Author Topic: Upgrade la 24Gb RAM  (Read 690 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Strelok

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 1
    • View Profile
Upgrade la 24Gb RAM
« on: 20 April 2019, 08:24 »
Cheers to all.
detin un calculator format din placa de baza p8p67 pro rev 3.1+procesor i7 2600k si 16 gb de ram format din 2 module de 8 Fury Black tactate la 1866 cl 10 1.5v.Placa mea de baza are 4 sloturi de memorie ram si vreau sa mai adaug un kit de 2x4gb (acelasi brand aceasi culoare acelasi CL) ca sa fac 24 gb de ram. Din ce am verificat pe site ar suporta max 32 gb.pot sa am surprize sau pot adauga fara probleme ramul?Am decis sa upgradez la 24 gb ram pt ca in zilele noastre 16gb de ram e cam la minimum si am observat in task manager ca daca deschid un amarat de player sa ascult o melodie memoria e ocupata 68%,iar daca mai deschid si inca 2 motoare de cautare mozila+chrome de exemplu+un gadget de monitorizare temp video+vreme etc si am la ram usage very high undeva la 80% cateodata se duce si mai sus si mi-e frica ca iau ecran albastru in timpul lucrului pt ca oscileaza.Am uitat sa mentionez ca am win 10 pro si ala e sugator de resurse
Daca mai adaug inca 2x4gb de ram o sa-mi citeasca tot ramul pana la 24?Multumesc,
« Last Edit: 20 April 2019, 08:46 by Strelok »
 

Offline Gex

Upgrade la 24Gb RAM
« Reply #1 on: 11 June 2019, 18:27 »
Minimul astazi este de 8Gb, nu de 16. Cu siguranta ceva nu este ok la tine daca cu un amarat de player ajungi la 68%. Da, Chrome este memorofag, se stie, dar nu ar trebui sa-ti faci mare grija atata timp cat nu ai umblat la swap.
Da, ar trebui sa-ti vada si cei 2x4Gb fara probleme. Sa ai ultimul BIOS, just in case.
 

Offline omega4200

Upgrade la 24Gb RAM
« Reply #2 on: 04 July 2019, 22:42 »
Așa e sunt probleme cu sistemul de operare in idle cu un antivirus in guard nu e voie să sară de 2GB ocupați să zicem că 3 ferestre de Chrome mai ocupa 2GB și un mediaplayer clasic cu un film 4k mai ia maxim 3GB depinde de setări...deci cu 8GB ar trebui sa rulezi astea fara probleme iar cu 16GB poți rula și PuBG și torrents fara nici o discuție...
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM