Author Topic: Problemă laptop gaming  (Read 865 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlexandruVolt

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
Problemă laptop gaming
« on: 04 October 2020, 05:55 »
De curând am achiziționat un laptop gaming bunicel
https://www.emag.ro/laptop-gaming-asus-tuf-cu-procesor-intelr-coretm-i5-9300h-pana-la-4-10-ghz-15-6-full-hd-16gb-512gb-ssd-nvidiar-geforcer-gtx-1650-4gb-free-dos-black-fx505gt-bq144/pd/DFMDB2MBM/?X-Search-Id=5ecdd5f90bc9ee0ac2da&X-Product-Id=7052390&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Problema mea este urmatoarea:
Am instalat windows 10 (singur) totul bine si frumos. Mi-am luat cs 1.6,cs go si gta 5. Chiar eram uimit la cat de bine se misca.( Pe cs 1.6 aveam 300-400 fps, pe cs go undeva la 200 de fps)  Dupa nici 2 zile in jocuri au scazut drastic fps-urile si nu inteleg de ce(cs.go la 30 fps). Si am tot cautat pe net care ar putea fi probleme , una ar fi un update de la windows ceva de activare DVR si alta update la drive Nvidia.  M-am tot uitat pe youtube cum s-ar rezolva si tot nu ii dau de cap. Cineva care ma poate ajuta as fi foarte recunoscator.
Ma gandesc sa instalez windows 8.1 Pro. ( Pe pc il am si sunt foarte multumit). Nu inteleg de ce pe un pc mult,mult mai slab(4gb ram,2.4ghz,placa video amd 2400,hdd 500 gb)decat acest laptop. Am pe cs 1.6 de la 400 pana la 1000 fps iar pe laptop am maxim,maxim 400.  Laptopul se misca super super bine  dar cand vine vorba de jocuri lasa de dorit. Mai se si numeste laptop gaming...
 

Offline KodiaK

Problemă laptop gaming
« Reply #1 on: 04 October 2020, 10:50 »
in afara de CS mai ai probleme si in alte jocuri? Eventual unele mai recente, nu de acu 20 de ani :)
Vezi sa nu cumva sa merga pe placa video integrata.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Online Adi

Problemă laptop gaming
« Reply #2 on: 04 October 2020, 10:59 »
Jocul asta de acum 20 de ani e mai solicitant ca unul nou.

 

Offline AlexandruVolt

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 4
    • View Profile
Problemă laptop gaming
« Reply #3 on: 04 October 2020, 14:43 »
Pai in GTA 5. Au scazut fps-urile. Alte jocuri nu imi plac. Doar cs 1.6. Cum verific daca e placa integrata sau cea dedicata?
 

Offline VladVladd

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Problemă laptop gaming
« Reply #4 on: 04 October 2020, 21:06 »
Dai click dreapta pe desktop » Nvidia Control Panel » si fa setarile astea:
https://i.imgur.com/vNLveK2.png
Apoi dai si la program select, selecteaza cs-ul si dai la Select the preferred graphics » High performance.
Daca problema persista incearca sa mai reinstalezi o data si driver-ul de placa video!
 

Offline Nosferat

Problemă laptop gaming
« Reply #5 on: 08 October 2020, 14:57 »
Cam scump ai luat laptopul,dar nah vad ca au si urcat preturile acuma ca nah,scoala online treburi,trebuie sa stoarca cumva niste bani fomistii. Eu am tot tuf dar cu ryzen 3750 si 1660ti luat la 3700ron la sfarsitul anului trecut,mai bagat in el 8 giga de rami si un ssd de 512. Din vreo 4100-4200 am iesit in total.

1: Ce au scris restul, sa te asiguri ca intra placa dedicata nu cea integrata.

2: Modelele tuf au o racire slabuta, se pot incalzi destul de repede, eu cand l-am luat stiam bine de acest lucru,si stiam ca laptopul nu e ceva minune,dar pentru ce avea sub capota la acel pret,pur si simplu era o oferta de nerefuzat.

Da jos rog live service package in care ai Armoury Crate. Asa arata             

1" border="0


De acolo iti setezi ce si cum sa mearga,vrei browsing niste filme treburi? pui pe silent,vrei un gaming mai usurel? pui balanced. Bagi o sesiune de gaming mai lunga? Bagi pe turbo. Ventilatoarele vor tura ca dracu,dar laptopul va fi racit bine si nu vei face thermal throttle.

https://www.asus.com/Laptops/ASUS-TUF-Gaming-FX505GT/HelpDesk_Download/

Ignore list :astateofmind