Author Topic: Probleme placa video sistem Red Golem v. 2  (Read 886 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fisman

Probleme placa video sistem Red Golem v. 2
« on: 12 April 2019, 17:48 »
Buna ziua.
Am cumparat acum vreo doua luni un sistem Red Golem https://www.pcgarage...-iluminare-rgb/
Sistemul este destul de potent, zic eu. Jocurile (testate de mine si de junior) merg bine. 
Recent am intampinat urmatoarea problema: in timpul jocului placa video se opreste brusc (ventilatorul se opreste si nu mai am imagine pe monitor). Monitorul este conectat prin cablul DVI cu care a venit.
Aceasta problema am intampinat-o in Battlefield 1 (de vreo cateva ori) si in The Division2 (zilele trecute). In ambele jocuri rezolutia este pe fullHD iar setarile sunt pe High (by default, de la instalarea jocurilor).
Dupa blocare necesita restart si apare un mesaj cu "aplicatia wattman s-a oprit/resetat" sau asa ceva.
Din ce am citit, ar fi ceva legat de driverele de placa video AMD.
In jocurile mentionate calculatorul este destul de cald iar ventilatoarele se aud destul de tare.
Driverele sunt la zi (Adrenaline 19.4.1) iar Win10 este instalat proaspat (la achizitionare calculatorului).
O fi vreo setare de oprire de siguranta la atingerea unei temperaturi maxime a placii video (desi in bios nu am gasit asa ceva)?
Sa incerc sa mai reduc din setari la jocuri? 
Sa scot capacul lateral sa se aeriseasca mai bine?
Ati mai intampinat asemenea problema?
Multumesc.
 

Offline KodiaK

Probleme placa video sistem Red Golem v. 2
« Reply #1 on: 12 April 2019, 22:15 »
In primul rand pune si tu linkul cum trebuie, sa vedem si noi ce sistem ai.
In al doilea rand, monitorizeaza temperaturile in-game (placa video/CPU) cu un program gen MSI Afterburner si vezi daca nu cumva se supra-incalzeste. In general sistemele astea pre-asamblate sunt destul de prost construite, si au airflow de toata jena.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 


Offline axxel4you

Probleme placa video sistem Red Golem v. 2
« Reply #3 on: 14 April 2019, 11:36 »
Salut, Incearca sa-i opresti fast boot si vezi daca mai ai probleme in jocuri: .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Fisman

Probleme placa video sistem Red Golem v. 2
« Reply #4 on: 15 April 2019, 11:03 »
Cred (sper) ca am rezolvat..
Am umblat in wattman si am dat puterea la max si am setat alta curba pentru ventilatie.. Din ce am mai gasit si eu pe net..
Aseara nu a mai facut probleme...
 

Offline Fisman

Probleme placa video sistem Red Golem v. 2
« Reply #5 on: 24 July 2019, 18:21 »
Revin cu update..
In iulie am trimis din nou sistemul la garantie (pentru problema mai sus mentionata)..
Rezolvarea: placa video schimbata.
Deocamdata merge bine..