Author Topic: PC gata facut sau PC facut pe piese?  (Read 3989 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dorianvali

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
PC gata facut sau PC facut pe piese?
« on: 03 April 2019, 23:58 »
Buna seara,
As dori si eu sa ma indrumati spre o cale mai buna in a-mi cumpara un calculator. Nu stiu ce sa fac in acest moment , ori sa-mi achizitionez unul gata facut sau sa-l fac pe piese , ideea este ca dispun de un buget de maxim 2000 lei dar ar fi mai ok 1500 ca sa mai raman si eu cu ceva.
Am gasit pc-uri de light gaming cu 1500 lei , 1600 lei dar nu stiu cat de bune sunt si daca m-as alege cu ceva mai bun daca l-as face pe piese tot in acest buget. Nu ma intereseaza sa fie vreo mare bomba de calculator dar nici ultima rabla , acum detin un calculator vechi de vreo 10 ani si inca se tine aproape acceptabil dar simt nevoia sa trec la altul . Ma puteti ajuta , va rog , in acest sens ?
Multumesc !

p.s. Ce am gasit eu :
https://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/gaming-corvus-amd-ryzen-3-2200g-35ghz-4-nuclee-8gb-ddr4-1tb-hdd-amd-radeon-vega-8/    ; As putea sa iau altceva mai bun de banii astia?
« Last Edit: 04 April 2019, 00:07 by dorianvali »
 

Offline axxel4you

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #1 on: 04 April 2019, 19:34 »
Daca ai deja monitor mai bine cauti un pc SH sau iti construiesti pc-ul dintr-un mix de componente SH si noi:
-placa de baza trebuie sa fie noua;
-procesorul poate sa fie SH;
-memoria poate sa fie SH dar cu garantie;
-SSD-ul e indicat sa fie nou;
-placa video SH cu garantie si sigilii pe ea !!!;
-HDD-ul e indicat sa fie nou;
-carcasa orice e mare si ieftina ca sa nu ai probleme cu temperaturile;
-sursa poate sa fie SH daca functioneaza si este sigilata, FSP, SIRTEC, SEASONIC adica de la producatori de surse.
     
« Last Edit: 04 April 2019, 19:37 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline dorianvali

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #2 on: 04 April 2019, 23:29 »
Imi dai si mie niste denumiri ale pieselor pls , ca nu stiu sa aleg sa se potriveasca unul cu altul.
 

Offline axxel4you

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #3 on: 05 April 2019, 23:44 »
E indicat sa-ti cumperi un pc deja facut. Ca sa-l faci din piese trebuie neaparat sa le cunosti ca trebuie sa urmaresti promotiile la piesele noi si piata SH pentru oferte bune.
 
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Nosferat

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #4 on: 06 April 2019, 10:26 »
Daca nu le ai la componente sau nu ai un prieten sau cineva care sa te ajute, mai bine nu te aventura la cumparat pe componente. Iar la banii astia nu stiu ce economie nu vei face, sa iti cumperi pe componente merita daca te uiti la sisteme de la 3000 ron in sus, cum s-a mai mentionat,te uiti la oferte,cauti unde gasesti acel procesor mai ieftin, acei rami mai ieftin, poate ai un prieten care vrea sa se scape de o carcasa sau de un hard....etc.

Te poti uita pe piata second, daca doresti sa te risti, atlfel din 1500-2000 ron nu stiu ce gaming nu vei cumpara, iar cel de la pcgarage e ce sa zic,abia la limita ce am putea numi gaming.

Acel vega 8 nu e nu stiu ce. Dar asta depinde si de ce preferinte ai, nu te vei putea juca ultimele jocuri pe un sistem din 1500 ron, nu asa functioneaza treaba. Insa jocuri mai vechi vor functiona pe setari medii mai vechi si pe setari mari fara probleme. La acesti bani ai 2 variante, ori te uiti pe piata second unde prinzi un sistem mai vechi,ceva gen asta.    https://www.olx.ro/electronice-si-electrocasnice/laptop-calculator/sisteme-pc-monitoare/q-rx-580/?search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=1800  , sau asa ceva   https://www.olx.ro/electronice-si-electrocasnice/laptop-calculator/sisteme-pc-monitoare/q-1050/?search%5Bfilter_float_price%3Ato%5D=1800

Ori cumperi un sistem deja gata facut de pe pagini gen pcgarage,emag,etc, mai slab ce gasesti la second dar macar ai si garantie de se intampla ceva. Ptr o economie de poate 100-200 de ron,sincer nu merita sa iti bati capul la acest pret,gen sa cumperi pe componente ca poate gasesti la oferta un procesor cu 30-50 ron mai ieftin.



« Last Edit: 06 April 2019, 10:28 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline axxel4you

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #5 on: 07 April 2019, 01:21 »
Un sistem la un pret foarte bun (695 lei) cu garantie https://www.samwise.ro/cumpara/calculator-gateway-dt55-intel-core-i5-2400-3-1ghz-acer-q65h2-am-8gb-8783 , adaugi un ssd nou de 100 lei si placa video sh cu garantie  rx 580 si cred ca te joci orice pe el.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline PerditioN

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #6 on: 07 April 2019, 20:35 »
Va rog sa postati doar daca ii puteti da sfaturi. Orice comentarii pe langa subiect vor fi sanctionate!
 

Offline Akizo

PC gata facut sau PC facut pe piese?
« Reply #7 on: 08 April 2019, 17:12 »
Daca tot ai postat sa avertizezi oamenii, nu puteai sa-i dai link-uri spre anunturile tale?
https://forum.computergamers.ro/componente-pc-(procesoare-memorii-placi-de-baza)/vand-kit-uri-intel-1151-1150-amd-ssd-uri-memorii-hdd-etc-update-periodic/
2) Kit intel Core i3 7100 Kaby Lake - 690 lei
https://forum.computergamers.ro/componente-pc-(procesoare-memorii-placi-de-baza)/vand-placi-video-pci-express-nvidia-si-amd-update-periodic/
placa video KFA GTX 970 Exoc Black Edition - 490 lei

Deci 1180 cpu + mb + ram + gpu.

Mai ramane sursa (~250 lei noua), o carcasa (50-100 lei), un ssd de 240-256 GB (~150 lei nou)

Sau iti iei un PS4 si gata.  8)