Author Topic: Război România - Rusia?  (Read 7940 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #90 on: 19 January 2024, 01:11 »
In cazul unui razboi conventional intre Rusia si NATO ... Rusia n-are nicio sansa. O sa dureze dar economic vorbind, ii ingroapa SUA de n-au aer, daca SUA isi pune economia pe picior de razboi.

Convențional.
Dar asimetric și la distanță, Rusia o să provoace multe distrugeri pentru a ne costa cât mai mult reparațiile.
Nu știu dacă scutul antirachetă și rachetele Patriot pot intercepta toate rachetele rusești. Ucrainenii, cu ce au, pot să doboare jumătate.

Problema e că rușii au destul cât să producă 2 milioane de obuze, rachete, drone  și alte proiectile pe an. 

Convențional, trupele NATO, în număr de 300.000,  sunt suficiente doar pentru a elibera întreaga Ucraina de sub ocupația rusă, inclusiv Crimeea.
Dar nu suficient pentru a răsturna regimul de la Moscova.
Pe lângă faptul că dacă pășește un soldat NATO pe teritoriul Rusiei sau zboară  un avion NATO în spațiul aerian al Rusiei, în secunda doi, Putin aplică doctrina nucleară.

Nu cred că America și NATO au cojones să atace teritoriul Rusiei.
Va fi cum spui tu, un război asimetric îndelungat, probabil  de 10 ani cu bombardamente rusești ocazionale care în mare vor fi interceptate.

O să ne coste enorm rachetele Patriot și tot sistemul defensiv până inventează americanii un sistem de apărare pe bază de laser, care să fie mai eficient, mai rapid și fără muniție costisitoare.
« Last Edit: 19 January 2024, 01:13 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #91 on: 19 January 2024, 01:30 »
Tu nu știi și nu crezi, ok.
Oare scutul rusesc antirachetă poate oprii toate rachetele NATO trimise spre rusia?
Ce crezi în cazul ăstă?

Sau crezi că amenințarea poate veni doar dintr-o parte, a rusiei?

Nu mai insista cu placa asta expirată cum că rusia ar fi un rahat împletit.
Nu e.
rusia își permite extravaganțe de genul ăsta doar cu state non-NATO.
Și de aici se poate vedea slăbiciunea ei, o țară de căcat cu un conducător de căcat.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #92 on: 19 January 2024, 02:10 »
Tu nu știi și nu crezi, ok.
Oare scutul rusesc antirachetă poate oprii toate rachetele NATO trimise spre rusia?
Ce crezi în cazul ăstă?

Sau crezi că amenințarea poate veni doar dintr-o parte, a rusiei?

Nu mai insista cu placa asta expirată cum că rusia ar fi un rahat împletit.
Nu e.
rusia își permite extravaganțe de genul ăsta doar cu state non-NATO.
Și de aici se poate vedea slăbiciunea ei, o țară de căcat cu un conducător de căcat.

Vorbești de parcă România ar fi ceva putere militară mai tare decât Rusia sau ai garanția că vin americanii să lupte în locul tău.
Ghici ce, nu e și nici nu o să se întâmple așa.


Până și Zoso, idolul liberalilor hipsteri și IT-iști, cam știe că e groasă situația dacă încep rușii să ne bombardeze mâine.
https://zoso.ro/ok-angajam-nca-20-000-militari-dar/

Mare parte din rezerviști sunt bătrâni sau reduși mintal din sate sărace care au făcut armata în comunism, gen au curățat cartofi, au făcut 50 de ture sau au lustruit pantofi, iar o parte considerabilă sunt bugetarii esențiali din generația care a mai prins armata.
În rest, tineri care probabil nu erau buni nici măcar la cărat la Mega Image și care acum își dau demisia în masă și emigrează.
NU O SĂ TE APERE NIMENI!
Ori te aperi singur, ori fugi, ori mori. 

Cică România ar avea nevoie de 200.000 de militari perfect pregătiți. 
https://alephnews.ro/guvern/adrian-sarbu-avem-nevoie-de-200-000-de-militari-perfect-pregatiti-si-tehnica-militara-moderna-refacerea-capacitatii-de-aparare-a-romaniei-trebuie-sa-fie-sincrona-cu-o-schimbare-a-constitutiei/

Eu mă îndoiesc că am avea măcar vreo 20.000 din rândul trupelor active la ora actuală.

Rusia are cu siguranță mai mulți militari bine antrenați de vreme ce au putut să ocupe 17% din Ucraina. Și acum sunt și mai bine căliți.
« Last Edit: 19 January 2024, 02:17 by peacemaker »
 

Offline Hideyoshi

Război România - Rusia?
« Reply #93 on: 19 January 2024, 10:30 »
Departe de mine sa subestimez potentialul militar al Rusiei ... care inca exista ... slabit dar exista. Militarii aia rusi bine antrenati care au reusit sa ocupe 17% din Ucraina au murit de mult. Acum antreneaza altii. Ce ma face sa fiu optimism este ca istoria ne arata ca SUA e greu de urnit in caz de razboi global (am zis global ... nu razboaie regionale). Au o inertie specifica unui mare imperiu. DAR ... o data pusi in miscare, nu exista posibilitatea sa-i opresti. Rusia stie asta ... si o sa faca si pe dracu'n patru sa evite. In cazul unui potential atac al Rusiei asupra Romaniei ne asteapta cateva luni grele ... dar, long term, nu-mi fac griji asupra outcome-ului. Si da, armata Romaniei, cu cateva exceptii ... e praf iar despre romanul de rand ma abtin sa comentez . Este sub armatele unor tari mult mai putin devoltate ... nush ... Iordania ... spre exemplu care are, daca memoria nu ma inseala cel putin 60 F-16 si cateva zeci de elicoptere de atac ... si vorbim doar de aviatie.
« Last Edit: 19 January 2024, 10:52 by Hideyoshi »
 

Offline Ciocanul

Război România - Rusia?
« Reply #94 on: 19 January 2024, 10:35 »
Uiti doua lucruri importante.
1) Nu au resurse sa ocupe nici macar Ucraina. Chiar daca orcii au preluat initiativa pe front datorita lipsei de coloana vertebrala a vestului, nu fac progrese. Le-ar trebui alte resurse sa mai deschida un front incoace ca sa ... nimic.
2) Ai baze militare americane pe teritoriul nostru cam cu 5000 de soldati permanenti, rachete, avioane, etc. S-a declansa imediat art 5. In cateva ore din toata Europa s-ar ridica sute de avioane de lupta.
 

Offline axxel4you

Război România - Rusia?
« Reply #95 on: 19 January 2024, 12:55 »
 Nu am inteles cum de au ajuns asa aproape de Kiev si dupa aia s-au retras? poate au ei o tactica de a convinge vestul ca Ucraina e pierduta pentru totdeauna. Acest razboi se poate termina rapid doar daca Ucrainieni au suficiente rachete cu raza lunga ca sa ajunga prin orasele rusilor . Fara escaladarea conflictului nu ai cum sa-l termini rapid.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Ciocanul

Război România - Rusia?
« Reply #96 on: 19 January 2024, 15:12 »
Pai planul nu e sa-i termini rapid. :)
Planul este sa-i degradezi incep si sigur.
Cum faci asta ? Ii tii in razboi si ii faultezi economic pe unde poti.
Le-ai minimizat exporturile. Da, ei exporta mult in India si China dar la pret mai mic, practic iau mai putini bani, mult mai putini.
Multe afaceri cu vestul s-au suspendat, s-au retras firme, s-au blocat conturi, etc.
Razboiul costa si nu putin. Toti soldatii aia de pe front manca, caca, beau si primesc si solda de 2000 de coco ca altfel nu s-ar inrola nici dracu. Cand mor familia primeste iarasi bani. Fabricile de armament lucreaza la foc continuu, si acolo se platesc salarii, ore suplimentare, se consuma.
Iranul si Coreea de Nord le-au dar rachete si drone dar nici alea nu le poti da gratis la nesfarsit.
Rusia nu e sacul fara fund, la un moment dat se termina chestii. Au inceput alimentarile sa fie goale, vedem mai tarziu ce o sa mai fie.
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #97 on: 19 January 2024, 18:25 »

Vorbești de parcă România ar fi ceva putere militară

Nu e România mare putere militară, dar e membră NATO.
Știu că pe unii îi deranjează treaba asta, dar na, asta e.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

