Author Topic: Recomandare schimbare componente  (Read 7966 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nekrataal

Recomandare schimbare componente
« Reply #15 on: 25 May 2018, 22:10 »
Daca iei ramul sh, roaga-l sa iti puna memtest o zi sau doua, sa faca loop-uri pana il opreste el. Daca iti da tie doua zile garantie faci tu asta, pui ramul macar o zi la memtest. Daca trece cu bine de test fara erori putin probabil sa aiba bube. Eu asa procedez cand cumpar ram sinu cunosc vanzatorul.
 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #16 on: 25 May 2018, 23:01 »
...ideea e sa se miste mai fluid.
Mi se intampla exact ce spune Fallen, blocaje(gen la un moment dat se blocheaza mouseul intr-o parte si apoi o ia in alta parte subit) si memoria la maxim in task manager. Ma gandisem ca e de la rami+procesor.
Am citit cu atentie, cea mai buna recomandare este cea data de Fallen, inca 4GB si un SSD.
Acum ai quad-core cu 4GB RAM, HDD si o placa video care era mainstream acum vreo 5 ani.
Acum vreo 4 ani eu aveam Phenom II x 4 950, 16GB RAM, SSD si un HD5670 512MB DDR5. Am trecut la un RX260 1GB si mi s-a parut uau. Jucam WatchDogs si a cerut upgrade la placa video. Diferenta dintre HD6770 si RX260 nu este atat de mare, dar de la 4GB la 16GB si de la HDD la SSD, este uau!
In concluzie, iti trebuie minim inca 4GB RAM (ideal inca 8GB) si un SSD de 240GB (cele de 120-128GB sunt o idee mai lente, iar diferenta de pret este de vreo 60-70 lei intre ele). Este un Teamgroup L5 3D Lite (sa fie cu 3D) de 240GB pe la 230lei la emag.
LE: recomand SSD Teamgroup L5 Lite 3D 240GB 230lei (este modelul 3D NAND, au poza gresita la emag) si un modul de 8GB DDR3 (am luat cel mai ieftin de la emag, poti lua din alta parte, piata sh cu testat). Eu asta mi-as lua daca as avea configuratia ta (SSD-ul chiar l-am cumparat astazi si sunt incantat de el). :)
« Last Edit: 25 May 2018, 23:15 by dic1 »
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #17 on: 26 May 2018, 00:01 »
Ok, m-ati convins cu SSD-ul. Acum sa va explic: momentan am un Western Digital Black WD5002AALX 500GB 7200 RPM 32MB Cache SATA 6.0Gb/s 3.5" care-i plin cu muzica in D si E(nu vreau sub nici o forma sa renunt la ea), in C am windowsul.

O sa cumpar SSD-ul pe care o sa pun windowsul (cum m-a invatat pe pagina anterioara dic1, sper sa mearga aceasta "clonare"). Cam asta e tot ce trebuie facut?


Legat de ram, stiu ca placa de baza suporta 2 sloturi, dar nu-mi aduc aminte daca le am deja ocupate p-amandoua. Ma rog, in cel mai rau caz, le dau pe cele vechi si o pun p-asta de 8GB.


O sa pun un anunt p-aici sa vad daca are cineva SH si ma lasa sa testez.

Acum intrebarea e, merita sa fac upgradeurile astea sau mai bine m-agit sa fac un PC nou pana-n vreo 15-20 de milioane?
« Last Edit: 26 May 2018, 00:11 by cmay »
 

Offline AlienSquare

  • Feedback Score: (6)
  • Full Member
  • Posts: 122
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #18 on: 26 May 2018, 00:21 »
Degeaba pui SSD pe el, mare smecherie nu faci.
Mai bine astepti si cand esti pregatit cu un buget de 2000+ iti iei un pc nou.

