Poll

Cu cine votati?  

Klaus Iohannis (PNL)
5 (71.4%)
Viorica Dancila (PSD)
2 (28.6%)

Total Members Voted: 6

Voting closed: 24 November 2019, 02:49

Author Topic: Iohannis vs Dancila  (Read 3246 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Ciocanul

Iohannis vs Dancila
« Reply #15 on: 24 November 2019, 20:19 »
Ioha a castigat, are 60 si ceva. Nu mai are ce sa se schimbe.
 

Offline Nosferat

Iohannis vs Dancila
« Reply #16 on: 24 November 2019, 20:22 »
Alegerile ar trebui sa fie ceva versus ceva,versus ceva,versus ceva si tot asa, mai multe opinii,mai multe partide,mai multe optiuni,mai multe viziuni,mai multe puncte de vedere.

Mie mi se pare absolut penibil dar si din pacate foarte trist cand vad pe altii ca dezbat la un mod serios,nu doar asa la batjocoreala sau de trolling,ci la un mod serios se apuca si despica firul in patru.

Deci cum vrei sa mori? Vrei sa mori incet sugrumat sau vrei sa mori prin a fi aruncat in o baie cu acid? Si apoi il vad pe unul,ba eu aleg moartea rapida,ce pana mea,pun stampila pe aia ca o promis de bine,ca tara se va face bine,ca ne mareste pensiile ca etc,etc.

Vine alalalt. Ba tu esti prost? CUM sa fii asa habarnist sa vrei moartea in o baie de acid? Mai bine asa incetuc pana ti se taie aerul,lent,frumusuel,pune ma stampila pe ala,ala e bun ma, stie nemteste ma,e un intelectual ce pana mea,cum sa nu observi ca e clar ca trebuie sa votezi cu el?
Alegerea intre rau si rau nu este alegere,este iluzia alegerii. Initial am crezut ca va livra Barna ceva,dar din cate vad si ala o da din lac in put.

Aa,ca ar putea fi si mai rau,evident,am putea avea dictatura totala. Insa diferenta intre iluzia alegerii din china si cea de la noi nu este asa de mare precum pare la prima impresie. Tot acei mafioti se invart la putere,nu ajunge nicicum unul mai bun sa poti pune stampila pe ala.

Asa ca a "alege" intre hitler sau mussolini,sau stalin sau pol pot,mao sau shiro ishii,ponta sau ioha, Ioha sau dancila, base sau nastase, base sau geoana nu e ca si cum ar fi nu stiu ce alegere. De schimbat la modul concret tot nu se schimba situatia in bine.

Eu sincer am terminat cu alegerile,am pus stampila din sila pe Ioha,dar pentru mine asta a fost ultima oara cand ma mai duc sa "votez raul mai mic",sunt arhisatul de acest rahat,deja eram de mai bine de 10 ani satul de acest rahat.
Daca data viitoare iasa nu dancila,ci cineva cu mult,mult,enorm de mult mai rau,nu voi avea absolut nici un fel de mustrari de constiinta, poa sa vine de mine oricare cu dume spumoase despre "datoria mea de cetatean" si "vezi? din cauza asta castiga psd" sa castige,chiar nu imi mai pasa.
Cand tragi linie,tot in acelasi rahat vom fi,tot nu vom avea infrastructura,si tot un popor de frustrati vom fi care vor da vina ba pe psd,ba pe pnl,ba pe aia care au votat gresit,ba pe aia care nu au votat,ba pe vreme,ba pe capra vecinului si tot asa.

« Last Edit: 24 November 2019, 20:36 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

noobmaster69

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Iohannis vs Dancila
« Reply #17 on: 24 November 2019, 20:38 »
E PRIVEGHI MARE LA HAZNAUA 3 SI LA RUSSIATV.  :D

Nu ma bucur ca a castigat neamtu', sincer, sa bati o proasta analfabeta e chiar o victorie rusinoasa.
Dar erau niste "amici" de pe softpedia si de pe aici, cunoscuti ca propagandisti PNL ce meritau sa sufere vreo 5 ani cu Dancila presedinte.

Aia e, ma multumesc cu plansetele prostacilor si sustinatorilor PSD.







Post Merge: 24 November 2019, 20:42


Eu sincer am terminat cu alegerile,am pus stampila din sila pe Ioha,dar pentru mine asta a fost ultima oara cand ma mai duc sa "votez raul mai mic",sunt arhisatul de acest rahat,deja eram de mai bine de 10 ani satul de acest rahat.




Eu ies cu  constiinta curata din alegerile astea. Am votat doar cu Barna (care mi s-a parut cel mai   imaculat dintre toti, chit ca e un loser in ochii tuturor) in turul 1 si in turul 2 am stat acasa, asta fiindca sunt tare obosit dupa cele doua zile la care am fost la un targ de joburi si conferinte sa aplic pentru niste posturi mai bine platite si sa conversez cu niste gagici. Pentru ca ma preocupa personal mai mult cariera mea , sanatatea mea, viata mea sentimentala.

Vreau sa invat sa nu-mi mai pese de vietile altora.
Vreau sa ma imbogatesc votand cu mine.
Nu sa-i  mai imbogatesc niste jegosi  votandu-i.  Mai bine votez cu cineva care are potential si e un candidat bun, chit ca ia si 10 000 de voturi. 

Ultima oara cand am votat cu raul cel mic a fost in 2014 cand am votat sa nu iasa Ponta.

De atunci, din 2016 am votat numai cu USR.
Si e mai bine asa, chit ca nu va castiga vreodata, macar sa am constiinta curata si sa nu am parte de dezamagiri.



« Last Edit: 24 November 2019, 20:44 by noobmaster69 »
 

Offline sradu

Iohannis vs Dancila
« Reply #18 on: 25 November 2019, 00:47 »
Pai ce facem coane, ai ales lenea? Nu ziceai ca macar iti anulezi votul? Stai si te uiti la aberatiile astora, te obosesti sa postezi, dar nu faci singurul lucrusor din lume care depinde de tine?

@Nosferat > de acord 100%. Tot sper ca intr-o buna zi sa alegem binele mai mare. Unul care pentru mine poate fi X, pentru tine Y, e normal. Eu nu cred ca vom ajunge acolo pana cand sistemul asta anti-democratic si mafiot din Romania nu va (aproape) disparea. Cat timp astia sunt inca la butoane (in PSD, PNL, UDMR sau PMP) nu avem sansa normalitatii, mereu trebuie sa ne salvam de la urmatorul dezastru.

3.3 milioane au votat cu Dancila, oameni buni. 3.3... Jesus!

Diaspora e Romania aia normala spre care tindem, acolo unde PSD ia 10% (adica voturilor lor si ale dependentilor). Ma tem ca normalitatea n-o vom prinde in viata asta...
 

Offline astateofmind

Iohannis vs Dancila
« Reply #19 on: 25 November 2019, 01:56 »


RAUL E RAU INDIFERENT DE DIMENSIUNE! 


Really? si gripa si cancerul terminal sunt “rău” e irelevant pt tine daca ai gripa sau cancer terminal?

Accident de mașina: rău. E irelevant pt tine daca accidentul ala înseamnă doa un cauciuc explodat sau e ciocnire frontala cu 5 morți?

Bai băiatul, tu ești fără scăpare.

@sradu vezi ca vorbești cu pesediști Înrăiții.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

noobmaster69

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Iohannis vs Dancila
« Reply #20 on: 25 November 2019, 04:30 »
@sradu
@astateofmind

Eu sper ca sunteti fericiti ca ati votat cu curva blonda ca sa nu iasa curva roscata.
Nu stiu cat de fericiti o sa fiti cand o sa vedeti ca curva blonda o sa ajunga la un moment dat sa se imprieteneasca cu curva roscata.
Si o sa doarma, o sa fie o puturoasa, o sa iasa in vacante si la cumparaturi pe banii vostri si nu o sa faca nimic in timp ce curva roscata o sa va violeze, o sa va ia si ea banii, o sa va injure, o sa va plezneasca , o sa tipe la voi,  o sa va spurce si o sa-si puna proxenetul chelios sa va bata (ca ala mustacios e la puscarie vreo 2 ani).

Tare mi-e ca in maxim un an  o sa regretati  cand veti vedea ca ne vom perinda in aceeasi situatie, cu PSD la butoane care sa comita in continuare abuzuri si jafuri  si acelasi presedinte impotent si neghiob incapabil sa faca ceva.
PNL, cu 30% (neavand voturile diasporei la locale, automat nici primarii si influenta suficiente pentru a castiga la parlamentare), nu are  majoritate pentru a alcatui guvernul, deci o sa se ajunga la coalitie.
Depinde cu cine.Pentru ca e clar ca cu USR-PLUS nu o va face, tocmai cu cei care vor sa extermine coruptia, iar PNL e plin de corupti.
De aceea, mi-e ca  sunt destule sanse ca PNL sa prefere mai degraba cu PSD si UDMR  sa faca coalitie si sa puna de un USL 2.0.
E usor de imaginat ca curva blonda va prefera sa se imprieteneasca cu tarfa roscata si cu centurista maghiara, ca doar sunt o apa si un pamant.
O curva nu s-ar imprieteni cu o tocilara si n-ar iesi la mall sa faca cumparaturi, doamne fereste.

 

Vreti normalitate?
Emigrati   in vest   daca vreti normalitate.  Aici nu o sa fie niciodata normalitate.  Ba o sa fie din ce in ce mai greu.    Romania nu a fost, nu este si nu va fi in veci o tara dezvoltata si mai ales una normala. Teritoriul asta, de cand e populat, a fost vesnic codasul Europei in ultimii 2000 ani, nu inteleg de ce credeti voi ca s-ar schimba situatia acum in secolul 21.


Bine, s-ar fi putut schimba daca ati fi votat mai responsabil macar acum in 2019 cand ati avut unica sansa sa votati inteligent.   Am avut unica sansa de a avea o nevasta iubitoare,sincera,  devotata, harnica, ambitioasa......

Adica in loc sa votati una din cele doua curve siliconate, ati fi putut  sa votati cu tipa aia tocilara, stirba, ochelarista, buburoasa,  dar inteligenta, harnica si suficient de capabila sa produca o schimbare, inca din primul tur. 
N-ati vrut pentru ca ....bleah, e urata domne, si prea desteapta, noh, ati preferat doua curve siliconate sa votati, deci de curvasaraie sa aveti parte si in urmatorii 30 ani ca atata va duce capul ca popor. 

Sa va frecati cu ele pe cap.
« Last Edit: 25 November 2019, 04:37 by noobmaster69 »
 

Offline sradu

Iohannis vs Dancila
« Reply #21 on: 25 November 2019, 12:15 »
Erai mai desteot daca si votai.
 

Offline ixtl

Iohannis vs Dancila
« Reply #22 on: 25 November 2019, 14:09 »
Quote
Bine, s-ar fi putut schimba daca ati fi votat mai responsabil macar acum in 2019 cand ati avut unica sansa sa votati inteligent.   Am avut unica sansa de a avea o nevasta iubitoare,sincera,  devotata, harnica, ambitioasa......
Eu unul nu mi-am dorit in viata mea o nevasta. Iar chestia cu votatul inteligent, well, daca esti prins in mijlocul solutiei inteligente, si o cunosti ca este inteligenta, ce rezultate notabile a avut? Pentru ca ce am tot vazut a fost dat din gura si cam atat. Ba chiar un dat din gura cu accente de mahala si care numai inteligenta, viziune si coerenta nu inspira. Domage.
Quote
Adica in loc sa votati una din cele doua curve siliconate, ati fi putut  sa votati cu tipa aia tocilara, stirba, ochelarista, buburoasa,  dar inteligenta, harnica si suficient de capabila sa produca o schimbare, inca din primul tur.

Pai si s-o cred pe cuvant, cand tot ce am vazut de la ea si de la familia ei in ultimii ani este ca stiu sa dea din gura si sa calce destul de bine in strachini, si cam atat? Neah.
 

Offline joobsekker

Iohannis vs Dancila
« Reply #23 on: 17 December 2019, 02:52 »
Erai mai desteot daca si votai.

Cu ce ai fi  mai destept ca ai vota intre o analfabeta si un mut?
Destept e  romanu'  care  a stat acasa sau si-a anulat votul in turul 2. Inseamna ca are respect fata de sine si s-a saturat sa mai aleaga intre doua rele. Rau mic sau mare e tot un rau. 
Asa ca las-o balta cu brobaganda. 
 
Pana una alta, destept e cine acorda mai multa importanta alegerilor locale si celor parlamentare in 2020 si se duce sa voteze la alegerile respective.  Fiindca Romania nu e o republica prezidentiala in asa fel incat rolul presedintelui sa conteze.
Prezidentialele sunt un moft costisitor si cred ca ne-am putea descurca foarte bine ca tara si fara functia de presedinte.
Uite ca in secolul 21 consider ca eu ca cetatean nu mai vreau sa am un conducator de stat, ma consider mult prea educat si inteligent ca sa mai vreau ca tara sa fie condus de un sef. 
Epoca sefilor statului, a regilor, presedintilor si dictatorilor a apus.

Ca democratie ar trebui mai degraba sa mizam pe o conducere colectiva.
As prefera de exemplu un consiliu cu patru-cinci comisari tehnocrati (cetateni inteligenti si specializati  care sa nu fie nici votati, nici numiti, ci angajati prin concursuri) , sau fiecare sa provina de la cate un partid parlamentar care sa dezbata legile inainte sa le promulge, sa discute intre ei inainte de a initia ceva sau media. Asa functioneaza democratia, chit ca genul de conducere colectiva duce la haos , instabilitate si anarhie, dar pana la urma asta e democratia.
Conducerea unuia singur si politica comuna nu duce decat la dictatura.


Naiba, ati vazut si in  filmele SF- intr-o societate futurista avansata tehnologic, deciziile le ia un consiliu sau un senat, deci nu exista un singur om care sa detina toata puterea. Ori conduc robotii cu inteligenta artificiala. 
Cert e ca mi se pare daunator ca in ziua de azi sa mai acordam putere si atributii de conducere  unui singur om, chiar si temporar.
Uitati-va de exemplu la  presedinti ca Trump ce tampenii pot  face intr-un mandat cu ceva putere executiva.  Sau poate ajunge imbatat de putere si nu mai pleaca de acolo decat mort,ori sta acolo 10-20 ani ,  precum Putin, Merkel, Erdogan sau Orban.
Si Hitler a fost pana la urma votat de mase in mod democratic si a ajuns sa acapareze control, imbatat de putere fiind. 

Presedintia, la fel ca si monarhia, trebuie sa dispara!