Author Topic: [Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms  (Read 8695 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #30 on: 13 January 2019, 12:52 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #31 on: 20 January 2019, 16:28 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #32 on: 28 January 2019, 15:28 »
Up!
 

Offline Leaf

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 50
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #33 on: 02 February 2019, 11:57 »
Am avut si eu monitorul acesta pana acum cativa ani . Monitor bun, de calitate.  Model reusit. Ce mi-a placut la el a fost combinatia de design + calitatea panel-ului care nu era mult peste medie.   L-am inlocuit cu cel care l-am avut de vanzare  acum 2-3 zile ( sa dat , post-ul va fi inchis de moderatori ).  Desi sunt putin bias'ed si nostalgic fata de el - am avut ocazia sa vad modele f. sub-standard pana sa ma las convins sa cumpar.   Cine il va avea sper realizeze  'istoria' care acesta serie ( model-ul acesta mai precis )  a avut-o in lume.  In recenzile/teste din strainatate era f. apreciat.  Samsung-ul era 'on-top of the monitor world' in perioada aceea.   / Acuma pentru mine a venit o alta etapa  Ultrawide de 34'' ...care e alt univers.  /  Citeam pe undeva unde ca ai putea sa il modezi si sa il inlocuiesti lampile cu Led-uri ...(la 2232BW )



"The CCFL tubes used in LCD backlights dim, shift color, and eventually go out as they age. CCFL-equipped monitors more than a few years old usually need or can benefit from a new backlight.
Most recent monitors use LED backlights instead of CCFL tubes. LEDs are now more power efficient and typically last longer. They're also easier to install in older CCFL-equipped LCD panels than a new CCFL."
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #34 on: 02 February 2019, 14:18 »
Salut, Leaf! Multumesc pentru mesaj! Intr-adevar, este un monitor care m-a servit timp de cativa ani fara nici un fel de probleme.
 

Offline Leaf

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 50
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #35 on: 03 February 2019, 15:31 »
2232BW won Samsung a 2007 iF Product Design Award ( cel mai presitigios concurs de design industrial, pt. produse  consumatori )
+ calitatea panel-ului  mult peste medie *.   ( ce am vrut sa zic de prima data )

Partea trista e ca monitoarele cu adevarat ok, in piata , pe calitatea panelului sunt relativ putine.  Poate undeva la 30%. ( cele de top ).  ( ma refer  in mod special la monitoare pt. consumatori obisnuiti )
Toata lumea vrea un anumit standard , doar ca  linile de productie au varietate mare.
Ca sa cumperi ceva ok, cauti acul in carul cu fan. ( valabil si astazi, desi calitatea sa mai imbunatatit  ).
Daca cineva prinde o serie/model care a avut 'norocul' si 'design choice'
sa i-se  puna panel-uri bune, ar trebui sa faca eforturi sa le tina in uz. 

Ca mai schimba un condensator, ca ii mai inlocuieste  lampile/pune led-uri etc. detalii normale. 
Sunt si acuma legende despre branduri premium EIZO, cu monitoare de prin 2003 care sunt
mult peste ce gasesti in piata azi. Asta pt. ca si-au achizionat de la producatori
ex: AU Optronics  tot ce a fost mai 'creme de la creme'  ->  au platit , le-au avut , le-au
pus sigla , softul  si electonica lor.

Un panel bun trebuie apreciat si pus la treaba.  Si nu va uitati neaparat la firma, sunt game si game, loturi si loturi etc.
Eu am avut norocul sa fiu foarte cu discernamand in zona asta si m-am ferit de calitate slaba. ( umblu pe forumuri si site-uri recenzi, comand si returnez, ma duc in showroom-uri ...munca grea  :P)
Tot ce am avut au fost serii/ modele de succes.  Iar cu  2232BW va zic ca e de bine.
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #36 on: 05 February 2019, 22:01 »
2232BW won Samsung a 2007 iF Product Design Award ( cel mai presitigios concurs de design industrial, pt. produse  consumatori )
+ calitatea panel-ului  mult peste medie *.   ( ce am vrut sa zic de prima data )

Partea trista e ca monitoarele cu adevarat ok, in piata , pe calitatea panelului sunt relativ putine.  Poate undeva la 30%. ( cele de top ).  ( ma refer  in mod special la monitoare pt. consumatori obisnuiti )
Toata lumea vrea un anumit standard , doar ca  linile de productie au varietate mare.
Ca sa cumperi ceva ok, cauti acul in carul cu fan. ( valabil si astazi, desi calitatea sa mai imbunatatit  ).
Daca cineva prinde o serie/model care a avut 'norocul' si 'design choice'
sa i-se  puna panel-uri bune, ar trebui sa faca eforturi sa le tina in uz. 

Ca mai schimba un condensator, ca ii mai inlocuieste  lampile/pune led-uri etc. detalii normale. 
Sunt si acuma legende despre branduri premium EIZO, cu monitoare de prin 2003 care sunt
mult peste ce gasesti in piata azi. Asta pt. ca si-au achizionat de la producatori
ex: AU Optronics  tot ce a fost mai 'creme de la creme'  ->  au platit , le-au avut , le-au
pus sigla , softul  si electonica lor.

Un panel bun trebuie apreciat si pus la treaba.  Si nu va uitati neaparat la firma, sunt game si game, loturi si loturi etc.
Eu am avut norocul sa fiu foarte cu discernamand in zona asta si m-am ferit de calitate slaba. ( umblu pe forumuri si site-uri recenzi, comand si returnez, ma duc in showroom-uri ...munca grea  :P)
Tot ce am avut au fost serii/ modele de succes.  Iar cu  2232BW va zic ca e de bine.

Leaf, tu sigur nu vrei sa cumperi monitorul asta? :))) Glumesc, desigur. Intr-adevar, a fost bun pentru vremea lui. Eu am facut trecerea la un AsusVG245HE, deci nu a fost cine stie ce salt. Cred ca Samsungul 2232BW se adreseaza acum unei persoane cu un venit mai redus, sau care are nevoie urgenta de un monitor pana la un eventual upgrade. Oricat de nostalgici am fi dupa trecut, cand ne uitama cum ce avioane sunt pe piata, ne-ar fi greu sa ne mai intoarcem la vechile componente sau periferice, oricat de bune ar fi fost la momentul lansarii lor.
Oricum, apreciez maxim interventiile tale aici. Esti un om deosebit, daca ai rapit din timpul tau ca sa scrii in thread-ul meu.
 Mersi din suflet!
Claudiu
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #37 on: 10 February 2019, 18:14 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #38 on: 24 February 2019, 20:36 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #39 on: 07 March 2019, 19:09 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #40 on: 15 March 2019, 21:34 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #41 on: 23 March 2019, 11:11 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #42 on: 04 April 2019, 22:39 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #43 on: 10 April 2019, 17:33 »
Up!
 

Offline tzicu2005

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 52 (100%)
  • Jr. Member
  • Posts: 77
  • Location: Bucuresti
    • View Profile
[Vand] Monitor Samsung SyncMaster 2232BW, 22", 2ms
« Reply #44 on: 17 April 2019, 18:11 »
Up!