Author Topic: Recomadare casti  (Read 1037 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline owydyutzu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Recomadare casti
« on: 02 August 2021, 12:51 »
Ceva recomandari pentru casti de gaming pentru pc in buget de pana la 250 Ron?Eu ma gandeam la G332 Black/Red. sau HyperX Cloud Stinger.Daca aveti si alte pareri/optiuni sunt binevenite.Vor fi folosite in special in Rust
« Last Edit: 02 August 2021, 12:54 by owydyutzu »
 

Offline dangrig

Recomadare casti
« Reply #1 on: 02 August 2021, 17:09 »
Despre Cloud Stinger nu stiu nimic.

Dar am G231 de vreo 3 ani jumate (luate de Black Fraier Dei 2017)   si  am G332 SE ( SE este varianta care are cupe textile)  luate de rezerva anul trecut (doar le-am probat sa vad ca merg, stau in cutie si isi asteapta randul).
Practic G332 a inlocuit G231 pe piata.
Diferentele intre ele sunt 0 asa ca pot sa iti spun o parere despre G231 mele.
Astea sunt casti de cumparat la oferta undeva la 150-170 lei.

Se aud bine, dar nu izoleaza si practic se aude in exterior destul de tare.   Evident se aude si in microfon daca vrei sa folosesti microfonul ....
Nu stiu daca are legatura cu faptul ca au cupe din materialul ala textil.  (probabil ca nu are legatura)

Plasticul din care este facut  este cam naspa, dar timp de 3 ani nu s-au crapat/rupt.  Abia acum 2-3 luni am vazut niste crapaturi pe chestia aia sub forma de U care tine casca drapta.  Am desfacut suruburile si am lipit cu superglue.

Astea vechi au controlul de volum si mute microfon pe fir  si  acolo unde intra in acel controller cred ca s-au tras firele  pentru ca nu se mai auzea  casca stanga.  Am facut ca un "S" din fir astfel incat sa se auda si l-am lipit  cu superglue.  Asta acum 2-3 saptamani, dar vad ca merge bine.


Ce am observat cand am testat G332 SE ca sa vad daca merg :   Microfonul  nu sta calumea ridicat in sus, probabil atunci cand le voi folosi ori il lipesc ori il rup si cu asta basta. (eu folosesc un microfon pe birou)
Si nu are buton "mute microfon", se bazeaza ca intra in mute cand sta ridicat ... daca sta ridicat calumea...
Cam aiurea daca vrei sa folosesti microfonul pentru ca de la atata sus-jos nu il vad bine.

Acelasi plastic cam nasparliu, dar poate o rezista cum a rezistat si la G231.


Eu le-am acceptat strict pentru pentru ca au aceste cupe textile care nu imi incing si irita urechile  nici macar acum pe temperaturile astea.

Si partea cea mai buna este ca le spal la masina de spalat cel putin 1 data pe luna. 
La cele care au cupe  din vinilin  nu ai cum sa faci asa ceva.
« Last Edit: 02 August 2021, 17:12 by dangrig »
 
The following users liked or thanked this post: owydyutzu

Offline owydyutzu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
Recomadare casti
« Reply #2 on: 02 August 2021, 18:06 »
ai cumva alte recomadari?
 

Offline dangrig

Recomadare casti
« Reply #3 on: 02 August 2021, 19:11 »
Sincer sa fiu eu schimb foarte rar castile, adica abia atunci cand se distrug de nu mai pot sa le "repar" eu.

In ultimii ani am mai avut doar HyperX Cloud II  care se simt calumea, materialele par sa fie de calitate, iar sunetul pe firul cu jack 3.5mm se aude foarte bine.   (pe firul USB cu prostia aia a lor de placa usb 7.1 se aud meh dpmdv pentru ca nu au soft de control pentru bass si restul)
Problema este ca s-a scumpit mult, erau 270-300 lei, acum abia la 360 lei le gasesti.
Cam depaseste bugetul cu mult.


Eu nu le-am pastrat din cauza cupelor pentru ca mi se incingeau urechile.   
Pentru mine asta fiind mai important. 
Asa am ajuns sa tin G231 atatia ani  si sa mai imi iau de rezerva G322 SE.
 
The following users liked or thanked this post: owydyutzu

Offline KodiaK

Recomadare casti
« Reply #4 on: 02 August 2021, 20:32 »
Daca te ajuta cu ceva eu prefer castile Hi-Fi, nu de gaming. Am avut Sennheiser HD555 si acum am HD559. Sunt casti deschise (adica se aude si ambientalul) si ai un sunet mult mai natural, si nu se incing urechile la fel de tare ca la niste casti inchise. Sunt extrem de comode, cu cupele din material textil foarte fin. Le folosesc cu o placa de sunet dedicata, si se aud foarte bine. Nu stiu cum sunt comparativ cu unele de gaming, pt ca nu am avut niciodata din alea, dar nu am remarcat nimic negativ la cum se aud.
Dezavantajul ar fi ca nu au microfon, dar eu folosesc un microfon de birou separat.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 
The following users liked or thanked this post: owydyutzu