Author Topic: Recomandare carcasa  (Read 1299 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« on: 25 August 2020, 11:20 »
Salut, mi-am pus si eu procesorul vechi la vanzare si m-a sunat cineva sa-l vand si asta inseamna ca trebuie sa schimb tot.
La restul componentelor m-am hotarat ce mi-as dori. As dori daca se poate o recomandare pentru carcasa. Ma intereseaza sa fie mare ( incat sa intre un RX 5700 in ea), nu ma intereseaza design-ul, sa fie doar usor de desfacut si cel mai important sa nu fie foarte scumpa. Multumesc
« Last Edit: 25 August 2020, 16:11 by Gex »
 

Offline KodiaK

Recomandare carcasa
« Reply #1 on: 25 August 2020, 11:47 »
Ce inseamna la tine tot?
Nu vad de ce trebuie sa schimbi si carcasa daca vinzi procesorul.
Odata cu procesorul se schimba deobicei placa de baza si eventual ram-ul.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« Reply #2 on: 25 August 2020, 12:20 »
Procesor + placa de baza + ram + carcasa. Doar ca la restul sunt hotarat la 3700x +ASUS PRIME X570-P +32Gb DDR4 3200GHz. Carcasa veche este intr-o stare proasta, plus placa video a trebuit sa fie zgariata ca sa intre.  Si trebuie sa schimb si carcasa.
« Last Edit: 25 August 2020, 16:09 by Gex »
 

Offline wntd

Recomandare carcasa
« Reply #3 on: 25 August 2020, 20:37 »
Daca nu vrei musai noua as avea eu o carcasa Nanoxia Deep Silence5 si e destul de incapatoare (mai ales daca ii dai jos bay-urile ,eu cel putin asa am preferat sa o folosesc).
Ca si stare as zice ca e in stare acceptabila (nu prezinta lovituri,indoituri ori zgarieturi care sa-ti sara'n ochi).
Ca si pachet e aproximativ complet (nimic care sa afecteze imaginea de ansamblu...).
Singura chestie e ca nu-i functioneaza butonul de power ,insa se poate folosi cu succes cel de reset (pe post de buton de power).
Eu asa am folosit-o de 2-3 ani incoa' .
Link https://www.pcgarage.ro/carcase/nanoxia/deep-silence-5-anthracite-rev-b/
Pret 100lei / transport inclus prin Fan-Courier (daca te afli in raza lor de acoperire via Publi24).
Eu mi-am luat acu 2 luni https://www.pcgarage.ro/carcase/phanteks/eclipse-p300-tempered-glass-black-white , varianta pe alb....ca mi-a placut.
Si daca tot am zis sa-mi fac un pc mai de actualitate am zis sa schimb si carcasa....ca parca era si pacat.
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« Reply #4 on: 25 August 2020, 21:59 »
Noua vreau , iar transportul cam cat costa ? Eu am gasit mai ieftine ? Merita diferenta de bani in comparatie cu ?
https://baset.ro/categorie-67-carcase/produs-50661-carcasa-segotep-eos-black-atx-mid-tower-fara-sursa-montata-jos-3-x-120mm-incluse-usb20-30-neagra
https://www.vexio.ro/carcase-pc/azza/481375-azza-photios-250-black-window/
(De la Vexio am gasit restul componentelor)
Iar pe pcgarage cand am intrat si am selecteat marime mai mare de placa video imi apar carcase de la 100 si ceva de le ? Acelea nu sunt bune ? Cam care ar fi avantajul unei carcase de 300 lei in schimbul unei de 100 si ceva ? . Multumesc
« Last Edit: 31 August 2020, 12:49 by Gex »
 

Offline KodiaK

Recomandare carcasa
« Reply #5 on: 25 August 2020, 23:07 »
Segotep-ul ala e decenta, dar mie personal nu imi place ca e branduita pe 2 parti :)
Azza aia este un no-name, si nu o recomand. Mai ales ca e minitower, si ai zis ca vrei ceva incapator.

Am facut un filtru la PcGarage unde poti gasi carcase decente. O sa gaseti carcase care permit placi video de pana la 399mm lungime (un RX 5700 are cam 260-280mm lungime), deci ai loc si de upgrade pe viitor. Iar ca producatori am eliminat no-name-urile.
Vezi ce model iti place (uite-te pe toate paginile, si la cele care nu sunt pe stoc) dupa care mergi price.ro si vezi unde o gasesti cel mai iefin. Separat cauta modelul si pe emag, pt ca emagul nu apare pe price.ro. Transportul depinde de magazin dar e probabil in jur de 20-25 lei.
Ca guideline, o carcasa buna este grea, peste 4-5Kg. Alea f ieftine, pe la 100 lei, au tabla subtire, se deformeaza, nu permit cable management bun.

Ca ventilatie ar fi bine sa ai minim 2 ventilatoare in ea. Unul fata pt intake si altul spate/sus exhaust. Astea poti sa le cumperi tu dupa, sau sa vina deja carcasa cu ele. Daca insa vine deja cu ele, ai grija sa fie de minim 120mm. Cu cat e mai mare un ventilator cu atat e mai silentios. Daca ai de gand sa pui venitilator jos, este important ca carcasa sa aiba filtru de praf pentru acel ventilator, ca altfel iti trage tot praful de pe jos in carcasa.

