Author Topic: Incompatibilitate MB + DDR ? Z390  (Read 564 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline razvvan

Incompatibilitate MB + DDR ? Z390
« on: 08 April 2020, 19:31 »
Acum aproximativ o lună, am cumpărat această placa, un i9 9900KF și un kit de memorii ddr4 3200 Hyperx (2x8). De la început am numai probleme cu acest kit. Restarturi aleatorii, fără BSDO. Sursa este un Corsair TX850W, gpu RTX 2060. Am încercat tot ce se poate, ramii schimbați între ei, setări default în bios,... Setări schimbate în bios, reinstalare de Windows (cu licență). Nimic. Singura schimbare este ca nu mai iau Restarturi dese, 2 sau 3 pe zi. Precizez ca restart urile, majoritatea se produc când nu fac nimic, efectiv, doar browsing. În jocuri foarte rar spre deloc. Drivere la zi. Am lăsat memoriile și pe 2400 și tot degeaba. Bios-ul ultimul. Nu știu, am cautat de am înnebunit, nu am găsit încă soluția. Am mers pe Asrock pt ca ultimile 2 platforme au fost tot de la ei și au mers brici.Ceva indrumari?Multumesc.
« Last Edit: 13 April 2020, 18:14 by Gex »
 

Offline wntd

incompatibilitate MB + DDR ? Z390
« Reply #1 on: 08 April 2020, 20:43 »
De regulă, în majoritatea cazurilor când îți iei restart fara bsod ,de vina e sursa ori placa de baza.

Ai putea sa stresezi pe rând :
-procesorul(lăsat pe default, cum îl setează MB)
-ramii(la fel și aici)
-gpu
 ,iar apoi toate cele de mai sus.
În funcție de rezultate ,as incerca (de mi-ar permite configurația) sa văd cum stau lucrurile și fără placa video.

N-am avut parte de vreo placa de baza cu asemenea reacții, însă aș putea presupune că în cazul unei plăci de bază defecte te-ai putea confrunta uneori și cu ceva freezeuri .
Cum n-ai zis nimic de freezeuri eu aș miza pe sursa că fiind vinovată.

Nu ar trebui sa fie cazul la tine , însă ciudățenia de care ziceai ,referitoare la condițiile în care îți iei restartul...și anume când sistemul e mai puțin solicitat ,am patit-o o singură dată în trecut , doar că spre deosebire de tine eu aveam parte de fiecare data de bsod. In cazul meu de vina era placa video și problema se manifesta de regulă atunci când existau variații dese ale frecvențelor gpu . O pățeam destul de des când eram într-un joc mai puțin solicitant gen CS 1.6(cam din 15 în 15min,rareori mă puteam juca 45min) , mai rar când vizionam videoclipuri pe youtube(la câteva ore) și niciodată atunci când stresam placa video cu vreun anumit program.
 

Offline razvvan

incompatibilitate MB + DDR ? Z390
« Reply #2 on: 09 April 2020, 00:53 »
Am schimbat sursa cu una mai mica de 750, un zalman zm700-lx , a lui fiimiu (reparată?), și surpriză, văd că încă nu face figuri. Am testat-o câteva ore, urmează alte zile de test. Deocamdată asta părea a fi problema, și când mă pregăteam să îi spurc pe ăștia de la Asrock. Ms încă odată de sugestii, dacă nu-mi sugerai și tu ideea cu sursa, mai stăteam așa, în stres.

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk