Author Topic: Recomandare schimbare componente  (Read 8065 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #30 on: 27 May 2018, 18:16 »
Nu gasesc kernel times, in tabul View e doar Refresh Now. Din Disk Activity nu-nteleg mare lucru :)
 

Offline AlexU

Recomandare schimbare componente
« Reply #31 on: 27 May 2018, 18:24 »
Pai incearca in Task Manager. Tu acolo esti in Resource Monitor : )
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #32 on: 27 May 2018, 18:27 »
In TM ma uitasem, dar n-aparea.
 

Offline AlexU

Recomandare schimbare componente
« Reply #33 on: 27 May 2018, 18:29 »
:)) eh, scuze. Asa se intelegea din mesajul anterior si mai apoi poza ta, am crezut ca ai incurcat utilitarul.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #34 on: 27 May 2018, 18:31 »
Acum imi apare, cam asa arata cand dau Save Game.


In ultima poza, se vede cat consuma FM 2010 :<
« Last Edit: 27 May 2018, 18:38 by cmay »
 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #35 on: 27 May 2018, 18:40 »
Pai vezi in ambele utilitare, in Task Manager daca procesorul este incarcat de la kernel times si daca in Resource Monitor incep sa apara multe Response Time cu peste 200ms.
La 10 intrari de 200ms, in total procesorul a asteptat 2000ms (2 secunde adica). Cat un nucleu asteapta, nu mai face nimic.

Una peste alta am avut Phenom II x4 vreo 5 ani (2009-2014) si am fost foarte incantat de el. Sistemul se misca fluid, dar pe langa procesor am avut SSD si 16GB RAM.
 

Offline astateofmind

Recomandare schimbare componente
« Reply #36 on: 28 May 2018, 02:16 »
Chiar daca nu vrei sa schimbi windows-ul incearca un reinstal. S-ar putea sa fi surprins.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #37 on: 28 May 2018, 02:31 »
Pai va trebui caci e pe 32bit si n-ar putea sa-mi citeasca mai mult de 4GB :D
 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #38 on: 28 May 2018, 09:51 »
Cumpara RAM-ul si SSD-ul (recomandat de 240GB, dar merge si ceva de 120GB).
Ca sa nu ai probleme (gen sa stergi ceva de pe HDD), deconecteaza HDD-ul si instaleaza pe curat Windows 7 64bit direct pe SSD (la instalare va vedea doar SSD-ul in sistem, un disc nepartitionat).
Dupa ce se instaleaza, conectezi din nou HDD-ul si il vei vedea. SSD-ul va avea litera C:, partitiile HDD-ului vor fi D:, E: etc (D: va fi actualul C: acum).
 

Offline AlienSquare

  • Feedback Score: (6)
  • Full Member
  • Posts: 122
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #39 on: 28 May 2018, 17:38 »
Degeaba pui SSD pe el, mare smecherie nu faci.
Mai bine astepti si cand esti pregatit cu un buget de 2000+ iti iei un pc nou.

In FM cel mai mult conteaza procesorul, dar si RAM (8GB cat mai rapid), iar SSD-ul aproape deloc. Uite aici teste intre mai multe pc-uri:https://community.sigames.com/topic/421162-fm18-performance-benchmarking-thread/
Vorbești prostii, SSD-ul face o mare diferență... Nu e vorba doar de viteza maximă la transferul fișierelor mari,  cât și de timpul mic de acces și de transferul fișierelor mici (ex: fișiere sub dimensiunea clusterului) - în timpul compilării unui proiect java de exemplu o să se simtă foarte mult

Sent from my SM-G930S using Tapatalk



Se refera, probabil, la o diferenta in Football Manager. Unde chiar nu prea se simte SSD

Da, in general la Football Manager ma refeream dar este valabil si pt CS. Chiar daca un SSD se simte la cum deschizi aplicatiile, taburile pe net, beneficiul acestuia se opreste aici.Il recomand doar daca nu vrea sa isi ia PC nou in urmatorii 2 ani. Cat despre RAM, nu prea vad relevanta la upgrade, avand in vedere ca procesorul este aparut acum 8 ani si extrem de slab (sub 2500K review aici: http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-2500K-vs-AMD-Phenom-II-X4-960T/619vsm1813), iar placa video are 1 GB VRAM cu 600% mai slaba ca un gtx 970 mediocru: http://gpu.userbenchmark.com/Compare/Nvidia-GTX-970-vs-AMD-Radeon-HD-6700/2577vsm9272)Indiferent de ce faci cu PC-ul, dupa 5 ani, hai 7 pentru non-fanboy, trebuie facut un upgrade complet. Piesele vechi raman mult in urma: performanta slaba, consum de curent mare, sansa de defectiune ridicata, zgomot etc...
Eu am schimbat in 2017 pc-ul din 2012 care era destul de decent, iar in prezent mai am un E8400 oc 3.6Ghz din 2008 la tara, dar pe acela il tin din alte motive :)
PcGarage
1% reducere
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #40 on: 28 May 2018, 18:28 »
Pai cam toata lumea mi-a zis ca procesorul si placa video sunt slabe :) d-aia tot incercam eu sa spun la inceput c-ar fi mai bine sa-ncep cu schimbarea procesorului, apoi adaug ramii eventual ca-s mai ieftini, ssdul si intr-un final placa video cand o sa vreau s-aloc mai multi bani.

Oricum ar fi, m-ati ajutat foarte mult sa-nteleg cum sta treaba si va multumesc.

Acum daca vreti sa continuam topicul, poate-n viitor o s-ajute si p-altii, as vrea sa stiu ce ati recomanda ca procesor in locul astuia. Auzisem ceva de FX 6300 c-ar fi mai bun, dar nu stiu cat.

 

Offline dic1

Recomandare schimbare componente
« Reply #41 on: 28 May 2018, 21:27 »
SSD-ul si RAM-ul te ajuta sa fie fluid in aplicatii si windows, sa dispara toate "agatarile" mouse-ului.
SSD-ul il poti reutiliza si daca schimbi platforma, de asta am insistat pe SSD.
RAM-ul il poti reutiliza doar daca treci pe Intel socket 1150 si un i5 sau i7 Haswell.

Ca procesor poti sa mergi pe un octo-core ieftin, FX8300.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #42 on: 28 May 2018, 22:37 »
Deci am doua posibilitati mari si late:

1. Ii fac upgrade astuia la FX8300 (placa de baza AM3+ se spune despre ea ca-i moarta de mult ca tehnologie), adaug inca 8GB ram + SSD + placa video (aici nu stiu, cineva mi-a zis de GTX 1050 2GB) => 340+250+250+600= 1440 ron daca iau piesele toate noi ceea ce este foarte mult si as putea la fel de bine sa trec la a2a posibilitate in caz ca nu este destul de ok ca performanta varianta asta(eu sper sa fie).

2. PC nou cam de 1500 ron fara SSD la inceput(oricum vreau sa-mi pastrez HDDul), ce pot pastra din pc-ul asta vechi (macar carcasa - Segotep SG-631R Red)?
« Last Edit: 28 May 2018, 22:40 by cmay »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.406
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #43 on: 29 May 2018, 00:16 »
Moarta sau nu, poti sa pui pe placa ta actuala procesoare FX-8300, FX-8320E, FX-8370E.
Desigur, cu update de BIOS in prealabil.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline astateofmind

Recomandare schimbare componente
« Reply #44 on: 29 May 2018, 21:13 »
Nu e nevoie sa le iei noi ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste