Author Topic: Viteze diferite la fan-uri si fun hub cu doar un port pentru PMW  (Read 644 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dEfAuLlt

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 13 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 78
  • Location: Brasov, Romania
    • View Profile
Zilele astea am cumparat un fan hub Deepcool FH-10, pentru adaugarea mai multor ventilatoare la carcasa, (7 in total) la o placa de baza cu doar 2 porturi pentru ventilatoare. Problema este ca am urmatoarele ventilatoare:
- 2 noctua 120mm la cpu de 1500 rot/min
- 2 noctua 140mm in fata carcasei tot de 1500 rot/min
- 1 noctua 120 mm pe spatele carcasei de 1200 rot/min
- 2 fractal design 120mm sus pe carcasa tot de 1200 rot/min. Carcasa este o Fractal Meshify C si placa de baza Gigabyte x570 aorus elite.
Toate aceste ventilatoare vor fi vazute doar ca fiind unul de fan hub si nu stiu care ventilator sa-l conectez la slotul principal care le va controla pe toate. Eu m-am gandit sa conectez unul din cele de la cpu pentru ca toate sa mearga si sa creasca in turatii dupa temp. procesorului. Insa acum ma gandesc, ce se intampla cu cele de turatie mai mica? Vor functiona la turatia de 1500 sau asa cum sunt ele din fabrica la 1200. Este gresit sa montez asa? Pot patii ceva ventilatoarele de turatie mai mica sau sa se strice cu timpul. Ma gandesc ca daca conectez unul cu turatie mai mica, atunci si cele de la cpu vor functiona tot la 1200(chiar mi-ar prinde bine vitezele astea pentru silentiozitate mai buna) insa ma gandesc ca asa vor creste si temperaturile la procesor si tot ce vreau este ca, atat procesorul cat si placa video  sa nu mai ajunga la temperaturi de peste 70 cu toata carcasa inchisa. Orice sfat este binevenit!
 

Offline wntd

Viteze diferite la fan-uri si fun hub cu doar un port pentru PMW
« Reply #1 on: 20 February 2021, 21:54 »
N-are nimic...nu patesc nimic ventilatoarele. Nu o ti se invarta mai repede pt ca oricum tu reglezi voltajul nu turatiile. Turatiile iti sunt afisate si cam atat.
 

Offline KodiaK

Viteze diferite la fan-uri si fun hub cu doar un port pentru PMW
« Reply #2 on: 20 February 2021, 22:25 »
Placa aia de baza are 4 porturi pt ventilatoare, nu 2. Nu cred ca exista pe piata placa de baza cu dor 2 porturi pt ventilatoare.
In rest cum a zis si wntd, nu o sa se invarta nici un fan mai rpd decat este rated. Oircum slabe sanse sa iti ajunga vreun fan turatie maxima, decat daca setezi tu un fan curve super agresiv. Ventilatoarele de pe carcasa nu ar trebui sa treaca de 8-900 rpm pt ca ele doar creaza un airflow in carcasa, nu prea ajuta activa la racire.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K