Author Topic: Recomandare placa de baza AM4 si eventual RAM  (Read 568 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vtz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Recomandare placa de baza AM4 si eventual RAM
« on: 27 December 2019, 18:50 »
Salutare !
Tocmai mi-am luat un 2700x si n-am inca pe ce sa-l pun. Din putina documentare pe care am facut-o m-am decis asupra a 3-4 placi, si anume: ROG X470-f Strix, MSI X470 Gaming Plus, MSI B450 Gaming Plus/Tomahawk. Deocamdata nu cred ca am sa vreau sa-l overclockez manual (dar nici nu vreau sa exclud posibilitatea), s-ar putea sa-mi fie suficient ce imi ofera trecand de la i5 3rd gen, de asemeni as vrea sa suporte si un Ryzen 9 in cazul unui upgrade.
Detineti una din aceste placi, cum se comporta, este vreo optiune mai buna pe care am ratat-o ? Nu ma intereseaza s-o iau din magazin, pretul este si el un factor  :)
De asemeni as avea nevoie si de RAM, minim 16 gb, mi-ati putea recomanda si un kit compatibil cu toate 3/4? Uitandu-ma pe lista QVL la primele doua, nu am gasit multe care sa se suprapuna, sa fie in stocurile magazinelor de pe la noi si sa nu coste foarte mult. Cat de important este B-die intr-un astfel de build? Pierd multa performanta daca merg pe altceva gen 3000/3200 cu 16-16-16-38 ?
 

Offline geo2160

Recomandare placa de baza AM4 si eventual RAM
« Reply #1 on: 28 December 2019, 13:38 »
Eu am un 2700x pus pe un Crosshair VII Hero, cea mai bună placă din generația x470 IMO. Am luat și RAM Samsung B-Die să fie setul complet.

1) OC-ul pe ryzen 2xxx e complicat dacă vrei să îl faci cum trebuie și oricum nu ai cine știe ce overhead. Numai activând PBO pot să îl fac să se ducă în 1.4v și 80 grade și să îmi dau coolerul destul de performant peste cap. Obțin pentru asta 100-200mhz în boost, ceea ce nu merită IMO.
2) Ryzen 2xxx e mai mofturos la RAM decât 3xxx, oar lista QVL de obicei nu e actualizata după lansarea unui mobo. Also, Samsung B-Die nu se mai fabrică și e foarte scump, nou sau SH. Ceea ce înseamnă că îți va fi destul de dificil să găsești un kit nou, compatibil și la preț decent. Caută un kit de 3200 maxim CL16 /3600 la capacitatea pe care o dorești la un magazin cu politică de retur OK sau pe forum cu probă.
pro-tip: 3200-CL14 e aproape sigur Samsung b-die, dar un kit b-die 16gb te costă cât unul de 32 de la alt producător. IMO, capacitatea e mai importantă decât 5% performanță.
3) Strict pentru OC, Asus x470f e cea mai bună. Nu știu dacă am voie să pun linkuri către alt forum aici, așa că îți recomand să cauți pe google "motherboard tier list v2". Primul link te va duce unde trebuie. Ia totuși în considerare faptul că probabil nu vei face OC cu procesorul actual, iar preturile scad rapid. Also, nu m-ar mira ca AMD să anunțe o generație nouă de procesoare și chipseturi în maxim 6 luni.
 

Offline vtz

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Recomandare placa de baza AM4 si eventual RAM
« Reply #2 on: 28 December 2019, 19:05 »
Tu ce racire ai ?
Cam asta am inteles si eu ca nu-i poti face mare oc zen+-ului si ca pbo ramane cea mai buna optiune pentru un pic de extra performanta (de care nu stiu daca am sa am nevoie curand).
Tocmai pentru ca s-ar putea sa iasa gen4 in viitoarele luni si (cred ca) dupa inca niste luni vor scadea considerabil preturile la zen2 ma gandesc la o placa ceva mai solida care sa poata sa duca lejer un r9. Totodata s-ar putea sa-mi fie suficient acesta pentru o perioada mai lunga si sa nu vreau/trebuiasca sa upgradez. Crosshair-ul mi se pare overkill si deocamdata e overbudget  ;D
Ai idee cum e cu OC-ul la zen2 ?
Deci cu RAM-ul am sa astept pana-mi iau placa, dar e posibil sa-mi mearga bine si ce nu se regaseste intr-un QVL recent ? De asemeni am inteles ca B-die inca se fabrica si vinde, doar ca Samsung nu mai vinde kit-uri proprii cu B-die.