Author Topic: Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics  (Read 36709 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #15 on: 04 June 2018, 19:30 »
E justificata poziția lor și vina aruncată pe sistem și pe albi.

După ce ti-au împins familia in ghetouri cu access limitat la resurse, educație etc nu e chiar atât de simplu sa te ridici și nici nu ai educația sau cultura necesară.

Albul și-a luat o căsuța intr-un cartier decent, după 20 ani a devenit investiție, negrul a fost redlined intr-un cartie de cacat, la rate mai mari de mortgage iar după 20 ani caută aia și-a pierdut din valoare.

In America educația publica e plătită de către County, din taxele locale. Daca trăiești intr-un cartier decent ai access la educatie oarecum de calitate. Intr-un cartier sărac educația e cam lipsa. Plus criminalitatea mare plus cultura specifica de Ghetto.

Așa ca  da, rasismul istoric reprezintă principala cauza pt care [negrii] sunt cum sunt. Rasism care și asta-i de fapt e prezent in foarte multe situații.
voi accepta orice corectura, dar afaik

situatia precara a negrilor incepe de la faptul ca au fost adusi in lanturi ca sclavi.
 abia de prin anii 60 putem vorbi de emancipare si unele drepturi castigate cu adevarat (chiar daca erau deja bifate pe hartie/lege)

nu au fost pusi in lanturi din ura rasiala. nu rasismul e cauza principala pentru situatia negrilor din america, ci e vorba de asuprire si exploatare umana si alte nenorociri.
la fel si cu indigenii, au fost exterminati din ura? sau pur si simplu, pentru ca se putea.

niciodata lumea nu se va putea recupera fata de crimele trecutului. la fel cum eu nu incerc sa scuz cu nimic gravitatea sistemuliui medieval, dimpotriva!

INSA un rau anume nu iti da dreptul sa faci alt rau la schimb. o injustitie nu o poti transfera catre altul ca s-o numesti justitie. nu ma poti pune in lanturi pe mine pentru ca.. cineva, odata, din ai tai au fost in lanturi!
deci nu poti aduce tu ca scuza pentru ura ta clara si imbecila, un cor oarecare (toate corurile de biserica baptista merita ascultate, v-o spune un ateu) si ce iubire au ei in religia lor*
asa cum evreii aduc mereu ca scuza pentru crimele lor idin palestina stiti voi ce.
asa cum stiti voi cine si in ce ani 30 au dat vina pe aia cu bani pentru colapsul economic - avand ca scuza etnia lor.

deci nu tine!
fiecare cu vina lui! ca atlfel ne tragem de par din bunic in nepot, pana se termina si rasa si tot.
WTF

nu da vina pe culoarea pielii mele pentru ca tu il dispretuiesti pe jordan peterson. tu dyson esti rasist, f u!
the end.

*care e de fapt un set de lanturi ramase tot de la stapanii precedenti,
« Last Edit: 04 June 2018, 19:40 by Monier »
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #16 on: 04 June 2018, 20:01 »

voi accepta orice corectura, dar afaik

situatia precara a negrilor incepe de la faptul ca au fost adusi in lanturi ca sclavi.

Te contrazici in propozitia imediat urmatoare, acceptand faptul ca dupa abolirea sclaviei au fost tratati ca non humans pana pe la 1960. Poate nu rasismul a fost cauza initiala pentru situatia lor dar asta nu inseamna ca nu a fost principala.

Daca eu te invit in casa si apoi iti ard o bataie principala cauza a spitalizarii nu este invitatia ci bataia, chiar daca cronologic pare altfel ;)

Exemplu de discriminare dupa abolirea sclaviei: https://oregonencyclopedia.org/articles/exclusion_laws/#.WxVwfKjwZEY

Da, nu mai sunt sclavi dar nici tratati ca si egali nu sunt.

abia de prin anii 60 putem vorbi de emancipare si unele drepturi castigate cu adevarat (chiar daca erau deja bifate pe hartie/lege)

nu au fost pusi in lanturi din ura rasiala. nu rasismul e cauza principala pentru situatia negrilor din america, ci e vorba de asuprire si exploatare umana si alte nenorociri.
la fel si cu indigenii, au fost exterminati din ura? sau pur si simplu, pentru ca se putea.

