Author Topic: Recomndare Placă de rețea  (Read 754 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlexandruVolt

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
Recomndare Placă de rețea
« on: 30 September 2020, 13:49 »
Salut. Nu sunt prea priceput in ale calculatorului/laptopului si as vrea sa ma ajutati daca se poate.
De curand mi-am bagat net de la RCS de 1000mbps si pc-ul meu are placa de retea de 100mbps. As vrea sa schimb placa de retea doar ca nu stiu nimic legat de acestea. Daca se potriveste pe placa de baza si d-astea. Pc meu e cam vechi. Din cate am cautat pe google despre placa de baza pe care o am ar fi: Intel DP35DP Version:AAD81073-207. ( am aflat asta din cmd.exe cu o comanda). Exista placi de retea de 1GBps ce s-ar potrivi pe aceasta placa de baza? Si la ce pret?
(Sa nu mai fac alt topic puteti sa imi recomandati un laptop sub 3000lei cu placa de 1GGps? Bun,daca sunt la acest pret.)
« Last Edit: 09 October 2020, 15:06 by Gex »
 

Offline wntd

Placă de rețea:recomandări.
« Reply #1 on: 30 September 2020, 21:52 »
Placa de baza are placa de retea onboard (încorporată) gigabit (1Gbps) ,ci nu de 100Mbps...asta daca nu cumva cea onboard e arsa si folosesti/ai cablul conectat in alta care e doar de 100Mbps.... ori cineva te-a pacalit...Asta pt ca una e sa ti se conecteze placa in 100Mbps si alta e sa stie/poata doar 100Mbps.Fiind calculatorul mai vechiut ,chiar si cu placa gigabit cred ca ai fi limitat pe undeva pe la 450Mbps.
Laptopuri sunt destule cu placa gigabit pana in 3000ron , însă nu ti-as puyea recomanda vreun best-buy in banii aia,caci de pe tel mi-e cam peste mana sa caut..Dar poate se găsește careva sa-ti recomande ceva ok in banii aia.
 

Offline ryzen3700x

Placă de rețea:recomandări.
« Reply #2 on: 30 September 2020, 22:09 »
vezi cablul sa fie macar cat5e, poate limitarea iti vine pur si simplu de la cablu..
R9 7900X | 32GB Corsair 6400CL32 | X670E Crosshair Hero | RX 5700XT | SN850 1TB+SN750 1TB | H150i Elite LCD XT Push&Pull | Corsair RM1000X | O11 DW
 

Offline AlexandruVolt

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
Placă de rețea:recomandări.
« Reply #3 on: 30 September 2020, 23:19 »
Cand aveam viteza de internet 50mbps si faceam testul de viteza internet pe orice site imi dadea upload in jur de 39-44, download un pic mai mult. Iar de pe telefon aproximativ la fel. Acum cu viteza de 1GBps pe telefon viteza de internet e de 20-30 iar pe pc sta  in 95(atat upload cat si download). O fi de la routerul de la digi? Ca eu din acest router am plecat cu cablu in alta camera pentru un al doilea router (Router wireless Tenda AC10, Dual-Band AC1200).
 

Offline wntd

Placă de rețea:recomandări.
« Reply #4 on: 01 October 2020, 06:02 »
Nu stiu de ce ,dar mi-ai lasat impresia initial cum ca ...cineva ti-ar fi zis ca ai viteza respectiva din cauza placii de retea . In cazul asta,tinand cont si de imprejurari ,cred ca mai bine suni la ei si vin si îți testează si poate te si lămuresc cu ce trebuie făcut pe-acolo pt a beneficia de o viteza mai mare...
 

Offline ryzen3700x

Placă de rețea:recomandări.
« Reply #5 on: 01 October 2020, 09:56 »
Cand aveam viteza de internet 50mbps si faceam testul de viteza internet pe orice site imi dadea upload in jur de 39-44, download un pic mai mult. Iar de pe telefon aproximativ la fel. Acum cu viteza de 1GBps pe telefon viteza de internet e de 20-30 iar pe pc sta  in 95(atat upload cat si download). O fi de la routerul de la digi? Ca eu din acest router am plecat cu cablu in alta camera pentru un al doilea router (Router wireless Tenda AC10, Dual-Band AC1200).

Când ai făcut upgrade-ul, au venit și au pus fibra? Sau ești tot pe cablu? Dacă ți-au pus fibra, din gponul lor (router) ar trebui sa fie doua porturi de ieșire, unul ge și altul fe (gigabit ethernet și fast ethernet). Verifica in ce port îți pui tu calculatorul și în ce port te duci cu celălalt wifi. Dacă wifi pleacă din portul GE, cel mai probabil exista limitare pusă pe port de către Digi și trebuie sunați să pună portul in mod bridge, că apoi să îți faci tu conexiunea pppoe direct in router. Poți să-mi lași un pm daca vrei sa discutam mai pe îndelete
R9 7900X | 32GB Corsair 6400CL32 | X670E Crosshair Hero | RX 5700XT | SN850 1TB+SN750 1TB | H150i Elite LCD XT Push&Pull | Corsair RM1000X | O11 DW