Author Topic: Razboiul Ucraina-Rusia  (Read 98959 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #285 on: 09 November 2022, 22:26 »
Food for thought:

Retragerea survine fix a2a zis dupa ce Republicanii au supt-o, mult sub asteptari. Pam-Pam

Also a crapat si guvernatorul Khersonului, ala de canta "Bucuresti tancuri si pamant rusesc". Accident de masina si explicatia "nu avea centura de siguranta" AHAHAHAHAHAHAHA
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline mike

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #286 on: 10 November 2022, 00:35 »
unii ucraineni de pe twitter sunt sceptici ref. retragerea asta, parca se asteapta sa fie o capcana.
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #287 on: 10 November 2022, 10:29 »
Man chestia asta ar insemna ceva, daca nu am avea sateliti. Cred ca ei stiu absolut tot ce misca acolo, nu ai cum sa ascunzi o armata atat de mare care sa tina toata zona si sa nu se vada.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #288 on: 10 November 2022, 19:37 »
"Polish General Benek on the situation in Kherson: Russians are luring Ukrainians into a trap.

Polish General Mieczysław Benek does not believe in the withdrawal of Russian troops from Kherson, he stated this in an interview with Gazeta.pl.

“We are dealing with a simulated retreat,” he said, adding that the whole thing looked very suspicious.

The general believes that a possible scenario is a partial retreat and the abandonment of "traps" - mines and hidden firing positions.

“The question is whether the Ukrainians will fall for this trick,” Benek said."

Dar si voci ucrainece au zis la fel, ca ceva le pute.
Ce rahat sa fi lasat mujicii in Herson?
erasing darkzone
 

Offline mike

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #289 on: 10 November 2022, 21:18 »
Man chestia asta ar insemna ceva, daca nu am avea sateliti. Cred ca ei stiu absolut tot ce misca acolo, nu ai cum sa ascunzi o armata atat de mare care sa tina toata zona si sa nu se vada.

cum zice taxon mai sus - poate rusii au minat totul in urma lor; mai e posibil sa ramana ceva grupuri mici care in oras sunt eficiente sau odata ucrainenii intrati in oras, sa vina nedescriminatoriu artileria.

 Sigur, se poate si ca rusii s-au retras pe bune, dar cine sa mai creada?
 

Offline Cylix

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #290 on: 11 November 2022, 01:06 »
Ultimele zvonuri de pe front si de pe canalele rusești sunt de o panica totala.. Ucranienii ataca non stop puținele poduri ramase peste rău. Rusii de pe partea stanga a râului sunt lasati ca de obicei balta de comandanți. Scapa cine poate 😂😂😂😂.
Dunkirk 2 dar fara vase sa ii salveze

https://twitter.com/RALee85/status/1590823258022350849?t=puUIWPouQewedS8yRdps7g&s=19
« Last Edit: 11 November 2022, 01:14 by Cylix »
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #291 on: 11 November 2022, 09:51 »
Man chestia asta ar insemna ceva, daca nu am avea sateliti. Cred ca ei stiu absolut tot ce misca acolo, nu ai cum sa ascunzi o armata atat de mare care sa tina toata zona si sa nu se vada.

cum zice taxon mai sus - poate rusii au minat totul in urma lor; mai e posibil sa ramana ceva grupuri mici care in oras sunt eficiente sau odata ucrainenii intrati in oras, sa vina nedescriminatoriu artileria.

 Sigur, se poate si ca rusii s-au retras pe bune, dar cine sa mai creada?

Asa au facut si cu retragerea din Kyiv. Nici un faint, nici o capcana, up and left. De minat e clar, boobytraps, militari deghizati in civili, ca apoi sa urle ca Ucraina a atacat civili, etc. Dar asta.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #292 on: 11 November 2022, 12:39 »
Man chestia asta ar insemna ceva, daca nu am avea sateliti. Cred ca ei stiu absolut tot ce misca acolo, nu ai cum sa ascunzi o armata atat de mare care sa tina toata zona si sa nu se vada.
Capcana poate sa insemne si "atac chimic". De aia si ucrainenii sunt cam precauti ca puteau captura Hersonul demult.

Putin nu prea mai are nimic de pierdut si e constient ca in ritmul in care se misca ucrainenii, pana in 2024 pierde Crimeea si posibil si alegerile prezidentiale, asa simulate cum vor fi.
Sa nu dea naibii cu o nucleara tactica, desi stie ca in secunda doi se trezeste cu toate trupele si aviatia NATO pe Rusia.

Asa ca e foarte probabil sa incerce cu un atac chimic.

