Author Topic: Donald Trump - un presedinte controversat  (Read 36932 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Gex

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #30 on: 01 August 2018, 11:03 »
Bun, am editat aia, acum chill please. Si ramaneti on-topic, desigur.
« Last Edit: 01 August 2018, 11:04 by Gex »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #31 on: 01 August 2018, 11:08 »
se vede clar ca nu-s editate posturi la discutia cu matrix.
ha
Quote
Pe subiect respectivele persoane (care de fapt e una) nu au nici cea mai mica idee despre ceea ce vorbesc. Se contrazic cu datele si istoria oficiala, nu cu mine.
ha.

dnii moderatori, daca zic ca minte, lucru vizibil cu ochiul liber, e tot atacat la persoana? AM VOIE?
nevermind.  carry on. nici nu mai imi pasa.daca tot se editeaza despre texte la persoana, fiti echidistanti.

nu e nevoie nici de zeflemea si ironie rautacioasa =flaming evident.

ce nu scrie in dex e ca morfologic "controversa" si "controversat" au exact aceeasi radacina.






Post Merge: 01 August 2018, 12:13
ontopic:
Quote
Oare de ce e o persoana controversata? Nu pentru deciziile si faptele sale? Care decizii si fapte ii arata printre altele si caracterul. Sau e controversat trump pentru ca e oranj? Si da, respectivele decizii apartin de persoana lui trump, sunt luate de el.

tarifele, zidul nu-s controversate. din acord n-au iesit si nu poate lua decizia de unul singur. de fapt nimic nu poate face singur.. decat daca era dictator!
iara copiii erau despartiti si de obama.
 toate sunt controverse, desigur. dar deciziile luate de trump nu sunt controversate. pana la proba contrarie - de obicei in prinvinta asta se pronunta istoria, nu vitejii de pe forumuri.

sa completez: controversat e forma participala a aceluiasi cuvant: controversa. el e tulpina in originea latina, formata din doua morfeme: contro+versus. la care se adauga inflectionalul participiului in cazul de fata. tocmai am aflat, nu ca am facut semantica sau morfologie.
(iertare zeu chomsky)

aaa, asaaa in teorie.. la modul super simplist, de ala bala portocala... poate: "o decizie proasta rezulta ca omul e prost".
ca-i tare simplu cu politica asta. si economie.. si gramatica.. si logica.

cum inca ma cred um om normal al cap, nu am sa bat apa in piua pe temele astea. cine a facut threaul a zis ceva, mi-am adus observatia, fiecare si-a exprimat partea. si incheiasem!
..acum sper ca intelegeti care-i treaba, de ce am zis ca gramatica sta pe bancheta din spate si e chemata pentru misiuni mici.
scuze pentru agresivitate, va salut.
« Last Edit: 01 August 2018, 12:13 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #32 on: 01 August 2018, 12:43 »
Eu n-am nimic impotriva sa modific titlul threadului daca cuvantul "controversat" e marea problema. Asta m-a inspirat cand am redeschis discutia, dar nu tin de ideea asta.
Deci astept propuneri, daca considerati ca e necesar.  :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #33 on: 01 August 2018, 13:43 »
nu consider necesar! cand fac thread pun ce titlu vreau.

 :)
 

Offline astateofmind

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #34 on: 01 August 2018, 16:50 »
nu este nici o problema  cu numele threadului ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taribo

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #35 on: 01 August 2018, 21:11 »
Eu n-am nimic impotriva sa modific titlul threadului daca cuvantul "controversat" e marea problema. Asta m-a inspirat cand am redeschis discutia, dar nu tin de ideea asta.
Deci astept propuneri, daca considerati ca e necesar.  :)
Poti sa pui "controversat/ce vrea monier" :)
 

Offline astateofmind

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #36 on: 01 August 2018, 21:50 »

ce nu scrie in dex e ca morfologic "controversa" si "controversat" au exact aceeasi radacina.

Oare de ce? Pentru ca:

1. Controversa = discutie in contradictoriu.
2. Controversat = subiectul discutiei in contradictoriu.

(eg: a discuta, discutie, discutat, a traversa, traversat - get the idea?)


toate sunt controverse, desigur. dar deciziile luate de trump nu sunt controversate. pana la proba contrarie - de obicei in prinvinta asta se pronunta istoria, nu vitejii de pe forumuri.

Nu au cum deciziile sa fie controverse. Nu sunt discutii. Cu atat mai putin in contradictoriu.

Sunt controversate de catre public si media. Adica sunt subiect ale unor controverse. Chiar daca respectivele  controverse sunt "basic" gen "e bine" vs "e rau" sunt totusi controverse. De unde si caracterul controversat. Nu, nu se pronunta nici istoria nici vitejii de pe pe forum (imi place cat de auto-ironica e sintagma, chiar daca in mod involuntar)

Gen: zidul, este FOARTE controversat de catre opinia publica, din varii motive. Idem celelalte. Nu discut cat de bune sau rele sunt deciziile, ci cat de mult s-au contrat pe ele diverse institutii media sau indivizi.

https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-38751262/trump-resumes-plan-to-construct-controversial-mexico-wall

Tairifele sunt mai mult decat controversate, s-a scris enorm pe marginea subiectului, in contradictoriu. Adica sunt un subiect controversat.

https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/02/trump-tariffs-global-markets-world-economy

"Donald Trump has defended his controversial positions on tariffs and trade, even as global markets were buffeted by a disappointing start to the second half of the year."

Sper ca e clar si pt tine acum. M-ash mira, dar sper :D

Post Merge: 01 August 2018, 22:07


http://lmgtfy.com/?q=trump+controversial
« Last Edit: 01 August 2018, 22:07 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #37 on: 04 August 2018, 19:39 »
a, ce zi frumoasa pentru politica.
unde eram...asa. niste clarificari pentru oamenii de aici: controversa e omniprezenta in politica; as zice ca-i painea si cutitul intregii arii CG.
deci.. cand spui controversa, recunosti ca e discutabil, un topic aprins, ori deschis, ori supus varii interpretari. adica recunosti ca treaba nu e transata, ori usor de solutionat, ori limpede.. asoasf.
simplu, pana aici.acu.
controversa cu zidul e parte din controversa ori lantul ori grupul de controverse ce inconjoara politica de migrare usa, care a fost mai mareu asa!
simplu? simplu.
cand vine trump si il propune in campania electorala; apoi e ales, atunci e promisiune. odata respectata, cel putin din dreptul deciziei lui trump, nu e ceva controversat.
se intelege? eu zic ca da.
zidul nu e idee noua. in fapt democratii au propus candva zidul!
-
as zice ca e de zece ori mai controversata hotararea cu interzicerea de vize unor tari si permiterea altor tari ce au fost surse de teroristi.(poate ca sunt doar eu care gandeste asa, cine naibii mai stie..)
deci consider exemplul cu zidul ca fiind unul prost, desi se vede de la o posta cate probleme ridica, si cat e de controversat prin natura lui, ca proiect gigant (costuri, durata, utilitate etc).
cel putin in stadiul prezent - cel decizional - populatia vrea zidul, zidul a fost promis, bani au americanii.. aici lucrurile sunt clare.

iar trump va fi judecat prin prisma deciziilor dupa consecintele acelor decizii. urmarile vor scoate din zid controversele eventuale/inevitabile, ok?
a fost greu, ati prins nuantele? zic ca da, oricum nu mai reiau.

Post Merge: 04 August 2018, 19:47

era necesar sa discutam asa de la inceput. nu cu asom, cu individul asta nu se poate discuta, ramane sa va convingeti singuri, da au ba.
eu as vrea sa remarc doua lucruri:

1) daca un tip fara onoare scrie ca ma ignora, as vrea ca moderatorii sa ii zica de la obraz sa faca intocmai. e clar ca nu e in stare de unul singur. (presimt ca urmeaza inca o avanalansa de explicatii din alice in tara minunilor si fabrica de ciocolata legat de cine/mai stie/ce)

2) si postul asta. imo, plin de bazaconii. daca e clar cuiva ceva, sa imi explice si mie.. promit sa nu dau replica oricui indrazneste sa traga niste concluzii:

ce nu scrie in dex e ca morfologic "controversa" si "controversat" au exact aceeasi radacina.

Oare de ce? Pentru ca:
1. Controversa = discutie in contradictoriu.
2. Controversat = subiectul discutiei in contradictoriu.
(eg: a discuta, discutie, discutat, a traversa, traversat - get the idea?)

toate sunt controverse, desigur. dar deciziile luate de trump nu sunt controversate. pana la proba contrarie - de obicei in prinvinta asta se pronunta istoria, nu vitejii de pe forumuri.

Nu au cum deciziile sa fie controverse. Nu sunt discutii. Cu atat mai putin in contradictoriu.

Sunt controversate de catre public si media. Adica sunt subiect ale unor controverse. Chiar daca respectivele  controverse sunt "basic" gen "e bine" vs "e rau" sunt totusi controverse. De unde si caracterul controversat. Nu, nu se pronunta nici istoria nici vitejii de pe pe forum (imi place cat de auto-ironica e sintagma, chiar daca in mod involuntar)

Gen: zidul, este FOARTE controversat de catre opinia publica, din varii motive. Idem celelalte. Nu discut cat de bune sau rele sunt deciziile, ci cat de mult s-au contrat pe ele diverse institutii media sau indivizi.

https://www.bbc.com/news/av/world-us-canada-38751262/trump-resumes-plan-to-construct-controversial-mexico-wall

Tairifele sunt mai mult decat controversate, s-a scris enorm pe marginea subiectului, in contradictoriu. Adica sunt un subiect controversat.

https://www.theguardian.com/us-news/2018/jul/02/trump-tariffs-global-markets-world-economy

"Donald Trump has defended his controversial positions on tariffs and trade, even as global markets were buffeted by a disappointing start to the second half of the year."

Sper ca e clar si pt tine acum. M-ash mira, dar sper :D

Post Merge: 01 August 2018, 22:07

http://lmgtfy.com/?q=trump+controversial
inainte de asta, va spun ca oricine face confuzie intre subiect si obiect nu merita bagat in seama. controversat e obiectul controversei, nu subiect. parca si dexul zice!
 
 mi se pare mie ca el vrea sa demonstreze ca trump e sursa sau izvorul controverselor. si e foarte clar ca nu stie ce. va. sa. zica. controversa.
controversa e o discutie publica, mai tipule! pricepi? nu face nimeni controversa PER SE/propriu-zis, ea se manifesta intai dintre participanti. iara participantii sunt virtual mai toti in democratie, de la partile afectate la ultimul ..joe de pe veranda. presa nu creeaza controverse, le expune. atunci cand incearca, se cheama ca manipuleaza!! Pricepi?
FFS, asom chiar nu stie lucruri de baza. sper ca intelegeti de ce am zis "nestiinta ce frizeaza absurdul", cel putin v-ati convins ca nu era flame? e urat si rau, oficial imi cer scuze, dar daca nu credeam ca-i adevarat, nu o ziceam asa.
 
 inca un detaliu cheie; daca pana acum deciziile erau controversate
Quote
Oare de ce e o persoana controversata? Nu pentru deciziile si faptele sale? Care decizii si fapte ii arata printre altele si caracterul. Sau e controversat trump pentru ca e oranj? Si da, respectivele decizii apartin de persoana lui trump, sunt luate de el.

Dar deja m-am plictisit sa-i explic unuia care se crede dzeu pe pamant ca nu e chiar asa si ca e foarte posibil, totusi, sa greseasca in unele opinii.

acum "nu discuta deciziile ca-s bune sau rele". iara.. "controversa e despre bine si rau", "basic" cica!
..WHAT? HUH?

bine fratilor, daca eu stiu cate ceva (comparativ cu dlui) si el se incurca in abc, se cheama ca ma cred dzeu? ca nu am acceptat propiile greseli? ce naibii e cacanaria asta si jegul asta de acuze? adica arunca cu rahat in mine si imi demonstreaza cu lmgtfy ..ca e  mai rau decat credeam! NU, nu mi face absolut deloc nici o placere sa intervin. si daca e posibil omeneste, va rog, bagati o frana de urgenta la disputa. asom are dreptul sa zica orice, dar s-o zica altcuiva. ca devine obositor banuiesc, pentru toata lumea.

Post Merge: 04 August 2018, 21:31
acum "nu discuta deciziile ca-s bune sau rele". iara.. "controversa e despre bine si rau", "basic" cica!

ADICA
de ce nu accepta ca deciziile sunt controversate, daca discuta de controversele prin prisma bine/rau? de vreme ce sustine ca acele cotroverse exista si ca au de-a face cu deciziile lui trump, atunci de ce
nu-s decizii controversate? sau: daca trump e controversat prin decizii, atunci deciziile sunt controversate. WELL?
-

byee
« Last Edit: 04 August 2018, 21:31 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #38 on: 04 August 2018, 21:54 »
Eu am impresia ca Trump ar vrea sa faca lucruri (multe bune) pe care nu le poate face, pentru ca sunt multi altii foarte influenti care au o alta agenda pe plan intern si extern. Asta ("agenda") pare sa fie atat de importanta incat nebunii aia ar fi fost in stare sa o aleaga presedinte pe cotoroanta penala, indiferent de ce face pe alte planuri, care nu interfereaza cu "agenda" guvernului din umbra.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #39 on: 04 August 2018, 22:02 »
si eu.

