Author Topic: Sfat configuratie PC Gaming  (Read 1707 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline moHack

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Sfat configuratie PC Gaming
« on: 21 October 2019, 15:07 »
Salut,

As vrea sa-mi configurez un PC pentru gaming, asa ca m-ar ajuta cateva recomandari/sfaturi din partea voastra, deoarece sunt nesigur de compatibilitatea unor componente.

Mai jos puteti gasi confirguratia la care m-am gandit eu:

Procesor: I7 - 9700k
Motherboard: Placa de baza Asus TUF Z390-PLUS GAMING, Socket 1151
Memorie RAM: Memorie HyperX Predator Black 16GB, DDR4, 3000MHz, CL15, 1.35V, kit 2x8GB ••••• am vazut in specificatiile tehnice ale procesorului ca trebuie RAM pe frecventa 2666; inteleg ca degeaba as lua rami pe frecventa de 3000? De asemenea, m-ar ajuta daca ati putea sa-mi explicati cum pot sa-mi dau seama ce voltaj si ce latenta ar trebui sa aleg?
Sursa: Sursa Thermaltake Litepower 650W gen2
Cooler CPU: Deepcool Castle 360 RGB
Video: voi folosi placa video de pe actualul PC

M-ar ajuta eventual si anumite propuneri din partea voastra de configuratii de sisteme gaming.

Multumesc,

 

Offline faraverete

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #1 on: 22 October 2019, 11:39 »
Ce inseamna placa video de pe actualul pc?
Nu'ti recomand i7 din seria 9xxx, zen 2 face cu brio mult mai multe chestii decat intelul la momentul actual - pe langa temperaturi, ai mai multe core'uri si multi tasking pe amd ingroapa intelul momentan.

Ramii se pot OC si vor fi suportati la frecvente mai mari

Sursa as merge pe ceva consacrat, din gama Super flower / Seasonic / Corsair.

Ce buget ai?
The only limit is your own imagination
 

Offline moHack

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #2 on: 23 October 2019, 14:29 »
Salut,

Ma gandeam la un buget de 3800 lei - 4200 lei

In acest buget vreau sa cumpar doar: CPU / MB/ Cooler CPU/ Carcasa/ RAM

Thx,
Raz
 

Offline faraverete

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #3 on: 23 October 2019, 18:14 »
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3977854/
Pe asa ceva as merge in bugetul tau (e discutabila placa de baza, din pacate nu am vazut la pcg b450 msi tomahawk, imho una dintre cele mai bune placi de baza raport pret/calitate - daca o gasesti in alta parte, go4it). De mentionat ca pentru b450 ai nevoie de update de BIOS pentru a suporta noua generatie (stai linistit, la ce tdp are procul, duce mai mult decat ok pe placa de baza din wishlist si cea specificata din comentariu

Ce placa video ai?
Carcasa nu am pus in build, ca tine de gusturi si ce doresti: airflow mai mare, silentiozitate, overall best, rgb.
Mie'mi place: https://www.guru3d.com/articles_pages/be_quiet_silent_base_601_review,11.html

Vad ca ti'au ramas si ceva bani, deci ai putea plusa la niste venturi de doamne ajuta (corsair ml140 pro / be quiet silent wings 3 / mai de buget este si ceva de la arctic care fac treaba buna)

Nu stiu nimic de sursa specificata de tine (n'ai inclus'o pe lista de cumparaturi). Daca stii ca e tzapana sau daca stie vreun coleg forumist si are o parere despre ea, please do tell.

Legat de procesor, mai sus de 3600 nu are rost sa urci pentru gaming, pentru ca gain'ul de fps'uri pe care'l ai e aproape nesemnificativ comparativ cu scalarea pretului. Monstru de la Lab501 recomanda si el 3600 pt gaming :)
« Last Edit: 23 October 2019, 18:18 by faraverete »
The only limit is your own imagination
 

Online ZorracK

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #4 on: 23 October 2019, 20:41 »
Depinde la ce folosesti Pc-ul! Si eu mi-am luat 9700kf dar doar gaming si Photoshop bag
iar strict la gaming 9700k ingroapa si 3700x nu mai zic de 3600
ramii eu am Corsair vengeance 3200 mhz xmp 1 activat
eu sunt f multumit, am sta in dubii sa iau ryzen dar am luat I7 si nu imi pare rau
 
The following users liked or thanked this post: moHack

Offline faraverete

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #5 on: 24 October 2019, 10:16 »
Platesti aproape dublu pentru un spor de performanta de aproximativ 2-3% (https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-5-3600/16.html), unde nici nu ai acelasi capabilitati de multi tasking in browsing, ca sa nu mai zic si de temperaturile oribile pe care le are generatia 9xxx de la intel fata de amd. Ca sa nu mai zic ca iti trebe o mobo mai solida sa se boosteze stabil i7'le...

strict dpdv obiectiv, la 1000 de lei pentru procesor nu exista ceva mai bun imho.

La rami nu sunt sigur, pentru ca nu am studiat prea mult partea asta, insa la producatorul placii de baza gasesti pe site cu ce este compatibil pe generatia de CPU aleasa. Ca idee, sweet spot'ul pentru zen 2 este undeva la 3600-3733 MHz la ram (cu o pereche de rami buni, cu samsung b die nu ar trebui sa ai greturi sa urci niste rami de 3200 la 3600 :) )
The only limit is your own imagination
 
The following users liked or thanked this post: wolfenste, moHack

Offline Dromihete

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #6 on: 25 October 2019, 13:28 »
Salut
 Eu isi recomand sa mergi pe o platforma INTEL, in jocuri e  peste AMD.
Strict pt gaming si activitatile obisnuite de zi cu zi, gen navigare pe net, vizionare filme, nu are insa rost sa cumperi AMD dar nici 9700k !
Iti ajunge in i5 9600k, care ofera o performanta in gaming cavsiegala cu 9700k si cu 9900k , vezi aici https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-9600k/13.html.

Eu am gasit un i5 9600k nou chiar aici pe forum la 800 lei, poate ai noroc si tu.
Nu as lua modelul ala de placa , am citit undeva ca nu se ridica la nivelul oferit de competie la acelasi pret. Un Gigabyte sau MSI ar fi mai bune.
Ramii sun ok, de aia am si eu, trebuie doar sa ai o placa de baza care sa suporte frecventa de 3000 . Eu am MSI MPG Z390 GAMING EDGE AC Socket 1151, i-a vazut initial la 2666 si cu un singur click in bios la XMP i-am setat la 3000 mhz.

La procesor iti va trebui un cooler bun. Eu i-am facut OC la 5 ghz , cu 1.32 voltaj cu un cooler Noctua Nh-D14. , temperatura maxima in jocuri a fost de 68 de grade.

Post Merge: 25 October 2019, 13:39
Scuze, nu am fost destul de atent si am facut o greseala, eu nu am ramii aia, am Corsair LPX Vengeance , 3000 mhz, CL15.
« Last Edit: 25 October 2019, 13:39 by Dromihete »
I5 9600K OC 5 Ghz + Noctua NH D15; MSI MPG Z390 Gaming Edge AC; Corsair LPX Vengeance 3000 Mhz ; Gigabyte RTX 2080TI Windforce; Samsung 860 Evo 500 Gb + ADATA 250 Gb; Seasonic M12II 620 W Bronze; Phanteks Enthoo Pro Black ;  AOC CQ32G1 144Mhz/2K
 

Offline faraverete

Sfat configuratie PC Gaming
« Reply #7 on: 28 October 2019, 09:54 »
Oricum, e a nu stiu cata oara cand cineva deschide un topic aparent, si'si baga picioarele in el, dupa ce unii oameni acorda ceva timp sa'l ajute :)
The only limit is your own imagination