Author Topic: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri  (Read 27640 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline EXxx

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #45 on: 19 September 2018, 17:03 »
raspund la ambele posturi:
1) Intel 520 :
ai mai adaugat ceva device-uri sata? sau ai mutat mufa? verifica portul si ce chipset controleaza portul respectiv. Stiu de urmatoarele probleme, spre exemplu eu pe z97, pentru ca portul m2 imparte viteza cu un port pci-ex. Deci viteleze mele sunt capped undeva la 500/600, which is fine anyhoe. Also ce intra direct in chipsetul placii de baza s-ar putea sa mearga mai bine decat ce intra intr-un chipset aditional.

2) crucial ssd:
am un mx de cativa ani pe care-mi tin jocurile, totul merge struna pana acuma, seria bx e o serie mai low cost de la ei, insa nu ar trebui sa ai probleme. pretul e bun :)
 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #46 on: 19 September 2018, 17:58 »
1. Nu am adaugat nimic, iar portul ultilizat pt. SSD este SATA 0 (primul). Chestia este ca intre timp i-am dat erase (secure wipe) din Intel Toolbox insa degeaba. Viteza la scriere este  tot in jur de 260MB/s iar la citire am ~550MB/s. O sa-l mai testez si pe alt sistem cat de curand sa vad daca se comporta la fel.
2. MX 500 mi-a trecut si mie prin mana si am fost multumit. Insa seria BX este aparuta mai recent (asa cum ai spus este una low cost) si nu am gasit prea multe date pe net referitoare la fiabilitate.

PS... Daca este cineva interesat aici este 360 lei.   
« Last Edit: 19 September 2018, 18:01 by LR »
 

Offline Tzeb

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #47 on: 19 September 2018, 18:29 »
Kingston A400 de 480GB e azi 339 RON la emag. Nu stiu daca e o alternativa la BX-ul de la crucial, dar probabil ambele se comporta similar. Avantajul Kingston e ca are 3 ani garantie, iar bx-ul doar 2.
 

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #48 on: 19 September 2018, 19:17 »
Chiar daca in benchmarks apar diferente, in viata reala, utilizand aplicatiile uzuale (windows, office, mail, navigare pe internet, filme, muzica, ceva jocuri) nu se simte diferenta intre un SSD entry level de 400MB/s si unul high-end de 550MB/s; se simte trecerea de la orice HDD la orice SSD, este uau.
Sa spunem ca un program care citeste multe fisiere mici la inceput se incarca in 12-15 secunde de pe HDD, se va incarca intr-o secunda de pe un SSD high-end si in 1.5 secunde de pe un SSD entry level. Nu vei simti diferenta de la 1.5 secunde la o secunda atat de tare fata de trecerea de la 12 secunde la 1.5 secunde.

In concluzie, poti cumpara cel mai ieftin SSD cu garantia cea mai mare. :)

Post Merge: 19 September 2018, 19:28
O intrebare pentru posesorii de SSD-uri INTEL... M-am trezit astazi ca SSD-ul meu, un Intel 520 de 240GB, cu toate ca are scrisi doar ~17TB nu mai atinge in teste, la scriere, decat ~250MB/s pe un Windows 10 x64. Mai are spatiu pe el ~100GB liberi. Trim este setat sa ruleze automat o data pe saptamana. Daca as rula un wipe din utilitarul Intel Toolbox si as instala dupa totul de la zero as avea sansa sa-l fac sa mearga din nou OK? Am rulat diagnosticul din Intel ToolBox si zice ca este 100% ok. Initial mergea cu 540 read si 500 write. Multumesc anticipat ! 

SSD Intel 520 vad ca are controller SandForce care parca lucra bine doar cu datele comprimate la scriere.
https://www.storagereview.com/intel_ssd_520_review
Daca testezi cu scriere random vei avea sub 300MB/s. Daca testezi cu date care se comprima, va ajunge la 500MB/s la scriere. In mod normal putine sunt datele care se comprima (fisierele text ar fi un exemplu), majoritatea nu se comprima, fiind comprimate intern (fisierele executabile, pozele jpeg, filmele, arhivele zip, rar etc).
« Last Edit: 19 September 2018, 19:29 by dic1 »
 

