Author Topic: Recomandare monitor si placa video  (Read 3183 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dEfAuLlt

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Brasov, Romania
    • View Profile
Recomandare monitor si placa video
« on: 18 February 2019, 19:13 »
Salutare.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi si recomandari pentru un monitor si placa video. In primul rand sa va spun configuratia pc-ului: I7 6700k(fara OC)/MSI B250 Mortar, 16Gb RAM/2*ssd 250GB si un hdd 1TB/ si GTX 1060 6GB. Momentan monitorul este un TV 1080p https://www.emag.ro/televizor-led-horizon-56-cm-full-hd-22hl719f/pd/DZMTCYBBM/.
As vrea sa trec la o rezolutie mai mare si pentru ca pentru 4k sunt destul de scumpe, m-am gandit sa fie 2k si din pricina placi video, dar cu rata de refresh mai mare si dupa mai multe zile de vazut si citit comentari m-am oprit la asta https://www.emag.ro/monitor-gaming-agon-led-tn-aoc-23-8-qhd-dvi-hdmi-144hz-displayport-freesync-1-ms-ag241qx/pd/DR0ML7BBM/. Bugetul maxim cam asta sa fie pana in 1500 RON.
Ce vreau sa ma sfatuiti:
      -legat de monitor este ok acest monitor la banii astia, pot lua ceva mai bun sau poate ceva mai ieftin dar cu asemenea caracteristici? Nu il vreau decat pentru filme si jocuri, nu fac nimic altceva cu el(editare video sau altele). Rata de refresh ma gandesc ca este numai buna pentru shootere ca astea ma joc in general(division/ghost recon wildlands/call of duty si altele).
     - legat de placa video, ma intreb daca acesta va duce la rezolutia nativa 2k? Ar putea duce macar setarile pe high cum sunt acum default pe 1080p? In viitor chiar as vrea sa trec la o 1070ti dar momentan nu-mi permit decat ori monitorul ori placa video.
        Cum credeti sa schimb placa video prima sau monitorul? Sa caut un monitor mai ieftin si poate placa mea la schimb pe o 1070ti? Mai ieftine ar fi monitoarele cu rata de refresh mai mici, din cate am inteles nu am avut ocazia sa vad, este diferenta foarte mare in favoarea ratei mai mari mai ales in shootere dar daca placa actuala nu poate mai mult de 60 va fi vreo diferenta cu monitorul nou, ma refer la fluiditatea imaginii?
« Last Edit: 18 February 2019, 19:26 by Gex »
 

Offline KodiaK

Recomandare monitor si placa video
« Reply #1 on: 18 February 2019, 23:27 »
In primul rand ai deja monitor 2K :). Ce vrei sa zici este QHD, sau 1440p, nu 2K, care inseamna 1080p defapt.
GTX 1060 este o placa pt 1080p, mai mult de atat nu face fata prea OK. Monitorul pe care l-ai ales are 144Hz, asta cere o placa video capabila de 144fps, ca sa profiti din plin de refreshul mare. Ei bine, 1440p@144fps nici macar un GTX 1080 nu duce fara sa reduci din detalii; deci GTX 1060 in nici un caz nu e recomandata, decat poate cu detalii low.
Cum ai subliniat si tu f bine, daca placa nu duce mai mult de 60 fps, degeaba ai tu monitor de 144hz.
In concluzie fa mai intai upgrade la placa video, si abia apoi gandeste-te la monitor.

Ca fapt divers, si eu ma gandeam sa schimb monitorul cu unul QHD si 144Hz, si am dubii serioase ca placa video va faca fata cu brio fara sa reduc din detalii.


Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

Recomandare monitor si placa video
« Reply #2 on: 19 February 2019, 06:19 »
...
      - legat de placa video, ma intreb daca acesta va duce la rezolutia nativa 2k?
...
Probabil ca duce, dar poti sa testezi si singur 2K si 4K pe actualul monitor
Te duci in Nvidia Control Panel > Manage 3D Settings si la DSR - Factors bifezi 1.78x si 4.00x. Ok > Apply si inchizi Nvidia Control Panel. Intri in joc si setezi ce rezolutie vrei. Jocul o sa ruleze la rezolutia aleasa.
Poti sa testezi 144Hz, dar nu cred ca este cazul.
Eu zic sa mergi intai pe monitor si apoi, daca simti nevoia de o placa video mai buna, o schimbi.
« Last Edit: 19 February 2019, 06:49 by Trustme »
 

Offline faraverete

Recomandare monitor si placa video
« Reply #3 on: 19 February 2019, 14:32 »
http://www.cel.ro/monitoare-lcd-led/monitor-lcd-32-aoc-q3279vwfd8-wqhd-ips-5ms-freesync-75hz-pOSI1MTQs-l/

Un coleg de pe un alt forum il lauda si a spus ca este foarte multumit de el. Mie personal 32" mi se pare prea mult pentru un 1440p.

https://www.emag.ro/monitor-gaming-led-tn-dell-24-qhd-2k-165-hz-1ms-g-sync-hdmi-dp-usb-3-0-negru-s2417dg/pd/DY1SK7BBM/
Ai avea asa ceva, cu review aici: https://www.rtings.com/monitor/reviews/dell/s2417dg - insa eu nu ma impac cu panel'urile TN.

Personal as merge pe asa ceva in bugetul tau: https://www.emag.ro/monitor-dell-27-68-58-cm-led-ips-qhd-16-9-8ms-u2715h/pd/DF4F67BBM/
 
Sau pe primul AOC :)
« Last Edit: 19 February 2019, 18:35 by Gex »
The only limit is your own imagination
 

Offline dEfAuLlt

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Brasov, Romania
    • View Profile
Recomandare monitor si placa video
« Reply #4 on: 20 February 2019, 06:17 »
      Trebuie sa recunosc ca primul monitor imi face cu ochiul, mai ales din pricina pretului, are si rata de refresh peste cea normala de 60 dar chiar pare cam mare la 32 inchi.
Am incercat si cu setarile spuse mai sus, pe rezolutie 2k si 4 k in AC Odyssey cu setarile pe high. Ce nu inteleg este faptul ca peste tot pe internet citesc ca este diferenta mare intre 1080p si 2k dar nu mi s-a parut deloc asa, ba chiar nu se vede nici o diferenta la alte rezolutii la imagine sau culori, doar in fps-uri unde am 20-25 fps in 4k si 40-45 fps in 2k. Asadar chiar nu mai este prea importanta rata de refresh.
      Intrebarea ar fi este sau nu diferenta intre monitoare la imagine? Ca daca nu prea este atunci chiar ma voi concentra doar pe schimbarea placii video.
« Last Edit: 20 February 2019, 06:21 by dEfAuLlt »
 

Offline faraverete

Recomandare monitor si placa video
« Reply #5 on: 20 February 2019, 09:55 »
Nu stiu cum se comporta un tv pe post de monitor, toate cazurile in care am testat eu (2 sau 3) se misca si se vedea ca curu comparativ cu un monitor, dar asta pentru ca nu erau deloc TV'uri care puteau fi folosite pe post de monitor.

Eu am trecut de la un dell 2412m (1080p, 24", 8ms response, 60hz) la un asus pg279q (1440p, 27", 1ms response, 144hz) si diferentele ca si imagine se vedeau atat prin prisma culorilor: adica erau mult mai vii, mult mai "corecte", insa impactul schimbarii a fost unul destul de mic. Cea mai mare diferenta a fost la rata de refresh & response time, am ramas wow in primele minute de utilizare, sa sesizez ce input lag am avut pe vechiul monitor - si aici am vorbit de o trecere de la un monitor mid-range la un monitor high end

Alte diferente nu am remarcat sa zic ca au fost interesante, atat doar ca era un monitor mai mare, se vedea ceva mai bine si se misca mult mai bine.
Iar in general intre IPS'uri, daca nu are backlight bleed si e bine setat, cele mai mari diferente le vei sesiza la nivelul de negru, pentru ca in rest, trebe sa fii cunoscator ca sa le vezi mai bine (nu zic ca nu se vad)
The only limit is your own imagination
 

Offline KodiaK

Recomandare monitor si placa video
« Reply #6 on: 20 February 2019, 10:29 »
Nu inteleg ce difereta la culori ai vrea sa vezi crescand rezolutia :)
Diferenta consta in pixeli mai mici, si deci o imagine cu mai putin aliasing si mai clara. Asta e singura diferenta datorata cresterii rezolutiei. Restul diferentelor ce pot aparea tine de tehnologia panel-ului (IPS, TN, VA) si calibrarea monitorului.
In cazul tau concret, faptul ca treci de la un TV (cu panel IPS sau VA) la un monitor cu panel TN, o sa vezi ca ai unghiuri de vizualizare mai proaste si culori probabil mai spalacite. TN fiind tehnologia cea mai proasta de panel-uri. recomandata doar pt gameri profesionisti, unde response time-ul redus conteaza cel mai mult. Partea pozitiva consta in faptul ca fiind un monitor mic (24") - daca vorbim de cel ales de tine - o sa ai niste pixeli foarte mici, deci nu o sa ai nevoie de AA atat de mare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dEfAuLlt

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Brasov, Romania
    • View Profile
Recomandare monitor si placa video
« Reply #7 on: 21 February 2019, 18:20 »
M-am gandit, m-am mai uitat si pe internet mai amanuntit la diferenta dintre monitoare si pana la urma o sa raman, pentru moment cu ce am acum. In principiu vroiam sa-l schimb deoarece filmele nu se vad chiar asa de bine, cu culori spalacite. In jocuri culorile sunt foarte bune si pronuntate. AC Odyssey si TC Division 2, jocurile care ma intereseaza momentan, arata super imaginea si culorile.  Am  sa trec la o placa video 1070ti care este clar mai potrivita pentru 1440p si dupa voi vedea cum ramane cu schimbatu monitorului. Multumesc frumos pentru raspunsuri !
 

Offline dEfAuLlt

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Brasov, Romania
    • View Profile
Recomandare monitor si placa video
« Reply #8 on: 08 December 2019, 14:12 »
Salutare!
Revin la acest subiect deoarece la sfarsitul acestei luni, cel tarziu ianuarie, vreau sa imi schimb monitorul, de fapt tv-ul din primul post.

Am reusit cumpararea unei placi video 1070Ti(https://www.asus.com/ro/Graphics-Cards/ROG-STRIX-GTX1070TI-A8G-GAMING/) restul componentelor raman neschimbate.
ESTE OK SA TREC PE REZOLUTIE QHD SAU NU PE ACEASTA CONFIGURATIE? Multa lume imi spune ca ar fi mai bine sa raman tot 1080p mai ales pentru ca acum vreau neaparat un monitor cu 144Hz si 1ms. Deoarece monitoarele cu tehnologia G-Sync incorporata sunt scumpe, am zis sa verific acea lista de la Nvidia cu monitoare care suporta g-sync dar care nu-l au din fabrica si luand in considerare pretul, tot monitorul de mai sus este pe primul loc https://www.emag.ro/monitor-gaming-agon-led-tn-aoc-23-8-qhd-dvi-hdmi-144hz-displayport-freesync-1-ms-ag241qx/pd/DR0ML7BBM/. Un prieten imi recomanda acesta https://www.cel.ro/monitoare-lcd-led/monitor-gaming-led-27-dell-s2719dgf-wqhd-1ms-155hz-freesync-pMCIzNzcuMQ-l/ pe care il si detine si zice ca se poate activa si pe asta g-sync. Acestea ar fi modelele gasite de mine in rezolutie QHD asadar daca aveti alte recomandari le astept.  Pe 1080p din acea lista ar fi multe care sunt si mai ieftine.
 

Offline KodiaK

Recomandare monitor si placa video
« Reply #9 on: 09 December 2019, 10:33 »
Eu nu recomand QHD pe 1070Ti, pentru ca probabil vei avea sub 60fps in majoritatea jocurilor. Asta evident cu detaliile maxime. Daca esti dispus sa renunt la calitate atunci se schimbva povestea.
Parerea mea este ca pt QHD full details iti trebuie minim un RX 5700XT/RTX 2070 Super; pt 1080p este foarte apt 1070Ti.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K