Author Topic: Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?  (Read 1737 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
salut,
 zilele acestea contemplez sa-mi cumpar si eu o placa video sh,oscilez intre gtx 980ti sau gtx 1070.Bugetul care-l am este de 700-1000 lei.Care ar fi pretul real la cele 2 placi video,ca pe olx sunt preturi si preturi?
Motivul pt care doresc sa achizitionez una din aceste 2 placi video este acela ca in prezent detin un R9 Fury X si desi placa video este potenta sufera de lack VRAM,mai in ales in titlul Farcry 6 unde in unele zone ale jocului am frame drops de la 75-90 fps constant la 7 fps, cand vram-ul depaseste 4096MB, chiar cu toate setarile pe Low si cea mai mica rezolutie gen 1280x720 :(
 

Offline Tzeb

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #1 on: 06 July 2022, 13:26 »
Nu exista "pret real". Cauti pe olx si alegi sortare dupa: ieftine si ala e "pretul real".

Sari peste pagina 1, unde sunt ventilatoare si cutii de placi. Cand ajungi la anunturi care par a oferi placi perfect functionale, te uiti cum scrie vanzatorul, de cand e inregistrat, daca are rating, ce alte produse mai vinde.

Te uiti si putin mai jos, la placi poate cu 50-100 RON mai scumpe, daca vrei o implementare anume, cu o racire mai deosebita etc. In felul asta iti faci o imagine unde se situeaza piata la momentul actual.

Apoi incepi sa dai mesaje pentru detalii suplimentare. Daca trimite prin curier sau daca vinde doar local, daca poate oferi ceva filmare recenta cu placa functionand intr-un test, daca mai negociaza ceva la pret etc.

Ia un 1070 pe la ~800 RON.
 

Offline dangrig

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #2 on: 07 July 2022, 08:29 »
Eu zic sa te uiti la seria 1000.

Deja seriile 600 si 700 nu mai au "driver support"  si probabil seria 900 urmeaza. 

Deci seria 1000 o vei putea folosi mai multi ani si probabil va conta si la revanzare cand vei face urmatorul upgrade.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #3 on: 07 July 2022, 10:49 »
cred ca ai perfecta dreptate,ar cam fi cazul sa merg pe generatia Pascal,Maxwel-ul e cam gata si ala.Fac un efort si cred ca merg pe Pascal
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #4 on: 03 August 2022, 22:51 »
am vazut ca in jurul sumei de 2000 lei se invarte si gtx 1080ti si rtx 2080.Care ar fi mai buna dintre cele 2?Din testele ce le vad la benchmark pe youtube 1080ti e cam la aceasi performanta cu rtx 2080.Avantaje gtx 1080 ti e ca are 11 gb vram,iar rtx 2080 ca avantaje este ca are raytracing  si optimizare mai buna in titlurile mai noi dar doar 8gb vram.Avand in vedere ca farcry 6 depaseste lejer 4gb vram cu setari pe minim a inceput sa-mi fie frica sa achiztionez chiar si 8gb vram pt. viitor,11 e mai safe...
Deci voi ce ati alege 1080ti sau 2080?Sint pus la grea incercare :)
« Last Edit: 03 August 2022, 22:56 by Fang93 »
 

Offline dangrig

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #5 on: 04 August 2022, 00:28 »
Oricand  o serie mai noua este de dorit. 
Deci seria RTX 2000  >> seria GTX 1000/

RTX 2070, 2070 Super, 2080  sunt cam pe acolo cu 1080Ti.
 

Offline Tzeb

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #6 on: 04 August 2022, 01:00 »
am vazut ca in jurul sumei de 2000 lei se invarte si gtx 1080ti...

Cum sa dai 2000 RON pe asemenea antichitati? Tu te-ai gandit ca un 3060 are performante asemanatoare cu un 1080ti? Pe langa faptul ca are un consum mult mai mic, nu pune probleme la instalare datorita dimensiunilor reduse si e mult mai rece.
Gasesti 3060 pe olx pe la 1500 RON.

Un 1080ti nu merita mai mult de ~1200 RON pe 4 august 2022.
 
The following users liked or thanked this post: acidchaos1

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #7 on: 04 August 2022, 08:34 »



Un 1080ti nu merita mai mult de ~1200 RON pe 4 august 2022.
[/quote]
aha deci cei care cer 2000 cer exagerat de mult.deci cam 1200 ar merita.Mersi.Va multumesc mult.
Mai ramane o dilema 8gb vram va fi safe pt viitor,avand in vedere ca Farcry 6 cere peste 4gb vram cu setari pe low?Tot pe youtube am vazut ca pe 2560x1440 cu totul pe ultra vramul sta la 9000-9500MB...wtf?

