Author Topic: Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics  (Read 36717 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #105 on: 27 March 2019, 00:16 »
... asa le mai pune cineva frana la furat (sau cel putin se prefac destul de bine)...

 ;D A inceput sezonul 4 din Billions care ne povesteste iar ca hotii lor au de mult premiul intai cu coronita (de diamante).

Si din moment ce viata bate filmul... ;D
 

Offline mystik

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #106 on: 27 March 2019, 08:28 »
4. Tinand cont de calitatea clasei politice de la noi, in situatia actuala e de preferat ca RO sa faca parte din UE, pentru ca asa le mai pune cineva frana la furat (sau cel putin se prefac destul de bine)...

Inteleg ca PSD et all sunt mizerabili. Insa nu vad nicio diferenta intre EU si PSD. In ambele cazuri suntem pacaliti. Nu stiu de ce ne uitam in exterior pentru salvare. Inca mai asteptam sa vina americanii, 70 de ani mai tarziu? Cand suntem mici, parintii ne invata ca strainii nu ne vor binele. Cu UE se pare ca am uitat lectia. Avem nevoie doar de legi scrise bine. Si ne putem pastra si suveranitatea.

Ah, sa nu uitam paranoia cu "Rusii". Russia did this, Russia did that. Rusii au influentat alegerile americane, rusii le influenteaza pe ale noastre, rusii influenteaza Brexit... Da, Rusia, o tara cu economia cat a statului Texas, o tara in ruina sunt Illuminati, societatea secreta suprema. Sunt asa de tari la controlarea lumii incat economia lor atarna de un fir de ata. Si la noi pe la tv am vazut autismul asta prin care Rusia e vinovata de orice. Te-ai cacat pe tine? Nu e de la lapte cu mere. E de la rusi. Fake news.

Vad ca nimeni nu e dispus sa-si asume raspunderea pentru lucruri. Brexit, SUA, noi... Toate sunt la fel. Si niciuna din cauza rusilor. Si spun asta din perspectiva unei persoane care s-ar bucura daca Rusia ar disparea azi. Sunt suficiente motive de a-i critica. Dar astea nu sunt printre ele. MUE si PSD, MUE si UE, MUE si Rusia. Now what?
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #107 on: 27 March 2019, 10:54 »
Treaba cu rusii o inteleg, totusi.
E nevoie de un bau-bau ceva mai carnos ca numai cu amenintarea terorista nu poti justifica triliarde aruncate pe inarmare sau baze militare straine pe teritoriu de stat independent.

Cu rusii ai traditie la demonizare si poti sa tipi ca uite chiar acum sunt gata sa ne atace ca nu prea multi stau sa se intrebe cum de ataca acum fara CAER, pactul varsovian si mai ales fara ideologie (ca ideologia, politica sau religioasa, e motivul suprem)

Dar mai ales rusii fac figura discordanta: nici o graba pe ei sa vanda strainilor totul (si intr-o sesime de planeta, sau cat mai au acum, e cacalau de vandut)
Nu, rusii se praduie intre ei. In familie.

China e bau-bau real dar, hei, profitul care se face cu ea e atat de suculent ca nu se face sa fie etichetata prea tare ca bau-bau. Doar putintel, asa, cat sa fie profitul si mai vartos.

In plus vad ca si noi trimitem cu voiosie, acum, soldati te miri pe unde, pe coclauri.
Zau daca stiu de vreo participare a soldatilor din epoca tarilor fratesti (cu exceptia cubanezilor dar aia chiar faceau voluntariat gretos si a intrarii peste cehi dar ala nu a fost razboi)
 
The following users liked or thanked this post: mystik

Offline oldshooterman

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #108 on: 27 March 2019, 12:04 »
...Cu UE se pare ca am uitat lectia. Avem nevoie doar de legi scrise bine. Si ne putem pastra si suveranitatea.
Eventual puteam, intr-un scenariu SF in care RO nu s-ar fi lasat asimilata. Realitatea e ca romanii au vrut si vor UE, au UE, resursele naturale si umane s-au cam dus, cine a ramas trebuie sa plateasca (la un moment dat). ;D
 
The following users liked or thanked this post: mystik

Offline oldshooterman

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #109 on: 28 March 2019, 02:28 »
Avem nevoie doar de legi scrise bine. Si ne putem pastra si suveranitatea.
Revin asupra subiectului dupa ce am vazut o emisiune in care Basescu a explicat elegant si pe intelesul tuturor despre cum sta treaba pe tema asta. Pe scurt, suveranitatea a fost pierduta/cedata in momentul in care s-a semnat acordul de aderare la UE. E chiar rusinos faptul ca reprezentanti ai Romaniei la cel mai inalt nivel (premierul de ex.) vorbesc prostii la Bruxelles, chiar in perioada in care Romania detine presedintia Consiliului Uniunii Europene si arata intregii lumi ca habar n-au de conditiile acceptate prin acordul de aderare.
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #110 on: 28 March 2019, 09:47 »
Eu cred ca suveranitatea nici nu aveam cum sa nu o pierdem.

Sa privim cinstit plamada: nu suntem polonezi sau sarbi. Noi o dam in trestii care se indoaie sa treaca furtuna.
Ba chiar ne credem si destepti de stam pe tusa jumatate din ww1 ca apoi sa sarim la gatul uneia din parti iar in ww2 tradam aliatul in pragul casei noastre.
Cui ii place omul alunecos, fatarnic si obedient dar care la prima ocazie iti sare la carotida?

Revin la suveranitate: in `90 am primit atentionarea prin evenimentele din Covasna- Harghita. Am inteles si am ridicat mainile.
Yugoslavii nu au inteles atentionarea lor.
E clar, nu?

Asa ca azi stam frumos alaturi de bulgari (ortodoxia, sa nu uitam nici asta) si asteptam cum asteapta cainele in lant blidul de la stapani.
Ca de obicei in jurul nostru oamenii ridica ochii si glasul (visegradul)...noi, nu. Noi ne turnam vartos la actuala inalta poarta ca pentru noi partizanatul politic e tot ce conteaza.

Ma umfla rasul cand ma uit ca am ales presedinte neamt ca poate poate primim o portie de iubire mai mare (si imi aduc aminte de aia care au ales un presedinte japonez sperand ca... ;D)
 

Offline mystik

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #111 on: 28 March 2019, 09:52 »
Acum ca Articolul 11 si 13 au trecut, va astept cu mic cu mare, la proteste. Evident, trebuie sa ii asteptam pe normies sa ramana intai fara facebook si twitter inainte de a se sesiza ca s-a intamplat ceva. Momentan dronele si dronii sunt inca ocupati cu nasul in ecran la un unghi intre 45-60 de grade uitandu-se la poze luate de pe shutterstock cu ce au mancat tot felul de gretosi si gretoase ieri.
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline Nosferat

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #112 on: 28 March 2019, 12:22 »
Oamenii nu vor iesi in strada, in orice caz nu in un numar suficient de mare, pana nu esti afectat in mod direct, nu te intereseaza, asa e cu majoritatea, 11 si 13 vor ramane fara problema.

Eu sincer nici nu imi mai pierd vremea incercand sa conving pe cineva de ceva, ca nu am vreme de irosit,daca ignoranta e chiar asa de raspandita,sa fie, apoi cand va fi prea tarziu,in timp ce ardem cu totii, eu macar voi rade in timp ce altii se panicheaza,desi la fel voi arde cu restul.
Sincer nu cred ca mai este mult,poate inca o generatie pana cand vei ajunge sa fii batut de cativa cu bastoane pentru ca ai spus ceva ce nu ar fi trebuit sa spui, sa fie totusi "full circle" cum s-ar spune si sa ne intoarcem la glorioasele vremuri pe cand tovarasul era la putere.
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #113 on: 28 March 2019, 12:30 »
Sa privim cinstit plamada: nu suntem polonezi sau sarbi.
Sarbii se inghesuie si ei sa intre in UE. Culmea e ca au scapat pana acum tocmai in urma situatiei din Kosovo... 8)
 

Offline Ciocanul

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #114 on: 28 March 2019, 13:24 »
Daca intra sarbii in UE in 2-3 ani ne depasesc clar. Merg des pe acolo si vad niste diferente clare intre noi si ei. Chit ca sunt mai saraci ca si noi nu vezi mizeria de la noi. Rar vezi case locuite in paragina totala, buruieni in curte, beti pulbere pe la pranz, rampe de gunoi clandestine prin orase.  Saracia se vede la ei in masini vechi, nu se imbraca cine stie ce, nu au restaurante sau cluburi de fitze. Se vede insa ca sunt mai muncitori si mai organizati ca noi.
Sunt programati pt 2025
https://ro.wikipedia.org/wiki/Aderarea_Serbiei_la_Uniunea_European%C4%83
 

Offline taribo

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #115 on: 28 March 2019, 13:29 »
Ne depasesc si fara UE...iar UE pentru tarile astea amarate ca noi nu e nici o binefacere.
 

Offline Nosferat

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #116 on: 07 April 2019, 07:48 »
De la an la an, inceteaza sa devina o gluma, o satira.

Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #117 on: 08 April 2019, 16:43 »
Se contureaza deznodamantul: "Because parliament has made clear it will stop the UK leaving without a deal, we now have a stark choice: leave the European Union with a deal or do not leave at all." - UK Prime Minister Theresa May
 

Offline Nosferat

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #118 on: 10 April 2019, 13:10 »
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Corectitudinea Politica, Multiculturalismul & Identity politics
« Reply #119 on: 10 April 2019, 15:57 »
1. Clipul e dubios pentru ca totul pare ca a fost pregatit ca sa fie filmat cap-coada.
2. Politistii spun ca o duc la sectie pentru "discutii", nu o aresteaza.
3. Nu se stie ce a postat online.
4. Nu se cunosc consecintele in ipoteza ca faza e reala, deci n-are nici o relevanta.

5. Fa tu "o gluma tare" pe internet si vezi ce se intampla... ;D