Oare? Vezi teoriile "stiintifice" de prin UK din perioada respectiva cum ca negrii erau inferiori albilor la multe capitole - de exemplu faza cu dimensiunea/forma craniului. Nici macar nu trebuie sa fie vb de ura. Tu cand tratezi un animal ca pe un animal inferior nu il urasti, dar il consideri inferior si il tratezi ca urmare.

https://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_racism

Apropo, rasismul este bine mersi in america, sunt destui in zona care sunt EXTREM de rasisti.

niciodata lumea nu se va putea recupera fata de crimele trecutului. la fel cum eu nu incerc sa scuz cu nimic gravitatea sistemuliui medieval, dimpotriva!

Nici nu e vb de asta. E vb doar de accepta faptele, istoria. Si de a accepta si cauzele pt care ei sunt dezavantajati la ora actuala. Nu e vorba o vina gloabala a rasei albe, e stupid asa ceva. Si nici de recuperat ceva. Dar ar fi bine sa realizam ca rasismul istoric si sistemic este cauza principala pt situatia in care se afla acum.  Si eventual ceva politici care sa aplaneze situatia. Cum ar fi access facil la o educatie mai buna in zonele defavorizate (fara preferinte rasiale).
« Last Edit: 04 June 2018, 20:26 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #17 on: 04 June 2018, 20:40 »
Nici macar nu trebuie sa fie vb de ura. Tu cand tratezi un animal ca pe un animal inferior nu il urasti, dar il consideri inferior si il tratezi ca urmare.

BINGO! AI PRINS IDEEA

Quote
Nici nu e vb de asta. E vb doar de accepta faptele, istoria. Si de a accepta si cauzele pt care ei sunt dezavantajati la ora actuala. Nu e vorba o vina gloabala a rasei albe, e stupid asa ceva. Si nici de recuperat ceva. Dar ar fi bine sa realizam ca rasismul istoric si sistemic este cauza principala pt situatia in care se afla acum.  Si eventual ceva politici care sa aplaneze situatia. Cum ar fi access facil la o educatie mai bune in zonele defavorizate (fara preferinte rasiale).
cred ca tocmai am ilustrat problema [negrilor]NU, africanilor americani mai bine decat tine! ramane ca tu sa accepti ca eu accept, fara sa dai cu ziarul in cafeaua mea. credit due!

exact, e stupid sa scoti ochii unui profesor canadian, sa ii ceri sa demonstreze ca nu e rasist cu "da-mi contraxemple de la albi, ce urasti la ei" etc.
-
BTW, nu doar ca exista rasism in floare si e brutal, dar eu am propuneri mai agresive decat ce zici tu acolo.
fireste - niciuna nu se bazeaza pe "hai sa dam premiu la toata lumea".
pe timpul meu, pentru medalia castigata (nu zic la ce si cand, nici materialul) m-am zbatut in somn, am respirat si mancat materia si mi-au invinetit coatele. acum orice plangacios primeste premiu si dulciuri sa nu fie afectat de energia negativa ..o generatie care nu cunoaste notiunea de infrangere, de ratare, de pierdere, de tranteala in tarana ..fuck off.. cum dracu poti castiga, cum poti avansa daca te bizui pe o minciuna? pe varietate, inclusiveness, identity, affirmative action, political correctness si alte fascismuri comunisto propagandiste / indoctrinari / spalare pe creier.
- scuze de offtopic, dar e cam pe topic lel. -

tu trebuie sa intelegi un lucru, ne "certam" pe un detaliu (important, cel putin pentru mine): sunt pedant* pentru conexiunea logica. daca zici manifestarea rasimului in x y z, atunci e ceva logic.
daca zici ca sistemul sclavagist e bazat pe rasism, atunci gresesti. si nu stii istorie.

