Author Topic: Doresc sa gasesc displayul cu subpixelii in format RGB  (Read 542 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fang93

  • Feedback Score: (0)
  • Jr. Member
  • Posts: 60
    • View Profile
salut all,
N-am stiut unde sa postez mai bine asa ca am ales sectiunea aceasta.Sper sa fie ok.
Zilele acestea caut sa-mi cumpar si eu un TV full hd sau chiar 4k de la 40 inch in sus.Tot ce ma intereseaza este sa gasesc acel TV care sa aiba subpixelii  in format RGB..Sunt foarte multe displayuri in ziua de azi care au subpixelii in forme ciudate si in format gen: BGR,GBR,RGBW si tot asa,adica nu se mai respecta acel RGB clasic,care din pct. meu de vedere era cel mai ok.Si spun asta pt. ca textul este clar doar pe aceste ecrane cu RGB atat!
Pe cele cu BGR de exemplu,textul este blurry,si trebuie sa rotesti ecranul la 180 grade ca textul sa fie clar.
Stiu ca este un topic ciudat pt unii,dar pt mine este important sa aflu ce ecrane mai respecta norma RGB.Stiti cumva sa-mi spuneti?
Tv-ul doresc sa-l cumpar pe post de monitor.Stiu bine ca TV-urile au input lagul mai mare decat un monitor,gen 30 ms fata de 2 ms cat are un monitor,dar sunt un gamer casual,e ok si 30 ms pt mine.Textul ma intereseaza sa fie super clar,si asta doar pe ecranele cu RGB se intampla.
Tot ce mai stiu este ca doar Samsung JU6400 avea subpixelii in format RGB conform acestui review,dar din pacate nu prea se mai gaseste pe piata,nici macar sh.

https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/ju6400

Acest  articol spune clar despre RGB vs BGR

https://www.displayninja.com/rgb-vs-bgr-subpixel-layout/

Cei care va pricepeti, imi puteti recomanda niste TV-uri Samsung  de la 40 inchi in sus cu subpixeli doar in format RGB?

Multumesc anticipat,
« Last Edit: 19 June 2022, 13:43 by Fang93 »
 

Offline oldshooterman

Doresc sa gasesc displayul cu subpixelii in format RGB
« Reply #1 on: 19 June 2022, 21:49 »
Te duci intr-un magazin mare care are showroom cu TV-uri, cu o imagine de test chroma-444 precum cea din atasament (pusa pe un stick USB, de ex.) si ai grija sa fie afisata 100%. Nu full screen ci 100% imaginea! (care are doar 1280x720 pixeli si care trebuie afisati pixel pe pixel!)
Daca totul e OK, scrisul se va vedea perfect. Daca o duci pe un PC sau laptop cu iesire HDMI, si ai cu tine si cablu HDMI care trebuie introdus intr-o intrare HDMI care trebuie definita in TV ca fiind PC... e chiar simplu. ;D
Daca nu te descuci iti caut o imagine similara direct la 1080p sau 4k in functie de ce TV vrei sa-ti iei, dupa ce te decizi.
 

Offline KodiaK

Doresc sa gasesc displayul cu subpixelii in format RGB
« Reply #2 on: 19 June 2022, 22:37 »
Vezi aici o lista destul de mare cu monitoare/TV-uri cu subpixel layout RGB.
Asta daca nu poti sa mergi sa testezi direct in magazin, asa cum a zis olds mai sus.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K