Author Topic: Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD  (Read 18444 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« on: 05 December 2018, 14:03 »
Si se pare ca Liviu Dragnea nu mai este seful camerei deputatilor pentru ca a pierdut majoritatea dupa ce cativa deputati PSD s-au mutat la miscarea lui Ponta. A incercat Iordache sa mai scuture ceva, dar degeaba.  Fara functie, Dragnea si-a pierdut imunitatea si ar putea fi arestat fiind condamnat cu executare. https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/politica/parlamentarii-psd-convocati-de-urgenta-opozitia-pregateste-ofesniva-la-liviu-dragnea-1043223

Saptamana viitoare guvernul Dancila va fi demis prin motiune de cenzura  , Firea va fi si ea demisa de consilierii USR-PNL.
https://evz.ro/pnl-pregateste-motiunea-de-cenzura-aceasta-ar-putea-fi-depusa-ca.html
https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22829157-usr-cere-demisia-primarului-gabriela-firea.htm

Ar trebui sa ne bucuram ca in sfarsit am scapat de PSD ?

Nu chiar.

In primul rand, faptul ca Dragnea este dat jos din cauza unor conflicte intre clanuri care se bat pentru ciolan si nu pe care democratica sau juridica demonstreaza cat de nedezvoltat suntem ca stat dupa normele europene.  Nici justitia si nici protestatarii nu l-au invins pe Dragnea. Dragnea a fost invinsi de ai lui.    Inca suntem un stat barbar si cleptocratic   in care niste infractori sunt batuti de alti infractori mai tari. Iar grupurile de interese din fosta Securitate, mafie  si  lumea interlopa    raman in continuare la conducerea tari, deci nu se schimba nimic.
Apoi, degeaba scapam de PSD daca in 2020 vor castiga triumfator alegerile si vor reveni la guvernare cu un alt lider si PSD chiar nu duce lipsa de personalitati.
Probabil se va forma un nou guvern tehnocrat sau un guvern de coalitie USR-PNL-PSD, mingea e la Iohannis oricum si se pare ca nu prea ar mai fi dispus sa numeasca un alt premier PSD...sau poate ca da, dar de data asta unul care sa nu mai fie supus clanului teleormanez, cine stie. Oricum reputatia lui e cam sterpelita fiindca s-a dovedit un presedinte foarte slab si sansele sa fie reales sunt mici daca PSD-ALDE  sau alt partid  aduc   candidati potenti si carismatici.  Iar daca e sa fie reales, nu mai are vreo relevanta.
Dar daca numeste un alt guvern tehnocrat sau PNL-USR, acestia vor trebui sa dea piept cu greaua mostenire, cu problemele economice lasate in urma de PSD, vor trebui sa repare toate stricaciunile din justitie,   apoi ca se anunta izbucnirea unei crize in primul trimestru al anului viitor.  Sobolanii din PSD profita de ocazia asta ca sa se retraga fix la momentul ideal inainte sa explodeze mamaliga. Asa au facut si in 1996 inainte de criza economica de l-au lasat pe Constantinescu sa fie compromis, asa au facut si cu Basescu cand l-au lasat sa castige alegerile (va dati seama, l-au scos la inaintare pe Prostanacu' lasandu-l sa-si ia bataie) ca el sa scada salariile.  Strategic s-au retras de la guvernare in 2015 dupa Colectiv sa-i lase pe PNL-isti sa se compromita si sa fie incapabili sa castige alegerile, iar tehnocratii sa nu scoata rezultatele dorite pentru ca romanii sa doreasca continuarea guvernarii Ciolos. 
Rezultatul:
PNT si PDL si PNL au ajuns istorie.
Nu m-ar mira ca si compromiterea partidului  USR   sa faca parte din planul malefic al PSD-ului daca acesta va obtine conducerea primariei capitalei si guvernarea. 
 
2019-2020  se anunta niste ani foarte dificili pentru Romania,   deci vai de cel care va fi la guvernare atunci fiindca protestele pe teme economice sunt mult mai violente decat cele pe teme juridice.  O spun multi analisti economici,  romanii vor fi in urmatorii doi ani mai saraci decat au fost in anii 2010-2012.
Sunt semne ca piata imobiliara  se va destabiliza, preturile la produse au crescut enorm chiar daca am scapat de cateva taxe si au crescut salariile,  au crescut accizele si facturile la utilitati,  rata emigrarii  a crescut, 500 000 de romani emigrand in ultimii 6 ani de guvernare PSD ceea ce a dus la o criza a fortei de munca, sunt zvonuri ca nu mai sunt bani pentru plata pensiilor si salariilor bugetare si ca se anunta inghetarea posturilor cat si disponibilizari masive, plus ca sunt semne de la inceputul acestui an ca va izbucni un nou crah bursier peste ocean.

https://www.digi24.ro/stiri/economie/consumatori/minicriza-imobiliara-confirmata-tranzactiile-in-scadere-cu-aproape-un-sfert-1043492

Pana la urma, ne-am facut-o cu mana noastra. 
Am avut o sansa ca popor sa schimbam ceva in 2012 si in  2016, n-am vrut, am stat acasa sau am petrecut  si ne-am distrat  in loc sa votam,   si uite de asta  ne-am indreptat vertiginos spre colaps.
Efectele stricaciunilor PSD-ului pe termen lung , dar si al indolentei noastre o sa ne doara mai mult decat ne-au durut stricaciunile PSD-ului in acesti doi ani.
 





Si cand  va spunea AxA ca o sa regretati vremurile cand il injurati pe Basescu  la birou in fata calculatorului cu cafeluta langa voi nu l-ati crezut. 
O sa regretati si austeritatea impusa de Basescu pentru ca ce va urma va fi mai nasol.
« Last Edit: 05 December 2018, 14:16 by skyfallout »
 

Offline oldshooterman

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #1 on: 05 December 2018, 21:07 »
Liviu Dragnea e in continuare seful camerei deputatilor, restul sunt povesti. Deocamdata.
 

Offline Ciocanul

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #2 on: 06 December 2018, 14:38 »
E aceeasi masa amorfa ce PSD, PNL, ALDE, partidul lui Ponta, PMP si ce o mai fi. Oameni de nimic. Aceleasi fete le cam vezi de zece ani si nu ai cum sa scapi de ei ca acum altii nu ai. Tot ce trebuie e control dur si legi dure, pur si simplu sa-i ingradesti in a mai fura. Toate achizitiile publice, toate contractele, DNA la fundul lor si atunci se mai linistesc.
 

Offline taribo

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #3 on: 06 December 2018, 16:00 »
Eu nu inteleg de ce trebuie alt topic separat pentru PSD ? si nu inteleg de ce se tolereaza dezinformarea asta barbara ? topic`ul cu iohannis a fost inchis instant iar mizeriile astea sunt tolerate desi aceeasi informatie putea fi pusa lejer pe topicul vechi.
« Last Edit: 06 December 2018, 16:03 by taribo »
 

Offline astateofmind

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #4 on: 06 December 2018, 18:32 »
Pt ca pesede-uk e de kko. Ca sissustinatorii lui ;)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Rover

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #5 on: 08 December 2018, 08:43 »
Lasă-ne, mă, cu poporul!
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #6 on: 08 December 2018, 09:00 »
Hey rover, am vorbit deja in locul nou?? anyway, ma bucur sa iti vad nickname-ul..
..unde-i Ran, doppelganger.. thor something... fratilor, veniti! acu e timpul, cu plugusorul alealea :)

si eu propun merge topics. sa tinem cateva threaduri active asa cum era odata. sa nu imprastiem discutiile pentru ca se dizolva treaba..
 

Offline oldshooterman

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #7 on: 10 December 2018, 20:28 »
E aceeasi masa amorfa ce PSD, PNL, ALDE, partidul lui Ponta, PMP si ce o mai fi. Oameni de nimic. Aceleasi fete le cam vezi de zece ani si nu ai cum sa scapi de ei ca acum altii nu ai.
Corect. In plus "altii" care ar putea sa faca ceva pozitiv nu au nici o sansa sa intre printre ei si sa faca o majoritate, pentru ca masurile care ar trebui luate nu convin nimanui. Astia au facut deja praf si viitorul previzibil.
 

nimicinfinit

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #8 on: 11 December 2018, 20:59 »
Am avut o sansa ca popor sa schimbam ceva in 2012 si in  2016, n-am vrut, am stat acasa sau am petrecut  si ne-am distrat  in loc sa votam,   si uite de asta  ne-am indreptat vertiginos spre colaps.

Iar daca ne indreptam spre vot, in loc sa ne distram care era invarteala?
Hm? Care?

In Camera de Razboi situatia arata ingrozitor: Romania pierde masiv populatie mergand saltaret spre punctul fara intoarcere.
Da, salarizarea este vinovata.

Acum fa un efort sa intelegi ca ajofm-urile sunt disperate sa gaseasca gulere albastre, ca la albe are 50 pe un loc...adica cauta manipulanti, femei de servici, etc, ca astia lipsesc tot mai acut. Pentru birouri e plin de doritori.

Mergeam la vot si veneau la conducere super desteptii si inteleptii universului (nu-i asa?)
Ok.
Astia analizau si disecau, se miorlaiau si decretau ca tara nu suporta minim mai mare de x lei...bla, bla, bla.
Sigur. Intelepte vorbe cat timp nu eu sunt pe minim, nu asa?
Sa stranga amaratii cureaua, sa fie inca y generatii de sacrificiu ca si asa nu au pus burta pe carte ca mine si oricum eu merit ca eu muncesc...bla, bla, bla.
Iar dupa bla si inca un bla trebuia sa iti maturi biroul sau sa cobori in curte sa descarci camionul ca deh, minimalul aduca gunoi in Londra pe dublul sefului tau.

Dar uite ca e dragnea staroste. Urat, nu-i asa?
De frica, de calcul sau din toate motivele lasa un minim gonfrat cat a putut el iar dincolo de el a saltat la bugetari si la pensionari in asa fel incat sa fie presiune cat mai mare.
Brovos. Nu a miorlait ca sacrificiu, ca nu permite economia, ca stelele nu sunt propice.

Ba chiar e foarte destept: a ridicat stacheta la importul de forta de munca (din putinele tari care stau mai rau ca noi). Acum pot sa fie platiti si cu minimul romanesc ba chiar si cota este marita.
La asistati a conditionat nimicul ala de 120lei/luna cu nerefuzul unui loc de munca...ca prea crapa fierea in cativa epileptici.

Etc ca este inca mult de spus insa concluzia e tot aia: traim in cea mai buna lume posibila, inclusiv lumea politica romaneasca.
E ok.
 

Offline Rover

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #9 on: 13 December 2018, 01:12 »
Hey rover, am vorbit deja in locul nou?? anyway, ma bucur sa iti vad nickname-ul..
..unde-i Ran, doppelganger.. thor something... fratilor, veniti! acu e timpul, cu plugusorul alealea :)
si eu propun merge topics. sa tinem cateva threaduri active asa cum era odata. sa nu imprastiem discutiile pentru ca se dizolva treaba..

Probabil nu se mai complica sa discute. Ce sa mai discuti cand totul merge atat de bine?
 

TrevorArthur

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #10 on: 13 January 2019, 23:06 »
La cate porcarii mi s-au intamplat in ultimii patru ani, am ajuns la concluzia ca romanii (majoritatea) chiar ii merita pe PSD-isti la guvernare. La modul serios vorbesc.
Sunt asa de nervos incat ca la alegeri o sa stampilez pe candidatul PSD (Dragnea, Tariceanu,  Firea, Valcov, Dancila, Ponta...whatever) numai asa din ura pe care o am fata de multi melteni  cu care am avut neplacerea sa interactionez in viata reala oriunde. Sau  imi anulez votul si n-am sa absentez doar  din respect pentru revolutionarii care au murit in 1989 ca eu sa am drept de vot!  Poate pana la urma Dragnea presedinte  si Dancila premier vreo 10 ani ar fi tocmai dusul rece necesar pentru ca poporul asta sa progreseze si sa se trezeasca din prostie. In caz contrar, ultimul cui.Dar tara asta, majoritatea populatiei, inclusiv internetul "romanesc" m-a sictirisit in asa hal incat ca pana la urma tarii asteia ii convine calea dezastruoasa spre care se indreapta. 30 de ani au trecut si tot acolo jos suntem pe cand alte tari ca Albania, Serbia,  Bulgaria ne depasesc la infrastructura, invatamant, locuri de munca, justitie  si sistem medical.  Am ajuns ULTIMII din Europa!  Si ne complacem in mizeria asta. 
« Last Edit: 13 January 2019, 23:19 by TrevorArthur »
 

Offline RaijinRoh

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #11 on: 27 January 2019, 19:19 »
La cate porcarii mi s-au intamplat in ultimii patru ani, am ajuns la concluzia ca romanii (majoritatea) chiar ii merita pe PSD-isti la guvernare. La modul serios vorbesc.

Multumesc, si eu simt la fel, bine ca au venit PSD-istii la putere sa imi mareasca si mie salariul ca sa nu mai rada elevii de mine ca ma intorceam la tabla cu pantalonii rupti in cur.
 

Offline oldshooterman

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #12 on: 27 January 2019, 22:06 »
Poate pana la urma Dragnea presedinte  si Dancila premier vreo 10 ani ar fi tocmai dusul rece necesar pentru ca poporul asta sa progreseze si sa se trezeasca din prostie.

2020 is a hard deadline. There’s no turning back if we don’t bend the emissions curve within three years.”
“There are no jobs on a dead planet.” - Popular Science/2017

2020 inseamna peste doar un an. Dragnea si Dancila sunt cea mai mica problema tinand cont de ceea ce urmeaza foarte curand, nu peste 10 ani, si nu doar in RO. ;D ;D ;D

Taierile din veniturile bugetarilor facute de Boc la vremea lui sunt doar o gluma fata de ceea ce se va cere a fi facut "cand ajunge cutitul la os" la nivel global. ;D
 

Offline Ciocanul

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #13 on: 27 January 2019, 23:22 »
In 2000 trebuia sa vina sf lumii pt ca iesea satana sa ne termine, era si an rotund, calculatoarele cu .00 dadeau eroare si rachetele trebuiau sa declanseze din eroare razboiul mondial. Prin 2004 trebuia sa se termine petrolul in cativa ani. Va mai amintiti isteria ca se termina petrolul si belim belingherul ? Uite ca e plin de petrol. Apoi in 2008 criza frate, se prabuseste banca: luati aur, pusti, conserve, fugiti in munti. Intre timp trebuia sa ne vine si ceva asteroizi, ne-au ratat. Acum au disparut albinele si insectele. Ce mai urmeaza ? Apocalipsa asta se vinde bine. :D
 

Offline oldshooterman

Liviu Dragnea si urmarile guvernarii PSD
« Reply #14 on: 28 January 2019, 00:04 »
Ce mai urmeaza ?
Urmeaza continuarea devalorizarii monedei nationale, niste mariri de preturi pe toata linia si o noua majorare a veniturilor bugetarilor din pixul lui Dragnea... Adica "o țâră" din bunastarea la care multi viseaza. ;D

In 2018: "Earth Overshoot Day— the point in a year at which our demand for natural resources exceeds what the planet can renew — occurred on August 1."(HSBC)