« Last Edit: 04 August 2022, 08:39 by Fang93 »
 

Offline dangrig

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #8 on: 04 August 2022, 09:02 »
Degeaba cumperi cu 11GB vram "pentru viitor" pentru ca procesorul grafic va ramane in urma.   

Iar pentru "cu totul pe ultra"  ai nevoie si un "ultra" calculator ... alea sunt vise, este aiurea sa dai pe un PC cat pe o masina buna.

Cumpara un model de placa mai nou care se incadreaza in bani / performanta.   

Eu am seria 1000  (gtx 1070) si daca as vrea sa fac upgrade nici nu m-as uitat la 1080Ti.

In jurul a 2000 lei gasesti in magazin RTX 3060 are 12GB vram daca tot vrei cu vram mai mult.

In functie de ce platforma CPU ai, la modelele RTX in viitor mai pacalesti un DLSS, un Resizable BAR etc.
« Last Edit: 04 August 2022, 09:04 by dangrig »
 
The following users liked or thanked this post: acidchaos1

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #9 on: 04 August 2022, 10:43 »
Bineinteles ca nu am pretentii de setari pe ultra mie imi ajunge si fullHD nu sint deloc pretentios ,eram doar mirat ca 8gb de vram la placile video incepe sa fie cam la limita pt titlurile viitoare de jocuri.De ex, Ubisoft specifica clar ca Farcry 6 cere minim 11GB de vram ca sa poti activa texturile HD, fara setari pe ultra sau alte tweak-uri.
8gb de vram incepe sa fie cam PA.....
Am specificat in primul post ca de abia pot juca si eu farcry 6 cu absolut totul pe low quality si cea mai mica rezolutie posibila adica HD deci fara pretentii nici macar de medium quality sau high, si tot imi depaseste 4GB de vram in unele zone ale hartii in FC 6 :(
Doar pt acest joc fac demersul sa achitionez si eu o placa video cu mai mult vram,ca altfel imi era suficient acest r9 fury X chiar si acum in 2022....

Si bine, tu nu te -ai uita la 1080ti avand 1070 te inteleg perfect,dar eu care am r9 fury x  crede-ma ca m-as uita la un 1080ti,adica eu cred ca as simti considerabil upgrade-ul .Ma gandesc ca intre r9 fury x si 1080ti e performanta de peste 50% daca nu mai bine+vram considerabil mai mult,adica as intelege ceva din acest upgrade

p.s cat despre procesor,ce sa zic am un procesor decent,car pt mine va ramane o LEGENDA.Se descurca cu brio in absolut orice,nu ma lasa la greu si nu mi-a facut niciodata bottleneck.
Am un i7  990x  impreuna cu 24GB RAM


« Last Edit: 04 August 2022, 10:59 by Fang93 »
 

Offline Tzeb

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #10 on: 04 August 2022, 13:52 »
Cum ti s-a mai spus. Pe la 2000 RON deja ai 3060 in magazin, care are 12GB ram. 1080ti e o chestie antica, ce a vazut deja 2 mineriade.

Daca nu arde, mai ai rabdare vreo cateva luni, piata SH ar trebui sa fie in curand inundata de oferte.
 

Offline oldshooterman

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #11 on: 04 August 2022, 22:56 »
Bineinteles ca nu am pretentii de setari pe ultra mie imi ajunge si fullHD nu sint deloc pretentios ,eram doar mirat ca 8gb de vram la placile video incepe sa fie cam la limita pt titlurile viitoare de jocuri.De ex, Ubisoft specifica clar ca Farcry 6 cere minim 11GB de vram ca sa poti activa texturile HD, fara setari pe ultra sau alte tweak-uri.
8gb de vram incepe sa fie cam PA....
Doar ca nu pentru FHD...
 

Offline Trustme

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #12 on: 05 August 2022, 02:49 »
Mai ramane o dilema 8gb vram va fi safe pt viitor,avand in vedere ca Farcry 6 cere peste 4gb vram cu setari pe low?Tot pe youtube am vazut ca pe 2560x1440 cu totul pe ultra vramul sta la 9000-9500MB...wtf?
Nu stiu de unde scoti tu cerintele alea. Eu am placa video cu 6GB VRAM si duce fara probleme FC 6 la 4K cu setari Ultra.
 

