Author Topic: Greva profesorilor - fumigena!  (Read 1080 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« on: 23 May 2023, 22:19 »
10 chestii  despre greva asta:

1. Cam 90% din profesorii din Romania nu au ce cauta la catedra dupa standardele europene. 90%

Multi au trecut ca gasca prin apa la cursurile de psihopedagogie si facultati (ca nici acolo nu mai exista interes), dar sunt angajati de statul roman ca altfel ajung scolile goale.

2. Procentajul urias de analfabeti functionali si de picati la Bacalaureat demonstreaza ca si salariul minim de acum (2000-2500 lei) il iau degeaba.



3. Cand eram eu elev in scoala gimnaziala, in anii 2005-2009, se facea mai multa carte decat se face acum. Manuelele erau din 1995-1999 toamna, dar erau manuale adevarate ca aveau continut de zici ca erai la liceu, nu la scoala. Brosurile alea digitale bagate din 2016 nu se pot numi manuale. Si aveam profesori suplinitori platiti cu 600 lei pe luna. Doar 600 lei / pe luna in 2005!!!  Profesorii cu catedra si cu niste ani de experienta aveau cam 1000-1200 lei.
Profesorii aia erau din generatia parintilor si bunicilor mei, deci aia care au facut scoala ca lumea in comunism.
Ba, daca eu, acel eu, elevul din 2007, calatorea in viitor si se apuca sa faca scoala in anul 2017, cred ca eram premiant si olimpic pe tara! Serios!  Chiar la nivelul ala de retardism sever au ajuns manualele.
Sistemul actual de invatamant parca e menit sa te lase sa ramai prost.


4. Si chiar daca aveau salarii de kkt, isi faceau treapa. Aveau toti cojones sa lase elevii corijenti si repetenti. Si ii lasa din nou repetenti in anul urmator ca sa-i exmatriculeze si sa-i transfere la scoli speciale.
Nu-ti faceai tema, nota 3 din start.
Deranjai ora in timp ce preda sau dicta, iti ordona sa te ridici in picioare sa raspunzi la trei intrebari sau chiar sa spui lectia care era in curs de predare. Nu stiai, nota 4!
Erai prins cu copiute la teste, nota 1!
Facea clasa galagie, daca la trei batai de pumn in masa nu se oprea.....zicea "Soateti o foaie de hartie pe masa. Aveti 15 minute".  Si minutele alea treceau asa, ca la dezamorsarea unei bombe.
De fapt, erau unii profesori care iti dadeau lucrare de la prima ora in clasa a V-a si iti dadea din tot ce se predase in clasa a IV-a si chiar a trecut notele in catalog.

5. Astazi...... predau profesori chiar din generatia mea, milenialii nascuti dupa 1990, adica fix aia care mi-ar fi fost colegi. Si e dezastru! E drept ca nici nu mai sunt elevii golani, batausi si manelisti care erau odata, dar si zoomerii sunt cam sub orice critica, ca daca nu stau cu nasul in telefon, tipa sau ameninta cu datul in judecata si acuza fals de hartuire.  Nu e de mirare ca multi demisioneaza dupa cateva saptamani sau personalul scolilor e tot mai redus. Fetele din generatia mea (alea care nu au pile) prefera sa faca videochat sau sa lucreze la un call-center pe doi bani, desi au studii superioare, chiar doctorat, numai sa nu ajunga sa predea la scoala.


6. Prin 2005-2009, cei care erau in prag de corijenta la final de an scolar se chinuiau sa ia nota 5. De aia i se si spunea Sfantul Cinci si multi isi faceau cruce ca il luau. Pentru nota 7 trebuia ceva mai mult, gen sa faci ceva suplimentar.  Povestesc in mare din ce am vazut la colegii mei corijenti - eu n-am ramas niciodata corijent.


Dar mi se  horror sa te gandesti ca tinerii care intra acum in invatamant  si devin profesori sunt fix elevii aia care acum 10 ani se chinuau sa copieze la Bacalaureat cu camerele video la niste subiecte pe care parintii lor le luau cu 10 cu felicitari. Si care acum 5 ani treceau cursurile dupa doua restante. Iar acum 18 ani imi erau colegii care ziceau bogdaproste pentru ca luasera nota 7 la un test.

Voua va vine sa credeti ca aia sunt profesori acum?

7. Vina nu e doar a profesorilor, e si a elevilor si a parintilor.

In 2005-2009 nu exista internetul ca acum, cu YouTube care sa aiba Crash Course, Ted-ED, Simple History, Vsauce, Kurzgesagt, The Infographic Show sa te invete istorie, chimie, biologie, geografie, fizica, literatura, istoria religiilor, arta, sociologie, psihologie, cu explicatii pe intelesul tuturor.
Nu era Google Maps si Google Street sa te orientezi mai bine la geografie. Ne bazam pe manuale, harti tiparite si atlase geografice. Unele erau atat de  vechi ca nu aveau nici Kosovo sau Muntenegru sau Bosnia si Hertegovina  pe harta.
Nu era duiumul de aplicatii pe telefon, tableta si pe Google Play care sa te ajute sa inveti matematica, sa-ti rezolve problemele de fizica si chimie, nici aplicatii de facut experimente chimice. Faceam experimente chimice pe viu, cu magneziu si sodiu, cu instrumente vechi din epoca comunista.
Nu erau nici rezumate si culegeri ca acum, la dispozitie, gratuite pe internet.
Nu erau atat de multe aplicatii digitale cu muzica si pictura.

Cred ca daca un elev ar juca toata seria Assassin's Creed, Total War, Europa Universalis si un pic din Call of Duty si Battlefield, ar lua un 8-9 la istorie.  Eu cand eram elev imi doream sa fi existat asa jocuri cu grafica realista sa-ti arate istoria in detaliu.
Ai atatea RPG-uri frumoase gen Witcher cu dialog care sa te ajute sa fii mai expresiv la limba si literatura engleza. Si poate chiar si la romana. Si sa nu inveti....

Dar noh, e mai bine sa te joci prostii gen Fortnite, Roblox si sa te uiti la Selly, Andrew Tate a si alte prostii, in loc sa te uiti la sutele de documentare de pe YouTube si de pe Netflix.  Macar de s-ar juca GTA V, Counter Stike si World of Warcraft, dar deja e prea mult pentru niste snowflakes.

Eu mi-as fi dorit ca elev sa fi avut Netflix cu documentare.

Cum am zis, nu e doar vina profesorilor, e si a celor care nu vor sa invete, dar mai ales a parintilor pentru halul in care i-au educat.




8. Unele materii sunt inutile - religia, latina, probabil si filosofia. Dar e bine ca statul roman iroseste bani multi pe profesori de religie cand mai bine ar creste salariile profesorilor de matematica. Si poate ar introduce informatica si educatie financiara ca discipline obligatorii din clasa I pana in a XII-a.

Sau sa reformeze invatamantul, gen sa nu mai fii obligat ca elev sa parcurgi toate materiile. Intre clasele I-IV inveti chestii elementare, si din clasa a V-a te axezi doar pe ce-ti place si pe ce ai vrea sa profesezi.

9. Cam in tot occidentul, invatamantul merge prost si salariile sunt mizerabile. Dar macar tarile vestice isi permit sa le dea profesorilor salarii de la 2000 la 5000 euro/ lunar. Ca au plus valoare din comert, au BANI, stiu sa profite din resurse si oportunitati, sunt tari cu adevarat capitaliste, au  productie proprie si mai ales, au justitie adevarata care da de pamant cu politicienii corupti si cu orice cetatean care incalca si cea mai neinsemnata regula. Ca astfel, niciun ban nu e spalat, ci investit cum trebuie in plata profesorilor si in dezvoltarea educatiei.

De ce dispune Romania pentru a mari salariile profesorilor la macar 5000 lei (1000 euro)?

Voi stiti cat ar insemna sa platim la impozite si taxe pentru salariile profesorilor?


Post Merge: 24 May 2023, 00:42
A zecea chestie o scriu pe 27 mai sau ...1 iunie sa fiu sigur. :)))
« Last Edit: 24 May 2023, 00:42 by joedonald »
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #1 on: 25 May 2023, 23:29 »
10. ASTA !
Ca acum e sigur la  modul anticipat!
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/iohannis-anunta-amanarea-rotativei-guvernamentale-nu-se-va-face-in-timpul-grevei-din-educatie-2362421

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/marcel-ciolacu-huiduit-la-buzau-in-aceasta-zi-sfanta-de-inaltare-2361853


....si asta
https://www.antena3.ro/actualitate/nicolae-ciuca-reintroducere-serviciu-militar-obligatoriu-674809.html

https://www.euractiv.com/section/politics/news/romanian-president-pledges-no-limits-aid-to-ukraine-during-german-visit/
 
Acum ca rotativa s-a "amanat", eu cred ca se va incheia greva asta intr-un fel sau altul   si se vor da examenele de final de an.

IMPORTANT e ca Ciuca va ramane premier pana la alegerile din 2024 intr-o tara care are razboi la granita. Si nu va fi Ciolacu premier!

 
« Last Edit: 25 May 2023, 23:44 by joedonald »
 

Offline oldshooterman

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #2 on: 26 May 2023, 01:24 »
Daca nu maresc in continuare salariile bugetarilor si pensiile aferente fostilor bugetari, dpmdv e ok, indiferent cine "serveste" acolo.
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #3 on: 26 May 2023, 11:10 »
Daca nu maresc in continuare salariile bugetarilor si pensiile aferente fostilor bugetari, dpmdv e ok, indiferent cine "serveste" acolo.

Profesorii si sindicalistii n-au acceptat macar oferta aia cu cardul de 2500 lei.

PNL-istii, liberali de dreapta fiind, nici n-ar trebui sa stea la negocieri cu ei.  Greva ar trebui declarata ilegala si toti profesorii grevisti  care nu-si reiau sarcinile sa fie concediati instant. Ar da un exemplu ca sa vada toata tara ca nu e usor la stat, ca joburile la stat nu-i apartin nimanui, ca salariul il primesti numai daca muncesti pentru el si ca nu e nimeni de neinlocuit. Si daca nu-ti convine, pleci!
Serios, de ce nu-i concediaza?
Plus ca profesorilor nu le convine, dar stiu tineri cu studii superioare, de prin Moldova, Ilfov, Teleorman si chiar din Bucuresti, care chiar ar visa sa aiba salariul de 2500-3000 lei si sa stea pe scaun in loc sa stea ii picioare, sa care cutii si marfa sau decat sa dea la sapa.

Nu le convin conditile? Pai sa lucreze la fast-fooduri si la supermarkete.......ca nu cred ca de IT sunt buni din moment ce in vremurile astea sunt dati afara chiar si programatori si ingineri seniori pentru reduceri de cheltuieli de la cele mai mari multinationale.

Il auzisem pe un profesor frustrat la radio ca are salariu 3500 lei....ca plateste o gramada la casa cumparata si ii mai raman doar 1000 lei.

Ha ha, la ora asta sunt multi tineri prin Bucuresti, prin fast-fooduri, in caldura, umiliti de sefi si de coada de clienti infometati care asteapta shaorma, iar tinerii aia  stau in picioare pe 1700 lei, unii fiind chiar absolventi de drept pentru ca au avut alegeri neinspirate in viata, multi chiar din cauza parintilor idioti.
Si aia incep munca cam de la 6 dimineata asa, ca puii si vita trebuie puse la prajit de atunci, cartofii la fel, nu se trezesc de la 8-9, chiar 10.....sa predea pe la 12 sau dupa amiaza.
Si tinerii astia lucratori la fast-food ar vrea sa aiba salariul profesorului  si confortul de a sta la catedra sa predea chestii.....in loc sa stea in picioare la fast-food pe caldura, injurati de sefi si de clienti. Gen ei nu aspira la case sau alte minuni, se multumesc sa stea in chirie platind doar 1000 lei pe luna, poate chiar mai putin in Ilfov daca sunt dispusi sa faca naveta, ca nu e musai un obiectiv in viata sa fii proprietar de locuinta.

Sunt curios ce s-ar intampla daca ar ramane fara jobul de profesor: ar mai avea aia 1000 lei, dar bani sa plateasca casa aia?
« Last Edit: 26 May 2023, 11:27 by joedonald »
 

Offline taxon

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #4 on: 26 May 2023, 11:27 »
Liberalii de stînga care sunt? rofl
Greva ar trebui declarata ilegală de cine și în baza cărei legi? Poate doar daca Parlamentul frînge rapid si la ordin legea 62/2011 (PSD a aratat ca e expert in schimbarea regulilor in timpul jocului, iar PNL a demonstrat in pandemie ca il doare la basca de lege).
Daca dai afara 70% dintre profesori, ce se alege de învățămînt?
erasing darkzone
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #5 on: 26 May 2023, 11:34 »
Quote

Daca dai afara 70% dintre profesori, ce se alege de învățămînt?

Ce s-a ales de invatamantul de stat public si GRATUIT in ultimii 30 ani, cu atatia nepriceputi angajati ca profesori? - asta e intrebarea corecta.
 
Sincer, contrar a ce spune Declaratia Universala a Drepturilor Omului, eu as desfiinta scolile si universitatile de stat din toata lumea.TOATE!  Problema invatamantului  public de azi e ca e un sistem invechit, inspirat dupa secolele 19-20,  si care nu se poate adapta la secolul 21. Nu e COMPATIBIL cu viitorul, cu epoca digitala.
Scoala e exact ca BISERICA!


Pana la urma, in secolul 21, in plina epoca Google/Wikipedia/ChatGPT/YouTube/Skillshare, depinde de tine ca individ daca vrei sa inveti. Guvernul nu ar trebui sa te mai oblige sa mergi la scoala, nici sa mai cheltuiasca pe educatia ta.

Sa plateasca parintii tai care te-au dorit pentru educatia ta, ca sigur s-au gandit la toate dinainte sa te conceapa.

Eu as face toate scolile si universitatile private!

Ok, dar daca e vreun copil sarac si eminent pe la sat, sa zicem ca putem investi un fond de donatii. Dar la trei absente nemotivate, la revedere, exmatriculat direct! Inseamna ca nu mai e interesat sa invete, de ce sa investesti in el?

Pentru educatie si formare profesionala, e mai bine sa PLATESTI! La privat stii ca ai un profesor cu salariu mare, ai toate facilitatile, toate dotatile tehnologice de ultima ora. Stii ca primesti un serviciu de calitate. Si stii ca la privat, orice profesor care nu-si face treaba zboara imediat.


Sau poti sa inveti de unul singur!


Singurele chestii asigurate de stat ar trebui sa fie examenele nationale....la prima tentativa. De la a doua e cu plata.


Poate doar daca Parlamentul frînge rapid si la ordin legea 62/2011 (PSD a aratat ca e expert in schimbarea regulilor in timpul jocului, iar PNL a demonstrat in pandemie ca il doare la basca de lege).


EXACT!

Si cred ca si PSD-istii, care n-au chef de greva, ar coopera cu PNL in concedierea masiva a profesorilor.

Pana la urma, nu-i an electoral si n-au nici bani de pomeni.
« Last Edit: 26 May 2023, 11:41 by joedonald »
 

Offline Ciocanul

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #6 on: 26 May 2023, 13:50 »
La cât de prost sunt plătiți profesorii, să zicem mersi și dacă stau cu elevii în clasă. O bonă costă mai mult(random de pe net). :D
Romania a avut crestere economica, ne-am imprumutat masiv, s-au dezvoltat firme, cartiere noi, tara cumva a crescut ca PIB si multe cele. Inclusiv a crescut si bugetul de salarii. Dar ce au facut desteptii de politicieni ? Au marit salariile in administratia publica... practic si-au dat lor banii. Salariul mediu net in administratia publica este de 5500 de lei fara sporuri si prime. Stiu frecatori de coapa prin primarie ce iau lejer 7000-8000 de lei si nu fac absolut nimic. Pe langa asta avem 417000 de angajati in administratia publica, adica primarii, consilii locale, consilii judetene, ministere, etc. Sunt enorm de multi si au tot angajat in exasperare. Pe langa asta s-a marit inutil si la doctori(tot spagari au ramas) si s-au marit si pensii, speciale si normale.
La ora actuala a inceput sa miroasa a criza: constructiile s-au oprit, multe firme si-au limitat cheltuielile. Si asta se traduce intr-o gaura de buget de zeci de miliarde. Despteptii s-ar mai imprumuta si acum fara menajamente daaar ... s-a aprins un bec rosu si la Bruxelles si riscam sa ne taie din fonduri.
--
In max 10 ani invatamantul de stat va ajunge o epava totala. Cine o sa aiba bani o sa-si dea copilul la privat altfel o sa-i distrugi viitorul.
 
The following users liked or thanked this post: taxon

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #7 on: 27 May 2023, 14:30 »

--
In max 10 ani invatamantul de stat va ajunge o epava totala. Cine o sa aiba bani o sa-si dea copilul la privat altfel o sa-i distrugi viitorul.

Invatamantul este deja o epava de 30 ani.  E la Groapa Marianelor. Si nu numai la noi, ci in toata lumea omului alb.... si a aluia negru.

Eu sper ca in max 10 ani sa nu mai existe invatamant de stat, spre binele omenirii in general. 

Avem, cica cel mai inalt grad de alfabetizare, toate tarile lumii cu sistem public de invatamant......si uite ca ne indreptam spre un colaps economic inevitabil, anarhie si razboaie aprinse in serie.

Cum se face ca riscul de  autodistrugere e mult mai mare acum cu toata educatia aia asigurata de guverne si impozitele fraierilor?

« Last Edit: 27 May 2023, 14:32 by joedonald »
 

Offline taxon

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #8 on: 31 May 2023, 13:46 »
Haz de necaz:

"Un profesor gradul I cu 15 ani experiență în învățământ, care vorbește patru limbi străine, a fost prins după ce a săvârșit infracțiunile de fals și uz de fals pentru a obține un post gras de șofer la un minister. Nenorocitul își trecuse în CV doar opt clase în loc de licență și masterat, doar ca să se califice la concurs.

