Author Topic: Recomandare carcasa buget.  (Read 753 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline R_F

Recomandare carcasa buget.
« on: 20 November 2019, 15:54 »
Salutare.
Am si eu nevoie de o carcasa compatibila ATX cu sticla pe lateral, fara sursa, fara spatiul pentru dvd-rw.
Prefer cu cel putin 3 ventilatoare incluse, avand in vedere bugetul: maxim 250-270 lei.

Din cautarile mele am gasit:
1. Carcasa SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White - 204 lei ForIT + transport.
3 fan-uri non-rgb, controller 3 trepte (low - stop - full)
268 lei cu RGB, se merita ? Sau sa iau prima varianta si sa mai eu adaug 2 fan-uri RGB? (Recomandari?)
Review-uri decente pe net.


2. Carcasa Spacer H3X@ - 186 lei ForIT + transport.
6 fan-uri albastre incluse, insa nu-mi dau seama daca le pot controla viteza sau culoarea cumva, ca vad ca au si connector molex si 4 pin, sau ma insel?
Nu am gasit review-uri de la utilizatori pe nicaieri. Nu stiu daca as vrea sa ma risc. Poate are careva de pe forum sa lase un feedback.


Marimea cooler cpu nu prea ar conta ca sunt pe stock, insa cel putin 157mm ar fi ideal pentru Arctic 34 Esports DUO. (O sa-l iau cat de curand)

Ce imi puteti recomanda? Aveti alte recomandari ca pret/calitate in acest buget?

Iar daca aveti in acest pret de vanzare si sunteti dispusi sa trimite-ti prin curier, lasa-ti mesaj privat.
 

Offline wolfenste

Recomandare carcasa buget.
« Reply #1 on: 20 November 2019, 18:44 »
https://www.compari.ro/carcase-c3085/zalman/z1-neo-p326676019/

LE: hmm, are un spatiu pentru DVD-RW, nu stiu cat te incurca, e acoperit si nu se vede din exterior, se integreaza in design, dar inauntru totusi exista locasul amenajat pentru DVD-RW.  Altfel e ATX, are trei ventilatoare dar nu poti pune mai multe, are sticla pe lateral,  filtre, poti pune placa video cat de lunga vrei.
« Last Edit: 20 November 2019, 18:59 by wolfenste »
 

Offline R_F

Recomandare carcasa buget.
« Reply #2 on: 22 November 2019, 10:47 »
https://www.compari.ro/carcase-c3085/zalman/z1-neo-p326676019/

LE: hmm, are un spatiu pentru DVD-RW, nu stiu cat te incurca, e acoperit si nu se vede din exterior, se integreaza in design, dar inauntru totusi exista locasul amenajat pentru DVD-RW.  Altfel e ATX, are trei ventilatoare dar nu poti pune mai multe, are sticla pe lateral,  filtre, poti pune placa video cat de lunga vrei.

Mersi de recomandare, insa nu prea era pe placul meu.

Am avut cateva recomandari pe alt forum, aveam de gand sa cumpar Corsair Carbide Spec-Delta RGB era la reducere 280 lei insa chiar in aceeasi zi la cateva ore dupa ce mi-a recomandat-o cineva, a iesit de la reducere si este acum 325 lei (cel mai ieftin). Pacat.
Am decis totusi sa merg pe prima mea varianta: Carcasa SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White 204 lei + transport= 224 lei. Am sa-i mai adaug eu pe viitor cateva ventilatoare RGB.
Prima impresie este super. Nu da senzatia de carcasa budget. Albul acela combinat cu negru arata foarte bine, mesh in fata, tempered glass lateral, panou usb,jack, fan controller 3 trepte. Dust filter peste tot. Sursa jos, cu cover.
Revin cu feedback mai detaliat dupa ce o instalez si o testez.
 

Offline wolfenste

Recomandare carcasa buget.
« Reply #3 on: 22 November 2019, 17:05 »
Initial am vrut sa iti recomand carcasa mea, Zalman Z9 U3. E buna din toate punctele de vedere. Trei ventilatoare instalate, 5 maxim de pus. Tabla groasa, filtre (nu am de ce sa o curat inauntru, curat doar filtrele). Senzor de temperatura, control fan, incapatoare. Era in jur de 270 ron cand am luat-o, acum e in jur de 500 ron (multumiri din suflet partidului) si de asta am recomandat sora ei mai mica (am si Z1 neo).
 

Offline R_F

Recomandare carcasa buget.
« Reply #4 on: 22 November 2019, 19:42 »
Am instalat toate componentele in ea si pot sa spun ca sunt foarte multumit. M-am chinuit putin cu cablul USB 3.0 care este cam "batos". In rest foarte usor de facut cable management chiar daca sunt incepator. Momentan sunt foarte multumit si de airflow, componentele stau destul de reci chiar si cu ventilatoarele pe low si sunt siletioase. Ventilatorul care era jos in zona hdd/sursa l-am pus sus unde vine normal un dvd-rw. Sa raceasca mai bine zona procesorului. I-am scos un "burete" care era plasat acolo si trage mai bine aer + ca si mesh-ul carcasei foloseste ca dust-filter. M-as gandi sa-i mai adaug 2 ventilatoare RGB pe fata si sa le mut pe cele stock in tavan pentru exhaust, oricum si-asa e ok. Le-as putea pune si pe placa de baza in PWN dar momentan le las asa sa vad cum se comporta.
Deci pot sa spun ca recomand Carcasa SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White ca si aspect, airflow, functii, spatiu, cable management. La pretul asta e perfecta pentru mine.

Am sa inchid topicul, daca aveti intrebari nu ezitati sa imi dati mesaj.
Multumesc inca o data @wolfenste pentru recomandari.