Offline axxel4you

Război România - Rusia?
« Reply #98 on: 19 January 2024, 20:22 »
Rusia nu e sacul fara fund, la un moment dat se termina chestii. Au inceput alimentarile sa fie goale, vedem mai tarziu ce o sa mai fie.
    In cat timp estimezi ca rusi vor ramane fara carbuni, petrol si gaze pe care sa le vanda cu preturi mai mici decat costurile de extractie ?
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #99 on: 19 January 2024, 20:56 »
    In cat timp estimezi ca rusi vor ramane fara carbuni, petrol si gaze pe care sa le vanda cu preturi mai mici decat costurile de extractie ?
De rămas fără nu vor rămâne, dar dacă vor continua să vândă pe minus, atunci e clară treaba.
”Vine o zi” - Holograf

Sau crezi că dictatorul rus e hotărât să-și folosească toate resursele pentru ”demilitarizarea și denazificarea” Ucrainei?
« Last Edit: 19 January 2024, 21:00 by ericmario »
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #100 on: 20 January 2024, 00:22 »
Departe de mine sa subestimez potentialul militar al Rusiei ... care inca exista ... slabit dar exista. Militarii aia rusi bine antrenati care au reusit sa ocupe 17% din Ucraina au murit de mult. Acum antreneaza altii. Ce ma face sa fiu optimism este ca istoria ne arata ca SUA e greu de urnit in caz de razboi global (am zis global ... nu razboaie regionale). Au o inertie specifica unui mare imperiu. DAR ... o data pusi in miscare, nu exista posibilitatea sa-i opresti. Rusia stie asta ... si o sa faca si pe dracu'n patru sa evite. In cazul unui potential atac al Rusiei asupra Romaniei ne asteapta cateva luni grele ... dar, long term, nu-mi fac griji asupra outcome-ului. Si da, armata Romaniei, cu cateva exceptii ... e praf iar despre romanul de rand ma abtin sa comentez . Este sub armatele unor tari mult mai putin devoltate ... nush ... Iordania ... spre exemplu care are, daca memoria nu ma inseala cel putin 60 F-16 si cateva zeci de elicoptere de atac ... si vorbim doar de aviatie.

Asta așa e, dar dacă ne uităm la ultimele războaie mondiale, a durat vreo doi-trei ani până să se urnească americanii. Timp în care au murit milioane de europeni. Eu asta tot încerc să zic pe aici, că trebuie să ne așteptăm la multe distrugeri și la mulți morți.  Primii doi-trei ani de război mondial sunt cei mai oribili. Au fost horror 1914-1916 și 1939-1942 pentru că i-au prins pe europeni nepregătiți.

În cazul unui WW3 mai mic, bănuiesc că limitat la frontiera NATO-Ucraina-Rusia, de-a lungul flancului estic NATO,  o să dureze câteva săptămâni sau câteva luni până se urnește americanul. Est-europenii o s-o încaseze cel mai mult și o să fie HORROR dacă nu ai plecat din regiunea asta la timp.   Bănuiesc că vom îndura 2-3 luni oribile până se urnesc americanii. 
Asta dacă americanii o vor face.

Când văd că Biden a abandonat Afganistanul, a permis Ucraina și Israelul să fie invadate, ar putea să lase și Taiwanul, mai sunt și conflictele din Niger......mă sperie perspectiva că americanii s-ar putea să abandoneze tot și să treacă iar pe izolaționism. O fi realizat că supremația globală e prea costisitoare și de aia preferă să-l voteze pe Trump  și să înroșească tot Congresul de republicani izolaționiști care nu dau doi cenți pe Europa. Americanii sunt mai interesați de ASIA-PACIFIC decât de Europa!
Dacă Putin amenință nuclear America, cred că nici Biden nu poate risca viețile a milioane de americani.

Și acum, legat de aviație..........nu e așa ușor pentru că....