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #13 on: 05 August 2022, 09:14 »
mie dupa ce-mi depaseste vramul de 4GB,asa cum si tie vad ca ti l-a depasit,imi intra in drop frame masiv dupa cateva minute de joc,gen de la 70-80 fps constante la 7 frame-uri.
Si mi-e greu sa cred ca joci tu la ultra in 4K doar cu 6GB de vram,hai sa fim seriosi.Tu ce ai facut mai sus ai fortat niste limite ai setat la rezolutia 4k dar sigur vezi POZE,ia joaca-te macar 30 min, sa vezi cum ai drop frame in unele zone ale hartii de nu mai poti misca nici mouse-ul
Ai depasit memoria fizica a placii video e PA,nu are ce sa mai miste in front......
Pt 4k si ultra si alte nebuneli iti trebuie minim 11 GB de vram lejer.Testele alea nu sint la misto,eu cred in ele.De abia acum inteleg de ce au inceput sa apara placi video cu 16 sau 24 GB de vram
Astea cu 4,6 sau chiar si 8GB personal le consider jucarii ,sint gata,nu ai ce sa mai faci cu ele.Jocurile vor deveni din ce in ce mai puternice,cerintele vor creste considerabil.Farcry 6 este ca un fel de Crysis din 2007.....killler de placi video!!
Si de abia acum vad,ala este doar un amarat de benchmark de 2 minute,joaca-te constant 1 ora sau 2,sa vezi daca poti.Cand s-or strange unitati,explozii sa vezi in MSI afterburner cum creste usor usor spre 8-9 GB.O SA VEZI DOAR POZE crede-ma...o sa ai drop frame masiv pt ca se va depasi memoria fizica a placii video



Post Merge: 05 August 2022, 09:52
Uite ca am facut si eu test sintetic banchmark ca si tine,ca sa-ti dovedesc  ca e o porcarie acel benchmark nu reprezinta nimic.Conform acelui test de 1 sau 2 minute imi spune ca as avea un average de 43 fps si ca as putea juca csat de cat la rezolutia 2k cu setari pe ultra.Pe dracu,ca eu de abia ma chinui la 1280x720 cu toate pe low sa joc cat de cat ca sa nu intampin acel DROP FRAME MASIV !!.Deci nu te  mai lua dupa acele teste,alea sint doar INFORMATIVE nu reflecta deloc REALITATEA.Iti repet joaca-te constant 1 ora sa vezi daca  mai ai acel AVRAGE FPS din testul benchmark !!!!!!!!!!!!!

Post Merge: 05 August 2022, 10:05
Bineinteles ca nu am pretentii de setari pe ultra mie imi ajunge si fullHD nu sint deloc pretentios ,eram doar mirat ca 8gb de vram la placile video incepe sa fie cam la limita pt titlurile viitoare de jocuri.De ex, Ubisoft specifica clar ca Farcry 6 cere minim 11GB de vram ca sa poti activa texturile HD, fara setari pe ultra sau alte tweak-uri.
8gb de vram incepe sa fie cam PA....
Doar ca nu pentru FHD...
pt. FHD DA normal,nici nu am afirmat asta,dar pt 4k cu totul la ultra e PA si 8GB e vram !Uitati-va in testele alea cu MSi Afterburner sa vedeti cum vramul urca usor la 9-9.5GB cu jucat constant,cu lupte,unitati,explozii etc... ,nu vrajeli de  teste benchmark de 1 sau 2 minute !!
« Last Edit: 05 August 2022, 10:05 by Fang93 »
 

Offline KodiaK

Ce placa video recomandati si care ar fi pretul real?
« Reply #14 on: 05 August 2022, 10:15 »
Un joc o sa ocupe cate memorie video are disponibila, in niste limite desigur. VRAM-ul este eliberat pe masura ce este nevoie de el. Deci faptul ca o placa video cu 10-12Gb Vram iti arata ca are ocupati 9GB vram nu inseamna ca chiar are nevoie de 9GB vram.
Cei 12Gb de pe 3060 sunt o gluma proasta de marketing. Placa aia nu o sa aiba niciodata nevoie de toti cei 12Gb pt ca nu este o placa de 4K; abia face fata in 1440p.
Iar in viitor, cand poate o sa fie nevoie de 12GB vram in 1080p, 3060 o sa fie demult piesa de muzeu.

Cu toate astea, intre 3060 si 1080Ti, si eu as merge tot pe 3060, dar nu datorita extra vram-ului, ci datorita RT+DLLS.

Btw, procesroul ala te trage rau de tot in jos, posibil chiar si in FHD. Tin minte cand am facut si eu upgrade de la i5 760 la i7 6700K, ca in unele jocuri mi s-a dublat fps-ul minim. La vremea aia jucam Division si de la 35-40 fps in unele zone, nu mai scadea sub 60 dupa upgrade.
La fel a fost si anu trecut cand am trecut pe 10700K, doar ca de data asta in Cyberpunk.
Cel mai simplu verifici cu MSI AB (sau alt soft de monitorizare CPU load) si daca in-game vezi CPU-ul la peste 80-90% inseamna ca ai bottleneck. In exemplele date mai sus CPU-ul era peste 95% in zonele cu fps minim.
« Last Edit: 05 August 2022, 10:17 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K