Poll

Cu cine votati la alegerile din 2024?

PSD
0 (0%)
PNL
2 (22.2%)
UDMR
0 (0%)
USR
2 (22.2%)
AUR
1 (11.1%)
PMP
0 (0%)
PRO
0 (0%)
SOS
0 (0%)
APP
0 (0%)
REPER
0 (0%)
FD
0 (0%)
V
0 (0%)
PER
0 (0%)
PUSL
0 (0%)
PRM
0 (0%)
AD
0 (0%)
ND
0 (0%)
Volt
0 (0%)
Altul
1 (11.1%)
NU VOTEZ
3 (33.3%)

Total Members Voted: 7

Voting closes: 28 January 2025, 13:41

Author Topic: Alegerile din România 2024  (Read 4002 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #15 on: 18 May 2023, 16:07 »
@joedonald
Dar de unde ai tras concluziile astea nefaste?
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #16 on: 19 May 2023, 21:43 »
Aham, băieții ăia cu parfum de pădure deja au început să îl gonfleze pe Prostănac (scuzați cuvîntul "băieți"):
« Last Edit: 19 May 2023, 21:45 by taxon »
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #17 on: 20 May 2023, 15:51 »
 
Aham, băieții ăia cu parfum de pădure deja au început să îl gonfleze pe Prostănac (scuzați cuvîntul "băieți"):

Da, e cea mai proastă alegere să-l contracarezi pe Simion.

Când o să-și aducă mulți aminte că era de la PSD și promitea numai tâmpenii. și apoi de Mihaela Dragostea mea și țopăiala de după, o să piardă din nou.




@joedonald
Dar de unde ai tras concluziile astea nefaste?
Mă bazez pe logică. Și pe trecut. Dacă guvernarea lui  Dragnea a reușit să stârnească reacții violente din partea liberalilor, ieșind 600,000 pe străzi, ba rezultând bătăi cu jandarmii la 10 august, presiunile și amenințările lui Merkel cu sancțiuni, companii care au plecat, apoi conflicte cu DNA și demisia lui Koveși, dar până la urmă s-a încheiat cu arestarea lui Dragnea....e clar că nu poți s-o arzi cu naționalisme ieftine pe aici, într-o țară membră UE/NATO.

Imaginează-ți ce se va întâmpla dacă AUR ajunge la guvernare și Simion președinte.

Când niște naționaliști care promit protecționism și alte măsuri populiste ce pot dăuna multinaționalelor și perturbă comerțul european, ce creză că s-ar putea întâmpla?

Ori o să iasă de război civil, asta dacă va mai fi careva la Washington și la Bruxelles care să-i pese de țara asta.

Ori pleacă toate multinaționalele și ne întoarcem la 1990.

Nu cred că vreți asta.
« Last Edit: 20 May 2023, 15:55 by joedonald »
 

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #18 on: 20 May 2023, 19:03 »
Stau pe coada, parerea mea e ca la alegerile astea AUR nu obtine nici macar primul loc, daramite guvernarea (ci, din inertie, tot PSD-ul va fi primul  >:( ), iar nici un om cu un pic de minte nu are cum sa il voteze pe Simion pentru presedintie.

Cred ca vom avea un parlament in care PSD, PNL si AUR vor avea trei felii mari si oarecum egale, iar USR si UDMR ramin balamale.
"Pupat piata Endependenti" va continua intre PSD si PNL sub atenta supraveghere si indrumare a "partenerilor strategici", asta cel putin pentru primii ani de dupa alegeri.
Sau in functie de ce s-o mai intimpla pe scena mondiala.

Iar la presedintie vom avea de ales iarasi "raul cel mai mic" iar nu o personalitate care sa ne uneasca in jurul unui proiect de tara. Din pacate.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #19 on: 20 May 2023, 19:26 »
Stau pe coada, parerea mea e ca la alegerile astea AUR nu obtine nici macar primul loc, daramite guvernarea (ci, din inertie, tot PSD-ul va fi primul  >:( ), iar nici un om cu un pic de minte nu are cum sa il voteze pe Simion pentru presedintie.

Cred ca vom avea un parlament in care PSD, PNL si AUR vor avea trei felii mari si oarecum egale, iar USR si UDMR ramin balamale.
"Pupat piata Endependenti" va continua intre PSD si PNL sub atenta supraveghere si indrumare a "partenerilor strategici", asta cel putin pentru primii ani de dupa alegeri.
Sau in functie de ce s-o mai intimpla pe scena mondiala.

Iar la presedintie vom avea de ales iarasi "raul cel mai mic" iar nu o personalitate care sa ne uneasca in jurul unui proiect de tara. Din pacate.



 
Eu zic că AUR va câștiga.
De ce?

Că PNL face pe dracu în patru să ajungă în urma PNȚ-ului și PDL-ului. Iar PSD ține morțiș să nu mai pupe guvernare până în 2030.
 

De ce?
 
Păi vedem ce promite Ciucă acum - serviciul militar obligatoriu și armate de masă.  ROMÂNII URĂSC ASTA!  Și dacă PSD susține propunerea lui Ciucă, s-au lins pe bot de primul loc.
 
După măști și declarații în 2020, după vaccinare obligatorie și card verde în 2021, după scumpirile și mesajele pro-Ucraina în 2022, acum să mai vii cu serviciul militar obligatoriu în 2023 deja e prea mult. 

Eu nu știu dacă PNL mai prinde pragul sau măcar 10%.

De fapt, românilor nu le convine că trebuie să cheltuiască mai mult pe mâncare, benzină și curent electric că au fost cooperanți în sancționarea Rusiei.  Ura anti-NATO și anti-Ucraina e foarte crescută pe Facebook unde sunt boomerii cu nostalgii ceaușiste, diasporenii din generația X,  românii rurali, și chiar în mediul corporate și IT și pe tik-tok, instagram și discord observ o indiferență din partea milenialilor români față de Ucraina.

În comparație cu Polonia, România nu are o ură maximă față de Rusia. Mai degrabă urăște Ucraina.

Și de asta românii nu vor să lupte pentru o țară care le-a luat insula șerpilor.

Chiar și IT-știi liberali și USR-iști nu au chef de regim de instruire militară, gen să te trezești la ora 5 dimineața să faci flotări și să faci 40 de ture în jurul bazei și să înduri umilințe când mai bine stai la birou să te faci că lucrezi și te uiți la Netflix cu cafeluța cu spumiță cu lapte lângă tine și în papucei roz și pufoși.

AUR ajunge la 40% și nu o să mai coboare și Simion e ca și ales președinte dacă va promite că nu se va implica în războiul NATO cu Rusia, nici dacă apar probe compromițătoare nu o să-l mai scape pe Simion de Palatul Cotroceni.
 
« Last Edit: 20 May 2023, 19:35 by joedonald »
 

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #20 on: 24 July 2023, 10:54 »
Cică.
Dar mai e mult pînă departe.
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #21 on: 24 July 2023, 16:53 »
La cate prostii face Ciolacu, garantat ajunge  AUR la 31%, pe primul loc, pana la Craciun. 
Taxele anuntate de el tocmai  determina multe companii sa se care din Romania. 

Post Merge: 24 July 2023, 17:12
N-am votat, NICIODATA, partidele aflate acum la guvernare. Nu ca as fi vreun vizionar, dar urmaresc cu atentie personajele cheie din componenta lor si ce creaturi pun pe liste la alegeri.
 

@Cyberseller : Am inteles, ai votat USR care a stat 9 luni la guvernare, iar singurele realizari au fost niste spitale incendiate si certurile cu Citu.

Te rog, nu te sili sa-mi trimiti link-uri cu realizarile lor, ca le-am citit si stiu ca abereaza mai ceva ca PSD-ul de pe vremea lui Dragnea.

 
Quote
Cand mananci caca cu lopata, ori daca nu esti picat de pe Marte sau sub efectul specialelor, nu uita ca fiecare salariat al Romaniei doneaza lunar 45% din valoarea muncii sale, plus 19% TVA si alte taxe si impozite. Si ai pretentii cand esti obligat sa faci un asemenea efort. Partea care tine de mine nu ma face sa rusinez cand ma uit in oglinda. Statul, pentru care platesc atat de multa dijma, trebuie sa se ocupe de educatie si bunul mers al tarii.

Domnu, tu trebuia sa stii de 30 ani ca taxele platite de tine nu se duc decat in buzunarele politicienilor. Nici macar in pensia ta!
Prin urmare, tot esti de blamat pentru a opri fenomenul analfabetismului functional din Romania.
Iar niste postari pe Softpedia/CG in care condamni analfabetismul functional nu inseamna absolut nimic.

 
Quote
Cat despre HAUR:
Prorusi convinsi.
Cand si-au marit salariile in Senat, toti au votat pentru. Teatrul lui Simion din momentul cand a explodat societatea civila a fost unul ieftin, pentru votantii lor.
S-au abtinut la pragul de 250.000 lei pentru evaziunea fiscala.
N-au scos o vorba despre drama batranilor din azilele groazei.
Si lista e lunga.

AUR nu poate fi mai rau decat jegosii actuali din PSD si PNL (PDL inclusiv)  care au dus Romania in sapa de lemn dupa 30 ani de guvernare. Romania o sa ajunga garantat mai rau ca Turcia din timpul dictaturii lui Erdogan, asta stiu sigur.
 
Probabil ca George Simion, de va ajunge la conducere, va finaliza ce a inceput Ion Iliescu - intoarcerea deplina a Romaniei inapoi in evul mediu. Chiar si asa, acei cativa ani cat va guverna AUR va fi minuscul pe langa deceniile de JAF ale PSD-ului. 

PSD-ul e SATANA, dar tu vrei sa votezi cu Geoana (fost PSD-ist) si fac pariu ca ai vota cu Firea ca sa nu iasa George Simion, am dreptate?
Quote
Daca astia sunt alternativa la leprele care ne conduc acum, prefer alta tara. Dar nu sunt si nici nu vor sa fie. Sunt creatia PSD si vor avea un cuvant de spus cat timp sunt in gratiile lui Ciolacu&C

Alternativa reala e o dictatura ca-n China dupa model Deng Xiaoping/Hu Jintao care chiar a dat roade. Urban, mai toate marile orase chineze sunt cu 100 de ani inaintea celor occidentale.....daca va spun si de cum arata Singapore, Seul sau Tokyo, faceti soc.
In Romania numai prin dictatura dupa model oriental cu elemente de capitalism (acces la piata globala/dreptul la formarea si largirea intreprinderii) se poate face ceva progres.
Democratia in Romania a dat gres intotdeauna. Si o demonstreaza cei 34 ani de social-democratie liberala(1990-2024) si cei 21 ani de monarhie constitutionala liberal-taranista (1923-1944).

In Romania s-au facut cele mai mari progrese cand era dictatura - in timpul lui Carol I care era dictator militar de facto si o marioneta a Germaniei, apoi in timpul lui Ceausescu care a fost interpus intre Nixon si Mao.
Dincolo de crimele comunismului, Romania n-a fost si nu o sa fie niciodata mai civilizata si mai urbanizata cum a fost in anii 1965-1981. 




Cat despre plecat in alte tari, good luck with that in a mai gasi o tara guvernata asa cum iti doresti tu si sa ma anunti si pe mine.

Ca pana una alta, Italia, Ungaria, Finlanda, Suedia, Polonia sunt deja conduse de guverne conservatoare cu tendinte spre extrema dreapta.

In Germania,  AfG e deja pe locul 2, in Franta e evident ca dupa ce pleaca Macron o sa urmeze Marine Le Pen,  la fel si in Spania, si se aude ca si in Canada ar urma sa vina conservatorii la putere dupa 10 ani  de Trudeau.

Intre timp,  UK e deja o cocina de conservatorism....ca vin laburistii nu o sa faca decat sa fie si mai rea situatia post-Brexit.

In SUA, chiar daca Biden e reales, extrema dreapta tot o sa fie la putere prin sud si in centru si mai mult ca sigur o sa ia ambele camere ale Congresului, in timp ce New York si Los Angeles intra in faliment si sunt suprapopulate, multumita politicilor de stanga.
« Last Edit: 24 July 2023, 17:21 by peacemaker »
 

Offline KodiaK

Alegerile din România 2024
« Reply #22 on: 24 July 2023, 20:21 »

Domnu, tu trebuia sa stii de 30 ani ca taxele platite de tine nu se duc decat in buzunarele politicienilor. Nici macar in pensia ta!


Si din ce crezi tu atunci ca sunt platite toate pensiile + salariile angajatilor la stat?

Cu asa erori grave de gandire nici are rost sa mai citim ce te chinui sa postezi, ca e clar ca esti pe langa subiect rau de tot.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #23 on: 26 July 2023, 01:59 »

Domnu, tu trebuia sa stii de 30 ani ca taxele platite de tine nu se duc decat in buzunarele politicienilor. Nici macar in pensia ta!


Si din ce crezi tu atunci ca sunt platite toate pensiile + salariile angajatilor la stat?

Care pensii? Alea speciale de zeci de mii de euro pentru niste bugetari care n-au facut mai nimic si au luat spagi toata viata?

Tu iti citesti postarile? In primul rand, de ce ar trebui eu ca persoana fizica care lucreaza la privat sa le asigur pensiile si salariile unor paraziti care nu fac NIMIC?

Sau bugetarii care nu fac mai nimic si inca te mai cheama la ghiseu si inca mai umbla cu dosarele cu sina, desi suntem in plina epoca a digitalizarii?

Sau justitia care iarta niste spagari, pentru ca insusi sistemul e capusat.
https://www.stiripesurse.ro/nasui-usr-a-luat-foc-dupa-prescriptia-faptelor-in-cazul-judecatoarei-spagare-un-sistem-bolnav_3005103.html


« Last Edit: 26 July 2023, 02:13 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #24 on: 30 August 2023, 17:17 »
Cred că va trebui să ne pregătim psihic pentru președinția lui George Simion din 2025 încolo.

Nu cred conspirația cu sionismul, dar de obicei așa se întâmplă, evreii cică desemnează și președinții Americii cum a fost în cazul lui Obama și Trump la AIPAC.......dar și dacă ar fi adevărată....de ce s-ar duce la unul ca George Simion al cărui partid are membri și tendințe xenofobe ?
Doar dacă nu cumva e adevărată și teoria conspirației cum că România e un teren de testat cobai (poporul român)  cu diferite ideologii. 
Că am experimentat monarhia 68 ani, nazismul 4 ani, comunismul 45 ani, social-democrația, conservatorismul populist și liberalismul de 34 ani și acum ar urma să experimentăm și naționalismul.

Adică, să ne bage  AUR pe gât  să ne  iasă  naționalismul din nas și apoi să ajungem atât de disperați încât ca în 2028-2029 să votăm USR sau orice partid progresist globalist pro-LGBTQ/feminism + președinte de culoare. 
« Last Edit: 30 August 2023, 17:29 by peacemaker »
 

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #25 on: 01 September 2023, 16:52 »
Mda, încă rumeg și nu pot să înghit: cum se face că, încet-încet, AUR devine frecventabil? Bate palma cu ei, uite, cine nici cu gîndul nu gîndeai.
Parcă văd că la președenție iar o să avem de ales între un prost și un hoț ... :(
Iar, in Parlament, o coaliție PSD 32%+AUR 30% va fi moartea oricărei opoziții...
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #26 on: 03 September 2023, 14:18 »
Mda, încă rumeg și nu pot să înghit: cum se face că, încet-încet, AUR devine frecventabil? Bate palma cu ei, uite, cine nici cu gîndul nu gîndeai.
Parcă văd că la președenție iar o să avem de ales între un prost și un hoț ... :(
Iar, in Parlament, o coaliție PSD 32%+AUR 30% va fi moartea oricărei opoziții...


Nu, runda asta nu o sa fie intre un hot si un prost ca in 2009/2019, nici intre doi hoti ca in 2004/2014.

O sa fie ca in 2000, intre un Ilici si un Vadim, adica intre un om al sistemului si un populist provenit din afara sistemului si de data asta castiga ultimul.

Simion e prea popular ca sa mai fie intrecut la ora actuala de cineva.

E ca si ales presedinte.  Daca e lichidat/arestat, cu atat mai rau, ajunge martir si o sa se foloseasca Claudiu Tarziu de imaginea sa ca martir si atunci AUR chiar ajunge la 40-45%!
AUR nu sta numai in Simion, sta in nemultumirile multor romani din clasa de jos si din clasa mijlocie dupa 12 ani de guvernare PSD-PNL.

PSD si PNL au ruinat tara asta din 2012 incoace, incepand cu Ponta si Crin si terminand cu Ciuca si Ciolacu, iar mare parte din votanti sunt satui de ei si se refugiaza spre AUR. 


Vezi cineva mai frecventabil de la PNL? Fanfaronul Rares Bogdan, Ciuca, plagiatorii de Ciuca, Bolos si Campeanu, proastele de Turcan,Sighiartău, Citu.....Gorghiu?  Pe cine dracu sa votezi de la PNL dupa cate distrugeri au facut in 4 ani, dupa cate masuri nepopulare au luat in pandemie, razboi si inflatie? 
PNL e ca PNT si PDL, o sa ajunga la gunoiul istoriei. Cica au 18% in sondajele comandate.....eu cred ca nici 10%  din momentul cand Citu a spus ca nu cunoaste pretul la paine, motivand ca "nu mananca paine".  Iohannis, daca ar candida pentru al treilea mandat acum, ar pierde cu brio alegerile in fata oricarui candidat, avand acum sub 10% popularitate.
La fel cum PDL a murit din momentul cand Udrea a venit cu ciocolata si genti la sinistrati.

E kaput liberalismul romanesc, gata.


Iar de la PSD nu vad niciun prezidentiabil. Ciolacu a zis ca vrea sa ramana premier, desi cred ca se pregateste Grindeanu pe margine sa-i ia locul daca se intampla nasoale.
PSD nu prea mai vrea presedintia, se multumeste cu locale si parlamentare, sa controleze in teritoriu si au control suprem asupra tarii prin institutii si servicii.   Ciuma rosie e atat de bine infiltrata ca nu o sa mai moara nici peste 30 ani.

USR nici nu mai exista.


AUR?
O sa ia presedintia, o sa ia o gramada la locale prin Moldova, Muntenia si Oltenia (nu m-ar mira sa ia si un sector din Bucuresti, poate chiar sectorul 1 dupa dezamagirea Clotilde), vreo 30% din parlament si o sa puna de o coalitie cu PSD.

Ciolacu zice ca e exclus sa fie o alianta cu AUR.

Dar Ciolacu s-ar putea sa nu mai fie premier dupa alegeri. S-ar putea sa nu prinda alegerile daca mai explodeaza ceva (preturile si taxele, nu neaparat statiile GPL).

O sa urmeze o guvernare scurta PSD-AUR si Simion maxim un mandat rezista, o sa duca tara in sapa de lemn, si abia atunci o sa apara un partid nou, vreun partid progresist sau neoliberal care sa fie votabil si capabil sa repare lucrurile prin tara.

Pana atunci, trebuie sa se mai duca din aia batrani si comunisti pentru a ramane doar tinerii sa voteze, si  chiar vreau ca AUR sa scoata tot ce-i mai rau pentru a dovedi pentru totdeauna cat de nocive sunt patriotismul si nationalismul pentru traiul romanilor.
« Last Edit: 03 September 2023, 14:26 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #27 on: 12 September 2023, 21:54 »
Ce au in comun cei doi?

Amandoi ne-au fraierit vreme de 10 ani!   ;D


Apoi, foarte tare reactia Serenei Willams
https://www.gsp.ro/sporturi/tenis/wow-postare-misterioasa-serena-williams-simona-halep-dopaj-711070.html
 

Offline taxon

Alegerile din România 2024
« Reply #28 on: 02 October 2023, 10:37 »
Aham, băieții ăia cu parfum de pădure deja au început să îl gonfleze pe Prostănac (scuzați cuvîntul "băieți"):

Misiunea continua!
Intenţii de vot la prezidenţiale - Geoană pe primul loc, ca independent
Art. 30 – Libertatea de exprimare
(2) Cenzura de orice fel este interzisa.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alegerile din România 2024
« Reply #29 on: 02 October 2023, 16:06 »
Eu încă nu cred că va candida și că e doar o diversiune SRI să ne facă să credem asta.  Românul nu prea uită și nu iartă faza cu Mihaela Dragostea Mea - cea mai penibilă probabil din istoria  României.  Remember, omul lui Vîntu și al mogulului de Voiculescu și Patriciu, ex-PSD-ist.  Nu-l spală nici cariera la NATO- plus ce-i aia secretar adjunct ?  Cred că numai noi vorbim de el că ne e conațional, celelalte state membre probabil nici nu știu că exista funcția aia....îi interesează doar ce spune Stoltenberg.
Ca independent, nici atâta nu are șanse. Plus că e sondaj plătit. 

În mod sigur, PSD-PNL pregătesc un alt candidat care să-i fie succesorul lui Iohannis, în frunte cu Helvig. Știți că în 2013, toți credeam că Crin Antonescu o să fie președinte, iar în 2014, Ponta figura pe primul loc în sondaje........și surpriză - au urmat 10 ani de ficus.

În 2004, la fel, toți știau că Năstase o să fie succesorul lui Iliescu..........și surpriză, a venit marinarul.
 
Oricare ar fi candidatul blocului democratic,  George Simion, pentru faza asta, e mai votabil decât un birocrat:
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/a-venit-un-prost-la-mine-sa-ma-intrebe-de-ce-tin-cu-rusii-george-simion-a-bruscat-un-cetatean-la-festivalul-micul-de-aur-2525841

Dracu știe ce s-o întâmpla până în 2024, dar cei 12 ani de dominare USL s-ar putea termina urât din cauza inflației. 
USL care pretindea în 2012 că ne aduce bunăstare și care ne scăpa de austeritatea băsistă........ne bagă într-un kkt mai mare cu inflația și taxele astea în 2024. 

Dacă se încinge și treaba cu Rusia/Ucraina, George Simion câștigă fluierând din primul tur.
« Last Edit: 02 October 2023, 16:18 by peacemaker »