Author Topic: Dupa schimbarea placii de baza nu mai pot conecta castile Casti HiFi Philips SHC5100/10  (Read 1007 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
AM schimbat de curand placa de baza (incluzand placa audio care este integrata). Placa audio are 3 jack-uri, unul verde in care tin boxele si mai am niste casti Casti HiFi fara fir Philips SHC5100/10 care merg prin jack. Pe placa veche audio instalam un program Realtek HD Manager, iar cu acel program puteam selecta ca jack-ul in care sunt bagate castile sa le folosesc Headphone in loc de line in. Dar acum nu mai pot instala acel program, imi da eroare, doarece este alt driver si nu mai pot face acele casti sa functioneze. Ce variante sunt? Multumesc.
« Last Edit: 07 September 2020, 16:45 by Gex »
 

Offline KodiaK

Placa de sunet are o singura iesire audio. Deci ai de ales, ori casti ori boxe. Castile banuiesc ca merg daca le conectezi la jack-ul verde.
Instaleaza softul aferent noii placi de sunet, si vezi daca nu ai o optiune similara si aici.
O alta solutie ar fi daca ai iesire audio pe front panel-ul carcasei. Conectezi acea iesire cu placa de sunet (este un cablu special care vine cu carcasa si pleca din front panel si include cam tot ce tu acolo (usb, mic, casti) si se conecteaza pe placa de baza (de obicei undeva in partea de jos - ti se explica clar in manualul placii de baza). Apoi din softul placi de sunet vezi daca ai vreo optine sa faci switch intre back panel si front panel.
Ai mai putea incerca si cu un spliter audio, doar ca in cazul asta o sa ai sunet simultan si pe casti si pe boxe. Deci trebuie oprite boxele cand vrei sa asculti la casti.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Da, ai avut dreptate, merge bagat in jack-ul de la carcasa din fata. Acolo se aude, dar intr-adevar nu se mai aud boxele. E ok si asa decat deloc. Dar inainte mergeau si in acelasi timp.  Multumesc pentru informatie, macar le pot folosi asa decat deloc.

Nu lasa spatiu inainte de semnele de punctuatie. Nu pune virgula inainte de "si".
« Last Edit: 07 September 2020, 16:48 by Gex »
 

Offline KodiaK

Deci face switch automat? Foarte bine. Asa si trebuie, nu inteleg de ce ai vrea sa se auda simultan? Daca vrei neaparat simultan, atunci cumperi un spliter audio si conectezi si castile si boxele la iesirea verde din placa de sunet si o sa ai sunet simultan.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Dupa ce am schimbat jack-ul din spate l-am pus in fata la carcasa, pot sa selectez ce vreau sa se aude din Sound, Casti sau Boxe. Daca il las in spate nu merg deloc castile.  Nu doream neaparat sa mearga simultan cu boxele, doar ca asa eram obisnuit (cu softul de la placa audio veche asa mergea), e bine asa. Multumesc.
« Last Edit: 08 September 2020, 17:03 by Gex »