Author Topic: Recomandare sistem gaming performant  (Read 3151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« on: 20 September 2019, 23:15 »
Va solicit sfatul pentru un sistem ce va fi utilizat in principal pentru gaming, achizitia fiind de black friday. Am avut in ultimii cca15 ani numai Intel, upgrade-ul obligandu-ma de fiecare data sa schimb placa de baza. Stiu ca si AM4 va dispare peste cca 1 an, dar Ryzen 3900x mi se pare cel mai versatil la ora asta. Iar X570 (cu actualizari de Bios curand) va oferi posibilitatea de PCIe 4.0 fie la placa video, fie la SSD. Sistemul il iau in ideea sa il tin cca 4 ani, OC minim, chiar deloc poate. Din ce am inteles ventilatorul stock este foarte bun. Doresc sistem silentios, atat cat se poate, fara sa afectez performanta sau sa cresc indecent costurile.
Sistem:
RAM: Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit CMK16GX4M2B3200C16
Ventilator suplimentar carcasa: be quiet! Silent Wings 3 140mm 1000RPM PWM
Sursa Corsair RMx Series RM750x 2018, 80+ Gold, 750W sau be-quiet straight-power 11 750w 80 plus gold 750w
Carcasa: be quiet! Silent Base 601 Orange Window sau Carcasa Fractal Design Define R5 Titanium
SSD: ADATA SX8200 PRO 1TB PCI Express 3.0 x4 M.2 2280
Procesor: AMD Ryzen 9 3900X 3.8GHz box
Placa de baza GIGABYTE AORUS X570 ELITE
Placa video GIGABYTE GeForce RTX 2070 SUPER Gaming OC 3X 8GB GDDR6 256-bit

Pret: maxim 2000 euro
Pareri?
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline Arkatana

Recomandare sistem gaming performant
« Reply #1 on: 21 September 2019, 04:27 »
Pai in principal depinde ce ai de gand cu acest sistem , cu siguranta si probabil iti dai si tu seama ca acest sistem nu o sa te duca 4 ani , o sa te duca in pana mea pe putin 6-7 ani, tinand cont ca amd a trecut pe 7nm si mai mic de atat este aproape imposibil. Eu zic ca ai ales un sistem super, desi nu vad dc nu ai mari viteza la ram daca tot o duci pe ryzen, si revenind la ce ai de gand cu acest sistem, daca este strict gaming , atunci nu are rost, daca e productivity + gaming ,atunci da. 
Eu sincer as incerca sa tai putin din placa de baza si carcasa /ventilatoare si sa incerc sa mai bag in placa video sa iei un 2080, altfel cauta un 1080ti la second hand ca iesi mai bine.
Daca e strict pe gaming , atunci tine-o tot pe intel cu 9700k, din ce am vazut si eu pe youtube ca altfel nu stiam nimic.
gol
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #2 on: 21 September 2019, 09:04 »
Ah, in primul rand am uitat sa zic ca bine v-am regasit :-). Sunt cred deja cred peste 15 ani de cand m-am inregistrat pe computergames si peste 20 pe chip. ;-) R.I.P.
On topic: Arkatana, intradevar PCul va mai fi utilizat si pentru alte mici scopuri (baze de date, rar filme, toerente educationale he he, eternul browsing, oleaca multitasking, etc). Si, poate, peste cativa ani, viitorul procesor AMD sa fie totusi compatibil cu actualul AM4, desi putin probabil. Prefer Nvidia caci sunt fan, nu am avut niciodata probleme (cu Ati am avut cu drivere de multe ori si conflicte software). Stiu, un 5700XT la mai putini bani ar merge pe PCIe 4.0 cand vor aparea actualizari de firmware ca uns, dar placile Ati se incalzesc mult si papa multa energie, plus ca sunt si zgomotoase. In plus Nvidia se preteaza la VR, cine stie, poate in cativa ani se ieftineeste si tehnologia asta. Are si ray tracing pentru gaming. 1080 e depasita iar 2080 e prea scumpa. Am zis totusi max 2000 de euro. :-)  Asta ajunge totusi la 1815 MHz. Placa de baza este din gama medie spre buna la 2070 super., mult mai ieftine X570 nu gasesti. Si nu doresc chipse mai vechi gen 450 etc de la AMD. Cele intradevar bune sunt peste 250-300 de euro si consider ca nu merita in contextul in care nu o sa prea fac OC (de altfel nici Biosul Gigabyte nu prea e bun de OC). Insa placa ieftina poate insemna probleme in cativa ani, chiar daca e in garantie. Este motorul PC-ului, un MB mai slab cu restul componentelor performante ar fi ca un Ferrari cu motor de Logan. Ca sa nu mai intru in amanunte gen VRM, 12+2 faze, frecvente de memorii suportate, etc.  Personal sunt fan Asus (ultimile 3 au fost Asus) dar sunt prea scumpe pentru X570.
Facusem si o simulare pentru un sistem cu Intel 9900K cu restul componentelor asemanatoare si ies cam la fel (acolo trebui si cooler procesor bun), as ramane pe AMD.
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline wolfenste

