Author Topic: Recomandare schimbare componente  (Read 7970 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« on: 23 May 2018, 23:55 »
Am un PC vechi de vreo 7-8 ani. Dat fiind ca ma joc Football Manager 2010 si ocazional cs 1.6, vreau doar sa-i schimb o componenta sau doua pentru a-l face sa se miste mai repejor. Deoarece nu vreau sa bag prea multi bani in el, ce sa schimb mai repede? Procesorul/placa video/s-adaug rami? Ce anume l-ar putea face sa mearga macar 20-30% mai bine(poate si mai mult)? Multumesc!


Copy paste din AIWA AIDA:


CPU Type   QuadCore AMD Phenom II X4 Black Edition 960T, 3400 MHz (17 x 200)

Motherboard Name   MSI 760GM-P21/FX (MS-7641) (1 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 2 DDR3 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)

DIMM1: Kingmax FLFF65F-C8KM9   4 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM (9-9-9-24 @ 666 MHz) (8-8-8-22 @ 592 MHz) (7-7-7-19 @ 518 MHz) (6-6-6-16 @ 444 MHz)

Video Adapter   AMD Radeon HD 6700 Series (1 GB)Video Adapter   AMD Radeon HD 6700 Series (1 GB)3D Accelerator   AMD Radeon HD 6770 (Juniper)

+ sursa Sirtec - High Power Element 400W, Carcasa Segotep SG-631R Red
« Last Edit: 24 May 2018, 15:29 by Gex »
 

Offline 495

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #1 on: 24 May 2018, 01:04 »
Ceva ram SI un ssd si se va simte upgradeul imediat. Dar cu accentul pe ssd.
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495
 

Offline Fallen

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #2 on: 24 May 2018, 07:06 »
Salut.
1) https://www.pcgarage.ro/ssd/western-digital/new-green-120gb-sata-iii-25-inch/
2) https://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/valueram-4gb-ddr3-1600mhz-cl11-1/

Daca simtit ca nu ai nevoie de mai mult ram (blocaje in windows, memoria la maxim in task manager), atunci recomand sa iti cumperi doar SSD.
SSD-ul e vital in vremurile astea, si la cat de mult s-au ieftinit, chiar e pacat sa nu bagi unul. O sa vezi diferenta de la primul boot :D
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Dundee

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #3 on: 24 May 2018, 08:23 »
Un SSD e must have, desi nu te va ajuta la cresterea fps-urile, doar loading times.
4GB ar fi cam la limita, trebuie sa stai cu browserele inchise. Video e ok pt un joc din 2010, insa pana in rezolutii full HD. Altfel 1GB e prea putin.
 

Offline Outofmymind

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #4 on: 24 May 2018, 08:25 »
In ce joaca el nu o sa-l ajute, dar +1 pentru SSD.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline KodiaK

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #5 on: 24 May 2018, 09:22 »
Stiu ca poate parea evident, dar nu a specificat nimeni. Ideea cu SSD-ul este sa si instalezi OS pe SSD :)
Zic asta pt ca am un prieten care are SSD de vreo 2 ani de zile cred, dar OS-ul il are inca instalat pe hdd mecanic...

In rest ce au zis colegii, mai pui si 4GB pe langa ssd-ul ala si ar trebui sa simiti o imbunatatire evidenta in timul de raspuns al aplicatiilor.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Outofmymind

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #6 on: 24 May 2018, 09:34 »
Fair enough :D

Nu mai stiu de FM 10, dar editiile noi se misca mediocru, indiferent de configuratie. Ceva extra RAM va ajuta, dar nu o sa fie wow. Poate sa se simta daca e instalat pe SSD. Din experienta proprie FM17 si 18 instalate pe SSD se misca tot meh.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #7 on: 24 May 2018, 14:43 »
Ideea e ca nu prea vreau sa schimb windowsul pe el :D

Apoi stiu c-am zis c-as vrea sa se miste mai repejor, dar nu m-am referit in termeni de "load times", ceea ce stiu ca SSD-ul face. M-am obisnuit sa se incarce jocul mai greu dupa atatia ani, ideea e sa se miste mai fluid.

