Author Topic: Politica si alegerile din SUA  (Read 228 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Politica si alegerile din SUA
« on: 09 November 2022, 12:31 »
Republicanii par sa obtina majoritate in Camera Reprezentantilor.
Ar fi insa hilar  ca democratii sa ia majoritatea in SENAT!  Anterior, fiind 50 la 50, acun s-ar putea ca republicanii sa piarda mandate.

Asta ar insemna si pentru democratii  din America si pentru liberalii, social-democratii si ecologistii din Europa un castig urias. 
Legile absurde propuse de republicani precum eliminarea dreptului la avort nu vor mai putea trece. 
Ucraina va primi arme in continuare.
Nu se va mai putea opune nimeni legilor privind combaterea schimbarilor climatice si planului lui Biden pentru modernizarea infrastructurii ca sa fie mai sustenabila.
Globalizarea va continua.


Dar ar mai fi o problema: Joe Biden ar trebui sa fie urgent pensionat. Omu face in cateva saptamani 80 ani si numai perle scoate. Oarecum, prestatia lui ca presedinte pe politica interna in ce priveste securitatea, refacerea economica si combaterea inflatiei (desi mai degraba, el a provocat-o) a fost catastrofala.   America are nevoie acum de un presedinte serios ca Anthony Blinken care sa puna la punct Rusia, China si Iranul.  Dar urmatoarea la succesiune e Kamala care e cam cringe si  tot ar fi mai ideala decat Joe Biden. 
Stiu ca America nu e condusa de facto de presedinte, dar e vorba de imagine si de prestanta, mai ales intr-o noua epoca a cursei inarmarii.


In ce priveste tabara republicana, Ron DeSantis a scos un scor mare aseara in Florida. Este veteran de razboi, ultraconservator (anti-avort, anti-LGBT, anti-vaccin,  anti-controlul armelor, anti-monopol,, anti-woke, capitalist feroce),   dar si mai tanar (dupa atatia saptegenari care conduc lumea, nu-mi vine sa cred ca-i zic unuia de 44 ani ca-i tanar).
Cred ca il vad candidat GOP la alegerile din 2024 si s-ar putea sa le castige.  Se pretinde a fi un fan invocat al lui Ronald Reagan si Theodore Roosevelt, dar il detesta pe Trump, ceea ce-i bine.

Daca o sa fie el presedinte si Congresul full-democrat, ar fi ideal. Pana la urma, si Reagan a daramat URSS cu un congres ostil.


Trump nu mai este nimic altceva decat o portavoce. Nu va mai reveni niciodata la Casa Alba. Matematic vorbind, e imposibil. Dintre toti alegatorii Floridei care au raspuns la sondaje, 33% il vor pe Trump presedinte, dar 45% il vor pe Ron DeSantis.
« Last Edit: 09 November 2022, 12:41 by bombardieru »