Offline marius_eugen

  • Feedback Score: (4)
  • Old TR: 143 (99.3%)
  • Newbie
  • Posts: 28
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #49 on: 12 October 2018, 02:55 »
Am si eu o mare nedumerire. Am o placa de baza Asus Prime Z270P si are 2 sloturi M.2, cu specificatia Pci-Ex 4x. Ideea este ca am vazut ca SSD-urile M.2 pot fi foarte rapide si mi s-a aprins beculetul si as vrea sa iau ori un singur SSD performant, ori 2 identice si sa fac RAID intre ele. Si acum am un RAID facut cu 2 Kingston de 120 GB si merg impecabil, dar stiu ca se poate si mai bine.
O alta idee ar fi daca ma pot lua dupa acele rate de scriere date de producatori si postate la specficatii pe Emag/Pcgarage/Cel ... ? Stiu ca citirea este mult mai rapida decat scrierea, deci o rata de citire de aproate 1000 mb/s mi-ar fi ok, DAR scrierea vad ca variaza f. mult de la 600 la 1500 mb/s desi unele aparent mai performante sunt mai ieftine decat altele. Vazusem acum cateva ore un SSD M.2 Silicon ... mai ieftin si mai bun decat unul Crucial sau Intel sau chiar Samsung... Acum imi dau seama ca intre 1000 si 1500 mb/s poate nu se cunoaste diferenta , dar nu vreau sa dau o gramada de bani pe 2 SSD-uri cotate la 1300 mb/s si sa ma trezesc ca merg mai prost decat raid-ul meu cu 2 la 450 mb/s.
Pci-Ex 4x ... multiplica acei mb/s declarati sau ceva de genul ?

A mai facut cineva RAID cu 2 SSD M.2 ? Se comporta ok ? Sunteti multumiti de performante ?
 

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #50 on: 12 October 2018, 19:41 »
Pe o pagina anterioara se vorbea ca la aplicatii uzuale nu prea se simte diferenta de la NVMe la SATA. Link: https://forum.computergamers.ro/pc-setups-recomandari/stocare-despre-ssd-uri-si-hdd-uri/msg7068/#msg7068
Acum nu stiu ce sa spun, daca utilizezi aplicatii cu mult consum de i/o (exemplu: o baza de date de sute de GB accesata read/write de mii de utilizatori, zeci de VM-uri care booteaza in acelasi timp, diverse programe de randare/codare care au obiceiul sa creeze zeci de GB temporare dintr-un foc) poate te ajuta. De remarcat cuvantul "poate". :)
Altfel este posibil sa fie bani aruncati. Poti sa cumperi un singur SSD NVMe (cauta pe forum de la Iubitel, are preturi bune la 960 PRO 512GB parca), vezi cum se comporta fata de un SATA. Daca simti ceva imbunatatiri, mai poti cumpara altul. Daca nu simti imbunatatiri il pastrezi, cel putin ai scapat de cabluri prin carcasa.
« Last Edit: 12 October 2018, 19:43 by dic1 »
 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #51 on: 30 October 2018, 13:46 »
SSD Crucial MX500 de 500GB pe un laptop Sony Vaio cu procesor i5 3317U @2,6GHz/8GB RAM/Window 10 Pro
 

Offline Gex

 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #53 on: 06 November 2018, 20:28 »
Interesant dar nu cred ca este posibil dpdv fizic sa pastreze formatul de 3,5" pentru o capacitate de 100TB. Ce densitate/platan se estimeaza la HAMR?
 

Offline DasModell

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #54 on: 17 November 2018, 15:59 »
vezi in grafic .
 

Offline marius_eugen

  • Feedback Score: (4)
  • Old TR: 143 (99.3%)
  • Newbie
  • Posts: 28
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #55 on: 21 November 2018, 11:03 »
Utilizatorii "casnici" nu au ce face cu asa ceva, iar firmele oricum au datele prin Cloud-uri, deci singura problema ar fi a DataCenter-urilor si ele isi permit orice sume. Cu toate astea preturile vor fi foarte mari si fiabilitatea redusa.
Personal cred ca pana in 2015 va apare alta modalitate de stocare mai eficienta decat vechile tehnologii de la hdd.
Odata cu aparitia pe partea media a BlueRay-urilor era hdd conventionale si a DVD-urilor a cam apus si ma asteptam la o alta forma de stocare. Daca ar putea face SSD-urile mai fiabile in timp, cred ca se va trece pe SSD-uri, pentru ca cipurile sunt mult mai usor de produs decat platanele, doar ca probabiil vor apare SSD-uri de dimensiuni de genul 3,5' cu capacitati mari de stocare, o baterie interna pentru mentinerea datelor mai mult timp offline si cam atat.
SSD-urile au avansat din punct de vedere al capacitatii si performantelor de sute de ori mai rapid decat a avansat tehnologia hdd si sa fim seriosi, un hdd conventional pur si simplu nu mai ofera viteza de transfer necesara unui sistem decent.
Personal sunt "scarbit" de firmele producatoare care vor sa para ca se "chinuie" sa scoata capacitati mai mari si rapiditate la SSD-uri, cand de fapt costul de productie al unui SSD, mai ales pe M.2 este foarte REDUS si platim mai mult de 80% marca. Stick-urile la fel ... arata la fel, indiferent ca au 4 gb sau 256 gb. Diferentele de capacitate pe linia de productie sunt infime, de cativa dolari, iar noi platim sute de dolari diferente intre capacitati.

