Author Topic: Noi Aliante?  (Read 688 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ggtop

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noi Aliante?
« on: 21 August 2019, 01:08 »
Nu stiu ce naiba le-au apucat pe Franta si Germania care se autodeclara state progresiste, dar s-au aliat cu tari totalitare ca  Rusia, Turcia  si cu China, cei mai mari inamici ai Americii.
Cu Rusia pentru ca vor gaz importat de la ei si cu China pentru ca vor forta de munca ieftina si produse ieftine.
Tototdata, Franta si Germania vor sa intareasca relatiile cu Iranul fiindca au afaceri petroliere cu ei si vor sa inceapa relatii stranse si cu Mexicul. 
Si ceva imi spune ca si daca vor castiga nationalistii anti-imigrationisti de extrema dreapta ca Le Pen si cei de la AfD in Franta si Germania, tot vor ramane prietene cu Rusia.

Contrar a ce se credea in ce priveste Russiangate, care a fost doar un show-off,  relatiile dintre America trumpista si Rusia Putinista nu s-au imbunatit deloc.
In schimb, SUA incearca sa-si  mentina  relatiile stranse cu  Marea Britanie condusa acum de Boris Johnson (un fel de Trump englezesc) ,  Israel (Bibi Netanyahu care e cel mai puternic aliat al Americii), Japonia,  Arabia Saudita care sunt parteneri de afaceri,       dar si cu tari profund nationaliste si crestin-conservatoare  precum Italia condusa acum de  euroscepticul Salvini , Polonia care e condusa de eurosceptici de la PIS , Ungaria lui Orban si  Romania  lui Iohannis si Dancila care ambii sunt lideri conservatori.  Si simultan,a facut pace si cu Coreea de Nord si mentine parteneriatul strategic cu Coreea de Sud impotriva Chinei.
De ce?
Pentru ca Trump e conservator si nationalist crestin   convins,  e anti-progresism, e anti-imigratie, iar tarile ca Romania, Italia,  Polonia, Ungaria si Marea Britanie sunt tari perfect aliniate convingerilor sale conservatoare si anti-imigrationiste. 
Si e dispus sa se alieze cu oricine care e anti-China.


Recent, Trump s-a intalnit cu Iohannis si pe langa faptul ca au discutat despre vize , parteneriat strategic si economic, au discutat si despre monopul chinez, si despre cum germanii cumpara gaz de la rusi.


Zilele astea au fost de o frecareala totala incat ca nu-mi dau seama daca NATO si UE asa cum le stim mai exista.
Se prefigureaza o noua ordine mondiala si noi aliante internationale:


Fara sa ne dam seama, franco-germanii, rusii, chinezii si turcii vor sa puna de o alianta euroasiatica care sa combata hegemonia americana, o alianta economica  ceva mai mare si mai semnificativ ca BRICS.



« Last Edit: 21 August 2019, 01:11 by ggtop »
 

Offline johnycash

Noi Aliante?
« Reply #1 on: 07 September 2019, 12:37 »
Germania si Franta au inteles ca au avantaje de pe urma unei relatii bune cu tarile sus mentionate. Numai Romania ii injura si asta nu ar fi o problema daca nu ar fi pe bani. O sa ne-o traga Rusia la capatana de fiecare data cu pretul la gaze ...
Dar noi suntem mai smecheri ca stim sa injuram. Nu mai conteaza ca ne lasa aia sportivi.
 

ggtop

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noi Aliante?
« Reply #2 on: 07 September 2019, 12:54 »
Prietenia cu Rusia ne-a fost mereu fatidica daca citesti istoria.

 

Offline johnycash

Noi Aliante?
« Reply #3 on: 07 September 2019, 17:40 »
Capra romaneasca dupa ce e plina de raie mai sta si cu coada sus. Ar trebui sa iti dea de gandit politica franco-germana. Aia vad niste oportunitati. Noi nu vedem nimic sau daca vedem vreo oportunitate suntem acuzati de comunism. E relativa si chestia cu istoria se repeta.
Problema este ca Romania in loc sa isi vada de treaba ei ii mai si racaie pe rusi. Sa vedem ce se va intampla cand li se va termina rabdarea.
 

ggtop

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Noi Aliante?
« Reply #4 on: 08 September 2019, 01:27 »
Capra romaneasca dupa ce e plina de raie mai sta si cu coada sus. Ar trebui sa iti dea de gandit politica franco-germana. Aia vad niste oportunitati. Noi nu vedem nimic sau daca vedem vreo oportunitate suntem acuzati de comunism. E relativa si chestia cu istoria se repeta.
Problema este ca Romania in loc sa isi vada de treaba ei ii mai si racaie pe rusi. Sa vedem ce se va intampla cand li se va termina rabdarea.

Si daca noi romanii nu i-am racai pe rusi, tot n-ar fi o diferenta mare.
Rusia are un istoric indelungat in a cotropi si  jefui tari care nu i-au facut nimic.

In 1877  romanii au luptat pe post de carne de tun in razboiul lor impotriva otomanilor . Iar ai dracu rusi tot nu voiau sa  recunoasca independenta Romaniei  in 1878 in a respecta conventia semnata pe 4 aprilie 1877 .
Ba chiar au luat trei judete din sudul Basarabiei.

Cine a recunoscut independenta Romaniuei? Chiar francezii care s-au implicat in efectuatea unirii din 1859  si germanii care ne-au industrializat si ne-au adus o familie regala.
E adevarat ca tot din oportunitati pentru a face profit mai usor, dar macar am avut o relatie mai buna cu ei decat am avut cu rusii.
 

Nu cred ca mai are rost sa vorbim si de tezaur, si de ocuparea Basarabiei, si de jaful si epurarile comise in perioada ocupatiei sovietice.