Author Topic: Guvernul Ciuca  (Read 595 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Guvernul Ciuca
« on: 18 January 2022, 18:58 »
https://pressone.ro/premierul-nicolae-ciuca-a-plagiat-in-teza-de-doctorat-printre-sursele-copiate-se-numara-alte-doua-teze-de-doctorat
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/universitatea-de-aparare-verifica-daca-premierul-nicolae-ciuca-si-a-plagiat-teza-de-doctorat-1807121


In primul rand, de ce exista doctorat pe asa ceva?  Stiu ca  din cauza comunismului care voia sa faca din Romania o tara de doctori....dar in general, de ce exista? Pentru ca se poate efectua doctoratul si in alte tari pe stiinte militare, nu numai la noi.  Si totusi, care e necesitatea unui doctorat pe asa ceva? Nu este inginerie, astrofizica,  nici medicina sau domeniu energetic care sa implice  cercetare proprie si inovare.  In stiintele umaniste n-ar trebui sa existe doctorate.  Doar master  axat pe o ramura  si atat, pentru ca poti studia strategiile si tacticile aprofundat  in 2 ani de master.   Ok, vrei sa dezvolti noi modele de avioane stealth sau drone militare, faci doctorat de inginerie pentru asta , nu stiinte militare.   

In al doilea rand, de cand este permis unui om cu grave deficiente de vorbire (cum am vazut si la Ciuca, cum am vazut si la Dancila si mai ales la George Simion) sa intre in politica?  De ce presedintia si conducerea PNL nu l-au verificat din prima cand l-au nominalizat de trei ori ca premier? De ce nu exista un sistem de filtrare prin teste de inteligenta pentru accesul la o functie publica ? Ah , pentru ca este votat? Pai nu  ar trebui sa se intample asa.  Mai ales cand votam liste si nu oameni, pai ar trebui ca toti politicienii invingatori sa treaca prin niste teste serioase inainte sa dobandeasca functia. Nu e bun, urmatorul,si tot pana ajungi sa faci alegeri anticipate pe primarie/judet. 


In al treilea rand, de ce Iohannis care sustine ca are 0 toleranta pentru plagiatori nu comenteaza nimic pe  acest subiect?
https://www.euractiv.ro/educatie/klaus-iohannis-amnistierea-plagiatorilor-25153
Oh, stai, pentru ca Ciuca e din PNL. 
Si pentru ca Iohannis a cumparat sase case doar din meditatii, Florin Citu are inadvertente in CV (fiind si arestat in SUA pentru ca a condus baut in anii de studentie) care a facut economia tarii praf in doar 10 luni  si multi PNL-isti ca Florin Roman au fost depistati cu doctorate plagiate. Cum se apara unul pe altul!



Si cand ma gandesc ca Ponta, care era o jigodie la caracter, se exprima mult mai bine si chiar avea expertiza legislativa decat toti PNL-istii la un loc.Asta se intampla acum 10 ani! 
Dar apoi ma gandesc la Basescu.....el doar a terminat facultatea de Navigatie  si ii facea  pe toti politicienii, inclusiv pe "intelectualii rafinati" de Nastase si Vadim , la replici. 

Tara asta e in picaj total daca de la Basescu si Ponta am ajuns la astia de acum. 

Si nici cu USR-istii nu-mi este rusine de bine ce au guvernat in 2021. Ca si pe aia daca ii investighezi, cred ca gasesti vreo cateva zeci de membri de partid cu nereguli in lucrarile de licenta si masterat. 

Plagiat ca plagiat, hai sa zicem ca poate unii sunt chiar inteligenti, dar au plagiat ca sa scape mai repede de modelul asta invechit de testare a cunostintelor prin licente/disertatii/doctorate sa obtina o diploma ca sa castige bani la un loc de munca caldut. 

Dar mai grav e cand urmezi niste studii superioare degeaba si tot ramai prost si ajungi in functii decizionale. 

Pentru ca  AUR-istii au studii superioare incheiate, dar se impotrivesc vaccinarii, cred in toate aberatiile religioase si in general se opun progresului si stiintei. 


Cum am spus, ne ducem dracului de tot.

« Last Edit: 18 January 2022, 19:09 by bombardieru »