Deasemenea incerca sa cauti ceva cu compartimentul sursei izolat de restul carcasei. In felul asta sursa nu incalzeste restul carcasei. Daca insa ai o sursa buna, care nu se incalzeste, atunci nu mai este la fel de important acest aspect. 
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dangrig

Recomandare carcasa
« Reply #6 on: 26 August 2020, 00:07 »
Carcase cu 0  aerisire,  exact cum ii place la Radiator 5700.  )))   ( dar ce model vrei sa cumperi ca sa stim dimensiunile ? )
Acum depinde ce pretentii ... vrei sa cumperi cooler procesor  pe lichid cu radiator ? vrei  RGB ? vrei  laterala de sticla ? etc

Pentru buget mic fara pretentii eu asa ceva  as lua ... nu este cea mai aratoasa, dar chiar daca este un model vechi sta bine la dimensiuni.  https://www.pcgarage.ro/carcase/deepcool/tesseract-bf-black/
La Vexio este 146 lei.   https://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=998676&asc=1

Si are loc  pentru un cooler pe aer  mai maricel,  dar nu are loc pentru radiatoare...  (sper ca nu ai de gand sa tii cooler stock pe 3700x :D )

Din punctul me de vedere daca nu exista buget  atunci carcasa este doar o cutie in  care arunci componentele ca sa nu se puna prea mult praf pe ele.

In principiu o  carcasa mai scumpa ar trebui sa vina cu dotari in plus : gen tabla mai groasa,  mai mult spatiu in spate pentru ascuns cablurile in spatele placii de baza,   mai multe USB-uri,   ventilatoare  ... poate  laterala cu geam,  poate lumini RGAY.
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« Reply #7 on: 26 August 2020, 00:44 »
Carcasa mea veche cu tot ce are in ea are 10kg . Doar ca e obosita si neincapatoare . E foarte prost compartimentata . 
Am o sursa corsair 750w bronze + o tona de cabluri de la sursa, 1 hdd 2tb , un ssd 128 ( sper sa-l schimb in viitor cu unul de 2tb ) + Placa Video RX 5700 simplu ( nu xt) . Am avut pana acum gigabyte ga-970a-ds3p AM3+  fx 8350 ( folosit stock cooler timp de 7 ani) + 2x8gb ( dar m-au sunat pentru placa de baza si cpu 2 persoane diferite ) . Atunci cand vand prima componenta imi fac si comanda .
Si doresc sa achizitionesc  ASUS PRIME X570-P placa de baza ( am primita-o ca recomandare) + 3700x ( cooler stock) , nu cumpar cooler separat pentru procesor, mai bine cumpar carcasa mai bine ventilata . + 2x16gb ddr4 CL16 G-Skill 3200hz . Nu ma intereseaza designul carcasei ,luminte sau rgb ,dar usb-uri in plus sunt foarte bine venite ,atat timp cat nu se mareste pretul extem pesntru asta, acum daca se gasesc la aceleasi pret nu zic nu .
Asa am crezut si eu inainte sa cumpar rx 5700 ca nu conteaza ce carcasa ai , dar efectiv nu are loc decat la limita in carcasa pe care o detin acum si mi-a zgariat-o bine atunci cand a montat-o . Din cauza asta am zis sa intreb recomandare Carcasa .
RX 5700 nu o sa-l mai schimb in 5 ani sper ( asta daca nu o sa mi se strice ).
Multumesc
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa + placa baza
« Reply #8 on: 27 August 2020, 13:43 »
AM gasit pe evomag placi de baza b550 mai ieftine comparabile cu x570. Iar vad ca b550 au si pci express 4.0, suporta frecvente de rami de maxim 3200 la fel ca si x570 , are capacitate maxima tot de 128gb ram,este si varianta mai noua. Ce are x570 in plus de este asa scump? Ca sa nu mai zic de b550m , care este si mai ieftina , se gasesc si variante cu wifi mai ieftine decat un x570 fara .
Ma poate lamuri si pe mine care sunt avantajele si dezantajele b550 vs x570 ??
 

Offline KodiaK

Recomandare carcasa
« Reply #9 on: 27 August 2020, 15:06 »
Well, X570 este chipsetul high end, B550 este mainstream.
Diferente sunt build quality (racire mai buna, VRM-uri mai bune, optiuni mai bune pt OC), PCI-E lanes, PCI-E support (4x full vs 4x doar pe main PCI-E x16 si main M.2 drive), USB ports si fan sockets mai multe. Overall, mai ales daca nu ai de gand sa faci OC, ar fi OK si B550. Problema este insa pretul, care este f apropiat de X570.
Eu as merge pe X570 daca diferenta de pret nu este mai mare de 200 lei.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« Reply #10 on: 27 August 2020, 18:25 »
Am gasit cam la 100-150 lei diferenta , mai mare insa pentru b550m. Deci tot x570 este mai bun . Iar pana in 750 lei ASUS PRIME X570-P ar fi cam cea ok alegere nu ? Multumesc
 

Offline KodiaK

Recomandare carcasa
« Reply #11 on: 27 August 2020, 18:47 »
B550M este tot B550 dar pe placa de baza mATX. Adica placa de baza pt miniPC-uri.
Da, este OK asus-ul ala.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Recomandare carcasa
« Reply #12 on: 28 August 2020, 19:24 »
am inteles . multumesc . Stii cumva daca exista vre-un site de componente care fac reduceri daca se cumpara set placa baza cpu ram si carcasa ?