Recomandare sistem gaming performant
« Reply #3 on: 21 September 2019, 11:16 »
dar placile Ati se incalzesc mult si papa multa energie, plus ca sunt si zgomotoase.

Temperatura, zgomotul tin Asus, MSI, Sapphire & co nu de ATI/AMD. Mai stiu pe unii, isi cumpara neaparat Nvidia din motivele enumerate de tine si apoi o utilizeaza la 80 - 90 C. Deci da, mai depinde si de tine :) in ce carcasa o bagi samd.
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #4 on: 21 September 2019, 12:01 »
Asa este wolfenste. Discutam insa aici de un caz particular, nu am intrat chiar asa mult in amanunte. Ca placa video am ales initial intre Nvidia 2070 sau 2060 (ambele super) care scriam mai sus si Ati 5700XT. Studiind atent raportul performanta / pret / zgomot / durabilitate / suport software, etc, am ales intr-un final Nvidia, nu neaparat datorita atractiei mele fata de Nvidia. In cazul Nvidia (discutam de modele mid range atentie), discutam la racire de 3 ventilatoare, (desi exista si cu 2 silentioasa cum e Palit), ventilatoare mai mari si mai silentioase decat cele de pe 5700XT (nu am luat in calcul alte modele Ati, asta poate meritand pentru PCIe 4.0). Testele arata ca Ati sta mai prost la capitolul asta decat Nvidia 2060/2070. Stiu, Asus si MSI stau mai bine la racire si silentiozitate decat Gigabyte, dar pe mid range sunt mai scumpe sau au niste neajunsuri (ex. Asus mid range nu are memorie maxima decat pt. 2400 Mhz!) Nu o voi overclocka, iar in carcasa respectiva voi avea 2 ventilatoare in si doua out, asamblare cu wired management astfel incat sa am flux de aer optimizat in out. Caracasa are 3 ventilatoare incluse, de aceea am mai adaugat altul. Toate de 140 mm.
Stiu ca multi nu ma stiti (sau nu ma mai stiti desi am acelasi username) de pe vechiul forum, dar nu sunt genul sa arunc niste componente la plesneala sau sa le achizitonez dupa atractie acuta fata de vreun nume de brand. Analizez profund pe internet toate caracteristicile, opiniile, testele, etc si fac o medie. Inclusiv impreuna cu ajutorul vostru, pentru care va multumesc.
Intre timp mi-am dat seama ca la placa video mai degraba iau varianta cu2-300 lei mai ieftina a lui Gigabyte (GeForce RTX 2070 SUPER Windforce OC 3X), care in minus are in pricnipal RGBul. Nu doresc neaparat luminite.
Mai analizez eventual pe partea de silentiozitate la sursa si daca ventilatorul stock suporta OC pana in 10% sa zicem.
Weekend placut, btw!
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline Trustme

