Author Topic: Recomandare placa video si monitor ultrawide  (Read 7543 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alex335

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #15 on: 02 November 2018, 08:43 »
verifica in qvl-ul placii de baza daca ramul este compatibil cu ea, altfel nu iti va merge la frecventa specificata. cei de la shop4pc au ram de la g.skill opitmizat pentru ryzen. in rest totul este ok, as merge totusi pe o sursa mai potenta, sau macar o certificare mai buna.
 
The following users liked or thanked this post: vladut50

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #16 on: 02 November 2018, 10:02 »
OK, merci!
Oare are rost sa stau pana de Black Friday la componentele de tipul acesta?
Eu tind sa cred ca nu o sa prind nustiuce oferte si o sa dureze si 2 saptamani livrarea atunci...
 

alex335

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #17 on: 02 November 2018, 10:13 »
nici eu nu cred ca va fi mare diferenta, insa poti spera sa economisesti 300 poate chiar 400 de lei la total.. asta daca chiar prinzi vreo oferta. daca nu te arde sufletul, poti sa incerci sa ai rabdare :))
 
The following users liked or thanked this post: vladut50

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #18 on: 02 November 2018, 10:14 »
Daca nu ai o urgenta deosebita, da, are rost, chiar si numai pentru faptul ca multe magazine umfla preturile in perioada asta, tocmai ca sa aiba de unde sa le reduca de BF.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 
The following users liked or thanked this post: vladut50

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #19 on: 02 November 2018, 14:38 »
nici eu nu cred ca va fi mare diferenta, insa poti spera sa economisesti 300 poate chiar 400 de lei la total.. asta daca chiar prinzi vreo oferta. daca nu te arde sufletul, poti sa incerci sa ai rabdare :))
Cu rabdarea stau mai greu, nu am avut un pc de gaming de vreo 5 ani de cand mi-a fost furat celalalt  >:(.....inca 2-3 saptamani nu e asa mult, dar ma tem ca nu voi economisi mai nimic si de BF comenzile se vor livrea cu intarziere atat din partea emag/pcgarage dar si mai ales din cauza cargus/fan. Am patit anul trecut....am stat 3-4 sapt parca

3-400 de lei sunt 50 de cafele la cea mai buna cafenea din oras  :D :D  Totul se calculeaza in cafele la mine :D

@mudpie asa este, dar parca au vrut sa faca ceva lege ca sa se evite asta, nu? In cel ai rau caz, daca de BF prind 1-2 componente la super pret, le returnez pe cele achizitionate acum, nu?

Post Merge: 02 November 2018, 14:57
verifica in qvl-ul placii de baza daca ramul este compatibil cu ea, altfel nu iti va merge la frecventa specificata. cei de la shop4pc au ram de la g.skill opitmizat pentru ryzen. in rest totul este ok, as merge totusi pe o sursa mai potenta, sau macar o certificare mai buna.
Atunci sursa asta?
https://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/focus-plus-80-plus-gold-550w/?utm_source=mygarage.ro&utm_medium=wishlist&utm_content=1517070&utm_campaign=Surse

Cealalta imi placea ca are conexiune USB cu placa de baza si se pot monitoriza tot felul direct din wibndows
https://www.emag.ro/sursa-thermaltake-smart-digital-dps-g-500w-80-plus-bronze-spg-0500d-b/pd/DTLXK7BBM/
« Last Edit: 02 November 2018, 14:57 by vladut50 »
 

alex335

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #20 on: 02 November 2018, 16:06 »
da, seasonic e ce trebuie, eventual si pentru un upgrade de placa video sau procesor pe viitor. daca te interesa un power-draw, poti pune ceva de monitorizare la priza. intr-adevar, nu mai ai temperaturi sau alti senzori, dar cu sursa aia nu cred ca vei avea nevoie :))
 
The following users liked or thanked this post: vladut50

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #21 on: 03 November 2018, 19:49 »
da, seasonic e ce trebuie, eventual si pentru un upgrade de placa video sau procesor pe viitor. daca te interesa un power-draw, poti pune ceva de monitorizare la priza. intr-adevar, nu mai ai temperaturi sau alti senzori, dar cu sursa aia nu cred ca vei avea nevoie :))
As vrea sa ansamblez totul intr-o carcasa mini tower ITX. Merita un sistem gaming ITX? Nu vreau multi gpu, nici multi HDD, 2 rami mi-s destui.....teoretic s-ar putea.
 

