Author Topic: Dacă Trump este reales președinte....  (Read 3206 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #75 on: 04 February 2024, 04:38 »
Bun, succint.
Ce părere aveți despre asta? Ar putea un american obișnuit să se poarte așa cu minorii și femeile? E normal ce face Biden? În afară că a fost senator 40 de ani, ce justificare are el să se poarte așa și colegii săi de partid să-i tolereze comportamentul?
Când e evident că ei  se simt inconfortabili în preajma lui Biden. Și am văzut secretari din guvernul său care făceau o figură de facepalm când asistau la discursurile lui. De ce încă mai este președinte și de ce trebuie să mai fie scos la rampă pentru încă patru ani?  Dacă e să ne luăm după teoriile conspirației,  Wall Street, Prioria de la Sion, Complexul Industrial Militar, Rezerva Federală, Grupul Bilderberg etc. chiar nu puteau găsi pe cineva mai bun care să-l confrunte pe Trump? De ce trebuie să-mi fie rușine că liderul lumii libere, inclusiv al meu(că doar sunt cetățean NATO), e un creep? Și de ce trebuie să ne ducem la război cu Rusia  pentru el și fisu cel drogat?
« Last Edit: 04 February 2024, 04:55 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #76 on: 04 February 2024, 08:19 »
Sper să iese oricine, dar nu trumpetă.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #77 on: 04 February 2024, 09:37 »
Și eu sper să iasă oricine care are măcar sub 70 ani.
Dar vise.
Poate că cine a spus că America e un imperiu în decădere a avut dreptate.
 

Offline ericmario

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #78 on: 04 February 2024, 13:17 »
De unde ideea asta???
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #79 on: 06 February 2024, 15:09 »
Cel puțin, Trump e sincer față de Biden.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/nu-fiti-prosti-donald-trump-le-cere-republicanilor-sa-blocheze-in-congesul-sua-proiectul-oribil-de-ajutor-militar-pentru-ucraina-2677057

Aș prefera să iasă Trump.
De ce?
Pentru că europenii ar avea ocazia să se pregătească pe cont propriu în a-și construi fabricile de armament și a instrui mai mulți soldați și piloți. Armata europeană ar putea apărea în maxim un an.
De asta ar fi cel mai bun lucru care s-ar întâmpla pentru Europa. Europa ar învăța să fie iar Europa.

De iese Biden iar președinte, Europa  se culcă pe ureche, pe ideea că „vin americanii să ne apere” și uite așa stăm cu armatele reduse și nu mai producem nimic încă patru ani.
De la Trump mă aștept să nu ne apere, dar pot să am surpriza să trimită 500.000 - 1 milion de soldați și să fie el cel care va intra în istorie ca liderul american care a învins Rusia pentru totdeauna, fără nicio nucleară.

În cazul lui Biden, pot să am surpriza ca el să nu trimită nimic pentru a ne apăra în cazul unui atac rusesc, să invoce nu știu ce motive logistice sau economice și să o încasăm grav de la ruși care ne vor ataca când suntem cu pantalonii în vine. 

De asta aș prefera Trump. Am învăța să ne apărăm și să ne descurcăm pe cont propriu și să devenim o Europă unită cu o armată europeană.

Trump zice că ar abandona Ucraina.S-ar putea să ne trezim cu surpriza în care el negociază dur cu Putin și ucrainenii își recuperează și Crimeea, nu doar Donbasul.
Tot el zicea că o să bombardeze nuclear Coreea de Nord  și că o să-l apere pe Bashar al Assad.
A făcut pe invers.
Pe lângă faptul că a eradicat mare parte din teroriștii ISIS și a pus cât de cât Iranul la punct.
Poate de era președinte, atacul de pe 7/10 era prevenit și de se întâmpla, războiul din Gaza se încheia în maxim o lună. Israelienii trebuiau ajutați de americani demult, dar Biden și dementocrații, în frunte cu șeful ONU, sunt iubitori de palestinieni jihadiști (care nici nu sunt palestinieni, sunt arabi).
« Last Edit: 06 February 2024, 15:22 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #80 on: 09 February 2024, 00:14 »
Să nu-ți vină să votezi cu Trump după faza asta?
Pe el, ditamai fost președinte și comandant suprem al SUA, de ce îl acuză și îl judecă, dar pe Biden, care era Vicepreședinte, îl lasă în pace? Ha, pentru că e democrat.
Dacă nici asta nu demonstrează că justiția din SUA e politizată la greu,la fel ca la noi.....
https://www.digi24.ro/stiri/externe/joe-biden-e-vinovat-de-sustragerea-de-documente-secretizate-dar-nu-va-fi-pus-sub-acuzare-penala-procuror-2681035




Post Merge: 09 February 2024, 15:52
.
« Last Edit: 09 February 2024, 15:52 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #81 on: 09 February 2024, 18:29 »
Gata, m-ai convins.
O să votez cu Trump.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #82 on: 11 February 2024, 17:10 »
https://edition.cnn.com/2024/02/10/politics/trump-russia-nato/index.html

Și eu l-aș vota pentru asta.
Sunt țări europene bogate, dar puturoase care stau cu inamicul rus ce le bate la ușă, ca alde Germania,  și nu vor să plătească măcar 2% din PIB pentru NATO,

România și Polonia se încadrează în standardele lui Trump.
 

Offline Ciocanul

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #83 on: 11 February 2024, 18:22 »
Noi o sa ajungem anul asta la 2.5%. :D
Din pacate taranul are dreptate aici si nu vorbeste chiar tampenii dar sa o zici intr-un mod asa penibil nu e ok. Insa trebuie sa le dai arme la ucrainieni pe bani sau fara, miza este muult prea mare.
Insa trebuie tot NATO sa se mobilizeze clar la participare fara drept de apel mai ales ca barbarii isi arata coltii.
https://www.euronews.ro/articole/nato-de-ce-cheltuirea-a-2-din-pib-pentru-aparare-este-atat-de-controversata
 

Offline ericmario

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #84 on: 11 February 2024, 18:29 »

Și eu l-aș vota pentru asta.

Doar că nu poți, și nici noi.
Deci tot teatrul ăsta ieftin e degeaba, pentru că ești pe foruml greșit.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #85 on: 12 February 2024, 20:10 »
A
Noi o sa ajungem anul asta la 2.5%. :D
Din pacate taranul are dreptate aici si nu vorbeste chiar tampenii dar sa o zici intr-un mod asa penibil nu e ok. Insa trebuie sa le dai arme la ucrainieni pe bani sau fara, miza este muult prea mare.
Insa trebuie tot NATO sa se mobilizeze clar la participare fara drept de apel mai ales ca barbarii isi arata coltii.
https://www.euronews.ro/articole/nato-de-ce-cheltuirea-a-2-din-pib-pentru-aparare-este-atat-de-controversata


Asta e atitudinea pe care o așteptam de la liderii europeni.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/olaf-scholz-cere-tarilor-ue-sa-treaca-la-productia-in-masa-de-armamente-dupa-amenintarile-lui-donald-trump-2684965
Trebuie să înceapă de acum.
 

Offline mache

Dacă Trump este reales președinte....
« Reply #86 on: 17 February 2024, 01:59 »
exista thread pentru alegerile din SUA
@peacemaker  - NU mai deschide thread-uri pe acelasi subiect
« Last Edit: 17 February 2024, 02:04 by mache »
 
The following users liked or thanked this post: ericmario