Author Topic: Phisycal Cores vs HT vs SMT  (Read 588 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline omega4200

Phisycal Cores vs HT vs SMT
« on: 06 July 2019, 14:44 »
Salutare, de-a lungul anilor de cand P4 a introdus HyperThreading am observat un spor semnificativ în benchmark-uri sintetice dar nici până acum nu am reușit să descopere unde ajuta HT în viața reală... Spre exemplu cel mai mult am observat un spor de 7-8% in transcodare video unde fara HT aveam 6.4fps iar cu HT 6.9fps in medie.. dar de ce cererea este mult mai mare pt i7 decât pentru i5 chiar daca prețul este cel puțin dublu...? Unde s-ar justifica diferența asta de preț? SMT am citit că ar fi mai performant dar nu am avut încă Ryzen pe mana...
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline omega4200

Phisycal Cores vs HT vs SMT
« Reply #1 on: 13 July 2019, 05:30 »
Văd că pe forumuri in 2019 subiectul flame 🔥 e spectre și meltdown care pur și simplu distruge HT-ul se merită să îl dezactivez?
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM
 

Offline Trustme

Phisycal Cores vs HT vs SMT
« Reply #2 on: 13 July 2019, 10:39 »
Ai auzit pe cineva de pe planeta asta plangandu-se ca l-au incalecat hackerii din cauza lui spectre su meltdown?
Preventiv, ca sa nu fi tu primul tavalit de vulnerabilitati, ar fi bine sa mergi in BIOS si sa dezactiveazi HT-ul si eventual vreo 2-3 core.
De RyzenFall, MasterKey, Fallout si Chimera ai auzit?
« Last Edit: 13 July 2019, 10:47 by Trustme »
 

Offline omega4200

Phisycal Cores vs HT vs SMT
« Reply #3 on: 13 July 2019, 20:07 »
Pe mine mă îngrijorează penalizarea de performanță care spun băieții pe forumuri că este cel puțin 30% pierdere de performanță la procesoarele Intel.. in urma parcului și update de bios din 2019..
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM