Author Topic: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri  (Read 27441 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« on: 20 May 2018, 15:33 »
Ca sa deschid primul topic pe noul forum.

Ma bate gandul sa trec la NVMe cu bani putini (am Ryzen 1500x si Asus Prime B350-Plus) si am dat de A-Data XPG SX6000 de 256GB care costa vreo 350lei conform price.ro.
Din ce am gasit pe Anandtech utilizeaza controller Realtek RTS5760 si memorii flash 3D TLC NAND.
Are 5 ani garantie, dar habar n-am cum e controllerul RTS5760. SSD-ul este ieftin, dar vreau sa fie fiabil in timp (gen sa nu apara unrecoverable bit error), sa fie rece; viteza ar fi pe locul 3 pentru ca oricum nu voi simti in Windows, Internet, office si rar ceva jocuri.
Aveti idee cum este, l-a utilizat cineva cateva luni?
« Last Edit: 20 May 2018, 20:41 by Gex »
 

Offline DasModell

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #1 on: 20 May 2018, 17:31 »
la 350RON pare o solutie ok
e multisor sub medie la viteza dar pretul e ok
te poti uita si la PCIx4 .. vad ca au scazut preturile la modele entry level
 

Offline dic1

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #2 on: 20 May 2018, 18:53 »
Pretul este foarte bun pentru NVMe, iar vitezele ar fi undeva pe la 1000MB/s citire si vreo 800MB/s scriere, care mi se par ok pentru pretul platit. Doar ca are controller nou, Realtek RTS5760, neutilizat pana acum si voiam sa stiu de la cineva care are acest model de SSD daca se incalzeste excesiv si daca a avut probleme cu el (date pierdute, erori etc) care sa duca la reinstalare pe curat a sistemului de operare.
Am o oarecare retinere: controller nou la pret mic pentru NVMe, e prea frumos ca sa fie adevarat (costa cat un SSD M.2 SATA de 240GB).
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.402
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #3 on: 20 May 2018, 19:47 »
Al doilea comentariu de pa amazon.com la produsul cu pricina, postat de un tip care l-a montat intr-un laptop, zice asa:

"CONS:
* Runs hot. After installing the heatsink it runs warm. I first installed without the heatsink and saw idle temps of 60ºC and it cracked 80ºC once while in use. After installing the heatsink, idle temps hover around 45ºC and working temps from 55ºC inching up into the 60s. Now, this is also while running an external fan. Without the external fan, more than 60ºC isn't uncommon."

Probabil daca il montezi intr-un PC cu carcasa ceva mai bine ventilata ar fi mai ok.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline dic1

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #4 on: 20 May 2018, 21:36 »
La placa de baza Asus Prime B320-Plus SSD-ul M.2 este intre procesor si primul slot PCIe 16x. Am coolerul stock AMD care va sufla ceva si peste SSD-ul din slotul M.2.
Carcasa are airflow relativ bunicel (un ventilator 80mm jos in fata pune aer rece, un ventilator 92mm sus in spate scoate aerul cald, apoi sursa Seasonic S12II-430 care scoate aerul tot in partea de sus a carcasei). Am o placa video RX460 care sta in idle, nu prea ma joc.
Dar parca SSD-ul este prea fierbinte totusi...
 

Offline LR

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #5 on: 23 May 2018, 18:09 »
Pare a fi decent in banii aia. Vezi aici:



de la 3'20". Imi pare rau ca este in rusa...
« Last Edit: 23 May 2018, 18:12 by LR »
 

Offline dic1

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #6 on: 24 May 2018, 23:04 »
Multumesc pentru link. Nu prea imi place SSD-ul: se vede in ATTO ca are un comportament ciudat, dupa 1MB intra in throttle si ii scade viteza mult.
Daca pana acum voiam sa platesc 350lei pe un SSD NVMe de 240GB, intre timp mi-am comandat un SSD SATA la 230lei de 240GB. In Windows, office, internet, filme si ceva jocuri ocazional este foarte bun orice SSD.
Asa ca mi-am comandat asta: https://www.emag.ro/solid-state-drive-ssd-teamgroup-l5-lite-240gb-2-5-sata-iii-t253td240g3c101/pd/DMPDR9BBM/
Sunt curios cat scoate in ATTO pentru ca la pretul de 230lei pt 240GB nici nu am cautat review-uri. Il testez eu, am 30 de zile sa il returnez daca nu imi place. :)
« Last Edit: 24 May 2018, 23:07 by dic1 »
 

Offline LR

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #7 on: 25 May 2018, 08:01 »
Cred ca l-am vazut si mai ieftin, zilele trecute, pe undeva. Sa publici niste rezultate la teste ca sunt si eu curios ce poate.
P.S. Nu cred ca este cu MLC asa cum scrie pe e-mag.
 

Offline dic1

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #8 on: 25 May 2018, 09:03 »
Initial voiam sa imi cumpar un SSD M.2 NVMe ieftin pentru desktop si sa mut SSD-ul SATA (OCZ TRION 150, 240GB) pe laptop, unde am un HDD care imi incearca rabdarea. Vazand filmul cu vitezele, citind ca se incing mult SSD-urile NVMe si intra in throttle, lipsa de timp ca sa transfer Windows pe 2 sisteme, dar si pretul de la eMag pentru SSD SATA, am ales sa las desktopul asa cum este (am scapat de mutarea OS-ului de pe un SSD pe altul) si sa fac upgrade doar la laptop. :)
Il ridic in seara asta (cel putin asa scrie pe comanda), o sa imi transfer Windows de pe HDD pe laptop, apoi o sa fac teste si le pun aici. Sper sa termin in weekend.
Teamgroup L5 probabil ca este un model de SSD ieftin cu flash-uri mai slabute. Dar are 2 ani garantie la eMag, asa ca merg pe incredere. Nu am ce date sa pierd daca se trosneste pentru ca utilizez laptopul pentru navigat pe Internet, vizionare filme si ceva timp pierdut in jocul android Battle of Warships rulat in BlueStacks (iar de pe HDD pana se incarca BlueStacks...). In plus voi pastra imaginea HDD-ului ca si backup cand imi transfer OS-ul pe SD deci voi avea un recovery rapid si peste 1-2-3 ani daca se va trosni SSD-ul.
« Last Edit: 25 May 2018, 09:05 by dic1 »
 

Offline LR

Re: Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #9 on: 25 May 2018, 11:52 »
Un mic test pentru cei care vor sa cumpere SSD-uri iefrine. Se testeaza vitezele pentru KINGSTON A400 si Team Grup L5 Lite.

Omul recomanda sa puneti diferenta de bani si sa luati Samsung 850/660EVO (cred ca diferenta este de 100 lei in plus)
« Last Edit: 25 May 2018, 11:57 by LR »
 

Offline AlexandruD

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #10 on: 25 May 2018, 15:41 »
Am vrut si eu sa iau un SSD M.2 NVMe, insa din cauza pretului mai mare si a posibilitatii de a se incinge (slotul M.2 este langa placa video) am luat un SSD SATA Patriot Ignite 480 de care sunt foarte multumit.
 

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #11 on: 25 May 2018, 21:47 »
In acest moment un Samsung 860 EVO 250GB costa 360lei iar Teamgroup L5 3D Lite 240GB costa 230lei.In film este vorba de L5 Lite (planar NAND TLC), pe site eMag e trecut gresit produsul. Este vorba de L5 3D Lite (3D NAND TLC, mai rapid decat planar NAND).

Desi este mai scump cu vreo 55% fata de Teamgroup L5 3D Lite, un Samsung 860 EVO nu este cu 55% mai rapid decat acesta (nici macar in teste, nu mai spun daca se simte in aplicatiile uzuale). Pentru cineva care trece de la HDD la SSD, trecerea se simte si este uau pentru orice SSD, oricat de lent si ieftin este. O aplicatie se incarca in 15sec de pe HDD, in 3sec de pe un SSD ieftin si in 2.5sec de pe Samsung. Nu vei simti acea jumatate de secunda, dar vei simti diferenta de la 15 sec la 3 sec, plus senzatia ca sistemul este mai fluid.

In pret se mai regasesc si alte aspecte care sunt mai putin specificate in prezentari:
- suportul software: SSD-urile scumpe au soft pentru monitorizare si management, precum si soft pentru migrat datele de pe HDD pe SSD; la un SSD scump va aparea mereu o versiune noua de firmware, la un producator ieftin cred ca mai repede scoate un alt model de SSD decat un firmware nou.

- garantia de 5 ani la SSD-urile scumpe fata de 2 sau 3 ani la restul.
Fiecare alege dupa buzunar si optiuni.  :)

Iar acum sa prezint SSD-ul ieftin.Modelul este TeamGroup L5 3D Lite de 240GB. Vine ambalat in blister fara niciun alt accesoriu. Producatorul are pretul mic pentru ca nu exista niciun software pentru acest SSD, nu am gasit update de firmware pentru el. Pe site si pe blister scrie ca are garantie 36 luni, eMag mi-a oferit doar 24 luni.
Se misca la fel ca orice SSD, nu se simte diferenta intre ele (am un SSD Samsung 840 Pro 256GB la laptopul de la birou, OCZ ARC 100 si OCZ TRION150 de 240GB la cele 2 desktopuri de acasa). Iata mai jos informatii si teste. Temperatura nu a trecut de 35 grade.
« Last Edit: 25 May 2018, 22:01 by dic1 »
 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #12 on: 26 May 2018, 01:14 »
Nu arata deloc rau testele. Sper sa fie si fiabil.
 

Offline dic1

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #13 on: 26 May 2018, 10:54 »
La SSD-uri, daca nu apar unrecoverable bit error, coruperea datelor din senin cu tot felul de probleme ciudate, care se rezolva cu format si repunerea sistemului de operare (instalare sau dupa backup), rezista mult timp. Daca in 6-9 luni nu apar probleme de genul acesta, va rezista minim 5 ani fara probleme.

In 2012 am cumparat 2 SSD-uri Kingston V200 128GB pentru laptop si desktop (erau entry-level, veneau in blister, fara soft, fara alta versiune de firmware, garantie 2 ani) si care ruleaza acum, dupa 5-6 ani, in sistemele parintilor fara nicio problema.

Am renuntat sa fac tot felul de optimizari pentru SSD. Las nepartitionata o bucata mica pentru overprovisioning si setez page file la 1-2GB (am 8GB RAM la laptop, iar la desktopuri 16GB si 24GB RAM). Iata cum am lasat acum:
 

Offline LR

Stocare, despre SSD-uri si HDD-uri
« Reply #14 on: 29 May 2018, 22:28 »

Am cumparat un SSD Samsung EVO 860 ca sa-l pun unui amic in laptop si inainte de a-l monta nu m-am putut rabda sa nu-l testez...


Windows 10 Pro for workstations x86 + Core i5 rezultatele in CrystalMark 6.0.0 sunt urmatoarele: