry.Felicitari echipei care a facut acest joc.Va recomand cu caldura sa-l jucati,dar daca il jucati incercati sa-l jucati pe placi video cu minim 6GB.Eu cu 4 Gb m-am chinuit groaznic sa-l termin,cu multe restarturi.Jucam 10-20 minute,frame drops,trebuia sa dau restart la joc,cateodata restart la windows ca sa reiau gameplyul sa joc iar 20 min pana se incarca vram-ul si tot asa.A fost un calvar,dar uite ca am reusit sa-l termin pe o placa video cu 4gb vram.Dar a meritat chinul,pt ca mi-a palcut enorm jocul.
Eu nu inteleg de ce pe metacritic are scorul acela mic.Toti cei care au dat negativ scor,sint sigur ca nu au inteleg nimic din storyline din atmosfera jocului.Si e normal ca atunci cand nu intelegi storyline-ul unui joc  sa dai review negativ.Jocurile nu au farmec cand doar impusti si nu intelegi actiunea din el....atunci normal ca dai review negativ

JUCATI-L CA E FOARTE FRUMOS !!!


Post Merge: 11 August 2022, 15:42
Ma asteptam la final ca totusi Anton sa-l lase pe fiul sau Diego sa traisca totusi si el sa moara de leucemie.Era cel mai bun sfarsit din pct meu de vedere !!
« Last Edit: 11 August 2022, 15:42 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #25 on: 12 August 2022, 14:25 »
Ce-ar fi sa nu mai dai spoilere, sau daca dai, foloseste tag-ul aferent
Spoiler: ShowHide
Insert spoiler here

« Last Edit: 12 August 2022, 14:28 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #26 on: 12 August 2022, 14:40 »
trebuie sa-ti cer tie voie sa nu fac o descriere?E treaba mea ce postez aici pe topicul acesta,nu-ti place nu mai intra.Mai oameni buni nu va place topicul acesta nu-l mai frecventati,ca    vad ca sinteti nemultumiti.
Il inchid iar
« Last Edit: 12 August 2022, 14:42 by Fang93 »
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #27 on: 12 August 2022, 14:43 »
Topic Locked!