Uiti doua lucruri importante.
1) Nu au resurse sa ocupe nici macar Ucraina. Chiar daca orcii au preluat initiativa pe front datorita lipsei de coloana vertebrala a vestului, nu fac progrese. Le-ar trebui alte resurse sa mai deschida un front incoace ca sa ... nimic.
2) Ai baze militare americane pe teritoriul nostru cam cu 5000 de soldati permanenti, rachete, avioane, etc. S-a declansa imediat art 5. In cateva ore din toata Europa s-ar ridica sute de avioane de lupta.
În cazul în care dementul ne atacă, până unde o să se ducă trupele NATO cu avioanele, cu 5.000 de soldați în prima fază, plus 90.000 care vor veni în următoarele zile, urmând să crească la 300.000? 
Până la Kiev, să pună de o horă și de un picnic cu ucrainenii?
Până pe malul Nipru unde să marcheze noua CORTINĂ DE FIER A EUROPEI?  Și asta ar fi o mare realizare.   
Eu nu cred că americanii au curaj să atace nici măcar oblasturile  Zaporojie, Donețk și Lugansk aflate sub ocupație rusească de doi ani, dar Crimeea care e de vreo 10 ani, Abhazia și Ossetia care sunt ale Rusiei de 16 ani și Transnistria de vreo 30 ani! Putin le consideră teritorii rusești, chiar dacă nu sunt recunoscute internațional.

La primul picior de soldat NATO pe teritoriul rusesc, dementul declanșează doctrina nucleară și ne bombardează pe toți. Iar scutul antirachetă de la Deveselu nu o să facă față la mii de rachete rusești. 

Dacă un avion american bombardează Moscova, Putin declanșează Apocalipsa nucleară pe jumătate de planetă!  Și jumătatea aia o să cuprindă toată Europa și mari părți din America de Nord!

Am mari rezerve că o să intervină americanii să le elibereze Crimeea ucrainenilor.   

De fapt, e suficient ca rușii să detoneze centrala de la Zaporojie și toată Europa intră în radiation lockdown pentru ......câteva luni, poate și mai mult în funcție de cât de panicată va fi populația sau de condițile meteo.
În Ucraina o să înceteze războiul că nu o să mai poată lupta nimeni decât în costume anti-radiații.
 
« Last Edit: 20 January 2024, 00:43 by peacemaker »
 

Offline ericmario

Război România - Rusia?
« Reply #101 on: 20 January 2024, 08:15 »

Când văd că Biden a abandonat Afganistanul, a permis Ucraina și Israelul să fie invadate, ar putea să lase și Taiwanul, mai sunt și conflictele din Niger...
 
În imaginația ta președintele USA ”a permis” toate astea?
E a doua oară când te întreb asta, prezicatorule.
"When seagulls follow the trawler it is because they think sardines will be thrown into the sea" - Eric Cantona.
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #102 on: 23 January 2024, 20:09 »
 VALENTIN STAN - „Ce am pățit noi în 1940, pățesc ucrainenii acum. Sunt TERMINAȚI, mai ales că SUA nu-i vor mai susține, pentru că nu-și mai permit. Rusia nu a pierdut nimic niciodată!”

„De aia trebuia să mergem cu nemții, că altminteri nu mai existam pe hartă. România avea de ales între a fi sub Germania sau Rusia. Ailor noștri le erau mai frică de ruși”.

„Hitler n-ar fi permis ca în spatele liniilor de comunicatie germane în luptă cu bolșevismul să fie nealterate și lucioase 1 milion de baionete românești. Dacă nu am fi mers cu  Hitler, el ar fi dezarmat armata română. Și armata română ne-a ținut în viață. După ce am întors armele, am devenit a patra putere militară care a luptat împotriva nazismului și așa am reușit să rămânem la conferința de pace ca o națiune liberă și să ne reîntregim cu Ardealul”
« Last Edit: 23 January 2024, 20:31 by peacemaker »
 

peacemaker

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Război România - Rusia?
« Reply #103 on: 24 January 2024, 22:12 »
Avertismentul lui Dan Dungaciu! „Războiul din Ucraina s-ar putea să se termine prost pentru noi!”, susține analistul de politică externă



 

Offline KodiaK

Război România - Rusia?
« Reply #104 on: 25 January 2024, 09:25 »
VALENTIN STAN - „Ce am pățit noi în 1940, pățesc ucrainenii acum. Sunt TERMINAȚI, mai ales că SUA nu-i vor mai susține, pentru că nu-și mai permit. Rusia nu a pierdut nimic niciodată!

Decat juma de tara in '91 :)))
Analistu' lu' peste prajit :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K