Author Topic: Recomandare Monitor  (Read 1814 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline DTTzepesh

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 7 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 6
    • View Profile
Recomandare Monitor
« on: 17 December 2018, 12:21 »
Salutare

Am nevoie de un monitor nou si orice recomandare e binevenita.
Caracteristici:
1. Buget = max 500 €
2. Diagonala >24'
3. Montare pe perete obligatorie
4. Port: HDMI si miniDisplay Port
5. Scop: pt lucru si cateodata pt vizionat filme

Idei ?
 

Offline Sylver Cheetah 53

Recomandare Monitor
« Reply #1 on: 23 December 2018, 09:18 »
Te-ai gîndit la un UltraWide?

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare Monitor
« Reply #2 on: 23 December 2018, 11:53 »
eu zic
- 32 in
- flicker free

am VA. toate IPS incercate au avut probleme.. light bleeding, they're shaite.
 

Offline DTTzepesh

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 7 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 6
    • View Profile
Recomandare Monitor
« Reply #3 on: 12 January 2019, 15:00 »
Un link daca esti amabil.
Multumesc.
 

Offline axxel4you

Recomandare Monitor
« Reply #4 on: 13 January 2019, 12:33 »
 Am acasa monitoare IPS si VA, am observat si eu ca panelurile VA sunt mai uniforme si au light bleed mai mic dar strict din punctul meu de vedere prefer culorile unui IPS chiar daca panelul are light bleeding.
  Imediat cum ai luat monitorul trebuie sa verifici sa nu ai pixeli blocati sau defecti.
    Best bang for the buck in momentul acesta este AOC Q3279VWFD8 cu ecran IPS 1440p si 75 Hz https://www.price.ro/index.php?action=product_prices&prod_id=2033552&asc=1 .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline skerbyte

Recomandare Monitor
« Reply #5 on: 19 January 2019, 20:08 »
By far, cele mai bune culori si luminozitate o are Qled-ul...
 

Offline axxel4you

Recomandare Monitor
« Reply #6 on: 19 January 2019, 21:05 »
Problema cu QLED este ca suna a OLED si Samsung are grija sa taxeze pentru un panel VA/MVA de calitate dar ajuns la maturitatea tehnologiei o suma apropiata de ecranele OLED care joaca in alta liga. Majoritatea care isi cumpara QLED cred ca si-au luat OLED desi sunt diferente majore intre ele. Pacat ca firme asa mari se preteaza la asa ceva.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline skerbyte

Recomandare Monitor
« Reply #7 on: 20 January 2019, 16:41 »
Am văzut OLED-ul acela de la Panasonic, este într-adevăr un pas inainte.
Dupa părerea mea, qled este OLED ca filozofie, dar cu puncte forte spre luminozitate si culori (120SRGB) fata de IPS.

"Culori cu standarde înalte 88% NTSC, Adobe 92%. QLED este cea mai apropiata tehnologie către OLED. Cunoscătorii de AMOLED vor fi foarte incantați. Are un pret avantajos fiindcă nu mai folosește anumite straturi (fata de IPS - LCD obișnuit). Se poate selecta luminozitatea la 100% si nu afectează contrastul (este singurul monitor la care nu am mai umblat la preset - il tin pe cinema). Ecranul "VA" permite un contrast mai bun fata de IPS con are backlight ca toate monitoarele de tipul asta (pana la OLED), însa nu afectează contrastul (fiind ceva separat), am impresia ca fiecare qdot este luminat independent, deci si de aceea luminozitatea nu afectează negrul sau contrastul. Un alt dezavantaj este faptul ca metal quantum dot (pentru HDR) este inca in dezvoltare, desi este foarte aproape de HDR. Feelingul este ca fiecare culoare este cu o limpezime cristalina, dacă ești gamer, iti înrăutățește enorm dorința de a juca jocuri open world."

VA/qled-ul poate avea bleed, dar cum am spus, punctul forte este luminozitatea
« Last Edit: 20 January 2019, 16:49 by skerbyte »