* incapatanat, a bit of a cunt
« Last Edit: 04 June 2018, 20:44 by Monier »
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #18 on: 04 June 2018, 20:49 »
cred ca tocmai am ilustrat problema [negrilor]NU, africanilor americani mai bine decat tine! ramane ca tu sa accepti ca eu accept, fara sa dai cu ziarul in cafeaua mea. credit due!

Problema negrilor, aia de care discutam, se manifesta in prezenta rasei albe. E globala dar ramane in aproximativ aceiasi parametrii ca si pt afro-americani.

exact, e stupid sa scoti ochii unui profesor canadian, sa ii ceri sa demonstreze ca nu e rasist cu "da-mi contraxemple de la albi, ce urasti la ei" etc.

NU cred ca JP a fost vreodata acuzat de rasism. De fapt cred ca este un punct pe care nu l-a prea atins.


INSA niciuna nu se bazeaza pe "hai sa dam premiu la toata lumea".

Si unde am zis eu ceva de "Dat premiu la toata lumea"?


tu trebuie sa intelegi un lucru, ne "certam" pe un detaliu (important, cel putin pentru mine): sunt pedant* pentru conexiunea logica. daca zici manifestarea rasimului in x y z, atunci e ceva logic.
daca zici ca sistemul sclavagist e bazat pe rasism, atunci gresesti. si nu stii istorie.

* incapatanat, a bit of a cunt

Numai ca eu nici macar nu discut de sclavagism, eu ma refeream strict la ceea ce s-a intamplat DUPA abolirea sclaviei.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Banzay

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #19 on: 04 June 2018, 21:14 »
https://www.city-journal.org/html/how-gotham%E2%80%99s-elite-high-schools-escaped-leveller%E2%80%99s-ax-12276.html

Când școlile bune au diversitatea greșită. Fun fact, 40% din studenți sunt Asian sub poverty line lol
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #20 on: 04 June 2018, 21:41 »
NU cred ca JP a fost vreodata acuzat de rasism. De fapt cred ca este un punct pe care nu l-a prea atins.

..the hell did you watch? did you hear "you're an angry white man"?
get your a-b-c's in order, my man.

il las pe urmatorul sa explice


Numai ca eu nici macar nu discut de sclavagism, eu ma refeream strict la ceea ce s-a intamplat DUPA abolirea sclaviei.
n-ai cum, sunt legate. tocmai ti-am spus ca sclavia a fost abolita mult dupa ce era data lege. iar apoi segregarea i-a tinut saraci si needucati, munceau ca sclavii pentru mancare si adapost = tot aia. iar acum muncesc prin puscarii!
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #21 on: 04 June 2018, 21:44 »
“You’re an angry white man” nu implica neaparat rasism.

Esti confuz, spui ca sclavagismul nu a fost pe baze rasiale iar acum spui ca rasismul instituționalizat e/a fost ... sclavagism ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Last Edit: 04 June 2018, 21:46 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #22 on: 04 June 2018, 21:46 »
nu implica pe dracu. pe cine e furios? cine joaca victima?

hai.. lasa.. you win.. whatever.

Quote
Esti confuz, spui ca sclavagismul nu a fost pe baze rasiale iar acum spui ca rasismul instituționalizat e/a fost ... sclavagism ...
ba tu esti confuz. si ca de obicei n-ai idee ce vrei sa spui, apoi nu intelegi ce ti se spune.

baga la cap: sclavia negrilor si situatia lor, sunt lucruri legate.
hai pa, ca am treaba!

LE OHFFS
A fi furios pe careva pt ca face pe victima nu e rasism. Și nici dacă nu accepți White Privilege ca fenomen.
baai, dyson facea pe victima!
jfc

ce pierdere de timp cu tine, din nou.
si tine-ti limba in frau - in sclavie, daca vrei.

« Last Edit: 04 June 2018, 21:59 by Monier »
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #23 on: 04 June 2018, 21:48 »
A fi furios pe careva pt ca face pe victima nu e rasism. Și nici dacă nu accepți White Privilege ca fenomen.

