Author Topic: Europa rationalizeaza apa, energia si gazul  (Read 4068 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mike

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #60 on: 09 November 2022, 01:30 »
Legislatia introdusa recent in domeniul energiei este de foarte slaba calitate, are foarte multe probleme. Practic ANRE au distrus piata pe termen lung, de asta se vinde doar pe PZU.

Germania are curent electric la jumatate fata de Romania. Schema actuala de compensare este un dezastru.

Bineinteles, in spatiul public se se comunica pe punctaje de sorginte comunista: traderii, speculantii, ei sunt de vina.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #61 on: 09 November 2022, 12:33 »
CDU a crescut mult in sondajele din Germania, ca idee.  AfD, care e un partid de extrema dreapta, e pe locul 4 in preferintele alegatorilor si e in crestere, ceea ce-i groaznic.

Coalitia Semaforului a lui Olaf Scholz pare sa fie fragila. Daca ecologistii se supara si pleaca, coalitia cade si Scholz pierde functia de cancelar.  Si cred ca vor pleca pentru ca abia dupa ce s-au inteles sa tina trei reactoare nucleare in functiune pana in aprilie, reactoare ce trebuiau demolate, dar fara ele, Germania ajunge ca Libanul cu pene de curent la scara nationala. La primavara sunt sanse mari ca Scholz sa vrea prelungirea functionarii reactoarelor fiindca are de ales intre asta si sa se trezeasca cu proteste masive. Cand o sa ceara redeschiderea minelor de carbune, atunci verzii chiar vor pleca. 

Nu cred ca germanii vor rezista doi ani sa rationalizeze energia electrica, caldura si apa si vor pune piciorul in prag.

Germanii care au votat cu SPD, satui de conservatori dupa 15 ani de Merkel, isi plang acum in pumni si ii vor vota CDU cu ambele maini. Friedrich Merz o sa fie noul cancelar.

Ce se va intampla apoi?
Germanii o sa se prefaca ca n-au fost ecologisti niciodata.
« Last Edit: 09 November 2022, 12:40 by bombardieru »
 

Offline slicker

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #62 on: 09 November 2022, 13:26 »
Fuck that, te fraci frate cu dracu' sa treci puntea. Cretinul de Putin trebuie oprit cu orice pret, chiar daca asta inseamna inca 10 ani de ars carbuni. Alternativa e sa cedam santajului si sa ne intoarcem de unde am plecat.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #63 on: 09 November 2022, 13:55 »
Situatia n-are nici o treaba cu Putin, Rusia si razboiul. Astea sunt doar un paravan (unul ceva mai eficient decat cel cu pandemia) pentru a impune reducerea consumului si a nivelului de trai, treaba care se vrea la nivel mondial, nu doar limitata alianta vestica.
Pentru sustinerea proiectului vor trebui sa provoace si China, sa o bage cica sub "sanctiuni" si doar atunci se va putea reduce mai serios nivelul de trai. Dar tot nu va fi destul. ;D

Semnele sunt peste tot. Secretarul General al ONU tocmai a afirmat ca s-a trecut deja pragul spre "infern" si ca urmeaza parjolul.  ;D
 

Offline taxon

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #64 on: 09 November 2022, 15:09 »
Mda, cica prea ne-o luaseram in cap, concedii departe de casa, city-break-uri peste city-break-uri, weekend-uri la malul marii cu paharelul in fata, ambuteiaje auto peste tot ... pai, se poate asa ceva? Cum sa se poata?
Ia, mai legati de glie, ia, mai cu grija zilei de miine. Si cu niscai tablouri inspaimintatoare in fata, "vine bau-bau!", "vine apocalipsa!" - care sa suprime alte idei.
... ca asa, liberi, daca ne punea dracu sa gindim si (poate) sa pricepem?
erasing darkzone
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline oldshooterman

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #65 on: 09 November 2022, 20:35 »
Lacomoii inca cred ca situatia e "trecatoare", situatia biosferei se deterioreaza cu o viteza alarmanta, consumul e excesiv vs volumul de resurse, poluarea la nivel mondial face ravagii, etc..., istoria a documentat mai multe situatii in care civilizatii umane locale au consumat totul pana la extinctie, oamenii sunt aceiasi (lacomoi, egoisti, invidiosi, iresponsabili, etc...), adica nu e de asteptat nimic pozitiv.  ;D
 

Offline mike

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #66 on: 10 November 2022, 21:37 »
eu cred ca situatia e trecatoare, mai ales in acest domeniu.

dupa fiecare perioada de lipsa, va urma o perioada de surplus.  Toate aceste commodities au cicluri de pret iar cresterea dobanzilor se simti crunt.
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #67 on: 11 November 2022, 12:46 »
Fuck that, te fraci frate cu dracu' sa treci puntea. Cretinul de Putin trebuie oprit cu orice pret, chiar daca asta inseamna inca 10 ani de ars carbuni. Alternativa e sa cedam santajului si sa ne intoarcem de unde am plecat.


Bine ar fi sa arda carbuni 10 ani......problema e ca germanii nici aia nu vor.

Guvernantii social-eco-liberali nici nu vor reactoare nucleare, nici sa redeschida minele de carbuni, nici sa importe petrol din cauza jegurilor ecologiste care mentin coalitia semafor in viata. Olaf ala e efectiv o zdreanta de cancelar la cheremul Ursulei, ce a avut-o ca mentora pe Merkel care se pupa cu Putin.

Populatia germana e spalata pe creier cu panouri solare, masini electrice cu baterie si turbine eoliene (fix alea care polueaza cel mai mult si nici n-au randament), deci pentru ei vine ori evul mediu, ori o perioada de anarhie si posibil dictatura fascista cum nu s-a mai vazut de la Hitler incoace,  pentru ca e patura nationalista si conservatoare a Germaniei care nu va suporta rationalizarea.

Ma gandesc daca nu cumva o Germanie fascista (dar la modul moderat, fara antisemitism si rasism, doar sa fie rusofoba) ar fi singura solutie pentru a mobiliza intreg continentul european impotriva lui Putin si sa colonizam Rusia pentru a-i extrage gazele cat sa ne ajunga secole. Cand ii vezi pe nemernicii de rusi ce fac, parca regreti ca Operatiunea Barbarossa nu a avut succes.
Ca sa bati un Putin iti trebuie unul mai rau ca el, un al patrulea reich temporar....dar nu un Hitler, ca ala a fost un psihopat loser, ci un cancelar ca OTTO VON BISMARK care sa organizeze o armata europeana si sa refaca industria energetica europeana.
« Last Edit: 11 November 2022, 12:53 by bombardieru »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline mike

Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #68 on: 12 November 2022, 23:00 »
nu doar guvernantii germani sunt spalati pe creier cu energia nucleara ci mai toti nemtii. Este o chestie culturala, nu stiu de unde vine!!!
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Europa rationalizeaza apa, energia si gazul
« Reply #69 on: 13 November 2022, 07:15 »
nu doar guvernantii germani sunt spalati pe creier cu energia nucleara ci mai toti nemtii. Este o chestie culturala, nu stiu de unde vine!!!

Merkel demola reactoare dand exemplu dezastrului de la Fukushima, iar Schroder ca a avut nu stiu ce conflict cu ecologistii radicali pe tema deseurilor nucleare si el a inceput sa demoleze reactoarele treptat, apoi sa cumpere gaz de la rusi si sa finanteze energiile regenerabile.