Author Topic: Radeon Vega 56  (Read 3362 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Radeon Vega 56
« Reply #15 on: 24 September 2018, 10:00 »
Faci confuzii grave. RayTracing nu este Async Compute. Ray Tracing suporta orice placa video (cred) doar ca la cateva fps-uri daca vrei sa faca real time.
Ce a facut nVidia in Turing dpdv arhitectural este excelent un pas foarte important in directia corecta. Ce a facut dpdv al marketing-ului si al priceing-ului este insa foarte dezamagitor.
Un pas la fel de important l-a facut si AMD cu async compute cu ani in urma, doar ca developerii s-au cam pisat pe ei cu implementarea. Cam asta e cand esti underdog, poti sa vii si cu holy grail-ul grafic, ca daca nu ai suportul developerilor esti degeaba.
Insa avand in vedere ca nVidia cam detine monopolul, o sa le fie mult mai usor sa obtina suportul developerilor in materie de RT si DLSS. La inceput prin patch-uri post prod, iar peste 2-3 ani cred ca o sa incepem sa vedem deja motoare noi dezvoltate de la zero cu RT in mind :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline axxel4you

Radeon Vega 56
« Reply #16 on: 24 September 2018, 19:33 »
Raytracingul vandut de NVIDIA este doar pentru distragerea atentiei de la faptul ca in sfarsit au si ei async compute in GPU. Ca sa beneficiezi de RT sau RTX technology ai nevoie de Microsoft DXR sau Vulkan .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Radeon Vega 56
« Reply #17 on: 27 September 2018, 03:19 »
Acum sunt in aeroport, vin acasa :)
Pana la urma am decis ca nu merita bagati banii in Vega, asa ca am luat pana la urma un RX 570 4GB de la Gigabyte, cu tot cu trei jocuri, pentru 170 de dolari. Da, stiu se unde am plecat si unde am ajuns, dar ar trebui sa fie suficient deocamdata :)
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.