Recomandare sistem gaming performant
« Reply #5 on: 21 September 2019, 12:07 »
...
Facusem si o simulare pentru un sistem cu Intel 9900K cu restul componentelor asemanatoare si ies cam la fel (acolo trebui si cooler procesor bun), as ramane pe AMD.
Poate iesi cam la fel ca pret, dar ca performanta in jocuri cum iesi? Vezi aici de pe la minutul 9:
 
The following users liked or thanked this post: xhermesx

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #6 on: 21 September 2019, 13:35 »
Waw, trustme, bine ales testul! Uff, ca fan Intel initial alesesem si eu varianta 9900KF, dar m-am gandit ca luand sistemul pentru cel putin 4 ani, poate ca jocurile (aplicatiile) viitoare vor fi mult mai solicitante de nuclee multe, decat de single core. Ca sa nu mai zic ce ma enerveaza Intel cu faptul ca trebuie sa schimbi placa de bza cu fiecare procesor nou. Mda, Intel aparent bate cu cca 7 - 10% la jocuri AMD. Pe termen lung insa multi core performant nu va fi mai util? Aceasta a fost dilema mea de la inceput. Nu ma intelegeti gresit in indecizia mea, e o galagie de bani si imi cantaresc foarte atent optiunile.
Initial pe varianta Intel, alesesem aceleasi elemente ca la platforma IAMD pentru, carcasa, sursa, SSD, placa video. Diferentele ar fi la:
Procesor Intel 9900KF
Placa de baza GIGABYTE AORUS Z390 PRO. Culmea ca placile Z390 sunt mai ifetine decat X570 cu mult la aceleasi caracterisitici.
Ventilator procesor: Cooler CPU Noctua NH-D15S ​+ Cover NA-HC4 White Pack
Memorie: Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit
Nu cred ca merita diferenta la memorie pentru CL15 sau 16, iar vent. este acceptabil pt. OC minim si destul de silentios. Sau nu?
Mai analizez.
Multumesc de pareri.
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline Trustme

Recomandare sistem gaming performant
« Reply #7 on: 21 September 2019, 19:22 »
xhermesx, rationamentul meu e simplu. De ce sa dau vrabia din mana pe cioara de pe gard? Cumpar ce-i mai performant acum.
Ai ales bine componentele pentru platforma Intel. Placa de baza e ok si are chipset audio bun.
Cooler-ul este bun, dar vezi ca e varianta s, adica versiunea silentioasa cu turatia vebtilatoarelor mai mica.
La Intel nu conteaza prea mult latenta memoriilor. De ce nu mergi pe DDR4 4000MHz?  https://www.pcgarage.ro/memorii/patriot/viper-4-blackout-16gb-ddr4-4000mhz-cl19-dual-channel-kit/
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #8 on: 22 September 2019, 12:10 »
Voi face doar putin OC. max 5,1 GHz cred sau 5 GHz constant pe toate nucleele. In contextul in care pentru Intel 9900k frecventa nativa suficienta fara OC este de 2666 MHz, cred ca este suficienta frecventa de 3200 Mhz a memoriei cu OC minim. In plus, aleg memorii pe care le pot identifica explicit in lista recomandata a placii de baza, cele de 4000 Mhz sau peste la preturi mai mici nu le-am regasit. Si cresc costurile nejustificat.
M-am razgandit insa cu placa de baza, deoarece nu sunt un foarte bun cunoscator O.C. manual, fiind obisnuit mai mult cu Asus (ultimile 3 MB) care are un BIOS foarte profi si intuitiv, inclusiv pe partea de gestionare ventilatoare (ma rog, impreuna cu softul aferent din Windows). Prin urmare merg pe mana lui Asus, respectiv https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-Z390-A/ care ma costa la fel ca Gigabyte Aorus Pro la dotari asemanatoare. O fi si ceva sentimental, niciodata nu am avut probleme cu produse Asus (gama peste medie), dar cu Gigabyte da (atat la MB cat si la video). Dar aici este si de noroc evident.
La ventilatorul Noctua, am preferat NH-D15S in loc de D15 pentru ca este mai compatbil cu pozitionarile RAM si PCIE in carcasa, deci am mai multa versatilitate in alegerea dimensiunilor componentelor. Este adevarat, "s"are 1 ventilator mai putin si in medie o temperatura mai mare cu un grad, dar implicit si mai putin zgomotos.
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline Trustme