Profesorul urma să devină șoferul unui lider PSD din Giurgiu, care fusese angajat la Autoritatea pentru Energie, cu un salariu de modest de 11.000 euro lunar, dar care aparent se descurcă foarte bine pe jobul respectiv, cu toate că a terminat doar patru clase primare și un doctorat la Academia de Securitate Națională Ștefan Gheorghiu.

Profesorul, care era plătit în învățământ cu doar 3500 lei lunar, urma să primească un salariu de 7000 lei, însă a fost prins la timp, pentru că nu era membru de partid și totul a ieșit la iveală la interviu, unde a fost văzut că scrie ceva pe o foaie, iar șeful comisiei știa că postul trebuie să ajungă la un fost gunoier, care acum s-a înscris în PSD și i s-a deschis o frumoasă carieră."

https://www.timesnewroman.ro/life-death/un-profesor-si-a-falsificat-cv-ul-ca-sa-se-poata-angaja-sofer-la-un-minister/
erasing darkzone
 


Offline astateofmind

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #10 on: 31 May 2023, 19:30 »
Avem, cica cel mai inalt grad de alfabetizare, toate tarile lumii cu sistem public de invatamant......si uite ca ne indreptam spre un colaps economic inevitabil, anarhie si razboaie aprinse in serie.

Cum se face ca riscul de  autodistrugere e mult mai mare acum cu toata educatia aia asigurata de guverne si impozitele fraierilor?

"Analfabetismul funcțional din România depășește 50%"

Tam tam
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline taxon

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #11 on: 31 May 2023, 19:51 »
Cine l-a masurat si cum?
50% din ce anume?
erasing darkzone
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #12 on: 02 June 2023, 07:09 »
Avem, cica cel mai inalt grad de alfabetizare, toate tarile lumii cu sistem public de invatamant......si uite ca ne indreptam spre un colaps economic inevitabil, anarhie si razboaie aprinse in serie.

Cum se face ca riscul de  autodistrugere e mult mai mare acum cu toata educatia aia asigurata de guverne si impozitele fraierilor?

"Analfabetismul funcțional din România depășește 50%"

Tam tam

lol.....am uitat de aspectul asta.

Cum am spus, invatamantul public de stat e INUTIL azi!
 
Cine l-a masurat si cum?
50% din ce anume?

Dupa testele PISA

Post Merge: 02 June 2023, 09:34
Ok, recunosc....noi romanii stam mult mai bine decat americanii la cultura generala.


Acum serios, cum reusesc astia sa treaca clasa? Tipa aia grasa facea apoplexie sa numeasca o tara din afara Americii. Dar m-a lasat gura casca una care stia numele tuturor membrilor din familia Kardashian. :D 
S-ar putea sa fie facatura, ca una nu-si stia varsta, si sper sa fie asa.













Post Merge: 02 June 2023, 09:40
« Last Edit: 02 June 2023, 09:40 by joedonald »
 

Offline taxon

Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #13 on: 07 June 2023, 15:37 »
Guvernul va adopta nu stiu ce memorandum, in care promite ca va face si va drege. Aia doi sefi de partide mari au iesit si ei sa declare in cor ca urmatorul guvern va muri numa si numa de grija profesorilor.
Iar eu am un deja-vu:
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-4933813-update-traian-basescu-promulgat-legea-majorarii-50-salariilor-profesorilor.htm
Legea aia din 2008 nu s-a aplicat niciodata, asa cum nu s-a aplicat nici aia cu 6% din buget
Atunci, cum sa crezi niste politicieni care promit ca VOR face, cind viata arata ca politicienii mint si NU fac?
erasing darkzone
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Greva profesorilor - fumigena!
« Reply #14 on: 09 June 2023, 00:19 »
S-au intors deja 21 000 de profesori la munca.....din vreo 300,000. 

1000 lei brut in plus, cam cu atat ii poti multumi pe profi. Sindicalistii inca zbiara ca vor 4000 lei net minimul. Aiurea!

Eu zic ca in 1-2 saptamani e gata greva si elevii vor putea da BAC-ul.

Hai sa vedem cum o decurge contraofensiva ucraineana, ca Ciolacu deja se vede premier de vrea sa organizeze gratare...ah, intalniri la PSD cu consilierii locali.  Eu inca cred ca Ciuca va ramane premier sau cel putin, Iohannis si camarila vor ramane intr-o pozitie decizionala. 
« Last Edit: 09 June 2023, 00:21 by joedonald »