« Last Edit: 11 November 2022, 12:41 by bombardieru »
 

Offline taxon

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #293 on: 11 November 2022, 12:59 »
Cum citiți poza asta?
« Last Edit: 11 November 2022, 13:02 by taxon »
erasing darkzone
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #294 on: 11 November 2022, 16:04 »
Am tot auzit zvonuri ca Jake Sullivan negociaza un acord secret cu Rusia ca sa de-escaladeze situatia sau ca Biden pune presiune pe Zelenski sa fie deschis la negocieri de pace cu Putin si chiar sa renunte la Donetk, Lugansk, Zaporojie (cu centrala nucleara) si la Crimeea (recuperarea peninsulei de catre ucraineni ar insemna din start WW3 intre NATO si Rusia).  Hersonul si Harkovul raman insa sub control ucrainean. 

Posibil sa fie adevarat sau Fake News.

Eu in locul lui Zelenski as continua sa recuperez macar Lugansk si Donetks,  sa renunt la Zaporojie (ca nah, acolo e cam risc mare, centrala nucleara e o bomba cu ceas din pacate, nu prea mai poti sa faci nimic decat sa se retraga rusii de acolo de bunavoie dupa ce sunt incercuiti vreme de cateva luni).

Dar pentru Crimeea as negocia un statut de  teritoriu neutru sub mandat ONU, eventual sa devina Republica Tatara sau Hanatul Hoardei de Aur. :)
I-as trolla rau de tot pe rusi cu asta.
 
 

Offline astateofmind

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #295 on: 11 November 2022, 20:08 »
Mda, nu mai sunt tatari de mult in Crimea. I-a mutat Stalin (si cei care l-au urmat) prin Siberia si a adus rusnaci in locul lor. Populatia Crimeei este rusa, din pacate.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #296 on: 12 November 2022, 18:33 »
Cand termina baietii cu ce a mai ramas din mareata kakareaza rosie in Sudul si Estul Ucrainei, Crimea se preda singura. Cine sa apere si cu ce, daca mai face o mobilizare nici dracu nu-l mai baga in seama.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #297 on: 12 November 2022, 19:30 »
Mda, nu mai sunt tatari de mult in Crimea. I-a mutat Stalin (si cei care l-au urmat) prin Siberia si a adus rusnaci in locul lor. Populatia Crimeei este rusa, din pacate.
Tatara, rusa, va reveni Ucrainei in vreo 10-20 ani...sau cum zice slicker, pana se preda singura, cand locuitorii rusificati din peninsula se vor holba la cat de bine o duc ucrainenii sub NATO si UE.

Important e ca va reveni, fiind un punct strategic important pentru hegemonia americana. Desi ar fi bine sa se miste repede.


Tare mi-e sa nu faca rusii o manevra jegoasa totusi, gen sa cedeze Crimeea Turciei.Ca de la 1480 pana la 1790, Crimeea a fost controlata de Imperiul Otoman.

Iar Turcia sa iasa din NATO sa revendice faptul ca Marea Neagra e lac rusesc si sa se apuce sa vanda tehnologia avioanelor F-16 Rusiei si Chinei in secret, la ce vulpoi batran e Erdogan.  Dar cred ca americanii il dibuiesc imediat cum de afla.
« Last Edit: 12 November 2022, 19:32 by bombardieru »
 

Offline slicker

Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #298 on: 12 November 2022, 21:09 »
Imposibil sa iasa Turcia din NATO, ar fi ultimul cui.

Btw cred ca am ras 10 minute:
https://video.twimg.com/ext_tw_video/1590728945778950144/pu/vid/638x360/szSgrnJoC_eqEd6_.mp4?tag=12
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

bombardieru

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Razboiul Ucraina-Rusia
« Reply #299 on: 13 November 2022, 18:50 »
Cum s-a aflat ca democratii pastreaza majoritatea in senat, cum au inceput iar rusii cu amenintatile cu bomba atomica.
Intai Dughin, pe urma Medvedev.
 
Quote
Btw cred ca am ras 10 minute:
https://video.twimg.com/ext_tw_video/1590728945778950144/pu/vid/638x360/szSgrnJoC_eqEd6_.mp4?tag=12

Papusa de fier a lui Putin e flebetea mea.

De la "rusii o sa se duca in rai, iar occidentalii o sa arda in iad ca gandacii" si instigarea cu "sa bombardam Londra acum pe durata inmormantarii reginei" pana la moaca pe care a facut-o cand aflase de la un militar rus ca "avansam doar 3 cm pe zi" ........ e vedeta anului 2022. 
Cred ca e rusoaica din aia emo.

Mai era unu care zicea ca rusii pot scufunda insulele britanice in 2 minute cu rachetele Satan 2.  :o :D
« Last Edit: 13 November 2022, 18:56 by bombardieru »