A ca poate fi perceput de unii idioți ca și rasism e total alta problema. A idioțiilor bineînțeles.


Cred ca e nevoie de un buton de ignore pe forum.
« Last Edit: 04 June 2018, 22:20 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #24 on: 05 June 2018, 14:56 »
^mdha, ti-ar placea butonul ignore, e fix pe gustul tau. am renuntat demult la asa ceva... mai e un buton pe care nu ai apasat, play in clipul cu dezbaterea pe care nu te-ai sinchisit sa o urmaresti, pentru ca incurci capra cu varza. "a idiotilor" cu un singur i, genitiv plural.

good luck
-

varietate sau diversity, iata un scop in sine destul de ..dement al fostei administratii. va amintiti de us diversity immigrant visa / lottery? de ticalosul ala beneficiar care a devenit terorist si a omorat vreo opt oameni?
thanks obama,

acum, watch this:
« Last Edit: 05 June 2018, 15:11 by Monier »
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #25 on: 05 June 2018, 15:04 »
Exista deja buton de ignore, pentru cazurile cand nu mai e posibila coabitarea pasnica, ceea ce ramane totusi de dorit.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #26 on: 05 June 2018, 17:16 »
^mdha, ti-ar placea butonul ignore, e fix pe gustul tau. am renuntat demult la asa ceva... mai e un buton pe care nu ai apasat, play in clipul cu dezbaterea pe care nu te-ai sinchisit sa o urmaresti, pentru ca incurci capra cu varza. "a idiotilor" cu un singur i, genitiv plural.

good luck

De typo ai auzit?


Da bai, victima era ala colorat, logic, nu trebuie sa vad dezbaterea pt a cunoaste discursul, l-am auzit de prea multe ori. Și pe al lui JP. Care nici el nu perfect și infailibil, oricât de sus l-ar urca fanii. Pot sa pun pariu ca daca dau play nu e nimic nou in ceea ce voi auzi. Nu înțeleg cum ai dedus tu ca eu ma refeream la alta victima ...

De regula când cineva este făcut “xxxx white man” nu este o referire la rasismul respectivului ci o încercare de a anula argumentele respectivului prin plasarea lui intr-o poziție din care nu poate înțelege fenomenul. Cam cum tu nu poți înțelege fenomenul fără a fi fost parte a lui, de acolo din România. Și oarecum e corect, un alb nu poate înțelege cum e viața ca negru.

Știu, la ăștia care merg pe ideologie nu merge cu logica.

Gen de eroare logica: sclavagismul negrilor nu are nimic de-a face cu rasismul, dar rasismul duce la sclavageala negrilor. Da, știu, nu am înțeles eu ce vrei sa spui.
« Last Edit: 05 June 2018, 17:29 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #27 on: 05 June 2018, 17:29 »
sclavagismul negrilor nu are nimic de-a face cu rasismul, dar rasismul duce la sclavageala negrilor. Da, știu, nu am înțeles eu ce vrei sa spui.
LOL

.. aoleo, dar cine a zis bazaconiile astea?
« Last Edit: 06 June 2018, 00:24 by Monier »
 

Offline astateofmind

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #28 on: 05 June 2018, 18:26 »
LOL

.. aoleo, dar cine a zis bazaconiile astea?


daca zici ca sistemul sclavagist e bazat pe rasism, atunci gresesti. si nu stii istorie.

n-ai cum, sunt legate. tocmai ti-am spus ca sclavia a fost abolita mult dupa ce era data lege. iar apoi segregarea i-a tinut saraci si needucati, munceau ca sclavii pentru mancare si adapost = tot aia (sclavagism). iar acum muncesc prin puscarii!

Deci in o propozitie afirmi ca no, sclavagism si rasism? NO way. In a doua afirmi ca sunt interdependente.

Problema ta? Te arunci in propozitii cu pretentia de adevar absolut si unitar. Ar trebui sa inveti de la JP: nici un fenomen social nu e mono-variabila, tot ce e fenomen social ESTE multi variabila.

