Author Topic: Nelamuriri cooling 3800x/ RTX 2070 pe gigabyte x570 gaming x  (Read 486 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mEsiah

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 18
    • View Profile
Salutare

Am trecut recent de pe un build cu Intel i7 3770k pe unul AMD 3800x. Am ramas cu acelasi AIO Deepcool Maelstrom 240 care facea o treaba foarte buna, cu o pb Gigabyte x570 Gaming x, 16 GB ddr4 3600 MHZ cu chipuri Hynix. Intampin 2 "chestiuni" care ma nelamuresc la noul build, primul pe care il fac pe AMD, de cand a aparut Athlon 64.

1. Racirea, mai precis turatia coolerelor creste si scade haotic, facand galagie pe care in vechiul build  nu o auzeam nici macar in overclock, acesta fiind acum, teoretic, in idle. In sarcina merge constant "turat", dar macar acolo as intelege. E AMD, e multa putere de tinut in frau, fluctuatii mari de temp la citirea senzorilor pe 7nm. Am incercat sa-i dau o panta de cooling acceptabila in App Center, dar pentru a sta cat de cat silent, il tine la peste 60C in idle, dar chiar si asa, tot fluctueaza masiv uneori.
Exista ceva workaround, setari bios, vraji, voodoo, sau o panta optima cat de cat, pentru a scapa de spikurile astea, mentionand ca pe Intel nu era nevoie de absolut nicio setare pentru a se regla perfect in ceea ce priveste racire si turatiile coolerului?!

2. Placa video Gigabyte RTX 2070  nu trimite semnal din slotul 16X al placii mentionate mai sus cu setarea din bios PCIe bifurcation pe auto. Mai precis cu ultimul update de bios, setarile de fabrica, fara nicio modificare. Trebuie sa setez split 8x/8x pentru a trimite semnal pe ambele sloturi pciex. In acest context, in GPUz imi arata maximul pentru interfata de 8x 3.0, pe cand placa suporta 16x 3.0. Evident, nu se va satura niciodata 8x cu aceasta placa, dar e o chestiune enervanta, din motive necunoscute.

 :-\ :(
OLD TR 50+ 100% Positive
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Nelamuriri cooling 3800x/ RTX 2070 pe gigabyte x570 gaming x
« Reply #1 on: 15 September 2020, 05:25 »
Poti apela producatorul placii de baza in cazul problemei placii video. Cealalta problema este una comuna la aceasta serie de ryzen si se poate rezolva prin undervolt, dar trebuie sa monitorizezi cu cateva benchmark-uri daca si cat pierzi din performanta. Pierzi din performanta si daca temperatura procesorului depaseste 70 grade.

PS. Daca investitia a fost pentru gaming, sincer, cu 10700K ieseai mult mai bine in acei bani. Cele mai potente procesoare AMD inca nu pot depasi 8700K in gaming. Plus lipsa acestui gen de probleme.