Recomandare sistem gaming performant
« Reply #9 on: 22 September 2019, 14:01 »
Nu cred ca solutia de racire la care te-ai gandit este potrivita pentru i9 9900k @ 5GHz.
Poti merge pe solutia asta: http://www.shop4pc.ro/cooler-cpu-cryorig-r1-ultimate-black-p-41351.html
O sa ai nevoie si de o carcasa in care sa incapa: https://www.pcgarage.ro/carcase/thermaltake/core-x31/?utm_source=rtbhouse&utm_medium=retargeting&utm_campaign=rtbhouse-retargeting
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #10 on: 22 September 2019, 14:33 »
Am ales variante in care sistemul sa fie cat mai silentios, iar la carcasa am niste limitari la dimensiuni (max H495xL550xl250) din cauza ca va sta intr-un spatiu dedicat al biroului. Carcasa am preferata-o deci antifonata pana in anumite dimensiuni, iar la cooler, stiu, gasesti solutii de racire inclusiv lichide la banii aia, numai ca fie sunt prea zgomotoase, fie prea mari si implicit carcasa prea mare. Cerc vicios, de.  :)
Dar mai am cca 2 luni pana la achizitie, analizez. Mersi de sfaturi!
i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline alex25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 26
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #11 on: 22 September 2019, 23:03 »
@xhermesx dar vad ca nu zici nimic de monitor.
Sper ca nu o sa folosesesti vreun monitor full hd la 60 Hz.
Eram hotarat sa cumpar carcasa be quiet! Silent Base 600 dar nu mi-a venit sa cred cand am citit la comentarii ca toti se plangeau ca nu reusesc sa monteze ssd 2.5 pe partea din dreapta a carcasei.
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #12 on: 23 September 2019, 07:58 »
Indeed, 60Hz și doar HD. Nu am câștigat încă la loto. La anul oi schimba și monitorul, le iau pe rand. Mă  rog, pot juca pe o plasmă de 50' dar tot HD este.
Nu cred că un SSD M2 poate pune probleme. Montat  în slot are înălțime de 22 mm, spre interiorul carcasei.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #13 on: 23 September 2019, 08:04 »
Sorry, am spus o prostie. În  fapt SSDurile M2 sunt aproape lipite de placă în socketul specializat, în cazul Asus sub o placă. Deci nu se pune problema de spațiu.  Poate doar placă video sau coolerul procesorului  să pună mici probleme.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601
 

Offline xhermesx

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 13
    • View Profile
Recomandare sistem gaming performant
« Reply #14 on: 23 September 2019, 13:45 »
Layer edit - am verificat carcasa  și  intră  toate. GPU la limită,  dar există  opțiunea  de a fi montată pe verticală. Deci geometric totul este ok.

Trimis de pe al meu SM-G975F folosind Tapatalk

i7-9700KF @ 5GHz / MB ASUS PRIME Z390-A / MEM Corsair Vengeance LPX Black DDR4, 2x8GB, 3200 MHz, CL 16 / Video GIGABYTE GeForce RTX 2080 SUPER™ Gaming OC / SSD A-DATA XPG SX8200 PRO / Cooler CPU Noctua NH-D15 / Sursa Be Quiet! Straight Power 11, 750W, 80 Plus Gold / Carcasa be quiet! Silent Base 601