In FM cel mai mult conteaza procesorul, dar si RAM (8GB cat mai rapid), iar SSD-ul aproape deloc. Uite aici teste intre mai multe pc-uri:https://community.sigames.com/topic/421162-fm18-performance-benchmarking-thread/

PcGarage
1% reducere
 

Offline mache

Recomandare schimbare componente
« Reply #19 on: 26 May 2018, 02:37 »
Degeaba pui SSD pe el, mare smecherie nu faci.
Mai bine astepti si cand esti pregatit cu un buget de 2000+ iti iei un pc nou.

In FM cel mai mult conteaza procesorul, dar si RAM (8GB cat mai rapid), iar SSD-ul aproape deloc. Uite aici teste intre mai multe pc-uri:https://community.sigames.com/topic/421162-fm18-performance-benchmarking-thread/
Vorbești prostii, SSD-ul face o mare diferență... Nu e vorba doar de viteza maximă la transferul fișierelor mari,  cât și de timpul mic de acces și de transferul fișierelor mici (ex: fișiere sub dimensiunea clusterului) - în timpul compilării unui proiect java de exemplu o să se simtă foarte mult

Sent from my SM-G930S using Tapatalk

 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #20 on: 26 May 2018, 09:56 »
SSD-ul aduce orice beneficiu posibil, mai putin extra fps in jocuri. Timpul de raspuns mult mai mic decat al unui hdd mecanic face diferenta cand accesezi fisiere mici si multe, ceea ce e valabil in majoritatea timpului la utilizarea normala a unui pc. Asta face tot sistemul sa se miste overall mult mai bine.
Din ceea ce ai postat la inceput rezulta ca ai un singur modul Kingmax de 4GB, al doilea e simplu de adaugat, foarte benefic si relativ ieftin.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #21 on: 26 May 2018, 10:05 »
SSD-ul face sistemul sa fie mai fluid, iar cei 4GB RAM sunt ok daca ai un Windows pe 32bit, dar iti trebuie minim 8GB, ideal 12-16GB si un Windows pe 64bit.
Un proces asteapta o operatiune cu discul (citire/scriere). La HDD acest timp este de zeci-sute de ms, la SSD este sub 5ms cateva ajung la zeci ms. In tot acest timp, un nucleu de procesare este cu un proces care asteapta discul. De aceea important este sa avem cat mai multe nuclee de procesare (deja ai quad-core, aici stai relativ bine) si SSD. RAM mai mult inseamna ca OS-ul aloca mai mult cache si ajunge sa scrie/citeaza discul de mai putine ori.
Poti sa verifici Response Time in Resource Monitor ca in poza de mai jos. La HDD sunt zeci, rar sute de ms, la SSD sunt valorile de mai jos. De aceea un SSD face sistemul mai fluid, procesorul nu sta sa astepte discul.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #22 on: 26 May 2018, 14:48 »

Ignorati tot de mai jos: am luat astea: https://www.emag.ro/memorie-teamgroup-8gb-dimm-ddr3-1600mhz-cl11-1-5v-ted38g1600c1101/pd/DL2FZMBBM/



Am gasit Kingston 8GB DIMM, DDR3, 1600MHz, CL11, 1.35V la 140 lei (memorie noua). Vad ca-n magazin sunt  vre 380 de lei, de ce ar vinde-o asa ieftin?


+ Memorie SKHynix 8GB DDR3 1600 la 130 lei folosita, accepta orice test. Intrebarea e cum fac testul la el acasa si de unde stiu ca el chiar testeaza ramii astia si nu altii?

Sau Hynix 8GB DDR3 1600 DIMM PC3-12800 la 150 lei. O fi ok sa cumpar de pe olx?

Ar mai fi astea noi de la altex sa nu ma mai complic cu olx: https://altex.ro/memorie-desktop-goodram-gr1600d364l11-8g-8gb-ddr3-1600mhz/
« Last Edit: 26 May 2018, 15:23 by cmay »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #23 on: 26 May 2018, 22:23 »
Nu renunta la modulul vechi pana nu le testezi si verifici cum functioneaza impreuna. 12GB nu-s 16, dar sunt oricand mai buni decat 8.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Outofmymind

Recomandare schimbare componente
« Reply #24 on: 26 May 2018, 22:28 »
Degeaba pui SSD pe el, mare smecherie nu faci.
Mai bine astepti si cand esti pregatit cu un buget de 2000+ iti iei un pc nou.

In FM cel mai mult conteaza procesorul, dar si RAM (8GB cat mai rapid), iar SSD-ul aproape deloc. Uite aici teste intre mai multe pc-uri:https://community.sigames.com/topic/421162-fm18-performance-benchmarking-thread/
Vorbești prostii, SSD-ul face o mare diferență... Nu e vorba doar de viteza maximă la transferul fișierelor mari,  cât și de timpul mic de acces și de transferul fișierelor mici (ex: fișiere sub dimensiunea clusterului) - în timpul compilării unui proiect java de exemplu o să se simtă foarte mult

Sent from my SM-G930S using Tapatalk



Se refera, probabil, la o diferenta in Football Manager. Unde chiar nu prea se simte SSD
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #25 on: 26 May 2018, 22:45 »
Nu renunta la modulul vechi pana nu le testezi si verifici cum functioneaza impreuna. 12GB nu-s 16, dar sunt oricand mai buni decat 8.

Pai eu voiam sa tin si modulul vechi si sa-l adaug p-asta in celalalt slot. E posibil sa am probleme sau cum?
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #26 on: 26 May 2018, 22:51 »
Teoretic, e posibil, nu zic ca e si probabil. Ideea e ca ele vor functiona la aceleasi setari. Unul e la 1333, celalalt la 1600. Setezi intai ram-ul la 1600 din bios si apoi verifici stabilitatea, iar daca e cazul, cobori la 1333.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #27 on: 26 May 2018, 23:17 »
Realizezi ca n-am habar cum sa fac asta, nu? :D
Nu mai bine mai luam doar o placuta de 4gb? O sa simt o asa mare diferenta?

Ma rog, o sa vina abia miercuri-joi, emagul n-are ramul pe stoc, aparent nici un magazin n-are.


In alta ordine de idei, sunt acum pe PC, se-ntampla o chestie atunci cand sunt intr-un joc, am chrome deschis, muzica(ma rog, mai multe programe deschise): mouseul o ia razna, nu mai poate fi controlat, se blocheaza intr-un loc, apare-n altul, gen pc-ul nu mai raspunde cum ar trebui. Asta nu e de la procesor in principal?



« Last Edit: 27 May 2018, 14:58 by cmay »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #28 on: 27 May 2018, 13:27 »
Folosesti Memtest si/sau un alt test de stabilitate a sistemului, cum ar fi Intel Burn Test. Varianta optimizata pentru procesoare AMD am incarcat-o aici: https://anonfile.com/kdG5D1e7b0/IBT_AMD.zip
Selectezi stress level - Maximum si il lasi sa ruleze de 10 ori minim. Daca nu raporteaza nicio eroare sunt sanse foarte mari sa fie totul ok.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #29 on: 27 May 2018, 18:06 »
In alta ordine de idei, sunt acum pe PC, se-ntampla o chestie atunci cand sunt intr-un joc, am chrome deschis, muzica(ma rog, mai multe programe deschise): mouseul o ia razna, nu mai poate fi controlat, se blocheaza intr-un loc, apare-n altul, gen pc-ul nu mai raspunde cum ar trebui. Asta nu e de la procesor in principal?

In TaskManaer da-i sa arate si kernel times (e linia cu rosu, arata incarcarea procesorului cu driverele). Posibil ca 100% sa fie de la kernel times (linia rosie sa fie cam cat cea verde).
Da un click si pe butonul de Resource Monitor si vezi la tabul Disk, sectiune Disk Activity ce valori de Response Time ai. Daca HDD este framentat poti avea si pana la 500-700ms, iar daca are sectoare realocate poate ajunge si la 3000-5000ms (3-5 secunde adica). Response Time arata cat asteapta un proces (care ocupa un nucleu de procesare la un moment dat) operatiunea cu discul. Procesul care asteapta este de la driverul de disc, teoretic ar trebui sa ai CPU kernel times in 100%.