Sclavagismul si el este un fenomen multi-variabila. Sclavagismul nu e are o componenta rasiala? Te inseli profund. M-as hazarda sa afirm ca de la inceputuri a fost puternic tribal, sclavii in general se obtineau din triburi diferite de ale tale. O data cu marirea lumii accesibile si tribul s-a redimensionat. Etnie, nationalitate, rasa. So, da, sclavagismul a avut la baza idea de a-i face sclavi pe aia care NU sunt din grupul tau.

In plus a rasismul a fost si o componenta justificativa. Salbatici, inapoiati, ti-am dat link la rasismul stiintific.

Bineinteles ar trebui sa te orientezi si la context, nu era vb de sclavagismul roman ci de ceea ce s-a intamplat in istoria recenta,
« Last Edit: 05 June 2018, 18:34 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #29 on: 05 June 2018, 23:54 »
LOL

.. aoleo, dar cine a zis bazaconiile astea?


daca zici ca sistemul sclavagist e bazat pe rasism, atunci gresesti. [...]

n-ai cum, sunt legate. tocmai ti-am spus ca sclavia a fost abolita mult dupa ce era data lege. iar apoi segregarea i-a tinut saraci si needucati, munceau ca sclavii pentru mancare si adapost = tot aia (sclavagism). iar acum muncesc prin puscarii!

Deci in o propozitie afirmi ca no, sclavagism si rasism? NO way. In a doua afirmi ca sunt interdependente.

Problema ta? Te arunci in propozitii cu pretentia de adevar absolut si unitar. Ar trebui sa inveti de la JP: nici un fenomen social nu e mono-variabila, tot ce e fenomen social ESTE multi variabila.

Sclavagismul si el este un fenomen multi-variabila. Sclavagismul nu e are o componenta rasiala? Te inseli profund. M-as hazarda sa afirm ca de la inceputuri a fost puternic tribal, sclavii in general se obtineau din triburi diferite de ale tale. O data cu marirea lumii accesibile si tribul s-a redimensionat. Etnie, nationalitate, rasa. So, da, sclavagismul a avut la baza idea de a-i face sclavi pe aia care NU sunt din grupul tau.

In plus a rasismul a fost si o componenta justificativa. Salbatici, inapoiati, ti-am dat link la rasismul stiintific.

Bineinteles ar trebui sa te orientezi si la context, nu era vb de sclavagismul roman ci de ceea ce s-a intamplat in istoria recenta,
in propozitie nu afirm decat ce afirm, nu ce interpretezi tu aiurea.

BAZA ISTORICA A SISTEMULUI SCLAVAGIST NU E RASISMUL..
ala e ceva ce il percepem noi abia acum, emancipati moral. PRICEPI? conceptul actual de rasism a venit cu era moderna, dupa ce colonianismul a devent damnabil [...]
 

grecii aveau sclavi, da? romanii, sclavi, da? si care din cate ginti erau, huh? erau daci? erau africani, erau arabi?
[...]

[...] abia acum vezi ce ti-am spus EU TIE, ca sunt factori cumulati si o evolutie a lucrurilor, inclusiv si foarte probabil rasism in cazul negrilor, evreilor, tiganilor asoasf.
[...] incerci sa imi demostrezi mie ce tocmai eu ti-am spus din prima.

-tu ai zis ca situatia negrilor e din cauza urii (ie rasism istoric) albilor.
-eu ti-am spus ca situatia lor a inceput din sclavie.
-deci tu ai vorbit [...] fara sa tii seama de sistemul economic preexistent - ie colonianism.
unde sclavii erau folositi ca niste animale, lucru nitel diferit fata de un sistem ce manifesta ura rasiala. ala e sistemul cu camera de gazare si exterminarea. fa diferenta, [...]
suprematia si discriminarea din colonianism si mai devreme nu echivaleaza cu rasismul, il include acolo unde-i vorba de etnie, insa e mai larg si implica multe aspecte.
 
eu iti spun ca e mai rau si mai adanca rana [...]
nici sa nu te gandesti la scuza cu contextul. [...]
« Last Edit: 06 June 2018, 16:38 by Benvolio »