Mi se intampla exact ce spune Fallen, blocaje(gen la un moment dat se blocheaza mouseul intr-o parte si apoi o ia in alta parte subit) si memoria la maxim in task manager. Ma gandisem ca e de la rami+procesor. Si oricum poate candva as vrea sa mai joc si altceva, gen un NFS sau un Fifa mai nou la minim.
« Last Edit: 25 May 2018, 00:46 by cmay »
 

Offline Dundee

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #8 on: 24 May 2018, 15:36 »
Nu trebuie sa schimbi windows-ul daca pui SSD. Exista tool-uri care iti fac clona la sistem si nu sunt greu de folosit (cel putin ala de la samsung e idiot proof).
 

Offline dic1

Re: Recomandare schimbare componente
« Reply #9 on: 24 May 2018, 17:26 »
Samsung si Intel au programele pentru clonat HDD-ul pe SSD. Or mai fi si alti producatori care au, dar nu stiu. Un program free pentru clonat HDD-ul este Macrium Reflect. Am utilizat la 2 desktop-uri acest program cu succes.

Sfat: Ca sa copiezi cat mai putine date, trebuie sa scapi de fisierele inutile (temporare, cache de internet browser, fisierele mari din profil etc). Instaleaza intai CCleaner ca sa faci curat pe HDD (va sterge temporarele, browser cache, fisere de loguri din Windows etc). Manual poti sa dezactiveaza page file sau sa il muti pe partitia D: a HDD-ului. Daca ai prin profilul tau (pe desktop, in documents) diverse fisiere mari (iso, kituri, filme, poze etc), muta-le manual in D:.
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #10 on: 25 May 2018, 19:12 »
Da, deci cred ca-l las asa fiindca nu e cazul acum sa-i bag SSD. Poate aveti dreptate, dar nu vreau sa bag banii in asta, vreau sa bag banii in ceva "palpabil" care chiar sa m-ajute sa se miste-n jocuri mai binisor.

Am citit despre SSD si intr-adevar tot ce face e sa scada load times, ceea ce nu ma intereseaza, vreau mai multa performanta.
 

Offline 495

Recomandare schimbare componente
« Reply #11 on: 25 May 2018, 19:41 »
Un ssd e asa ieftin acum si aduce un asa mare spor la performanta incat nu ai de ce sa nu faci upgrade-ul. Nu ma refer la fps in plus sau ca o sa poti da jocurile pe ultra dar orice ce nu e asta, merge mai bine pe un ssd fata de un hdd. Hdd-ul e cea mai inceata piesa din orice sistem. Un OS clonat pe un ssd nou si o sa zici ca ai vreo doua core-uri in plus la cpu si mai mult ram.
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495
 

Offline Gex

Recomandare schimbare componente
« Reply #12 on: 25 May 2018, 20:13 »
vreau sa bag banii in ceva "palpabil" care chiar sa m-ajute sa se miste-n jocuri mai binisor.

In acest caz, "placa video" scrie pe tine. Ce buget ai?
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Recomandare schimbare componente
« Reply #13 on: 25 May 2018, 20:50 »
Intre 300 si 500, 300 fiind de preferat sa iau si ssdul. Niste rami pe unde gasesc oare SH(poate iau si placa video asa)? La ce sa ma uit daca cumpar SH?


495, a2a componenta care ar fi in opinia ta pe care ar trebui s-o iau? Procesorul e inca ok pentru ce vreau eu sa fac?
« Last Edit: 25 May 2018, 21:01 by cmay »
 

Offline 495

Recomandare schimbare componente
« Reply #14 on: 25 May 2018, 22:00 »
Depinde cat de pretentios esti, in ce rezolutii joci etc. Un gpu cu cateva generatii mai nou decat ai acum iti va aduce un spor de performanta in jocurile mentionate de tine. Dar la bugetul tau, ori mai trebuie asteptat sa creasca ori cautat super atent si avut rabdare pana ce gasesti ceva bun performanta/pret.
With the Power of My Mind
I make the End of this sentence disa
6D | 85mm 1.2L | I7700K | GTX1080SC | PS4Pro | One S | LG65C6 | XBL/PSN: dragos495