Post Merge: 21 November 2018, 11:14
Altfel este posibil sa fie bani aruncati. Poti sa cumperi un singur SSD NVMe Daca simti ceva imbunatatiri, mai poti cumpara altul. Daca nu simti imbunatatiri il pastrezi, cel putin ai scapat de cabluri prin carcasa.
Dupa mizeria asta de BF m-am enervat si am pus doua petarde de Patriot de 128 gb in raid si am obtinut intre 800 si 1000 mb/sec, diferenta mare fata de 300-320mb fara raid ... asa ca inca ramane pe chelie raidul pe M.2, dar o sa mai astept sa mai scada preturile la M.2-urile decente. Diferenta se simte la orice aplicatie instalata pe raid , totul se misca mai rapid si cat timp sistemul se misca rapid, cam trage dupa ele si alte chestii pe care le rulez de pe alt hdd sata de 2 tb.
Sa bag acum cam 350-420 lei x 2 buc in sistem nu se merita ... mai ales ca nu am ce face cu capacitati de 512 gb pe M.2 ... pe mine ma intereseaza doar rapiditatea. M.2-urile sunt bune pentru laptopuri, dar culmea este ca in laptopuri nu au racire si multe cedeaza din aceasta cauza, asa ca esti obligat ca in laptop sa pui unele mai putin performante, tocmai sa scapi de temp mari.
« Last Edit: 21 November 2018, 11:14 by marius_eugen »
 

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #56 on: 26 November 2018, 20:08 »
Mda, aveam asteptari mai mari de preturi mai mici. Speram sa iau un hdd de 4tb, dar am renuntat. Zilele astea am comandat un ssd nvme kingston a1000 480gb la 486lei si pot sa-l ridic. Inca nu sunt hotarat daca sa il iau sau nu. Probabil ca peste 6 luni preturile vor scadea mai mult si nici nu am nevoie de el (am doua ssd-uri sata, unul pt windows, programe si jocuri, altul pentru torrente).
 

Offline Eraxus

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #57 on: 27 November 2018, 12:35 »
ssd nvme kingston a1000 480gb la 486lei si pot sa-l ridic. Inca nu sunt hotarat daca sa il iau sau nu.
Dacă-n ultimele 12 luni prețurile la SSD-uri au fost în descreștere, nu cred că-i o idee bună să dai acei bani pe așa ceva.


Eu însă nu-mi pot da seama cum anume, prețurile la memoriile DDR4, rămân atât de sus, după mai bine de 24 de luni?...
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #58 on: 11 December 2018, 20:53 »
 Deocamdata nu se gasesc la noi, in India cica se comercializeaza deocamdata, din ce am vazut, e cam 4TB la pret de 2TB si 2TB la pret de 1TB comparativ cu EVO.

 https://www.samsung.com/ro/memory-storage/860-qvo-sata-3-2-5-ssd/MZ-76Q4T0BW/

 Diferenta e ca au garantie 3 vs. 5 ani.

 Eu deocamdata am luat Intel 545 la 512GB de pe Garage cand a fost la reducere 357 lei cu voucher de 72 care a mers Vineri pentru ca nu era mentionat "discountul" care blocheaza utilizarea voucherelor :p.
« Last Edit: 11 December 2018, 20:59 by Bogdan_P »
 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #59 on: 11 April 2019, 11:38 »
SSD WD Blue 500GB Windows 10 Pro x64
Ce m-a cam nedumerit sunt cele 240 blocuri raportate ca fiind BAD :-X in WD SSD Dashboard cu toate ca SSD-ul este nou-nout.