Author Topic: Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?  (Read 1049 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« on: 04 December 2019, 18:40 »
ma duc sa imi cumpar niste memorii cu radiator si nu zice nimic pe site ca ar fi dual channel, se vand la bucata.

Care va pricepeti, puteti sa imi spuneti cum aflu in momentul achizitiei?

https://www.itmar.ro/cumpara/memorii-2gb-corsair-xms2-cm2x2048-6400c5-1-90v-ver3-1-1800
« Last Edit: 06 December 2019, 15:27 by Gex »
 

Offline Player

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #1 on: 08 December 2019, 17:08 »
Kiturile dual channel sunt testate și garantate să funcționeze împreună și au aceleași latențe setate în spd/xmp rom. Modulele care nu sunt vândute ca și kit este posibil să aibă latențe diferite, dar vor funcționa în dual channel fără probleme la setările combinate cele mai slabe ale tuturor modulelor.
Acele memorii par a fi second hand, oricum nu cred că mai găsești ddr2 să cumperi de nou (cel puțin nu pentru mainstream desktop). Asta înseamnă că e greu spre imposibil ca cei care le vând să știe care dintre module au fost în kit unele cu altele. Dar nici nu prea contează.
Te interesează ca frecvența, latențele principale și voltajul să fie la fel, celelalte sunt mai puțin importante cât timp vrei să le folosești la acele valorile.

În mod normal ar trebui să funcționeze acele module din link în dual channel, dar ca să fi sigur trebuie să testezi în pc-ul pentru care vrei să le cumperi (pentru că mai depinde și de controllerul de memorie și biosul plăcii de bază, nu doar de module). Verifică în QVLul (qualified vendor list) plăcii de bază dacă apar și acele memorii. Dacă da, atunci merg 100%, dacă nu, testează, cel mai probabil nu o să ai probleme.
 

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #2 on: 11 December 2019, 21:35 »
multumesc de raspuns. toate memoriile gasite si cumparate de mine de pe la sh sunt cu seria principala identica, au placile imprimate la fel dar difera niste numere/serii secundare.
la memoriile fara radiator nu e problema, dar la cele cu radiator ma gandeam ca ar fi.

Am luat intre timp un kit "dual channel" de la mincinosi, (nu de pe forum) si asemanatoare cu cele din linkul de mai sus si prima data mi-au aparut in post ca ungaged, acum apar single channel. ungaged stiu ce inseamna, deci nu sunt identice desi au seria principala identica si sunt amandoua corsair versiunea 3.1.
 

Offline Player

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #3 on: 12 December 2019, 16:40 »
Mută modulele în alte sloturi dacă sunt disponibile sau între ele dacă nu și resetează biosul la valorile implicite. Vezi dacă așa funcționează în dual channel. Ce placă de bază ai și ce memorii?

Ganged și unganged sunt ambele moduri ale dual channel, vezi mai multe pe wikipedia sau aici cu niște teste (vechi cei drept).
 

Offline wntd

Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #4 on: 13 December 2019, 12:07 »
multumesc de raspuns. toate memoriile gasite si cumparate de mine de pe la sh sunt cu seria principala identica, au placile imprimate la fel dar difera niste numere/serii secundare.
la memoriile fara radiator nu e problema, dar la cele cu radiator ma gandeam ca ar fi.

Am luat intre timp un kit "dual channel" de la mincinosi, (nu de pe forum) si asemanatoare cu cele din linkul de mai sus si prima data mi-au aparut in post ca ungaged, acum apar single channel. ungaged stiu ce inseamna, deci nu sunt identice desi au seria principala identica si sunt amandoua corsair versiunea 3.1.

Atata timp cat au aceeasi capacitate (2gb fiecare) cred ca pot fi doar 2 motive pt care iti ruleaza in single-chanel :
1. Fie le-ai montat gresit (avand o placa de baza cu 4 sloturi de memorie ).
2. Fie un modul din cele 2 nu mai este recunoscut .
 

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #5 on: 17 December 2019, 15:17 »
Nu, pana la urma functioneaza in dual channel, nu stiu ce au avut in ziua aia, probabil abia scrisesem biosul, de aia.
Acum am alta problema mai mare, sunt 2 corsair cu radiator de 1.8 v, insa placa le alimenteaza cu 1.95v. Nu pot sa schimb din bios nimic, mai jos de 1.95 nu pot sa ma duc cu ele, functioneaza acum cu latente 6-5-6-18 in loc de 5-5-5-18, ce complicatii...
Daca aveti sugestii, astept...
« Last Edit: 17 December 2019, 15:22 by mormoloc1986 »
 

Offline mormoloc1986

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 46
  • Location: bucuresti
    • View Profile
Memorii DDR2 cu radiator. Or fi identice?
« Reply #6 on: 30 December 2019, 11:52 »
Nu am ce le face, am gasit pe forumuri externe aceasi problema si biostar a raspuns ca a fost alegerea lor inginereasca sa nu poti alimenta memoriile mai jos de 1.95v.