as spune ca republicanii sunt aia controversatii, ca sa nu zic creaturi murdare de mlastina. pentru ca "aveau planul gata pentru inlocuirea obamacare" - si cand colo:. puffh!; iara legea taxelor, care se prezicea ca simplifica totul - a taiat multe la companiile mari, a complicat totul pentru restul lumii. cu zidul nu voteaza.. sunt niste gaozari. cu agenda acolo infipta.. se intelege.
« Last Edit: 04 August 2018, 22:07 by Monier »
 

Offline oldshooterman

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #40 on: 04 August 2018, 22:31 »
Daca nu se stie exact cine trage sforile si cam care ar fi planul, in mare parte ne dam cu parerea degeaba. Aproape toti politicienii sunt niste "creaturi murdare de mlastina".
 

Offline astateofmind

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #41 on: 04 August 2018, 22:36 »
Daca nu se stie exact cine trage sforile si cam care ar fi planul, in mare parte ne dam cu parerea degeaba. Aproape toti politicienii sunt niste "creaturi murdare de mlastina".

Poti sa spui asta de mai multe ori. Si oricum, chiar daca am sti exact cine trage sforile tot nu stim care e planul. In plus nu e doar unul care trage de sfori cu un plan ci mai multi, in directii variate. Asa ca nu prea iese cum vor sforarii intotdeauna.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #42 on: 04 August 2018, 23:17 »
Daca ne limitam la SUA, cel mai probabil sforarii de acolo au planul lor, care nu le iese cum vor din cauza altor grupuri de sforari din alte tari, care in ansamblu creeaza o lume multipolara, care nu convine sforarilor americani (probabil plus evrei).

Problema in SUA pare sa fi devenit Trump, un element in plus per ansamblu care le incurca planurile.
Din toata povestea reiese ca "bunastarea poporului" e doar o lozinca vehiculata de toata lumea politica in speranta ca ar putea sa le aduca mai multi bani din taxe, bani care sa-i ajute sa-si faca smenurile, restul fiind doar praf in ochi.

Ar fi interesant de aflat cu ce se alege Trump din toata povestea si de ce nu accepta pe deplin rolul de mascota, precum majoritatea celorlalti presedinti anteriori.

 

Offline astateofmind

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #43 on: 05 August 2018, 00:13 »
Din toata povestea reiese ca "bunastarea poporului" e doar o lozinca vehiculata de toata lumea politica in speranta ca ar putea sa le aduca mai multi bani din taxe, bani care sa-i ajute sa-si faca smenurile, restul fiind doar praf in ochi.

Really? Abia acum te-ai prins? Cam naiv ;)

Ar fi interesant de aflat cu ce se alege Trump din toata povestea si de ce nu accepta pe deplin rolul de mascota, precum majoritatea celorlalti presedinti anteriori.

Trump reprezinta nu doar capitalismul lacom ci si pe cel trufas. Nu se multumeste cu pozitia de mascota in idea ca poate scoate ceva material ci vrea sa ramana in istorie ca un presedinte bun, daca nu f bun. Chiar cred ca in multe din tampeniile facute saracul pleaca de la intentii pozitive. Dar e total depasit de situatie si datorita imaginii de "Eu stiu cel mai bine" pe care o are despre el ... da cu bata in balta pt ca de fapt ... nu stie si nici nu asteapta/accepta sfaturi de la cei din jur.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

Donald Trump - un presedinte controversat
« Reply #44 on: 07 August 2018, 16:19 »
"Trumps warns that countries doing business with Iran will not trade with the US."

A intrat in vigoare prima etapa a noului proces prin care americanii vor sa impuna sanctiuni unilaterale pentru Iran.
Uniunea Europeana a activat a doua oara (prima data pentru Cuba) o lege care permite protectia firmelor europene impotriva sanctiunilor americane.

"European firms have been instructed that they should not comply with demands from the White House for them to drop all business with Iran."
"Those who decide to pull out because of US sanctions would need to be granted authorisation from the European Commission, without which they face the risk of being sued by EU member states."(scmp) ;D

China, Rusia si India au hotarat ca vor ignora sanctiunile impuse de americani.
Si Turcia a hotarat sa ignore sanctiunile impuse de americani, in favoarea interesului national.

Deci ne vom delecta in continuare cu gargara facuta de Trump si pe problema asta.