alex335

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #22 on: 03 November 2018, 19:55 »
atat timp cat verifici sa iti incapa toate componentele in carcasa dpdv al dimensiunilor, nu e nimic gresit. ii pui niste ventilatoare bune sa ai airflow si aia e

Post Merge: 03 November 2018, 19:55
 
The following users liked or thanked this post: vladut50

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #23 on: 03 November 2018, 20:15 »
atat timp cat verifici sa iti incapa toate componentele in carcasa dpdv al dimensiunilor, nu e nimic gresit. ii pui niste ventilatoare bune sa ai airflow si aia e

Post Merge: 03 November 2018, 19:55
Am inteles. Doar ca placile de baza ITX sunt putine, scumpe si nu sunt pe stoc di nc e am vazut...
 

Offline Sylver Cheetah 53

Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #24 on: 03 November 2018, 20:21 »
Nu ai loc pe birou? De ce vrei ITX?

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #25 on: 03 November 2018, 20:29 »
Nu ai loc pe birou? De ce vrei ITX?
Nu prea am loc pe birou, si un middle tower oricum mi se pare mare depus pe birou, eventual jos langa. Din ce am inteles carcasele si placile de baza ITX sunt in crestere ca vanzari, cred ca exact din cauza asta..... sunt mici, compacte, le pui pe birou si arata bine, le muti de ici colo....

Oricum nu gasesc placa de baza ITX ok ca pret si termen de livrare, asa ca tot ceva carcasa mai mica, dar care sa suporte placa de baza mATX si sa incapa si placa video care o am deja si e lunga de 302 mm
 

Offline Sylver Cheetah 53

Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #26 on: 03 November 2018, 20:58 »
Poţi să te orientezi asupra unui laptop, în cazul ăsta.

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #27 on: 03 November 2018, 22:11 »
Poţi să te orientezi asupra unui laptop, în cazul ăsta.
Asa e, dar la aceeiasi bani, performanta e mult mai mica la laptop......plus ca am deja monitorul si placa video luate.
Dar am gasit carcase middletower sub 40cm inaltime, ceea ce e cat de cat ok.

Post Merge: 04 November 2018, 15:15
Acum imi dau seama ca e cam complicat sa trag un cablu de retea pana la unitate. As putea eventual sa ma conectez la internet printr-un powerline adapter (prin cablurile electrice din pereti) dar nu stiu cat e de ok pt gaming online (ping, latency)
https://www.emag.ro/adaptoare-powerlan/c?ref=bc

Sau mai bine iau pur si simplu o placa de retea wifi? Care sunt mai ok pt gaming, mai rapide? USB, Bluetooth sau PCI?
« Last Edit: 04 November 2018, 15:15 by vladut50 »
 

alex335

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #28 on: 05 November 2018, 15:13 »
niciuna nu e la fel de eficienta ca si cablul.. ce anume e complicat?
 

Offline vladut50

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 19 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 73
    • View Profile
Recomandare placa video si monitor ultrawide
« Reply #29 on: 05 November 2018, 18:10 »
niciuna nu e la fel de eficienta ca si cablul.. ce anume e complicat?
Asa e.
Trebuie sa chem pe cineva sa repare priza LAN din perete. Plus ca trebuie sa trec cu cablul pe sub un covor si arata ciudat..... dar daca de ieri pana azi nu a observat sotia cablul ce l-am bagat ieri sub covor, atunci problema asta e ca si rezolvata  ;D ;D ;D

Post Merge: 05 November 2018, 19:31
Am descoperit ca in loc de aprox 80-90Mbps cat am de obicei viteza cand am conectez direct de la cablul LAN ce intra in apartament, cand ma conectez din acea priza LAN viteza e de maxim 9,5Mbps. Ce sa fie? E priza veche si limiteaza viteza sau nu sunt legate bine ceva fire in ea? Electricianul care a montat-o acum 5 ani nu prea le avea cu retelele....
« Last Edit: 05 November 2018, 19:31 by vladut50 »